Alternatifim Cafe

1 kutu kolada kaç küp şeker var?

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

1 kutu kolada 15 küp şeker var

Çocuk ve gençlerin fazla kilo problemi büyümeye devam ediyor. Çocuklar, eskisine göre daha fazla şeker, yağ ve tuz tüketiyor.

Tükettikleri besinler tıka basa (yağların en zararlıları) doymuş ve trans-yağlarla dolu. Elli yıl öncesinin çocuklarına oranla çok daha fazla şeker tüketiyorlar. Bir şişe meşrubatta, bir kutu kolada neredeyse 15 küp şeker var ve bir çocuğun günlük şeker tüketimi neredeyse yarım kiloya yaklaşıyor.

1960’lı yıllarda bir şişe meşrubat, 200-220ml civarındaydı, şimdi dev boyları söz konusu olduğunda 2 litreye kadar çıkabiliyor. Televizyon reklamları, sürekli çocuk ve gençlere yemelerini, içmelerini öneriyor. Bir saatlik televizyon izleme süresinde çocuk ve gençler, ortalama 15-20 dakika besin maddesi reklamı izlemek zorunda kalıyor. Üstelik bu besinlerin çoğu, sucuk, sosis, margarin, hamburger, bisküvi, cips, gofret, şekerleme gibi sağlığa yarardan çok zarar veren sağlıksız şeyler.

SORUNUN NEDENİ ÇOK

Daha da kötüsü, bu ürünler aileler ve çocuklara "akıllarını geliştirmek", "beyinlerini güçlendirmek", bedenlerini desteklemek, bağışıklıklarına güç vermek, boylarını uzatmak, kemiklerini desteklemek gibi "hayır" denilmesi güç vaatlerle sunuluyor. Kısacası çocuk ve gençler sürekli olarak kalori bombardımanına ve yanlış beslenme tüyolarına maruz kalıyor. Uzmanlar, çocuk ve gençlerin çok yedikleri için değil, yanlış besinler tüketip yeteri kadar hareket etmedikleri için kilo aldıklarını, şişmanladıklarını belirtiyor. Onlara yemeleri için önerilen besinler arasında ne portakal, elma, kiraz, erik; ne de marul, domates, fasulye veya kabak var. Dayatılan besinler katma değeri yüksek, kalorisi şişmiş, vitamin ve mineral fakiri hazır ürünler: Cipsler, browniler, kalorisi ikiye-üçe katlanmış çikolatalı bisküviler, kolalı içecekler...

HAZIR KALORİ BOMBASI

Çocuk ve gençlerin beslenmesinde ev yemeklerinin hiçbir önemi kalmadı. Sabah kahvaltılarını çoğu kez servislerde veya okullarda yapıyorlar. Öğle yemekleri okul kantinlerinin fast-food yiyecekleri ve şekerli içecekleri ya da okul idaresinin dışarıdan sağladığı sağlıksız besinlerden oluşmak zorunda. Akşam üzeri açlık krizleriyle evine dönen çocukları eskisi gibi evde bekleyen anneler, anneanneler de yok artık. Ya buzdolabından donmuş bir yiyecek çıkarıp yemek, ya da pizza veya hamburger siparişi vermek zorundalar. Yani günümüzde çocuk yemeklerinin çoğu hazır yemek restoranlarından temin ediliyor.

Sorun sadece anne babalardan da kaynaklanmıyor. Yeni hayat, çocukları ve gençleri de değiştirdi. Günümüz çocukları, gençleri, sokaklarda, parklarda koşup oynayarak değil televizyon, bilgisayar ya da DVD ile oyalanarak, chat yaparak eğleniyor. Artık onlar da yavaş yavaş bize benzemeye başladı, çoğu yerinden bile kımıldamıyor. Kısacası bir zamanlar eğlenmek için koşan çocuklar şimdi eğlenmek için oturuyor ya da uzanıyor.

HAREKETSİZ YAŞAM

Güne akıllı bir kahvaltı ile başlamayan, öğlen yemeğini doğru besinlerden oluşmuş mönülerden sağlayamayan, gün boyu gazoz, kola, bisküvi, browni veya gofret, daha kötüsü cips, dondurma atıştıran, koşup oynayacağı zamanları bilgisayar, televizyon başında oynayarak geçiren bu yeni çocuk ve gençlerin şişmanlamaları kadar doğal bir şey olamaz. Yeteri kadar sebze ve meyve tüketmeyen, şekeri, nişastayı, yağlı ve unlu gıdaları beslenme planının ana unsurları haline getiren bu yeni hayatın beklenen bir sonucudur fazla kilolu ve şişman çocuklar.

Kahvaltı yapan çocuklar kolay kolay şişmanlamaz

Binlerce araştırma, düzenli kahvaltı yapan çocukların daha dikkatli olduklarını, karmaşık problemleri daha kolay çözdüklerini, daha neşeli, keyifli ve barışık olduklarını, depresyon, hiperaktivite gibi sorunlara çok seyrek yakalandıklarını, daha seyrek hastalandıkları ve okula devam oranlarını yüksek tuttuklarını, her şeyden önemlisi matematik problemlerini çözmede, sosyal zekalarını geliştirmede daha başarılı olduklarını ortaya koyuyor. Beyin, kan şekerinin neredeyse dörtte birini kullanan bir organdır. Sabah okula yeterli bir kan şekeri oranıyla başlayan vücutlar, hipoglisemik arkadaşlarına göre beyinlerine daha çok yakıt veriyor ve onların beyinleri en karmaşık problemleri bile çözmede asla zorlanmıyor.

Eğer bu sorunun kaynaklarına daha fazla inmek, çözüm yollarının üzerinde daha çok bilgilenmek ve düşünmek istiyorsanız yarın KELEBEK’te başlayan 4 günlük dizi yazımızı dikkatle okumanızı öneriyorum.

(Hürriyet)
#1 - Mayıs 15 2007, 08:55:18

Sana kurdum saatimi geceden
Seni vurdum yüzüme ayıldım
İşim gücüm tek sensiz bügün
Bu sabah yar sana uyandım

kolayı zaten sevmem  :sizo
#2 - Mayıs 15 2007, 15:48:11
Gölgemdeki asaleti farkedince başladı karanlığa hayranlığım...

güzel olan HerseyZaten Zararlı : d
#3 - Mayıs 15 2007, 15:56:52
''Cehennem, başkalarıdır. ''

uff ya ben kolasız yapamam o kadar kilolu da değilim
#4 - Haziran 15 2007, 18:50:17

bundan sora kola fln içmöiycm yhaa iğrnççç :D
#5 - Haziran 18 2007, 18:23:56

şey kolanın hacmi kadar şeker oluyomuş diye biliyodum ..ben de kilo alıyım diye kola içiyodum sonra bağımlılık yaptı gece 2 de kalkıp kola içiyodum  sabah kahvaltısında akşam ders çalışrkene günde 1,5 litre kolayı çok rahat içiyodum midem şişmiyodu ağrımıyodu hiç bişey olmuyodu ama çok pis bağımlılık yaptı. ve şu anda bırakmam için annemler didiniyo eve kola alınmıyo ama maaalum bakkal açık evden çıkınca yine kola içiyorum :P napcam bilmiyorum
#6 - Eylül 16 2007, 12:43:40
I wiLL find something more
Smeone I am made for
Shame on u babyy
    _____fOR€V€R YOURSS_____

Ya zaten dişteli olduğu için yasak ehuehue :D   Ama yine de içmem.Adamlar dişi koyup 1 ay bekletmişler kolanın içinde.Sonuç:Diş ortada yok.Yani kemikleri bile eritir.Hem ne gerek var iç meyve suyunu,ayranı,Ice Tea'ni yeter.
#7 - Eylül 20 2007, 11:01:39
İmza kural dışı.

kolayı çok sewerim bu bni engelliyemez içerim yine....  :Ç
#8 - Eylül 20 2007, 20:23:50

klasik ama klasik olduu kadarda doğru bi söz :D
#9 - Eylül 21 2007, 16:23:56

Anaaamm nereye gidiyorum ben..

Hayat çok garip tavşanlar falan..

iğrençliklerde güzeldir   :D :D ne olursa olsun vazgeçemem içerim ben... :Ç :Ç
#10 - Ekim 12 2007, 13:24:32
Feri kaçmış 2 qöz,birbirine sarılmış iki titrek dudaktan ibaret suratım.
Yardım ç***ır...
Kurtarır bedeni elbet birileri ya
Kürdan kollar ***ırlıqından ezilir dokunsalar aqlarım,aqrısı feryat
Tahammülsüzüm
Dindirir acını elbet bir melek ya ...

dmk bn bu yzdn kilo alıp duruorm son zmnlarda , günde 1 litre kola içersem olcaı bu    :nohashas  :4
#11 - Kasım 04 2007, 00:34:49
Sana karşı hissettiğim her şeyi bir kağıda yazdım , şu an elinde olana , Hiç anlamayacaksın , gitmene izin vermek ne kadar acıtıyor...

Kolasız bir hayat düşünülemez..  :Ç

isterse 20 küp $eker olsun .. :p
#12 - Kasım 04 2007, 00:41:17
Benimsin ellere söyle bilinsin
Kader başkaysa silinsin
...

güzel olan her şey zararlı zaten...ben içemiyorum artık malesef :D
#13 - Kasım 04 2007, 00:58:41

gercekten öle :muhah
#14 - Şubat 01 2008, 23:01:09
böğürtlenli reçelim =)

kolayı pek sevmesdm artık hiç efmiorum :D
#15 - Şubat 08 2008, 13:25:06

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.