Alternatifim Cafe

Kuvvetmira Fan Club

Discussion started on Fan Club & Birlikler

kIsAcA KuVVeTMiRa
Kuvvetmira, Sagopa Kajmer'in kurduğu bir rap oluşumudur. Bu oluşuma bir çok rap müzik sanatçısı katılmıştır.Kuvvetmira'nın amacı, bünyesinde rap müzik yapanları buluşturmak ve bir koalisyon ortamı oluşturmaktır.

BaŞKaN:Sagopa Kajmer

ŞuAn gRubuN büNyesiNde oLaNLaR:dj zet, raffine, kolera,abluka alarm(Laedri, Savaş)

aDıNıN aNLaMıNa geLiNce
MiRa:geceleri yunuslara yol gösteren yıldızın adı ,kuvvet mirada bununla ilgili bişeydir galiba
aYRıCa MiRa:her altı ayda bir parlaklığı 100 kattan daha fazla değişen bir yıldızdır. bu değişimin sebebi mira'nın yüzeyinin bir içeri bir dışarı doğru hareketidir. maksimum boyutuna ulaştığında güneş'ten 400, minumumda ise 200 kat daha büyük bir çapa sahip olur. kütlesi ise güneş'in kütlesinin 2 katı kadardır. ömrünün sonlarına yaklaşan bir kırmızı dev yıldızdır. ışıma gücü maksimumdayken güneş'ten 250 kat daha parlak olur..."KuVVeTMiRa" bu açıdan gayet mantıklı geldi bana..

kimine göreyse mira mirror den gelmekte..ingilizce ayna,aksettirmek vs.. anlamlarına gelir ama bununla alakalı olduğunu sanmıyorum

Sagopa kajmer:vasiyet(kral tv ödüllü) TıkLayınız..  

Sagopa kajmer:bir pesimiştin gözyaşları  TıkLayınız..                                                                 

Sagopa kajmer:bebeğim öldü  TıkLayınız..  

Sagopa kajmer:maskeli balo TıkLayınız..  

Sagopa kajmer:al bir de burdan yak(ost) TıkLayınız..  

Sagopa kajmer ft. ceza:neyim var kiTıkLayınız..

Sagopa kajmer:baytar TıkLayınız..

Sagopa kajmer:kürdan kollar (ost) TıkLayınız..

Sagopa kajmer:karikatür komedya TıkLayınız..

Sagopa kajmer:terapi(konser) TıkLayınız..

Sagopa kajmer:scratch show TıkLayınız..

Sagopa kajmer:break dance TıkLayınız..

Sagopa kajmer:bağdat TıkLayınız..

Sagopa kajmer ft.kolera:şampiyonu sıkar yarış TıkLayınız..

Sagopa kajmer ft.kolera:fani  TıkLayınız..

Sagopa kajmer ft.kolera:ne bilirsin TıkLayınız..

Sagopa kajmer ft.kolera:kolaysa anlat  TıkLayınız..

Sagopa kajmer ft.kolera:can havli  TıkLayınız..

Sagopa kajmer ft.kolera:af benim işim değil  TıkLayınız..

Sagopa kajmer ft kolera:gam tozu ve dünyanın ninnisi TıkLayınız..

Sagopa kajmer ft.kolera:monotonluk maratonu  TıkLayınız..

abluka alarm ft.sagopa kajmer:insanlar ve rüyalar TıkLayınız..

abluka alarm ft sagopa kajmer:tövbelerim hasarlıTıkLayınız..

abluka alarm ft sagopa kajmer:yeminli yaver TıkLayınız..

abluka alarm:ne fark eder TıkLayınız..

abluka alarm:ahenk  TıkLayınız..

raffine:evvela elvedaTıkLayınız..

raffine ft.zet:yarınlar olmayacakTıkLayınız..

raffine:dertler anlatılmazTıkLayınız..

raffine ft.zet:istediğimi verinTıkLayınız..

zet ft.raffine:istinabemTıkLayınız..


ÜYeLeRiMiZ
                                                                                               
*1*ThE_GaMe_AnD_Me
*2*_cAnDy_
*2,5*si_en_bi_sie
*3*azizsgpkjmer
*4*rapçi imam
*5*ß_MaTheRs
*6*ѕєαη мαηια нσℓι
*7*Belediye Çukuru
*8*capuCHino
*9*angelfire68
*10*gIcIk
*11*_TripCan_ 
*12*yusufcuk
*13*_KoLEra_
*14*...sagoCaSh...
*15*Gubar-ı Cadı
*16*andrey27
*17*__sArSıLmAz__
*18*Lonelyboy
*19***N£$L!**
*20*depresif
*21*jαcкoℓιк
*22*∂єѕıкoℓıк
*23*dArK
*24*GorkeM-C
*25*--MaVi--
*26*ĸáчıρ
*27*john
*28*Lil Jon
*29*тџгл тħє ραgє
*30*?YAREN?
*31*everything
*32*Mihenk_Tasi
*33*mimi_kitty
*34*TıRSıKk$iZzO
*35*organik $eker
*36*Ŕoѕє'ѕ Ŕoмaиcє
*37*mc_tansu 
*38*---crazy---cool---
*39*ChaCharoN
*40*G:OKCHE
*41*df_grint
*42*Begüm[dsy]
*43*ReadMe
*44*TaM-35
*45*yer6rap.16
*46*Iglesias
*47*colinkazım
*48*__D!LaRa__
*49*gizembenn
*50*anatomia
*51*~ туℓєя_ѕ ~
*52*_Xx.SaGo!|!KoLo.xX_
*53*sp_nihal
*54*_sinameke_
*55*mozolix
*56*e_tugce
*57*'GiSh€m
*58*ab-ı hayaT
*59*a_y_b_i_k_e
*60*MeLaNCHoLyC
*61*esrapemg
*62*elif_sg.k
*63*ByRapGame
*64*r@pç!_q!rL
*65*mrym
*66*BaTTerY
*67*+90
*68*KaraçalıReSiMLi LoGoMuZ
>>>кυVVєTмiяα ƒαη ¢ℓυв<<<

>>>Tıkla<<<

Kod: [Seç]
[center][b]>>>кυVVєTмiяα ƒαη ¢ℓυв<<<
[url=//forum.alternatifim.com/index.php?topic=78056.0][IMG]http://img124.imageshack.us/img124/8900/hewx61qr5.gif[/IMG][/url]
>>>Tıkla<<<[/b][/center]

ReSiMSiZ LoGoMuZ


Kod: [Seç]
[center][url=//forum.alternatifim.com/index.php?topic=78056.0][size=12pt]кυVVєTмiяα ƒαη ¢ℓυв[/size][/center]

NOT: sagopa kajmer ve kolera fan club кυVVєTмiяα ƒαη ¢ℓυв oldu(gerekli çalışmalar en kısa zamanda tamamlanacaktır..).. paylaşımlarınızı bekliyoruz..ayrıca logo kod umuz yenilendi..bu logoyu imzasında barındıran arkadaşların yeni kodu eklemeleri rica olunur..üye olmak isteyen arkadaşlar logo kodunu imzasında barındırmak mecburiyetinde değiller,teşekkürler..emeğe saygı
#1 - Nisan 21 2007, 00:15:52
« Son Düzenleme: Ekim 26 2008, 13:44:10 Gönderen: B StyLeé »
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : ŞşSagopa Kajmer (d. 1978, Samsun) DJ, prodüktör, turntablist ve rap müzik sanatçısı.

Asıl adı Yunus Özyavuz olan Sagopa Kajmer, müzik yaşantısına kişisel meraklarının ardından Samsun'da yerel bir radyoda djlik yaparak başladı. Öğrenim hayatında 1997'de İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kazanması dolayısıyla İstanbul'a geldi. İstanbul'a gelişinden bir yıl sonra 1998'de yeraltı rap dünyasında halen varlığını sürdüren bir oluşum olan Kuvvetmira'yı kurdu. 1999'da "Silahsız Kuvvet" mahlasıyla Yeraltı Operasyonu isimli toplama (compilation) albümünde yer aldı. 2001 ve 2002'de "Silahsız Kuvvet" mahlasıyla peşpeşe "Sözlerim Silahım" ve "İhtiyar Heyeti" isimli 2 albüm çıkardı.

Sagopa Kajmer'in doğuşu 
2002'de İhtiyar Heyeti albümünü çıkaran Özyavuz, 'Sagopa Kajmer' stilini oluşturdu. Silahsız Kuvvet üzerine bir süre suskunluğunu koruyan Özyavuz artık Silahsız Kuvvet'in tarihe karıştığı duyurdu. Yine aynı yıl içerisinde yeni mahlasının adını taşıyan Sagopa Kajmer albümünü çıkardı. Bu albümden sonra 2. albümü olan 10 Kurşun'u çıkardı. Çalışmalarında çok yönlülüğüyle dikkat çeken Özyavuz bunu bir şarkısında '...Bir yatakta 3 kişi yatarız. 1 Silahsız Kuvvet 2 Mic Check 3 Sagopa Kajmer...' şeklinde dile getiriyor. Silahsız Kuvveti tarihe gömmesinin ardından bu sayı 2'ye düşmüştü. Dj olarak Mic Check mahlasını kullanan Özyavuz, Türkiye'de turntablizm akımını başlatmıştır. Yine 2002 yılında Cezanın 'Med Cezir' albümündeki prodüksiyonuyla adından söz ettirdi. Bu albümün bütün müziklerini kendisi yaptı.


 Pesimist stil 
2004'te çıkardığı 'Bir Pesimistin Göz Yaşları' isimli albümüyle yepyeni bir tarzın öncüsü oldu. Daha öncesinde "10 Kurşun" albümünde pesimist stilden izler vardı ancak pesimist stilin doğuşunun 3. albümüyle kabul edilmesi daha doğru olacaktır. Pesimistin Türkçe karşılığı karamsardır. Daha önceki 2 albümde sokak/battle tarzına ağırlık veren Sagopa Kajmer 3. albümde karamsar bir havada hayatı ele alıyor, savaş ve insanlık üzerine şarkılar yapıyor.


 DJ'lik yönü
Mic Check 2004'te Cezanın Nefretteki grup arkadaşı Dr Fuchs'un 'Huzur N Darem' albümünün prodüktörlüğünü yaptı. DJ'lik yönüyle kendini her zaman geliştiren Özyavuz 'Turntablizm' denilen olayın Türkiye'deki öncüsü olarak kabul edilir. Ayrıca Özyavuz Türkiye'nin köklü radyolarında DJ'lik ve müzik direktörlüğü yaptı. Türkiye'nin en iyi beatmakerı olarak da bilinir.


 Ünlü olması 
Bir yandan dj'lik diğer yandan sanatçı olarak sürekli çalışmalarını sürdüren Sagopa Kajmer 2004'te Türkiyenin en çok izlenen filmlerinden olan G.O.R.A'ya müzikler ve soundtrackler hazırladı. 'Al Birde Burdan Yak' isimli parçasına video klip çekildi. Bu gelişme Sagopa Kajmeri tarzının dışındaki dinleyici kitlesine ulaştırdı. Türkiyede birçok insan Sagopa Kajmeri bu kelime ile tanıdı. 2005'te Koleranın 'Karantina Embriyo' albümünün prodüktörlüğünü yapan Sagopa Kajmer yine aynı yılda İrem Recordstan çıkardığı 'Romantizma' isimli albümüyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Bu albümün ilk video klibi olan 'Vasiyet' Kral Tv'de 2005 yılının 'en iyi klip' ödülüne layık görülmüştür. 25.11.06 tarihinde dünyaca ünlü amerikanın ilk rap gruplarından olan Jedi Mind Tricks ile konser verecekti ancak Vinnie Paz' ın sağlık sorunları nedeniyle 10.03.2007 Cumartesi tarihine ertelenmiştir.


 Kuvvetmira 
Kuvvetmira, Sagopa Kajmer'in kurduğu bir rap oluşumudur. Bu oluşuma bir çok rap müzik sanatçısı katılmıştır. Kolera, Raffine, Abluka Alarm, Zet bunlardan sadece bir kaç tanesidir. Kuvvetmira'nın amacı, bünyesinde rap müzik yapanları buluşturmak ve bir koalisyon ortamı oluşturmaktır. Kuvvetmira çoğu kez aynı tip oluşumlarla karşı karşıya kalmıştır.


 Melankolia Müzik
2006da Sagopa Kajmer ve eşi Kolera(Esen Özyavuz) birlikte Melankolia Müzik isimli müzik şirketini kurdular. Bu ikili ve Kuvvetmirada yer alan diğer rap müzik yapanlar Melankolia müziğin ilk albümü 'Kafile'yi çıkardılar. Albümün prodüktörlüğü yine Sagopa Kajmer'e aittir.


 İsminin kökeni 
Bir bilim adamı Mısır'daki piramitlerin sırrını çözmeye çalışır,bu arda Sagopa adlı piramidin içine girenin canlı çıkamadığını öğrenir ve piramidin sırrını çözmeye çalışır. Piramidin en son odasına gelip duvara adını kazır. Bu bilim adamının adı Kajmer olduğu için duvara "Sagopa Kajmer" yazar ve bu piramidin içinde hava akımından dolayı can verir.bu olayda bir süre sonra piramidin içine modern araçlarla giren bilim adamları ölen adamın cesetini bulur bu adamın donanımsız olarak buraya girme cesaretinden dolayı bunu bütün dünyaya duyurur bunun üzerine piramidin adını sagopa ve kajmer olarak duyurur. Fasça bildiği için bir araştırmaya katılan sagopa grupla mısıra gider ve buradaki sagopa kajmer ismini çok beğenir aslında ilk zamanlar ismi sagopa kajmert dir. Ama sonradan bir anket sonucuna göre en çok beğenilen isim sagopa kajmer'dir.Sagopa Kajmer ismi buradan gelmektedir.


===========================================================================


Sagopa Kajmer Biyografi

ADI
Yunus

SOYADI
Özyavuz

RAP DÜNYASINDAKİ ADI
Sagopa Kajmer

DJ ADI
MIC CHECK

ILK DJ ADI
RAPPER M.C (Rapper Mic Check)

MAHLASI
Kaf Kef,Evliya-ı Rap,Küheylan,Yaşlı Çocuk,Karizmatik Emmi,Melodrama ve daha birçok kendine ithafı.

BRANŞI
Rap

IHTISASI
Dj-produktor-M.C

DENEYIMLERI
Turkiye'nin en büyük yabancı müzik radyolarında Dj lik ve müzik direktörlüğü

BON'SERVİS
Power Fm,Number One Fm,Metro Fm,Radio 2019,Quasar FM,Radio Contact

ILK İŞİ VE SENESİ
Radyo Dj liği-1992 / Samsun

ILK PİKABI
Grundig-belt drive dual head (aile yadigarı)

ILK PİLAĞI VE SENESİ
Carlos Santana-Black Magic Woman Double LP (vefaat eden dayısının yunusun doğumu şerefine aldığı plaktır ve çok özeldir)

ÇOCUKLUK VE MÜZİK
Boney.M,Sugarhill Gang,Joe Bataan,Freddie James,Barry White,Isaac Hayes,Bee Gees,Chic,Modern Talking,C.C.Catch,Bad Boys Blue, James Brown,Afrika Bambaataa,Run DMC,Kurtis Blow,L.L.Cool J,Ice.T vs... (Liste bir hayli kabarık)

ALDIĞI İLK ALBÜM
Run DMC-Raising Hell

ALDIĞI 2. ALBÜM
Boogie Boys-Romeo Knight

ILK MÜZİK SETİ
Universum (Old School-1985)

ÇOCUKLUK ETKİLEŞİMLERİ
Boogaloo Shrimp,Shabba Doo,Michael Joe Jackson,James Brown,Jam Master Jay,Grandmaster DST,Afrika Bambaataa & Soulsonic Force,Grandmaster Flash, Prince,Ice-T,Ömer Karacan,Aykut Sporel,Engin Arman,DJ Hakan Gündüz,Marangoz İbrahim (İlk break Dance hareketini (smurf wave) Yunus'a gösteren değeri çok yüksek biri) Savaş abi (İlk chopper dönüşünü Yunus'a öğreten kişi),Diether Bohlen,Afrika Islam,Public Enemy,Skinny Boys,Scott La Rock,Krs,Premier ve Guru vs....

EN SEVDİĞİ RAP GRUPLARI (80'ler)
Run DMC,Public Enemy,Boogie Down Productions,Gangstarr,Skinny Boys,Ultramagnetic MC's,Sir Ibu,De La Soul,Soulsonic Force,Ryhme Syndicate,Whodini

EN SEVDİĞİ RAP SANATÇILARI (80'ler)
Chuck D,Ice T,L.L,Krs,Cube,Kool Keith,Rakim vs....

EN SEVDİĞİ RAP ALBÜMLERİ (80'ler)
Public Enemy'nin Fear Of A Black Planet ve diğer tüm albümleri,Boogie Down Productions'ın tüm albümleri,Run DMC-Tougher than Leather ve Raising Hell albümleri
Mantronix-In Full Effect,L.L.Cool J-Radio,Ice-T-Power,Afrika Bambaataa & Soulsonic Force-Planet rock,Eric.B & Rakim-Paid In Full ve Follow The Leader albümleri,Ultramagnetic Mc's-Critical Beatdown ve diğer albümleri,Gangstarr-step in the arena ve diğer tüm albümleri vs...

EN SEVDİĞİ RAP GRUPLARI (90'lar)
Das EFX,Mobb Deep,Organized Konfusion,The Beatnuts,D.I.T.C.,Extra Prolific,Group Home,Dwellas,Freestyle Fellowship,Cypress Hill,Artifacts Company Flow,Fu-Schnickens,Pete Rock & CL Smooth.vs (Liste kabarık)

EN SEVDİĞİ RAP SANATÇILARI (90'lar)
Pharoahe Monch,Mikah 9,Aceyalone,Diamond.D,Juju & psycho Less,redman,pete rock,Nas,Jay-z vs....(Liste Kabarık)

EN SEVDİĞİ RAP ALBÜMLERİ (90'lar)
Organized Konfusion-stress agenda ve debut LP,Nas-Illmatic,Jay-z-reasonable doubt,cypress Hill tüm albümleri,freestyle fellowship tüm albümleri vs...

ILK SOLO
Sözlerim Silahım 1998

ILK EP
1999-Pesimist EP 1

ILK SARKI
duman (Sözlerim silahım-1998)

ILK KONSER
İzmir-Fuar / 1998

AKILLARA KAZINAN ILK SÖZLERİ
"Seni beni ezenlere sözlerim silahım","Kuytu Köşelerde ruhunu satma","Bak evlat alışkanlıklarını bir kenara at" vs...

YERALDIĞI ILK PROFESYONEL ALBUM
Yeraltı Operasyonu karma albüm (yapım 1998)

KIRILMA NOKTASI
Sene 2003/ Bir Pesimistin Gözyaşları Double LP

MUZIKTE ILKOKUL
Sözlerim silahım (1998)

MÜZİKTE ORTAOKUL
İhtiyar Heteyi (2001)

MÜZİKTE LİSE
Sagopa Kajmer LP (2001-2002)

MÜZİKTE ÜNİVERSİTE
Bir Pesimistin Gözyaşları Double LP (2003)

MÜZİKTE MASTER
Gora Soundtrack (2004)

MÜZİKTE DOKTORA
Romantizma (2005)

MÜZİK MAESTRO & PRODÜKSYON
Kolera-Karantina Embryo,Dr Fuchs-Huzur N Darem,c**a-Med-Cezir (tamamı),c**a-Rapstar (birçok beat),Kafile Turk Rap Karma ve daha birçok albüm

ILKLER
Turkiye'nin ilk Double Rap albümünü yaptı.(Ilk kez bir albümde sözler ,sanatçı tarafından kendi el yazısıyla yazılan bir not defteriyle verildi).Turkçe sözlü Rap müziği adına Türkiye çapında ilk büyük ödül Vasiyet şarkısıyla Sagopa Kajmer'e verildi.Türk Rapi ilk kez dünya çapında gösterilen ve ülkede gişe rekoru kıran bir filmde yer buldu.Film Cem Yılmaz'ın G.O.R.A 'sıydı.Ilk Turntablism bu soundtrack deki goradramaturnz de yer buldu.bu bir ilktir. Ve tabiki rapte Pesimist-karamsar ve melankolik akımı başlattı.

SAYGI DUYDUKLARI
Orhan Gencebay,Nur Belda Yoldaş,Ergüder Yoldaş,Barış Manço ve Kurtalan Express,Salim Dündar,Nüket Duru,Mazhar Alanson,Mısırlı Ahmet,Hasan Cihat Örter Aykut Sporel,Engin Arman,Hakan Gündüz,Ömer Karacan.

ILK ILHAM KAYNAĞI
Babası Mehmet Özyavuz

EN SEVDİĞİ TURNTABLE
Vestax ve 1200 technics

EN SEVDİĞİ MİXER
vestax PMC serisi ve Rane

EN SEVDİĞİ PİKAP İĞNESİ
Shure m-44/7

EN SEVDİĞİ DJ'LER
Q-bert,mixmaster mike,mike boo,ricrukka,pfl,d-styles,dj flare,dj shadow,toadstyle,ned hoddigs,craze,a-trak

EN SEVDİĞİ YEMEK
Musakka & pilav,kentucky fried chicken hot wings & kolslovvvv,balık,satır köfte,her türlü meksika ve türk mutfağı,mantı hmmmmmmmm.

EN SEVDİĞİ SÖZÜ
Hepsi kendisine aynı lezzette geldiği için her biri özel.

EN SEVDİĞİ İÇECEK
Su

EN SEVMEDİĞİ ŞEYLER
İçkiye karşı çok katı. İçmez ve nasıl içilebildiğini merak eder.sakatat için de aynı şey geçerli hiç sevmez. Çok kola ve kahve içeni sevmez. Israrcılıktan ve ganimetçilikten hele hele yalanı yurt edinmişten tiksinir. Çıkarcıları sevmez.

BECERILERİ
Scracth ,her türlü yemeği profesyonelce yapar,dereceli bir break dance icracısıdır.Birkaç dakikada bir yığın hotwings yer,çok güzel hicveder.türk kahvesini de bol köpüklü yapar ve kahve sevenlerin gönlünü de alır.Farsça bilir,üniversite hazırlık Türkce sorularını güleh güleh çözer,dilbilgisini bilir.

SEVDİĞİ FİLMLER
Koleranın bölümündekilerle aynıdır hemen hemen,eklenecek birşeyler varsa o da breakin 1984 ve beatstreet dir.

EFSANELERI Michael Jackson,James Brown,Chuck D,Barış Manco,Nur Belda Yoldaş,Orhan Gencebay

===================================================================================


Kolera (asıl adı Esen Güler) İstanbul doğumlu bir rap müzisyenidir. Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksek Okul mezunu sanatçı 1998 yılında Yunus Özyavuz (Sagopa Kajmer) ile tanıştı ve rapi fiilen icra etmeye başladı.
İlk kaydını 1998 yılında Kuvvetmira Stüdyosu'nda İnkar Boşuna adlı parçaya yaptı. Aynı sene Silahsız Kuvvet ile Neden Ağlıyorum ve Dünden Kalma Hayaller adlı parçaları kaydetti. 1999 Senesinin sonunda yoğun okul ve iş temposu nedeniyle rape 2 yıl süreyle ara verdi. 2001 senesinde ilk Underground EP'sini internet yoluyla dinleyicilere sundu.
2004 yılında Sagopa Kajmer'in Bir Pesimistin Gözyaşları adlı albümünde sanatçıya Kalp Atışlarım 78 BPM adlı parçada eşlik etti. Aynı sene Sagopa Kajmer düetleri Günlerim Ağlak (Dişikişilik) ve Aklımın Odaları adlı 2 parçayı internet yoluyla yayınladı. 2005 yılı başında Sagopa Kajmer Pessimist EP 3'te Süper Sperm adlı parçaya eşlik etti. Aynı sene, Sagopa Kajmer'in Romantizma albümünde, Sago Vs Kolera adlı parçaya eşlik etti.
24.09.2005'te prodüktörlüğünü Sagopa Kajmer'in yaptığı ilk solo albümü Karantina Embryo'yu İrem Records etiketiyle dinleyenleriyle buluşturdu. Yine 2005 yılında Kuvvetmira Disstortion EP 'de 2 düet parça ile hazır bulundu. Aynı sene,kendi albümlerini çıkarmak ve yeni yeteneklere daha geniş imkanlar sunarak kapılar açmak üzere Sagopa Kajmer ile 11.08.2005 te kendi plak şirketleri Melankolia Records 'ı resmen kurdular.

--------------------------------------------------------------------------------
 
 

İlk kaydını 1998 yılında Kuvvetmira Stüdyosu nda İnkar Boşuna adlı parçaya yaptı. [[-Aynı sene Silahsız Kuvvet ile Neden Ağlıyorum ve Dünden Kalma Hayaller adlı parçaları kaydetti.
-1999 Senesinin sonunda yoğun okul ve iş temposu nedeniyle rape 2 yıl süreyle ara verdi. -2001 senesinde ilk Underground EP sini internet yoluyla dinleyicilere servis etti. Eksik Eylüllerin Geciken Yağmurları
Psikolog , Komada Martı

--------------------------------------------------------------------------------
 

2004 yılında Sagopa Kajmer'in Bir Pesimistin Gözyaşları adlı albümünde sanatçıya , Kalp Atışlarım 78 BPM adlı parçada eşlik etti.
Aynı sene Sagopa Kajmer düetleri, Günlerim Ağlak(Dişikişilik) ve Aklımın Odaları adlı 2 parçayı internet yoluyla servis etti.
2005 yılı başında Sagopa Kajmer Pessimist EP 3 te Süper Sperm adlı parçaya eşlik etti.
Aynı sene,Sagopa Kajmer'in Romantizma albümünde, Sago Vs Kolera adlı parçaya eşlik etti.
24.09.2005 te prodüktörlüğünü Sagopa Kajmer'in yaptığı ilk solo albümü , Karantina Embryo'yu İrem Records etiketiyle dinleyenleriyle buluşturdu.
Yine 2005 yılında Kuvvetmira Disstortion EP.de 2 düet parça ile hazır bulundu.
Aynı sene,kendi albümlerini çıkarmak ve yeni yeteneklere daha geniş imkanlar sunarak,kapılar açmak üzere Sagopa Kajmer ile 11.08.2005 te kendi plak şirketleri Melankolia Recordsı resmen kurdular

Adı
Esen

Soyadı
Güler Özyavuz

Yaptığı
Türkçe sözlü hafif rap.

Ne zamandan beri?
1998

Nasıl başladı
Radyodan vokalsiz müzikler bulup, üzerine rap yapmaya çalışarak. Sagopa Kajmer ile tanıştıktan sonra ufkunu genişletti.

İlk Kayıt?
1998' yılında Kuvvet Mira stüdyosunda kaydettiği "İnkar Boşuna"

Ya Sonra..?
Silahsız Kuvvet ile "Neden Ağlıyorum ve Dünden Kalma Hayaller" İlk Underground Ep
2003de -> •Psikolog *Komada Martı *Eksik Eylüllerin Geciken Yağmurları Sagopa Kajmer ile......
2004 Bir Pesimistin Gözyaşları->"Kalp Atışlarım 78 Bpm "Günlerim Ağlak" - "Aklımın Odaları" 2005 Pesimist Ep 3 ->"Super Sperm" Sagopa Kajmer- Romantizma->Sagopa Vs Kolera Kuvvetmira Disstortion Ep-> Duygu Sömürgesi, Toplamam Yerde Kalır Kırıntın

Melankolia?
Ailemiz.

İlk solo albüm
24.09.2005 "Karantina Embriyo"

Compilation
06/2006 Kafile-> '"La Kayyume İlla Hu", "Sevemedim Vedaları", "Kuvvetmira Rap Stickz"

Ne Dinler?
El-P, Old Anticon Camp, Atmosphere (Dose( Slug,Jel), Howie Bee, Josh Martinez, Roots Manuva, Eligh, Sage Francis, Buss Driver, Melankolik Goa Trance, Old School Elektro Funk(Portishead, Radiohead, Michael Jackson, Pink Floyd, Barry Whİte, 70'ler.. Türkçe; Nur Belda Yoldaş, Salim Dündar, Yeliz, Orhan Gencebay, Müzeyyen Senar, Barış Manço, Kurtalan Ekspress, Ömer Faruk Tekbilek, Levent Yüksel, Kibariye, Müslüm Gürses, Grup Vitamin.

En Sevdiği Dj'ler
D-Stylez,Q Bert,PFL,,Ned Hoddings,J Rock.Dj Formula,Dj Tarkan,Dj Fattish, Digweed,Dj Flare.

Ne İzler ?
Jeux De Fants,Leon The Professıonal, Lords Of The Ring Serisi, Shining,Misery Kar ve Kaplan,Hayat Güzeldir,Lost Series, Romeo & Juliet, Le Triplettes De Belville.

Ne Yer?
Tavuk ve patates her türlü, Kentucky, Kağıt Kebabı, tatlılar, zeytinyağlılar, Osmanlı ve Meksika Mutfağı daima.

Ne İçer?
Ağırlığınca su, Türk kahvesi, smoky tea (is kokulu çayın teki), kola (cam şişe yada 1lt)

Kitap Okur mu?
Vakit bulduğunda, Şark Edebiyatı ve vasıflı tasavvufi eserler.

Bilgi/Beceri
Kendi çapında scratch atar, resim çizer, tuval boyar, çok iyi yemek yapar, vokallerini kaydeder bizzat editler, Turizm ve Otelcilik kategorisinde 1 .likle diplomalıdır, diplomasını hala gitip okulundan almamıştır, ilerlemeli oyunlarda estirir.. Winning 10 de iyi, SSX de gayet iyidir. Crush Bandicoot" Twin Sanity " nin %97 sinde tıkanmış hala geçememiştir buna inat, Kya Dark Lenauge'i 1 aya yakın bir sürede bitirmiştir.

Kimlere Saygı Duyar?
Yaptığı işi hakkıyla yapana, benden çok bilene, bazı mucitlere, Amazon belgeselleri çekenlere, aileme, eşime, eşimin ailesine, tüm hayvan aleminin beklentilerine, çalışıp didinene, kötü koşullara rağmen parasını helal yoldan kazanana, kendisini sevenlere, gülü sevip dikenine katlananlara ve kendine.===================================================================================
abluka alarm(savaş,laedri)
Abluka alarm yılında kuruluş olup profesyonel olarak rap müzik yapmaktadır. Grup Laedri ve Savaş'tan meydana gelmektedir.Abluka Alarm yapmış olduğu çalışmaları 2003 yılından itibaret, Samsun ve dışındaki bir çok konser ve etkinlikte kendilerini göstermişlerdir.
 Bunun yanı sıra Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi rap topluluğu olan Kuvvetmira kafilesine 2003'te katılmıştır.
--------------------------------------------------------------------------------


Savaş Tancuay..Samsun'da ikamet ediyor..2000 yılından belli müzikle uğraşıyor.

BAĞLI OLDUĞU GRUP VE TOPLULUK
Abluka Alarm (Kuvvet Mira)

SEVDİĞİ YABANCI İSİMLER
Sage Francis, SabacRed, Fort Minor, Jedi Mind Trick, Euphrates, Cage, Aesoprock, Abstrack Rude, Boom Bap Project, Atmosphere, BluePrint, Al-P, Cannibal Ox.

BEĞENDİĞİ DJLER
Dj Premier, Dj Elips, Dj Q Bert, Dj Shadow

BEĞENDİĞİ PRODÜKTÖRLER
Dr. Dre, Necro, Elight, El-P

SEVDİĞİ YAZAR VE ŞAİRLER
Küçük İskender, Atilla İlhan, Orhan Veli, Yılmaz Erdoğan, Orhan Pamuk, Sait Faik

EN BEĞENDİĞİ KİTAPLAR
Da Vinci’nin Şifresi, Hijyenik Aşklar, Nazım Hikmet’in Son Yılları, Tantra

MELANKOLIA'NIN SAVAŞ'TA Kİ ANLAMI
İyi bir müzik akademisi,iyi bir plak şirketi,iyi bir dost yuvası

--------------------------------------------------------------------------------


Mehmet Çalışkan..Nam-ı diğer LAEDRİ..24 yaşında,Samsun'da yaşıyor..Üniversite eğitimini ''Matbaa-Grafik'' bölümü üzerine alıyor.

MÜZİKLE TANIŞMASI
İlk olarak,abisinin zengin müzik arşivi arasından bulduğu bir rap albümüyle irkildi ve ''Dünya'ya neden geldim?'' sorusunun ikinci cevabını buldu.Daha sonra lise döneminde (1997) ilk kafiyelerini kağıda döktü.Zamanla bu kafiyeleri kayıda girerek ölümsüzleştirdi.Sonrası malum;ABLUKA ALARM ve KUVVET MİRA..

İLGİLENDİĞİ KONULAR,
Müzik, Edebiyat, Spor, Tarih, Teknoloji, Grafik,

DİNLEDİĞİ MC VE GRUPLAR
Euphrates, Sage Francis,SHİ 360,Atmosphere, Jedi Mind Tricks, Outerspaces,Non Phixion, Anticon, Def Jux, Cormega, Kuvvet Mira

BEĞENDİĞİ DJLER
Dj Krush,Wadim,Q-BERT

DİNLEDİĞİ MÜZİK TARZI
Bu konuda kırmızı çizgilere sahip değil,müziğin onu yakalaması yeter..

BAĞLI OLDUĞU GRUP VE TOPLULUK
Abluka Alarm, Kuvvet Mira

KUVVET MİRA'NIN,LAEDRİ'DE Kİ ANLAMI
''Türk rapinin kalbi''

MELANKOLİA'NIN LEADRİ'DE Kİ ANLAMI
''İkinci ailem''

YAPMAKTAN HAZ ALDIĞI ŞEYLER
Kırtasiyede vakit geçirmeyi çok seviyor.Vakit buldukça kitap okuyor.Yatmadan önce 25 dakika kitap okumayı tavsiye ediyor.Film izlemeyi,güncel dergileri karıştırmayı seviyor.Yeni çıkan albümleri elinden geldiğince takip etmeye çalışıyor.Ney'e karşı büyük bir düşkünlüğü var ve ''Birgün mutlaka üfleyeceğim'' diyor.Sümela'da kahvaltı yapmayı çok seviyor.

GELECEK PLANLARI
Sesinin el verdiği sürece RAP yapmak ve bir ''Home Studio'' kurarak,alttan gelen kardeşlerine el uzatmak istiyor.

LAEDRİ'NİN ANLAMI
Yazarı belli olmayan şiir,güzel söz,yazı.

===================================================================================


Aslında zet ‘in gerçek isminin nerede doğduğunun pek de önemi yok yaptığı şarkılara bakılırsa. Kimimiz onu razielin albümünde tanıdı, kimimizse disstortion ep de. Kimimizse razielde tanıyıp disstortion da keşfetti tabiri caizse.
‘’Kendime telefon açtım al beni kurtar buradan. İnsanlar türk filmlerindeki ölüm sahneleri kadar sahte.dolduramadım bir sayfa bile onlardan bahsederken, yazabildiğim tek şey yalan , hain ve kahpe ‘’derken belki de yaşamına giren onca insanı bu sözlerde özetlemiş oluyordu zet.
‘’Atma mahpusa beni ,ben suçlu değilim..geri dönemezsin artık ,arkandan kilitli kapım’’ giden sevgiliye zetin ağzından yazılmış muhteşem sözlerdir..

Zetin biyografisini yaparken bize yardımcı olacak tek şeyin kendi şarkılarındaki cümleleri olacağını düşündüğümden zet ancak böyle tanımlanabilir dediğimden böyle bir biyografi yolunu seçtim.
"Gözlerinde deniz yarattım..yüzmeye halim kalmadı diyen zetin bir aşkın yılgınlığını belli eden halini anlayabiliyoruz kolayca".

Hani derler ya bir sanatçının yaşamı eserlerinde gizlidir. Bunu zette kolayca bulabilmemiz mümkün.
Çünkü zet yaşamını şarkılarına aktarabilen biri..
Mükemmel lirikleri tüm kaliteli rapperların olduğu kuvvet miraya girmesinde etkili olmuştur.
Zetin yeteneğini keşfeden sagopakajmer zeti kanatları altına almıştır.

Anlatmakla bitmedi,sancılandı dilim diyen Zete sonsuz başarılar. Umarım anlatacağın çok şey vardır hala.
Çünkü Türkçe rap camiasının sana ,senin gibi gerçek piyasa olmayan,rapperlara ihtiyacı var.
Yolun açık olsun zet.

ADI
Vahit

SOYADI
Özkan

YAPTIGI
Türkçe rap

NE ZAMANDAN BERI
2004

NASIL BASLADI
1995 yilindan 2003 yilina kadar rap müzik dinleyicisi olan Zet, 2003'te Sagopa ile tanisip rap yapmaya karar verir...

ILK KAYIT
2004 yilinda sadece ani olmasi için Raffine'ye hazirladigi "Leh'Che" albümünde featuring için kayit girdi.

YA SONRA?
Sagopa Kajmer ile "Antrakta Paydos"

MELANKOLIA?
Içinde bulundugu için gurur duydugu tek sirket.

Compilation
2006 Haziran Kafile: "Diyet", "Istedigimi Verin", "Kuvvetmira Rap Stickz", "Evvela Elveda-Raffine (Production)" NE DINLER
Atmosphere, Jel, Why, Eligh, Eyedea, Immortal Tecnique, Roots Manuva, Pigeon John, El-P, Vinnie Paz, Pink Floyd, Zülfü Livaneli, Baris Mano, Cem Karaca, 70ler pop, Barry WHite, James Brown, Break Beatz&Disco, Sagopa Kajmer, Kolera, Raffine

NE IZLER
La Hain, Masumiyet, Eskiya, Agir Roman, Cheech&Chong, Yol, Duvar, Les Triples Del Belleville, Ali G in Da House, Uzak, Mayis Sikintisi...

NE YER
Müsaif umdugunu degil buldugunu yer.

NE IÇER?
?

KITAP OKUR MU?
Siyasi ve felsefi kitaplar

===================================================================================
 

1986 İstanbul doğumlu Raffine’nin gerçek adı Sertaç Soysal. Rap ile ilgilenmeye başlaması 1997 yıllarına denk geliyor. Büyük bir Sagopa Kajmer hayranı olması onu lise yıllarında rap yapmaya itiyor.

Aldığı bir derginin hediyesi olan cd’nin içinden çıkan amatör bir studio programını keşfetmesi ile kendini sonucunu bilmediği bir serüvenin içinde buluyor. Bu serüven başladığı noktaya geri dönüyor, Sagopa Kajmer . Kader denilebilecek bir olay ile Zet ile tanışıyor. Beraber Leh”Che” Mixtape albümünü yapıyorlar ve Sago onu Kuvvetmira bünyesinde görmek istiyor. Orda ilk profesyonel isini yapıyor.

”Kafile” Complation albümünde 4 trackte sesini duyuruyor. Zaman ilerledikçe kendini geliştiren Raffine, gelecek için umut vaad ediyor.
ADI
Sertaç

SOYADI
SOYSAL

YAPTIGI
Türkçe Rap

NE ZAMANDAN BERI
2003

NASIL BASLADI
1998 yilinda rap ile tanisti ve 2003 yilinda rap yapmaya basladi.

ILK KAYIT
2002 de bir derginin verdigi CD'den çikan bir kayit programi sayesinde sans eseri oldu.

YA SONRA...?
Nasil ya sonra?

ILK UNDERGROUND EP
Raffine Leh"che" - 2004

MELANKOLIA?
Ailemiz

NE DINLER
Atmosphere, Immortal Tecnique, Roots Manuva, Vinnie Paz, Pink Floyd, Baris Manço, Sagopa Kajmer, Kolera, Raffine, Zet

NE IZLER
Farketmez

NE YER
Zamana ve yere göre degisir.

NE IÇER
Kola

KITAP OKUR MU


Fazla degil

Bilgi/Beceri
Ögrenci
#2 - Nisan 21 2007, 17:11:44
« Son Düzenleme: Haziran 23 2007, 17:32:12 Gönderen: ThE_GaMe_AnD_Me »
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

ReSiMLeRLe KuVVeTMiRa...


#3 - Nisan 21 2007, 17:18:05
« Son Düzenleme: Haziran 23 2007, 17:11:57 Gönderen: ThE_GaMe_AnD_Me »
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

BIRAZ BAS, BIRAZ TIZ RADIO MIC-BEATZ :urfa :urfa

Radyoyu Winamp'tan dinlemek icin asagidaki linke tiklayiniz;

http://www.mic-beatz.com:8005/listen.pls

Winamp'tan baglanmada sorun yasiyorsaniz Windows Media Player'i acip CTRL + U
yapip URL kismina assagidaki linki yapistirmaniz yeterli olacaktir;

http://www.mic-beatz.com:8005/

Iyi dinlemeler..

http://www.mic-beatz.com & http://www.myspace.com/radiomicbeatz
#4 - Nisan 21 2007, 21:23:17
« Son Düzenleme: Temmuz 14 2007, 21:46:37 Gönderen: тħє_gαмє_αηd_мє »
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

SaGoPaDaN SöZLeR..

01 Ben hayatı oyuncak bile sandım ama yanıldım çünkü çocuktum yola çıkmış yeni yolcuydum (Hade Hade Hooy)

02 Forsa bedenim elime hediye her planda ortalıkta pirana duygular (Köle Gibi)

03 Dünya döndü durmaz oldu zordu ferini kesti Tanrı nokta koydu oydu adına köle denen (Köle Gibi)

04 Karda yalın ayakla gezinen onca körpenin ayaklarında bir yaraydı sanki rap karabiber duası (Köle Gibi)

05 Hayat bir damla suyla çölde serap görenin aşkı (Lingulistik)

06 Kalem elimde parça parça haykırır bu kağıda (Lingulistik)

07 Dünya malı uçan halı bin ve de düş bitecek ol emin kurduğun her düş (Al 1'de Burdan Yak)

08 Duvarlar Üzerime geldikçe kendime 10 parmaklı bir surat yaptım (Nedense)

09 Ben ne savaşlar verdim kendime bir Rabbim şahit sor ne zaman, vurdum kendimi en son katilim oldum her gece nedense (Nedense)

10 Ezeliyat değil reali rabbani mühim 3 sefil hicvardan yaprağa akar kardan yaşlar hava buz kirpiklerim don tutar (3 Sefil Şair)

11 Anakronik bi kronik rapte tek kalemle mühürü basan o adamın adı bu şakası olmayan bir sert kafiye ***.a Sagopa key meydey meydey hey (İçimdeki Şeytanın Ensesindeyim)

12 Çaldı zil ve rap ceketini çayıra saldı bil bu şarkı herkesin hissedenler dinlesin (Kambur Kelimat)

13 Ey rapin oğlu gözlerinde yaş düellosu ve kötürüm oldu ince ruhlar ordusu, son arzusunda anlaşıldı ölümün korkusu (Kör Savaşçı)

14 Soyut bir yüz aynada aksederken yüzüme kimsin demeye dilim varamadı (Pesimist 2)

15 Bense kalbimin satırlarındaki şu cümle mültecileriyle boğuşur haldeyim (Pesimist 3)

16 Bir sabah ve birde akş** oku bu şiiri iki gözümde ön sözüm (Pesimist 3)

17 Kum kalemde dalga şehiti güneş doğar gözüm yanar (Pesimist 3)

18 Yıllatılmış senelerin nöbetçileri değil miyiz (Analiz)

19 Gardiyan da bendim, hakimin de kendisi ve hapse teslim edilen huzurun gırtlağını ben kestim, katil oldum şirretinden müebbetim hürriyete (Analiz)

20 Dudaklarımda bal yok, oysa tek dilekti mutluluk (Karikatür Komedya)

21 Sönen mumun emanetiydi gözüme sanki karanlık, dönen şu dünya sanki taş ve biz içinde çorbalık (Karikatür Komedya)

22 Katıksız iyiyi bulana dek mi sürecek tek devamlılık (Karikatür Komedya)

23 Esefle kınamadır rapim, fasih, dekolte konuşurum, yolumdur önüme konulan;yürürüm,görürüm,söverim,severim (Değişebilir Her An Adres)

24 Ben raperken orada donabilir iliklerin (Değişebilir Her An Adres)

25 Mis kokulu yalanların duş vakti geldi ama evde sular kesik (Değişebilir Her An Adres)

26 Düşman kelimesinin anlamını arkadaş sıfatını taşıyanlardan öğrendim (Maskeli Balo)

27 Birisi acıyı çekti, öteki acıyı servis etti (Uğurla Bahtiyarları)

28 Rayına koydum hayatımın tek vagonlu trenini, gitme gelme aleminde tek ve son seferdeyim (Uğurla Bahtiyarlar??)

29 Neyleyim ki güneşi bir günümde kördeyim (Minimalite)

30 Yaşarım iskeletler diyarında, bir et parçasıyım. varımı yoktan aldım (İskeletler Diyarında Bir Et Parçası)

31 Tasanın etrafında gezgin olmuş insanlar kısacık molalarda tanıdılar mutluluk denen kelimeyi (Bir Pesimistin Gözyaşları)

32 Kuvvete dayanamayan adalet aciz, adalete dayanamayan kuvvet zalimdir (Bir Pesimistin Gözyaşları)

33 Makam arabalarına yol ver geçsin, emri vaki olmuş her yolcu (Didaktik Kitaplar)

34 Emre dayalı yamalı jön hayatlar içerisinde itaatin emanetindeyiz biz, biz kimiz (Manzumu Mazlum Dinledi)

35 Tek kurşun bitirebilse gari bu hayatı bari bin kurşun atın da gönlüm doysun ahali (Üfle Güneşi Sönsün)

36 Son söze gerek yok, ilk sözün faili meçhul, kulların arifi rapi serdi önüne rehine kaldı cümlelerin, noktamı ben koydum, el senin yaz (Rap Gafil)

37 Ben tekilim,tekelim, tekeline tekme, tekerin olsa kaza sebebi, patlak, kaltak düştü bu yola tek yüzü çatlak (Rap Gafil)

38 Hayallerim yok oldu, koyduğum yerde yoktu hiçbiri tek yabancı bendim evde ve bir yalancı mumdu doğan güneş (24)

39 Sagopa yüz bela tadında komutan ve karavebada,tek safhada yoluna düz gider bu pesimist hardrhymer (Etki Tepki)

40 Duvarda çerçeveydi yaşanan anılar, bir tebessüm etse göz dolar, taşar sular ve ruhumu sel basar ve kalbimde bir küçük çocuk yaşar (Etki Tepki)

41 Çekilişsiz, kurasız hediyeyi sundum, al ve aç paketleri, içine sevgi koydum (Propertions)

42 İstanbulumda solurum,Samsun toprağım, kanımda hiphopım,raple doğanım ben Sago Key (Yokluk İçinde Varlık Çeksem)

43 Hayat kızgın boğa ben kırmızı pelerin (Romantizma)

44 Gözlerimde bir filimsin, göz çukurlarımda uyuya kalmış bir bebeksin, bende ninninim, uyu (Bebeğim Öldü)

45 Suretim şarap misali eskidikçe değeri arttı (Vasiyet)

46 Rapimtraksın,sen reel değilsin (Vasiyet)

47 Benim kalemi bir kişi yıktı,kalemimi kırdı, sözlükte sevgiliydi anlamı (Leyli)

48 Soyadımın son iki harfi kişiliğim kadar öz (Rak Benadam)

49 Okyanuslar mürekkebim ağaçlarsa kalemim benim (Batıl Rhyme)

50 İnecek var,durdurun Dünya'yı (Sagopa Yaşlı Planet)

51 Beni sevmek için programlanma,devrelerini yakarım (Kendime Sarılır Donarım)

52 Sagopa Key: Rapte iç karartan ilk buluş (Anektod)

53 Darmadağın armağanım kaos karmalarındayım karmakarışıklaşmaktayım (Pavlov'un Köpeği)

54 Tekmelerdim dağları kalbime yuvarlandı taşları (Pavlov'un Köpeği)

55 Varlık ruhu terkeder,gözün gözümden ayrılınca,bendeki aşk altın misali,ağırlığınca (Baytar)

56 Bu devranın binlerce sevgi müşterisinden biriyim (Baytar)

57 Dertle anlaş deva bul,üzüntü kalbi sömürür (Baytar)

58 Beynime kumanda takmış oynamaktalar,ama çakılmadım (Sansür Perdesi)

59 Küfür etmektense bırak Sago sayfa boş kalsın (Şikayetname)

60 Gülmek bir mükafattır, ağlayan gözlerin gördüğü (Kürdan Kollar)

61 Aşk bir mülteci, göçüp gider, bilmez değer (Kürdan Kollar)

62 Hayat denen ekmekten bir dilimdim ben de yendim (Dil Yaratmakta En Asil Silahlarını)

63 Kendine gelmek için hergün en az bir kere bir dizemi oku (Dil Yaratmakta En Asil Silahlarını)

64 Söküğüne yap yama yamyam budala (Trakonya)

65 Zulüm taşıyla kanatı verdi başımı felek kahpesi (Soğuk Küvet)

66 Gözler sözlerin sertliğiyle yaşa bulanıp ah çekti (Soğuk Küvet)

67 Sensiz geçen günlerin kazası yok be sevgili (Soğuk Küvet)

68 Hepinizin Sago bilgisi yetersiz vitaminlerimle bugünlere geldiniz (Pesimist 3)

69 Emre dayalı yamalı jön hayatlar içerisinde itaatin emanetindeyiz biz, biz kimiz (Manzumu Mazlum Dinledi)

70 Yağmur sakladı gözyaşlarımı kopya kalplere damladı damlam (Kopya Kalpler)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Gözlerim olan bitenle yüz-göz olalı geçti kısa bir zaman dilimi.

Cehennemde yaşadığım için cennet hakkımdır.

Özür bir borç gibiydi en zor ödenen hali. Kalbi hacize verdim oysa borçlu sendin. Bir bahaneden ibaret terkediş.

Gözlerimin içine bakamadınız içiniz hep fesattı.

Hiçbir kuvvet engel olamamıştı bana.Ve dilime zincir vurabilir mi kralınız da gelse.
Tüm yalanların bir giysi giymiş.Varlığın içimde yılların tuhaflığında seyreden bir adamı önüme koydu.

Kendi davalarında hakim oldun,elimden seyrelen bir kumsun.

Son vedanın adını elveda koydum,gözlerimi oydum.

Karmakarışıklaşmaktayım,neyseki ayaktayım.

Sil adımı baştan yaz kalbine,baş harfi büyük olsun.Yeniden küfret! ...Geçmişi hadım ettik olmadı.Ben suyun oldum bardak dolmadı
Namussuzluk dünyasında kabus nüfusu artmakta,saklan! ...

Tecavüz kurbanları için milyon penis kesile.

İnşa ettiklerini yıkmak için gelecekler,bunun bilinciyle yaşa.

Sen, İstanbul'u bacaklarının arasına almışsın. Aferin! ... Helal olsun,işi kapmışsın.

Bana müsade beyler,ben gider ahım kalır Düşman beni hatırlasın,korkum yere batsın varsın Gül bahçem yangın,küllerim avuçlarımdan taşsın Son sualde don tutsun dudakların kanasın! ...


Alma kalsın ahı,sorma boşver olmasın dönüşleri.

Verilmiş sadakam mı vardı her günün sonunda?

Tanıdığım beş kişiden dördü bana aynı soruyu sorar.

Sessizlik çemberinin tam ortasında mimlenirsen anlamakta zorlanmazsın

En zor anda bir devadır hoş sesin,kendinle utanmadan konuş! ...

Yüzün yüzüme baka baka kızarır,düzün tersine karışır.

Ayağını denk al ortam marazlı. Kollarında ekstra panik taşı! ...

Arkadaşım bir canavarmış,malesef çok geç anladım. Çakmak onun ellerindeydi.

Sadakatin güvenimin sonu mudur,sen kaderdin.

Terapi ordularınızı geri çekin artık savaşın galibi bendim.

Kaptanı benim bu geminin en son ben çıkarım,panik etmeyin! ...

Saygım senin orospun olsun,kaygım benim aşkım.
Rabbın nefesi rüzgar olmuş ben onunla sonsuza eserim.

Korkusuzluk sahipleri neden kemer arkasında silah taşır?

Bana benden başka bir dost varsa bilmem lazım.
Eski dostan dusman olmaz bunlar en buyuk yalanlar.

Resmini çekmelisin her anın,kanıdı olmalı her feryadın.

Bir yanlışı iki kez afladım,üç etti elvedaladım.
Hayatimda karsima cikan en zavalli doneksin! ! !

Sakin ol hayat lutfen ustume gelme sende

Bismillah sana haram gavur! ! !

Oyle nankorsunki buzdaglarini eritemessin

You think you can take me, you need a fucking army if you gonna take me

Hos seda duyun sabah bir marti ucurun gokyuzunden, hediye edilen gunlerinde bir duaci ol uluya anlasilmadan kapanmasin, o gozlerin sulanmasin darbeler yesende yuregine affetmek en asil intikam

Varsa bir duvar dayan, yoksa bir duvar yarat...

Ayak yuru, atar yurek zaman catar gomer kurek ve her bilek duser yere

..... Hediye Edilen Gunlerinde bir Duaci Ol Uluya Anlasilmadan Kapanmasin Darbeler Yesende Yuregine Affetmek en Asil Intikam.....
#5 - Nisan 23 2007, 10:10:41
« Son Düzenleme: Haziran 26 2007, 16:19:22 Gönderen: ThE_GaMe_AnD_Me »
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

Dj Mic Check
Kuvvetmira'nın beyni olan DJ Mic Check, 1997
senesinde ilk projesi olan Silahsız Kuvveti studyosu Kuvvetmira da baslattı. Projenin baslamasıyla birlikte sozu edilen Kuvvetmira adi dogdu. Aslina bakarsanız, Kuvvetmira ilk basta Mic Check'in studyosunun adıydı. Fakat daha sonra cesitli MC'lere destek vermesi ve farklı sarkılara imza atilması sonucu Kuvvetmira olgusu bir studyodan ziyade bir aileye donustu. Bu projenin beyni olan Mic Check, bugune kadar onlarca MC ile beraber Turkiyenin en kaliteli rap sarkılarına imza atti. Gerek produksiyon olarak gerekse sarkilardaki ve konselerdeki DJ'lik tecrubesini cok iyi kullandi ve insanlara gercek hiphopu yansıtabildi.

Aynı zamanda Kuvvetmira studyosu ilk basta sadece yeraltını ve Istanbulu temsil ederken su gunlerde bir sub-label olarak Turkiye, Hollanda, Israil, ABD (New York, California, Rhode Island) yi icine aldı ve internasyonel bir kimlik kazandi. DJ Mic Check su gunlerde basarili produksonlarına ve showlarına her gecen gun bir yenisini ekleyerek devam ediyor ve tabiki Kuvvetmiranin 2003 arenasinda bircok yeni MC/grup hatta DJleri kesfediyor. Sozu edilen yeni yetenekler ve Mic Check ile gerceklestirdikleri Kuvvetmira imzasini tasiyan tum etkinlikeri sitemizden takip edebilirsiniz. Aynı zamanda DJ Mic Check bir ilke daha imza atıp Turkiye'nin ilk underground
internet rap showu olan Mira-base i hazirlayıp sunuyor. Bu programda Mic Checkin anonslarini ve konuklarıyla sohbetlerini caldigi exclusive hicbiryerde bulamayacagıniz hip hop 12 inchlerini ve ayni zamanda yeni yeteneklerle yaptigi ozel sarkiları kısacası gercek hiphopu dınleyebirisiniz. Mic Check su anda Turkiyenin en cok dinlenilen yabanci muzik radyosu olan PowerFM de muzik direktorlugu gorevine devam ediyor. Bundan daha once sirasiyla NumberoneFM, Radyo 2019, MetroFM, Radio Contact(Muzik
direktorlugu), Radio Quasar, da DJ lik ve ust kariyer gorevler yapmistir. Bircok TV programinda hiphopun gercegigini yansıtan ve ulkemizde yeralti hiphop kulturunun gelisimi icin hayatinin 70% hiphopa adayan DJ Mic Check, Silahsiz Kuvvet basta olmak uzere Sagopa Kajmer projesininde altına imza olmustur.SAGOPA KAJMER
kimligi ile turk yeralti rapinde genis bir kitle yaratan DJ Mic Check bugune kadar JUNGLE BROTHERS,FJARDE VARLDEN,ADVANCE PATROL,DJ SPOOKY, ANDY SMITH OF PORTISHEAD, JEDI MIND TRICKS gibi bircok taninmis rap grubu ve DJ'iyle ayni sahneyi aldi.


Rap yaparken tanıştığı Kolera(Esen Güler)'yla dünyalarını birleştiren DJ Mic-Check şu sıralar Kuvvetmira oluşumunun üstünde daha çok durmaktadır.Kuvvetmira'nın yeni üyelerinden Abluka Alarm rap grubuna ilk albümlerini yapan Sagopa daha sonra eşi Kolera'yla beraber İkimizi Anlatan Birşey adlı bir düet albüm çıkarttı.Şu sıralar kendi solo albümü, Kuvvetmira üyelerinden Raffine'nin solo albümü ve Türkiyede yine bir ilk olacak olan DJ Mic-Check - Turntablisma üzerinde çalışıor.

Albümler ;


1. Yeraltı Operasyonu

2. Silahsiz Kuvvet - Sozlerim Silahım

3. Silahsız Kuvvet - İhtiyar Heyeti

4. Sagopa Kajmer - Sagopa Kajmer

5. c*** (Production) - Med Cezir

6. Sagopa Kajmer - Gerilim 99 Promo

7. Sagopa Kajmer - 10 Kurşun

8. Asya Sentez (Silahsız Kuvvet & c***) Toplama Kampı

9. Fuchs (Production)- Huzur N Darem

10. c*** (Production) - Rapstar

11. Derin Darbe (Production) - Karamsar Naralar

12. Sagopa Kajmer - Bir Pesimistin Gözyaşları

13.gora-soundtrack

14. Sagopa Kajmer - Romantizma

15. Kuvvetmira - Kafile

16. Sagopa Kajmer - Disstortion EP
17. Sagopa Kajmer - Pesimist EP 1
18. Sagopa Kajmer - Pesimist EP 2
19. Sagopa Kajmer - Pesimist EP 3

20. Sagopa Kajmer - Pesimist EP 4 Kurşun Asker

21. Kolera (Production) - Karantina Embryo

22. Abluka Alarm (Production) - Ahenk

23. Kuvvetmira (DJ Mic-Check) - megamıx

24. Sagopa Kajmer&Kolera - İkimizi Anlatan Bişey


======================================================


1- Silahsiz Kuvvet- Duman (1997)
2- Silahsiz Kuvvet- Durum Beter Artik Yeter (1998)
3- Silahsiz Kuvvet- Sozlerim Silahım (1998)
4- Silahsiz Kuvvet- Kuytu Koseler (1998)
5- Silahsiz Kuvvet- Bang (1998)
6- Silahsiz Kuvvet- Boom Boom (1998)
7- Silahsiz Kuvvet- Lanet Sehir Istanbul feat. Statik (1998)
8- Silahsiz Kuvvet- Gercekleri Gor (1998)
9- Silahsiz Kuvvet- Beyaz Olum (1998)
10- Silahsiz Kuvvet- Katil Senfoni (1998)
11- Silahsiz Kuvvet- Olacak Dostum (1998)
12- Silahsiz Kuvvet- Booyaka! (1998)
13- Silahsiz Kuvvet- Acımasız Yasam (1998)
14- Silahsiz Kuvvet- Pes Etmek Yok, Teslim Olmak Yok (1998)
15- Silahsiz Kuvvet- Vahset Kapında (1998)
16- Silahsiz Kuvvet- Inkar Bosuna Bak Aynaya feat. Sozlu Taarruz (1998)
17- Silahsiz Kuvvet- Dog ve Yasa (1998)
18- Silahsiz Kuvvet- Selamlarım Hepinize (1998)
19- Silahsiz Kuvvet- Kuvvetten Size (1998)
20- Silahsiz Kuvvet- Oluyorum Olenlerin Yerine (1998)
21- Silahsiz Kuvvet- Hadi Sar Yak Ic Lanet (1998)
22- Silahsiz Kuvvet- Dergahın Kapıları feat. Bab-ı Dergah (1998)
23- Silahsiz Kuvvet- Icimdeki Dusman (1998)
24- Silahsiz Kuvvet- Kuvvet Ritimlerde (1998)
25- Silahsiz Kuvvet- Fahise (1998)
26- Silahsiz Kuvvet- Kıyamet Alameti (1998)
27- Silahsiz Kuvvet- Vatan Mix (1999)
28- Silahsiz Kuvvet- Tek Basına Dimdirek (1999)
29- Silahsiz Kuvvet- Goze Goz Dise Dis (1999)
30- Silahsiz Kuvvet- Kuvvet Senaryo (1999)
31- Silahsiz Kuvvet- Outro (1999)
32- Silahsiz Kuvvet- Kotulere Teslim Oluyor Insan feat. Sozlu Taarruz (1999)
33- Silahsiz Kuvvet- Atamazsın Bir Kenara (1999)
34- Silahsiz Kuvvet- Bombos Hersey (1999)
35- Silahsiz Kuvvet- Gerilim 99 (1999)
36- Silahsiz Kuvvet- Gerilime Hosgeldin (1999)
37- Silahsiz Kuvvet- Sana Bana Kalmaz Bu Dunya feat. Masta Kara (1999)
38- Silahsiz Kuvvet- Evlat (1999)
39- Silahsız Kuvvet- Dusmanım Insan (1999)
40- Silahsiz Kuvvet- Kukla feat. Turbo (1999)
41- Silahsiz Kuvvet- Inkar Bosuna (Yasam Denen Komedi) feat. c*** (2000)
42- Toplama Kampı(Mic Check + c***)- Karatma Geceleri (2000)
43- Toplama Kampı(Mic Check + c***)- Toplama Kampı (2000)
44-Toplama Kampı(Mic Check + c***)- Televole (2000)
45- Silahsiz Kuvvet- Bir Damla Su feat. Sozlu Taarruz (2000)
46- Sagopa Kajmer- Pesimistro (2000)
47- Sagopa Kajmer- Yeraltındaki Karanlık (2000)
48- Sagopa Kajmer- Olum Benim Dogum Gunum (2000)
49- Sagopa Kajmer- Kajmer Tek Yurek (2000)
50- Sagopa Kajmer- Anla Burası Dunya (2000)
51- Sagopa Kajmer- Son Durak Ucurum (2000)
52- Sagopa Kajmer- Sktrn Gdn (2000)
53- Sagopa Kajmer- Pesimist Karamsar (2000)
54- Sagopa Kajmer- Sanal Alem Pclri (2000)
55- Sagopa Kajmer- Teror Damlalari (2000)
56- Sagopa Kajmer- Rapim Kuduz (2000)
57- Sagopa Kajmer- Pesimistill (2000)
58- Sagopa Kajmer- Kursun 6 feat. MC Ramiz (2000)
59- Sagopa Kajmer- Kursun 7. Mars feat. c*** (2000)
60- Sagopa Kajmer- 3lu Kombine feat. Dumany@k + Cabbar (2000)
61- Sagopa Kajmer- Katliama Karsi Geldi Iskence (2000)
62- Sagopa Kajmer- Tımarlı Hastane (2000)
63- Sagopa Kajmer- Dilim Sert, Rapim Mert (2000)
64- Sagopa Kajmer- Kursun 9 feat. Dumany@k (2000)
65- Sagopa Kajmer- Kendi Silahından Ona (2000)
66- Sagopa Kajmer- Anla Burası Dunya (2000)
67- Silahsız Kuvvet- Dunya Koca Mekan (2000)
68- Silahsız Kuvvet- Rap Hediye feat. Sirhot (2001)
69- Silahsız Kuvvet- Saltanatın Hakimleri feat. c*** (2001)
70- Silahsız Kuvvet- Rap Eyleme (2001)
71- Silahsız Kuvvet- Gunesimden Cekil (2001)
72- Silahsız Kuvvet- Melodrama feat. Sahtiyan (2001)
73- Silahsız Kuvvet- 2001 feat. c*** + Sahtiyan (2001)
74- Silahsız Kuvvet- Iki Dinle Bir Sus (2001)
75- Silahsız Kuvvet- Heyetinto (Kuvvet Senaryo 2) (2001)
76- Silahsız Kuvvet- Buralarda Ayaz Var (2001)
77- Silahsız Kuvvet- Ekinoks (2001)
78- Silahsız Kuvvet- Gunah Tohumları (Tabuları Yıkan Adam)(2001)
79- Silahsız Kuvvet- Bir Dadika feat. c***, Sahtiyan, Mista Brown (2001)
80- Silahsız Kuvvet- Cenneti Sordum Yitirdiklerime (2001)
81- Silahsız Kuvvet- Bir Savas Bin Olu (2001)
82- Silahsız Kuvvet- Benim Inim Hiphop feat. Mista Brown (2001)
83- Silahsız Kuvvet- Ar Gelir Yakın (2001)
84- Silahsız Kuvvet- Localistik Somuru (2001)
85- Silahsız Kuvvet- Illet-i Name feat. Sahtiyan + Mista Brown (2001)
86- Silahsız Kuvvet- Teror Damlaları feat. c*** (2001 Version) (2001)
87- Silahsız Kuvvet- Silahsız Kuvvet- Dort Tarafım Yalan (2001)
88- Silahsiz Kuvvet- Ilim Irfan Yurdu (2001)
89- Silahsız Kuvvet- Subjectif Perspektif feat. Sirhot (2001)
90- Sagopa Kajmer- Ifrite Tamim (2001)
91- Sagopa Kajmer- Tamu Otobusu (2001)
92- Sagopa Kajmer- Dusunen Ceset (2001)
93- Sagopa Kajmer- Aruz Olcusu (2001)
94- Sagopa Kajmer- Kanibal Asiretler (2001)
95- Sagopa Kajmer- Rap Candarbazı (2001)
96- Sagopa Kajmer- Kan Mevsimi (2001)
97- Sagopa Kajmer- Vuslata Bes Kala Les (2001)
98- c***(Production)- Med Cezir (2001)
99- c***(Production)- Tek Bir Ihtimal Var (2001)
100- c***(Production)- Sokak Sanatı (2001)
101- c***(Production)- Meclis-i Ala (2001)
102- c***(Production)- Buz Daglari (2001)
103- c***(Production)- Buz Daglari Special Remix (2001)
104- c***(Production)- Anladınmı Derdimi Bu (2001)
105- c***(Production)- Savas Cocukları (2001)
106- c***(Production)- Kalbim, Rapim, Nefretim, c***m!! (2001)
107- c***(Production)- Komedyenler Is Basında (2001)
108- c***(Production)- c*** Sahası (2001)
109- c***(Production)- Kalbim Reosta (2001)
110- c***(Production)- Deja Vu (2001)
111- c***(Production)- Acık Artırma (2001)
112- c***(Production)- Ahmet (2001)
113- Yamyam Organizmalar(Mic Check + Sahtiyan) - Yamyam
Organizma Part 1. (2001)
114- Dumany@k(Production)- Dumany@k Style (2001)
115- Dumany@k(Production)- Durdurulmaz Stil (2001)
116- Dumany@k(Production)- Kim Neden Oldu feat. c*** (2001)
117- Dumany@k(Production)- Ruyalar feat. Silahsız Kuvvet + c*** (2001)
118- Dumany@k(Production)- Gel Babana (2001)
119- Dumany@k(Production)- Kemik Kıran (2001)
120- Dumany@k(Production)- Hasret Ya Sıla (2001)
121- Dumany@k(Production)- Pilimiz Bitmez (2001)
122- Dumany@k(Production)- B Boy Break Cut
123- Dumany@k(Production)- Dumtro (2001)
124- Dumany@k(Production)- Dogar Yasar ölür feat. Silahsız Kuvvet (2001)
125- Dumany@k(Production)- Dort Duvar Arasında feat. Clementine (2001)
126- Dumany@k(Production)- Yabadabadu! (2001)
127- Dumany@k(Production)- Rap Ordu (2001)
128- Sahtiyan(Production)- Fly (2001)
129- Sahtiyan(Production)- Shandomingo (2001)
130- Sahtiyan(Production)- Sozde Ozde(2002)
131- Sahtiyan(Production)- Komada Martı feat. Kolera (2002)
132- Sahtiyan(Production)- Maymun Charlie (2002)
133- Sahtiyan(Production)- Piston feat. Silahsiz Kuvvet, c***, Mista Brown (2002)
134- Sahtiyan(Production)- gün batımında... (2002)
135- Silahsız Kuvvet- yok olmak isteyen mi var? (2002)
136- Silahsız Kuvvet- burası neresi ? (2002)
137- Sagopa Kajmer- iskeletler diyarında bir et parcasıyım (Pesimist EP 2) (2002)
138- Sagopa Kajmer- kuduz rap mayın tarlasında (Pesimist EP 2) (2002)
139- Kolera(Production)- Komada Martı (2002)
140- Kolera(Production)- Eksik Eylullerin Geciken Yagmurları (2002)
141- Mista Brown(Production)- Times of Horror (2002)
142- Mista Brown(Production)- Cocukmuyum? feat. Silahsiz Kuvvet + Sahtiyan (2002)
143- Mista Brown(Production)- Realities (2002)
144- Mista Brown(Production)- Facts of Life (2002)
145- Mista Brown(Production)-
146- Mista Brown(Production)- Karanlık Manzaralar feat. Silahsız Kuvvet (2002)
147- Mista Brown(Production)-
148- Fuat(Production)- Night and Day feat. Yener (2002)
149- Fuat(Production)- Cihana Hitabe Remix feat. Silahsiz Kuvvet, c***, Sahtiyan (2002)
150- Fuat(Production)- Sprungheder Remix (2002)
151- Fuat(Production)- Bes Milyar Kepaze feat. c***
(2002)
152- c***- kalbim hostu costu (holocaust part I)
153- Fuat(Production)- Amerikancıklara Selam feat. Silahsız Kuvvet, c***, Sahtiyan, Emre (2002)
154- Kuvvetmira Rap Stickz- Fok feat. Fuat (2002)
155- Sagopa Kajmer- Bir Pesimistin Gozyaslari (2003)
156- Sagopa Kajmer- Bagdat (2003)
157- Sagopa Kajmer- Maskeli Balo ft. Mista Brown(2003)
158- Sagopa Kajmer- Kuheylan (2003)
159- Sagopa Kajmer- stilo (2003)
160- Sagopa Kajmer- Didaktik Kitaplar (2003)
161- Sagopa Kajmer- Gecmisi Golgeye Teslim Ettim (2003)
162- Sagopa Kajmer- analiz (2003)
163- Sagopa Kajmer- 56 denklemli (2003)
164- Sagopa Kajmer- Tanrıı çekti tüm resimleri ft. Fuchs (2003)
165- Sagopa Kajmer- Karabiber duası ft. Kasırga (2003)
166- Sagopa Kajmer- Karikatür Komedya (2003)
167- Sagopa Kajmer- Kör savaşçı ft. Mista Brown (2003)
168- Sagopa Kajmer- Mütalam (2003)
169- Sagopa Kajmer- Değişebilir her an adres ft. Funky-C (2003)
170- Sagopa Kajmer- Rap yaparken günahamı girdim (2003)
171- Sagopa Kajmer- Uğurla bahtiyarları (2003)
172- Sagopa Kajmer- Minimalite ft. Fıchs ft. Mista Brown (2003)
173- Sagopa Kajmer- İskeletler diyarında bir et parçası (2003)
174- Sagopa Kajmer- Kör savaşçı 2 (2003)
175- Sagopa Kajmer- Tanrı çekti tüm resimleri 2 (2003)
176- Sagopa Kajmer- Manzumu mazlum dinledi (2003)
177- Sagopa Kajmer- Üfle güneşi sönsün (2003)
178- Sagopa Kajmer- Rap gafil (2003)
179- Sagopa Kajmer- 24 (2003)
180- Sagopa Kajmer- Kalp atışlarım 78 BPM ft. Kolera (2003)
181- Sagopa Kajmer- Etki tepki ft. Mista Brown (2003)
182- Sagopa Kajmer- Kalbim krizin bekçisi olmuş (2003)
183- Sagopa Kajmer- Proportions ft. Toolz (2003)
184- Sagopa Kajmer- Yokluk içinde varlık çeksemde ft. Fuchs (2003)
185- Sagopa Kajmer- Etki tepki DJ Funky-C C Dark Room Mix (2003)
186- Sagopa Kajmer- Sagoladım beyinleri (2003)
187- Sagopa Kajmer- Romantizma (2005)
188- Sagopa Kajmer- Bebeğim Öldü (2005)
189- Sagopa Kajmer- Vasiyet (2005)
190-- Sagopa Kajmer- Leyli (2005)
191- Sagopa Kajmer- Rak Benadam ft. Tact Allstars (2005)
192- Sagopa Kajmer- Baatıl rhyme (2005)
193- Sagopa Kajmer- Sagopa yaşlı planet (2005)
194- Sagopa Kajmer- We Got Rimes ft. Obscure Disorder & Shi 360 (2005)
195- Sagopa Kajmer- Drama yolları (2005)
196- Sagopa Kajmer- Kendime sarılır donarım (2005)
197- Sagopa Kajmer- Sagopa vs. Kolera (2005)
198- Sagopa Kajmer- Terapi (2005)
199- Sagopa Kajmer- Kopya Kalpler (2005)
200- Sagopa Kajmer- Anektod ft. Divine of Trapmindz (2005)
201- Sagopa Kajmer- Hayat arabamla 2005 mil (2005)
202- Sagopa Kajmer- Rüyalarımdaki işaretler ft. Laedri of Abluka Alarm (2005)
203- Sagopa Kajmer- Çaçaron (2005)
204- Sagopa Kajmer- Pavlov'un köpekleri (2005)
205- Sagopa Kajmer- Bana müsade beyler (2005)
206- Sagopa Kajmer- 3 Sefil şair ft. Derin Darbe (2005)
207- Sagopa Kajmer- İçimdeki şeytanın ensesindeyim ft. MT ft. Kasırga (2005)
208- Sagopa Kajmer- Kambur kelimat ft. Toolz (2005)
209- Sagopa Kajmer- Karanlık satırlar ft. Laedri of Abluka Alarm (2005)
210- Sagopa Kajmer- Nedense ft. Fuchs (2005)
211- Fuchs(Production)- Kara Maskeli Istanbul Ft. Sagopa Kajmer, Funky C (2004)
212- Fuchs(Production)- Tilki Dansi (2004)
213- Fuchs(Production)- Askerden Mektup (2004)
214- Fuchs(Production)- Bu Dünyada Yasadikca Savas Ft. 9.C.C. (2004)
215- Fuchs(Production)- Yalan (2004)
216- Fuchs(Production)- Dünya Dönüyor Ft. 9.C.C. (2004)
217- Fuchs(Production)- Interlude (2004)
218- Fuchs(Production)- Sokaklarin Melodisi Ft.Sagopa Kajmer, Mista Brown (2004)
219- Fuchs(Production)- Dilimde Rapim Ft. Funky C (2004)
220- Fuchs(Production)- Havalar Attin Ft. 9.C.C. & Funky C (2004)
221- Fuchs(Production)- Bahanem (2004)
222- Fuchs(Production)- Minimalite feat. Dj Mic Check & Mista Brown (Remix) (2004)
223- Fuchs(Production)- Ümitsiz Daglar (2004)
224- c***(Production) Rapstar (2004)
225- c***(Production) Panorama harem (2004)
226- c***(Production) Anneme (2004)
227- c***(Production) Sabah basti geceyi (savas cocuklari part 2) (2004)
228- c***(Production) Neyim var ki feat sagopa k (2004)
229- c***(Production) Rudeboy vs. bad boy feat dr. fuchs (2004)
230- Derin Darbe(Production) Karamsar Naralar (2005)
231- Derin Darbe(Production) -Destek Çağır (2005)
232- Derin Darbe(Production) Hiphop Alemim (2005)
233- Derin Darbe(Production) -Her Nefeste (2005)
234- Derin Darbe(Production) Benim Hayallerim Vardı (2005)
235- Derin Darbe(Production) Hecin Üstü Bir Masal Ben (2005)
236- Derin Darbe(Production) Şiirsel Yatalak (2005)
237- Derin Darbe(Production) Paraf (2005)
238- Derin Darbe(Production) Skit (2005)
239- Derin Darbe(Production) Yılları Duvarına Çiz (2005)
240- Derin Darbe(Production) Kanunun Kestiği Parmak (2005)
241- Derin Darbe(Production) Rap Mahzeni (2005)
242- Derin Darbe(Production) Tek Amaç (2005)
243- Derin Darbe(Production) Gufran Eyle (2005)
244- Derin Darbe(Production) Meknuz Kalayım (2005)
245- Derin Darbe(Production) Neredeydin (2005)
246- Derin Darbe(Production) Gömüldü Toprağa Yasak (2005)
247- Derin Darbe(Production) 7 Nota Raperler Derneği (7.n.r.d.) (2005)
248- GORA(Production) Sagopa Kajmer - Al 1 de burdan Yak (2004)
249- GORA(Production) Sagopa Kajmer - Marifetname (2004)
250- GORA(Production) Sagopa Kajmer - Ihtiva Recetesi (2004)
251- GORA(Production) Sagopa Kajmer - Gora Drama Turnz (2004)
252- Kuvvetmira(Production) Sagopa Kajmer - Baytar (2006)
253- Kuvvetmira(Production) Sitem Depresif ft. Mozole Mirach - YAK (2006)
254- Kuvvetmira(Production) Raffine - Evvela Elveda (2006)
255- Kuvvetmira(Production) Abluka Alarm - Günlüklerim Aylık Olmuş (2006)
256- Kuvvetmira(Production) Sagopa Kajmer - Sansür Perdesi feat. Sitem Depresif & Mozole Mirach (2006)
257- Kuvvetmira(Production) Kolera - La Kayyume İllahu (2006)
258- Kuvvetmira(Production) Raffine - Yaşananlar Var (2006)
259- Kuvvetmira(Production) Leadri - Sual (2006)
260- Kuvvetmira(Production) Kolera - Sevemedim Vedaları feat. Mozole Mirach (2006)
261- Kuvvetmira(Production) Zet - Diyet (2006)
262- Kuvvetmira(Production) Mozole Mirach - Onca Sancı Varken (2006)
263- Kuvvetmira(Production) Sagopa Kajmer - İstisnalar Kaideyi Bozmaz (2006)
264- Kuvvetmira(Production) Abluka Alarm - Eşgalimdi Eşkiya (2006)
265- Kuvvetmira(Production) Zet - İstediğimi Verin feat. Raffine (2006)
266- Kuvvetmira(Production) Kuvvetmira - Kafile (2006)
267- Kuvvetmira(Production) Savaş - Yaşamadım Relax (2006)
268- Abluka Alarm(Production) - Ahenk SS (2006)
269- Abluka Alarm(Production) - Ben Bir İnsanım (2006)
270- Abluka Alarm(Production) - Bitik Şans (2006)
271- Abluka Alarm(Production) - Bu Laflar Benden (2006)
272- Abluka Alarm(Production) - Dar Mesafe (Interlude) (2006)
273- Abluka Alarm(Production) - Hamle (2006)
274- Abluka Alarm(Production) - Herşey...Herkes (2006)
275- Abluka Alarm(Production) - İçimizden Geldi (2006)
276- Abluka Alarm(Production) - Kaos (Interlude) (2006)
277- Abluka Alarm(Production) - Kum Saati (Outro) (2006)
278- Abluka Alarm(Production) - Ne Fark Eder (2006)
279- Abluka Alarm(Production - Paravan (2006)
280- Abluka Alarm(Production) - Rüyalar ve İnsanlar (2006)
281- Abluka Alarm(Production) - Virane Dervişler (2006)
282- Abluka Alarm(Production) - Yeminli Yaver (2006)
283- Abluka Alarm(Production) - Tövbelerim Hasarlı ft. Sagopa Kajmer (2006)
284- Kuvvetmira(Production)- Çilek intro (2005)
285- Kuvvetmira(Production)- Kır kalbini ver elime (2005)
286- Kuvvetmira(Production)- Sagopa Kajmer & Kolera - Duygu Sömürgesi (2005)
287- Kuvvetmira(Production)- Mozole Mirach & Zet & Sitem Depresif & Raffine & Kolera & Sagopa Kajmer - Toplamam Yerde Kalır Kırıntın (2005)
288- Kuvvetmira(Production)- Biling Blingterlude (2005)
289- Kuvvetmira(Production)- Mozole Mirach & Raffine & Sitem Depresif & Zet - Antraka Paydos (2005)
290- Kolera(Production)- Black Widow (intro) (2005)
291- Kolera(Production)- Matine Araları (2005)
292- Kolera(Production)- Kleptoman (2005)
293- Kolera(Production)- Karantina Embryo (2005)
294- Kolera(Production)- Yaprak Dökümü (2005)
295- Kolera(Production)- Kurgu Bilimi (2005)
296- Kolera(Production)- Triplex Mazi (featuring Derin Darbe) (2005)
297- Kolera(Production)- Avam Bir Kurgu (2005)
298- Kolera(Production)- Kontralto Kontra (2005)
299- Kolera(Production)- Aklimin Odaları (featuring Sagopa Kajmer) (2005)
300- Kolera(Production)- Bugun Mutlu Olamayacak gibiyim (2005)
301- Kolera(Production)- Küllendim Yıllarla (featuring Abluka Alarm) (2005)
302- Kolera(Production)- El İzi Koleksiyonum (2005)
303- Kolera(Production)- Günlerim Ağlak (disi kisilik) (ft. Sagopa Kajmer) (2005)
304- Kolera(Production)- Irtifa Kaybı (2005)
305- Kolera(Production)- Trubulans & Odessa (2005)
306- DJ Mic-Check (Megamix)- Raffine - Evvela Elveda (2007)
307- DJ Mic-Check (Megamix)- Savaş - Ben Bir İnsanım (2007)
308- DJ Mic-Check (Megamix)- Kuvvetmira Rap Stickz - KAFİLE [Zet,Kolera,Raffine] (2007)
309- DJ Mic-Check (Megamix)- Abluka Alarm - Virane Dervişler (2007)
310- DJ Mic-Check (Megamix)- Raffine - Yaşananlar Var (2007)
311- DJ Mic-Check (Megamix)- Kolera - Sevemedim Vedaları (2007)
312- DJ Mic-Check (Megamix)- Sagopa Kajmer - Kopya Kalpler Scratch Show (2007)
313- DJ Mic-Check (Megamix)- Sagopa Kajmer - Baytar (2007)
314- DJ Mic-Check (Megamix)- Zet - Diyet (2007)
315- DJ Mic-Check (Megamix)- Dj Mic Check Scratch Show - 1 (2007)
316- DJ Mic-Check (Megamix)- Sagopa Kajmer - Baatıl ryhme (2007)
317- DJ Mic-Check (Megamix)- Sagopa Kajmer - Pavloun Köpekleri (2007)
318- DJ Mic-Check (Megamix)- Sagopa Kajmer - Hayat Arabamla 2005 Mil (2007)
319- DJ Mic-Check (Megamix)- Dj Mic Check Scratch Show - 2 (2007)
320- DJ Mic-Check (Megamix)- Sagopa Kajmer - Bebeğim Öldü (2007)
321- DJ Mic-Check (Megamix)- Sagopa Kajmer Feat Abluka Alarm - Rüyalarımdaki İşaretler (2007)
322- DJ Mic-Check (Megamix)- Sagopa Kajmer - Anektod (2007)
323- DJ Mic-Check (Megamix)- Sagopa Kajmer - Vasiyet (2007)
324- DJ Mic-Check (Megamix)- Sagopa Kajmer - Çaçaron (2007)
325- Sagopa Kajmer&Kolera - Ne Bilirsin (2007)
326- Sagopa Kajmer&Kolera - Monotonluk Maratonu (2007)
327- Sagopa Kajmer&Kolera - Bir Var... Bir Yok... (2007)
328- Sagopa Kajmer&Kolera - Şampiyonu Sıkar Yarış (2007)
329- Sagopa Kajmer&Kolera - Gam Tozu ve Dünyanın Ninnisi (2007)
330- Sagopa Kajmer&Kolera - Bağlı Hayatım Pamuk İpliğine (2007)
331- Sagopa Kajmer&Kolera - Süper İkili (2007)
332- Sagopa Kajmer&Kolera - Kendim İçin (2007)
333- Sagopa Kajmer&Kolera - Af Benim İşim Değil (2007)
334- Sagopa Kajmer&Kolera - Kolaysa Anlat (2007)
335- Sagopa Kajmer&Kolera - Fani (2007)
336- Sagopa Kajmer&Kolera - Emcee Testi (featuring Contribution X) (2007)
337- Sagopa Kajmer&Kolera - Sahit Varsa Konuşsun (2007)
338- Sagopa Kajmer&Kolera - Yarım Gönülle 1 Öpüş (2007)
339- Sagopa Kajmer&Kolera - Can Havli (2007)
340- Sagopa Kajmer&Kolera - Malum Tahrip İzleri (2007)
341- Sagopa Kajmer&Kolera - Herkesin Bir Suçu Var (2007)


sagopa kajmerin resmi sitesinden ;) 
#6 - Nisan 24 2007, 17:52:53
« Son Düzenleme: Haziran 26 2007, 16:15:19 Gönderen: ThE_GaMe_AnD_Me »
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

200'e yakın söz daha..

Bu kül tablası kaçıncı kez yattı sigara altına? Söyle her nefeste kaç adim yanaştım tahtıma?

Yarının bugünden çıkarı ne?

Külle bezenip gülle kandırıldı tüm hayallerim.

Darbeler yesen de yüreğine, affetmek en asil intikam.

Karanlık olduğunda mumdan bir güneş yarat, kanatların kırılmasın umutların nicesi yirmi dört karat.

Artık sevgi yok mu? Der çaresizce kalpler.

Hazan umursamadı yaprakları katletti alayını.

Satılık armağan değil irade gururunuz.

Bu arada paranın esiri olmuş yüz bin im den insanım var.

Düşman kelimesinin anlamını arkadaş sıfatını taşıyanlardan öğrendim.

Adi anıldığında iste dostum dedim, adim anıldığında tanımam dedi.

Yarını olmayan dünlere yazılmış her şiir ve şair olmuş her fikir ki kaleme düşmüş her sözü. Hep karanlık anlatıldı şarkılarda gün yüzü. Yalpalayan ömürler aşikâr hüzün görüntüsü.

Kimler önüne geçebilir zamanın akışının, cümlelerimin noktalarına kaç zamanda ulaşırım.

Yaşarım iskeletler diyarında bir et parçasıyım. Varımı yoktan aldım. Daldım çoktan derin uykuma vardım.

Kalemi makine yaptım, her çizikte kareler aldım, sundum önüne Yaradanın ve bekledim cevabını, hep cevapsız kaldı çağrım, bağırdım.

Ne kadar güler ise düşman o kadar ağlatır seni.

Zaten inancımız olmasa var olmanın anlamı anlamsızlıktan başka bir anlama gelir miydi?

Yarın bir kapıdır ve sen uykudan o kapıdan geçmek için uyanırsın.

Bir oyun gibidir adı yaşamaktır, ölümse oyunun sonudur. Her nedense oyunun sonu yok gibidir, bir gider biri gelir.

İnsan umudu taşıdı, kimisi kırdı umudu, lakin kiminin sahip olduğu tek şey oydu, hepsi buydu.

Dostumundu teklif, düşmanındı ısrar, acaba nereye kadar sürer bu tekrarlar.

Yalanlara radar olsan neye yarar, zararın dönüşü kârın el mi sallar? Batan güneş yine doğar.

Zorla güldü âmâlar ağlamak mı ayıp?

Tasanın etrafında gezgin olmuş insanlar kısacık molalarda tanıdılar mutluluk denen kelimeyi.

Dayanacağın bir duvarın yoksa ör hadi, kuvvete dayanamayan adalet aciz, adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.

Birikimlerimiz kısıtlı, arzularımızın ışığı,egoizme yansıdı, ya da kısıtladık insancıl yanımızı, tokatladık karanlığa mum yakanları.

Geçemediğimiz köprüler ardımızdan ağladı, tıpkı yere düşen ekmek kırıntıları gibi, zan altında masum yedi kelepçeleri ve sırıttı birileri,

Amacını yamacında boğarak yok oldu Sezar, dedelerin toprak oldu bak orda mezar!

Yalanla savunan dürüstle tanıştı, tekmeyle kovulan kiniyle yarıştı, paradan uzak olan silahla tanıştı, hayatla darılan ölümle barıştı.

Mermi icat oldu Mertim Bozuldu.

Suçu Gelin Etseler De Kimse Güvey Girmeyecek.

Kurak sevgi bahçesi suya hasret.

Tek kurşun bitirebilse gari bu hayatı bari bin kurşun atın da gönlüm doysun ahali.

Aldım yaşamı yanıma kutu kolacasına üç dikişte dibe vurdum, depozitosunu Tanrıma ödüyorum.

Bir Yığın İnsan Gördüm Günlükleri Dolabında Gizli Saklı, Kendiyle Mektuplaşan Ya Da Kendiyle Konuşan. Dününü Unuttu Hepsi. Günler Günlüklere Küstü Ya Da Günlük Yazara Kara Kara Önlük Giydi, Son Mektup Kalbine Sıktı.

Aklı Maçaya Gelen Görüntülerde Çalmıştınız Kalbimi, Kırmıştım Annemi Dahi. Bir Özür Vahi, Bir Ömür Fani, Ödemem Zor Bu Bedeli Ve Ebedi.

Acımasızca geçip giden zamandan geriye kalan sadece yanlizliklarimiz.(skit)

Sonbaharda Katil Oldu Rüzgârlar, Öldü Tüm Yapraklar, Yağmur Aldı Gözyaşı Ve Rüzgâr Oldu Ruhlar Estiler Yavaşça. Sen Misali Ağlamıştı Her Dünüm Usulca.

Aynalarda Buğulu Yüzümü Göremez Oldum, Ve iyimserlik Mateminde Sari Gül Tuttum.

Biz Dünden Olma Yarına Varma Garibeyiz.

Yalnızlık Ömrüm Boyunca Tanımadığım Bir Yabancıydı; Onunla Şimdilerde Beraber Uyanıyoruz Her Yeni Güne iki Yalnız Şarkılar Yazıyoruz, Yorgunuz, Çok Yorgunuz, Çok Yorgunuz...

Yastık altı masallarıyla uyuya kaldı her çocukluk, nöbete kaldı kör burukluk, sabaha rüştü tez karanlık, hazlar ormanında dev sazlar, notaya döktü düşünü, sayıkladın kesin!...
Ve annen ekini tuttu geçti yavrum elimi tut..şşşşşşhhhh mommy listen.

Sabah yumruk konuşur, gecelerimde silahın notaları.

Ben yarındım ancak aldınız elimden bugünümü kimliğimden utanır oldum, Türkiye burası değil, hep sefil bakışlar onumun dokuzu p***o bunalım 24 saatte 3'lü çevirir sen-ölüm-kalım!

Çekilişsiz, kurasız hediyeyi sundum, al ve aç paketleri, içine sevgi koydum, arada sıkışan nefretimde cabası.

Vefalı bekleyişler, zamana küstü tüm bu bekçiler, isyan etti sevgiler, direnişte nefretim.

Lolipop sekerleriyle 18ine kadar flörtsün ve mahlûk söyle adin nedir? Kaç harften oluşu yosun? Kaçın sesli? Kaçın sessiz? Kaç davranış sergiledin? Kaçi yerli? Kaçı yersiz?

Günlerim ağlak sabrın sonu selamete varsa da faydası yok, gözlerim sağanak varsın sözüm olsun gülücük merhamet olmasın, defterim sığınak yazdıklarım ayrılık damarında kan bitmiş günlerim ağlak sağlıcakla kal benden uzak dur yakın olma.

Çocukluk naftalinle gizli hatıralar sarı benizli kim kerizdi? Belki aklım bir denizdi ben boğuldum.

Kalbi hacize verdim oysa borçlu sendin.

Bir bahaneden ibaret terk ediş.

Canımı yolda buldum, tuttum kolundan evine soktum.

Notumu verdi hocalarım nasihatı koydum cebime ve zorda kalana dek çıkarmadım.

Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum.

Ve ben bütündüm yarımı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım.

Mutluluktan ağlak olmak artık bir seferlik bana da mahsus anlamak kolaysa bak bi gözümün içine !...

Kaybettiğim gülücüğü gül demeti halinde koymuşlar oysaki suratıma gömülü parmak izlerin omuzlarımda gözlerimde bir filmsin. Göz çukurlarımda uyuya kalmış bir bebeksin.
bende ninninim uyu....

Bilmecelere ısınamadım hele de senle ilgiliyse sevemedim sualleri cevapların yetersiz kaldı.

Tarihin sayfa aralarına kırmızı gülümü çoktan koydum.

Suretim şarap misali, eskidikçe değeri arttı.

Anonim oldu haykırışlarım.

Bu abi yerle çok sevişti. düşmek hiç ayıp değil, kalkmasını bil!... ve acele et şu gözyaşını sil!...

Takma kendimden can sıkıntım, önceden beridir bir ölüm takıntım. Bunu da yüzüme vurmasınlar sade evde yüzüm asık, dışarda sempatik takıldım.

Benim kalemimi bir kişi yıktı, kalemimi kirdi sözlükte sevgiliydi anlamı..

İçimdeki sultanın yüzünü görmek ister gözlerim.

Rab'la arana giren şifreyi çöz.

Dayanmak en zor eylem.

Duymak fayda etmez sağıra zaten.

Ah bedava sirke sen mi baldan tatlısın?

Aşkımın gözyaşları deniz, içinde Yunus balıkları, ne zaman duracak bilmem kafamın dönme dolapları.

İnecek var,durdurun dünyayı !...

Sahip olamadıklarının peşine kaç kez takıldı düşüncen?

Tahminimce aklın bilinmez kişiler tarafından kiralık.

Beni sevmek için programlanma, devrelerini yakarım.

Unutma kurşun her gülümsediğinde bir kalp ağlatır, Korkusuzluk sahipleri neden kemer arkasında silah taşır.

Telefon çaldı ne yazıkki iyi niyetlerimi meşgule verdim

Kaprislerimin tadını çıkarıp kinlerimi boğar durumdayım.

Bana benden başka bir dost varsa bilmem lazım.

Son doğum günümde kendime yeni bir ben aldım.

Umarım kaderin bitiş çizgisinden uzağım tanrım!..umarım tanrım...

Kimlik kayıplarınızı gazete ilanı yapın,somutlaşın!...

Kaybettiklerimin hesabını kalbimden çekin.

Bildiğim kadarıyla limitsizim, depremsiyonlardayım.

Uçurumun önünde, ölüme kafa tutarcasına sarkmaktayım İfadelerinizi tartmaktayım, yabani yamyamlar tarafından yabana atılmaktayım Selametle...

Aşkın gözleri hep sulu mudur? Hakkı bu mudur? sadakatin güvenimin sonu mudur, sen kaderdin..

Aşka verdiğim resitalimde sendin sazıma mızrap.

İstemesen de kat etmen gerekecek selvi boylu yokuşu. Kendini her gün izleyerek göreceksin yok oluşunu sen de.

Sen çıtırsın en basitinden kırılırsın.

Dünya gezegenler arasında tek ***tir.

Tanıdığım en büyük sürtük kaderdir böyle biline.

Tecavüz kurbanları için milyon penis kesile.

Kafadar olmak dostluğun yalan adı.

Yaşayabilmek kurduğum en büyük hayal.

Ayıp en geniş yataktadır.

Yaşanmışlık kolunda büyüyen bebeğin ergenlik hali.

Hücrelerimi yerine koy şakası yok savunmasızlığın !...

Yalancının konuştuğu lisan daim yalanca.

Arkadaşlıklar neden en az bir çıkara dayalı.

İyi şansın peşinde kovalayanlar yakaladıklarında bırakmayacaklar bu kesin.

Kokuşmuş ruh leşlerinize ruh eşimle ısırık attım, neyse kaderin çıksın falın.

Benden bir dirhem sevgi çalamadı hasım.

Sıkı ve zor bir yaşamın içinde yuvarlanan bir çenem olduğundan hastalıklı ve bulaşıcı bu nazım.

Rabbın nefesi rüzgâr olmuş ben onunla sonsuza eserim.

Cevapların olmalı,çünkü sorularım vardı !... Her kekelediğinde yalan sinyallerin yandı.

Şimşek çakışı misali beş saniyelik gelip geçendi ağlamacıkların.

Patakla ruhumun karamsar çocuklarını.. Al elinden şekerli elmalarını..

Ben nakit bir sevgiyim,karşılıksız hediyeyim,susuz bir bedeviyim..

En zor anda bir devadır hoş sesin,kendinle utanmadan konuş!...

Yüz p***opattan birinin açık kaşı...

Çocukken çizdiğim resimlerde iki kuşa selam eden güneş vardı...

Ruh halime egoist p***olojilerinizi aşılamaktasınız neden?

İlk sigarayla merhabalaşmamda kendimi kabile reisi sanmıştım.

Yazdıklarımın hepsini kaderden çaldım.

Rüyalarımdaki işaretlerle güne üzgün başladım.

Korkularımı istemeden besledim.

Kimlik krizi geçirenlere dualar ettim.

Tanıdığım beş kişiden dördü bana aynı soruyu sorar.
Bunca varlığın rahatlığında neden Sagopa karamsar?
Ne bileyim ben life goes on ....

Çığlıkların hakimiyetindeki bu haykırışlar aleminde, kaç dizeyle tanımı yapılacaktır mutluluk senaryolarının?

Benim modum nedir? Salla durum ne olursa olsun.

Ben ve bedenim yaşlanırken vakte hiç de aldırmazdık.

Salağa yattım uyuya kaldım, ikincilere tövbeliydim.

Aslında kendi elimin kiriydim kendi lekemi çözemedim.

Dudaklarım yalpalar, tekerrür kapını ısrarla çalar. Aç ya da açma en iyi sen bilir, unutma her kapıyı açar elbet çilingir.

Son vedanın adını elveda koydum.

Umut çocuklarımı bugünlere getirebilmem uzun zaman aldı.

Berduş halim arbedemde yumruklarımı sıvazladı.

Cehennemde yaşadığım için cennet hakkımdır.

Adımı duymayın kaç yazar kalbim tanıdığım en iyi yazar.

Nedense işler karmakarışık işler, kalbim sevdiğim özler, hani varya bazen özlü sözler onları düşünüp dolu gözler!

Saygım senin xxxxxx n olsun kaygım benim aşkım!

Bir basit kelama kurban gider kurallar.

NERDE ÇOKLUK ORDA HAİNE TOKLUK,YALNIZ KAL VE AKLAN !...

HAYAT EN YAKIN DOSTUMDUR, HEP YANIMDA YÜRÜR. BİRGÜN BENİ TERKETSE KEMİKLERİM ÜZÜNTÜDEN ÇÜRÜR.

İNANÇ BİR TARLADIR, HEDEFİ OLANLARIN SÜRDÜĞÜ. GÜLMEK BİR MÜKÂFATTIR, AĞLAYAN GÖZLERİN GÖRDÜĞÜ. ÖLÜM BİR KARANLIKTIR, TÜM IŞIKLARIN SÖNDÜĞÜ.
MADALYON 2 TARAFLIDIR, İYİ VE KÖTÜNÜN BÖLDÜĞÜ.

SEVGİ TUTUKLU BİR KRAL, ESARETTEN BEZMİŞ MEĞER. AŞK BİR MÜLTECİ, GÖÇÜP GİDER, BİLMEZ DEĞER.

FERİ KAÇMIŞ 2 GÖZ, BİRBİRİNE SARILMIŞ 2 TİTREK DUDAKTAN İBARET SURATIM.
(YARDIM ÇAĞIR!....) KURTARIR BEDENİ ELBET BİRİLERİ YA.
KÜRDAN KOLLAR AĞIRLIĞINDA EZİLİR, DOKUNSALAR AĞLARIM, AĞRISI FERYAT.
(TAHAMMÜLSÜZÜM !...) DİNDİRİR ACINI ELBET BİR MELEK YA.

BAK BİR BİLDİĞİM VAR ÖL DEMEZSE TANRIM YAŞAR KUL.

İÇİMDE ŞEFİNİ KAYBEDEN BİR ORKESTRANIN HÜZNÜ VAR. DIŞIMDA CHARLİ CHAPLİN GÜLÜŞÜ...

KİMSENİN BİR KİMSEDEN BİR FARKI YOK, ÇIKAR EN ÖNDE. KALABALIK BİR DOST LİSTESİ, GEREKSİZLER TEPELERİNDE. ANLADIM Kİ, GEÇTİ YILLAR, ADLARINI UNUTTU DİLİM.
BİR YERE KADAR DAYANDIM, YOL ORTASINDA BİTTİ PİLİM.

HAYAT DENEN EKMEKTEN BİR DİLİMDİM BEN DE YENDİM.

UNUTMA BİR DELİL GEREK, BİR DOSTLUK KANITI LAZIM. UCU KIRILMIŞ BİR KURŞUN KALEMLE, KALEMTRAŞIN AŞKI MİSAL...

KARANLIK OLMADAN AYDINLIK DEĞERSİZ BİR PIRLANTA.

Eski dosttan düşman olmaz bunlar en büyük yalanlar.

Cihanda 3 şey maneviyse ONUR -HUZUR –GURUR.

Bu dilden firar eden her söz, yaydan çıkmış ok gibi sözler bazen bir hazine bazen dermansız bir dert tipi.

Geçmiş dünden bahsetmek lezzetsiz gelmemiş yarından hep mi şikâyetçiyiz biz.

Saniyeler dakikalarla yapar alışverişi saatler seni alır benden korkarım olamaz gelişi.

Hasret gözümün ışıklarını söndüren alçak misafir afi tap sönük bir mum ayrılık hain bir zehir.

Rüzgâr saçını süpürse mest olur bakışlarım.

Adınla uyanır kulaklarım, yüzünle açar göz kapaklarım.

En güzel şiirlerimle kaleme adini sayıklatırım.

Odamın hayaletisin sessizliğine aşığım.

Bu devranın binlerce sevgi müşterisinden biriyim yalnızlığıma küfrederim sensiz halden müştekilim.

Hayat günlük defter yaprağı hazan gelir dökülür gelirken ne getirilir ki giderken ne ***ürülür.

Yüzüne baktığım her an cennetten bahçe görülür.

Seni içeren masallarım anlatılacak kadar kısa degiller.

Ask ilinde bir tarafta cüceler diğer yanda devler.

İşler organize edildi ve amiral battı.
Zulüm taşıyla kanatı verdi başımı felek kahpesi.

Gık çıkarmaz dilden aciz sessiz Sagopa dilsizi

Kalp hayat endişesiyle akan zamanı tavaf etti.

Gözler sözlerin sertliğiyle yaşa bulanıp ah çekti

Sensiz geçen günlerin kazası yok be sevgili…

Saadet yanımdan ayrılmasın Kasvet ağacımı taşladım, Ham meyveler topladım, Sessizlik beni dilsiz yaptı.

Kalem düşman ellerinde temiz kalbi karaladı.

Gönlüm aydın, ruhum yüzüme yuva kuran bir kuş.

Gözlerim alçak seyirde yüksekler desteksiz uçuş Ellerim dilimi büker

#7 - Nisan 25 2007, 14:42:46
« Son Düzenleme: Haziran 26 2007, 16:22:43 Gönderen: ThE_GaMe_AnD_Me »
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

KuVVeTMiRa RöPoRTaJLaRı

Ahker=Öncelikle hayırlı olsun.Kafile albümü çıktı.Albüm hakkında neler düşünüyorsunuz?
   Raffine=Bu albüm Zet ,Abluka Alarm ve benim için çok büyük bir şanstı.Öncelikle bu albümde bize şans tanıdığı için Sagopa ve Kolera´ya çok teşekkür ediyorum.Güzel bir toplama albüm ve bence Türkçe Rap´in başyapıtlarından bir tanesi.

   Sagopa = Reklam kokan hareketler :)) ( gülüşmeler )

   Raffine = İlk bandrollu albümüm olduğu için böyle bir projede yer aldığım için sözlerime çok özen gösterdim.Gerçekten çok önemliydi ve maneviyatı çok büyüktü.Kuvvetmirada olabilmek en büyük hayalimdi ve bu albümde bulunmam bunun göstergesi oldu ,kendimi burada kanıtlama şansı yakaladım.Kanıtladığımı düşünenlere teşekkürlerimi sunuyorum.

   Zet = Yoow :)) Benim için albüm çok önemli.Albümü müzikçalarımı takıp dinlediğimde hiçbir şarkının boş ve gereksiz olmadığını görüyorum.Ben aslında MC değildim Sagopa ve Kolera sayesinde rape başladım.Kayıt yaparken çok zorlandım ve Sago ´ yu çok yordum :)) ama ortaya güzel birşeyler çıktıysa ne mutlu bize.Ben 6 ay önce rape başladım ve bu kısa zaman içinde bandrollü bir albümde yer aldım.3 tane şarkım var ve hepsine iyi yorumlar aldım.Kendi gelişimimi burada görebiliyorum.

   Kolera = Kafile albümü benim için çok önemli.Kendi solo albümümü yaparken çok istekli ve heyecanlıydım.Albüm çıktıktan sonra en fazla 6-7 kere açıp içine bakmışımdır.Ama Kafile albümünü her gördüğümde inceliyorum.Bebeğim gibi sanki.Albümün her karesinde bizim emeğimiz var.Kendi şirketimizden çıkarttığımız için herşeyi ile bizzat ilgilendiğimiz için bu albümün bende yeri çok özel.Kafile albümünün bir başka önemi de bizim içimizde yaptığımız toplama bir albüm olması.Bence Türkiye´nin gelmiş geçmiş en iyi karma rap albümü.Bu albümde bizim amacımız Sagopa ve Kolera haricinde Kuvvetmira´da yer alan mc lerin tanıtılmasıydı ki öyle de oldu.Biz geri planda kaldık ve daha az şarkı ile albümde yer aldık.Herkesin hakkını verdiğine inanıyorum.Zet ilk kayıtlarında bizi çok uğraştırmıştı fakat kayıtları bitirip dinlediğimizde hepimizi şaşırtacak kadar iyi şarkılar ortaya çıkıyordu.Raffine yeni duyuluyor fakat eskiden beri bu işi yapanlardan çok daha iyi ve başarılı.Çok farklı , kendi tarzı var Sagopa ile oluşturdukları kendine has bir soundu var.Abluka Alarm zaten bizim kardeşlerimiz.Şu an Samsun´da olmalarına rağmen kalplerinin bizimle olduğuna inanıyorum.Onlar zaten kendilerini kanıtlamış isimler ve yıllardır beraber çalışıyoruz.Hedefim ; bu albümde yer alanlara ayrı ayrı solo albümler yapabilmek.Umarım Allah nasip eder.Çünkü herkes solo albümü hak ediyor.
Sagopa=Memnunuz :)Güzel bir albüm.Kafile bizim açımızdan önemli ama benim açımdan daha da önemli.Yıllardır düşündüğümüz kendi şirketimizden çıkarttığımız ilk albüm oldu.Özellikle Kolera´ya çok teşekkür ediyorum çünkü ben vatani görevimi yaparken albümün tüm işleri ile bizzat kendisi uğraştı.Ben bu albüm için birşey yaptığımı zannetmiyorum.Kayıtlar esnasında çok fazla eğlendik.Raffine gerçekten iyiydi.Zet yorucuydu ama o da iyiydi.Şu anda kuvvetmirada olmasalarda Moz ve sitem de iyiydi.Kolera zaten iyiydi.Herkes iyiydi.Sadece Evrenin şarkılarını bu albümden çıkartıp EP´ye verdik eğer o şarkılarda olsaydı albüm dağılımı daha farklı olacaktı.Bu işin başından beri içinde olan birisi olarak Türkiye´de Türkçe sözler içeren en iyi karma albüm diyebilirim.Zamanına göre iyi olan 1. Yeraltı Operasyonu albümündede yer almıştım.O da çok iyiydi ve herkesi etkileyebilmişti.Ve ben bu işi biliyorsam Kafile çok iyi bir karma , kimse hakkını yememeli.Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

   Ahker = Eleştiriye hiç tahammülün olmadığı söyleniyor.Bu konuda ne söylemek istersin ?

   Sagopa = Ben eleştirilmeyi severim ama söylenenler eleştiri seviyesinde olursa.Bizim türkçe rap çevresinde eleştiri olayı yanlış algılanıyor.Eleştiri adı altında karalama yapıyorlar aslında.Çekememezlik çok fazla "Sago nun şu şarkısını beğenmedim çünkü bana hitap etmedi " diyebilir yada " son dönemlerde yaptığı şarkılar aşk şarkısı gibi olmuş " diyebilir ama !!! Görmüyor musunuz !!! Uyanın tarzında galeyana getirici yazılar yazanlar bile var.Dünya´da bu iş böyle dönüyor zaten.Dinleyiciler beni bilir kişi olarak eleştiremez çünkü benim seviyemde değiller henüz.Sagopa Kajmer´in ne olduğunu artık tüm camia biliyor.Biraz mantığı olan insan eleştiri seviyesinin terazisini tutturabilir.O zamanda anlayışla karşılayabileceğimi de dinleyicilerim bilir.

   Ahker = Düet albüm çalışmalarınız nasıl gidiyor.Biraz bilgi verir misiniz?

   Sagopa = Düet albümün özellikli olmasını istiyorum.Bugüne kadar yapılmışlar haricinde bir iki farklı nokta var ; müzikal anlamda daha minimal çalışmalar yapıyoruz.Mesela içinde farklı enstrümanlardan ziyade efektler ve farklı sesler kullanmayı düşünüyorum.Albümde kendi düşündüklerimizi Kolera ile fikir alışverişi yaparak istediklerimizi yapıyoruz ve sonuçlarını da biliyoruz.Herkes bizi eleştirecek ama bu 1998 yılından beri bir gelenek haline geldi artık.Her albümümden sonra çok garip laflar edildi.Hiç kimse böyle bir albüm beklemiyor olacak.Karamsar bir albüm bekleyenler olabilir yada daha çok popa yöneleceğimizi düşünenler olabilir ama biz kendi içimizde bir sound yarattık ve bu müzikaliteyle devam edeceğiz.

   Kolera = Sagopa ile düet yapmak başlı başına bir dert .Aynı şarkıda bulunman demek senin sönük kalman demek çünkü bence Türkçe rapin tartışmasız en iyisi.Yeni bir parça yaptığımda bu yaptıklarım arasında en iyisi oldu diyorum ,zaten en son yaptığım parça diğerlerinden daha iyi oluyor geliştiği için.Sago kendi bölümünü okuduğunda " ooooo gitti diyorum " ben o kadar uğraşmışım yapmışım ama Sago gelince sönük kalıyo ve düet albümde böyle bir risk var ama son zamanlarda artık aramızda bir sound uyumu yarattığımızı düşünüyorum.Birbirimizi her yönüyle bütünlediğimize inanıyorum ve beraber son yaptığımız parçalar bunun göstergesi.Çok iyi tepkiler aldı.Albüm benim için biraz zorlu olacak ama aynı zamanda da keyifli olacak çünkü Sago ile uyumumuz çok iyi.Önümüzdeki ilk projemiz bu albüm olduğu için konserlerimiz sonrasında bu albüme yoğunlaşacağım.Sound açısından daha önce yapılmamış ve çıtası yüksek olacağını düşünüyorum.Şu ana kadar 8 tane parçanın kendi bölümlerimi bitirdim.Bu albümle yeni bir çığır açacağımızı düşünüyorum çünkü Türkçe rapte yeni bir sound yaratılacaksa bunu Sagopa yapıyor.Taklit yapanların sayısı maalesef çok fazla ve benim istediğim herkesin kendi tarzını bulması.Bu bana çok rahatsızlık veriyor.Bazen elimize gelen demoları dinliyoruz , gelenler ya Sagopa ya da Ceza nın aynısı." Taklitler orjinallerini yaşatır " ne kadar iyi olduğu düşünülsede taklitten öteye gidemezler.

   Ahker = Raffine ve Zet acaba Kuvvetmira´da olmasalardı yine melankolik rapler mi yapardı ?
Raffine = Ben zaten rape Sagopa Kajmer ile başladım.İlk demolarım Sagopa Kajmer´in aynısıydı diyebilirim.Bunu söylemekten çekinmiyorum çünkü gerçekten çok iyi bir mc.Yunus Abi ´ nin tarzımı yakalamamda bana büyük etkisi oldu.En başından beri karamsar rapler dinliyorduk.Bizim yaptığımız şey içimizdekileri anlatmak.Mesela ben kendi içimdeki çelişkilerden bahsederken karamsar olması normal.

   Zet = Benim Kuvvetmira´ya girmem biraz daha farklı oldu.Ben klip çekiyordum öncesinde.Sagopa ile aramızda abi - kardeş ilişkisi vardı.Bana Dj liği ,beat yapmayı , Yunus abi öğretti.Tarzımı da Sagopa yarattı.Öncesinde rap yapmak gibi bir arzum yoktu fakat Kolera ve Sagopa sesimin rape uyumlu olduğunu ve yapabileceğimi söylediler.Benim de elbetteki içimde karamsarlık var çünkü hayatım bugüne kadar çok iyi gitmedi ve bende yaşadıklarımı anlatıyorum ve insanlar da dinliyor.

   Ahker = Sagopa ´ nın aynı zamanda Dj Mic Check olarak bir mahlası var.Bu albümde ben Mic Check´den çok fazla stratch beklerken yalnızca 2 şarkıda bunu bulabildim.Bunun bir sebebi var mı ?

   Sagopa = Ben stratch yapmayı severim ve turntablelarıma aşık biriyimdir. Fakat bir kötü özelliğim var ; uyuşuk biriyimdir.Bu parçada stratch ne kadar güzel olur demedikten sonra o şarkıda stratch düşünmem ama bundan sonraki çalışmalarımda bol stratchler olacak.Mesela yıllardır projem olan turntablizma´yı bitireceğim.Çok teknik ve sanatsal bir proje olacak.Türkiye´nin ilk turntablizma albümünü ben yapacağım.Albümde rap vokallerde yer alacak ve sadece turntable dan çıkan seslerle yapılacak.Düet albümde yine bol stratchler bulacaksınız.

   Ahker = Peki sen yıllardır bu işin içinde olan birisi olarak yeni başlayan Dj´ ler için ne önerirsin ?

   Sagopa = Yeni başlayanlar öncelikle Direct-drive turntable almalılar.Belt drive olmamalı çünkü ( cue ) şarkının başlamasını istediğin yerde başlatamazsın. 2. husus stratch mixeri almaları lazım.Dİsko yada klüp mixeri olmamalı.Vestax çok iyi ve Stanton ´ın bir iki modeli iyi ama bunlar dışında önermiyorum.Yeni başlayanlar plak almalı ve plaklara konsantre olmalı ,elleri ısınmalı.Bu pahalı bir iş tabii ki.Bu iş için yetenek de gerekiyor.Plakların pahalı olmasından yakınmasınlar çünkü Taksim´de eski soul funk vb. plakları ucuza alabilirler ve drumları , ritimleri mixlesinler daha sonra stratche gelsinler.Stratch tamamiyle kulak , beyin , eller , ritimsel duygu ve melodi yaratma ahengine bağlıdır.Çok teknik olayları var.Yeni dj ´ lere sabırlı olmalarını dinliyorum.

   Ahker = BPG ´ de daha sosyal içerikli mesajlar veren şarkıların vardı.Her yeni albümde bunlar azalıyor mu ?

   Sagopa = BPG albümü benim hayatımın değişme noktasıdır.Yeni bir dönem açtım benim önceden MC lik konusunda bir iddiam yoktu.Dj , Prodüktör ve normal bir vatandaştım.Çok iyi söz yazabiliyorum ,diğer mc leri tartabiliyorum ve herşeyi yapabiliyorum aslında ama yapabildiğimi söylemiyordum.Yıllarca kendi istediğimi yaptım böğürdüm , sert rap yaptım ,içimdekileri döktüm ,ben çılgın bir adamım ,kendi istediğimi yaptım.Başlarda yeni tarzıma alışmak zor oldu fakat bir alışan pir alıştı. Dinleyicilerin yaşamları bile etkilendi.Yaşadıklarım haricinde birşey anlatmadım BPG de de aynı şekilde Romantizma da da aynı şekilde oldu.Mesela " Vasiyet " şarkısı sosyal içerikli gibi de görünebilir."Terapi" de hepimizin başına gelebilecek moral bozukluğundan bahsediyorum.Aslında çokda sosyal içerikten yana değilim yani.BPG ´ deki sound çok ayrıydı bunu kabul ediyorum ve ben her albümümde daha farklı şeyler yapıyorum.Hatta bazıları yeni albümde istediklerini bulacak.Ben herkesin ne istediğini çok iyi biliyorum.
ahker = İlerleyen zamanda featuring çalışmaların olacak mı ?

   Sagopa = Uzun zaman sonra yanıma birilerini kabul ettim.Yanlış almasın kabul ettim diyorum çünkü kıl biriyimdir.Herkesle çalışmam aynı zamanda desteklediğime destek veririm.Raffine Zet Abluka Alarm çok iyi ve onlarla çok iyi anlaşıyoruz.Herkes benim için farklı bir değere sahip.Nereye kadar gider bilemem zaten son zamanlarda 1-2 olay daha yaşadık.Birde benim konumumdan olaya bakarsak ; Herkese destek vermek istiyorum ama öyle bir nokta var ki bunu koruyabilmek önemli.Ben müzik yaparken MC nin üzerinde kaydın nasıl duracağını düşünürüm.MC yi gözümün önüne getirip müzik yaparım.Bu Sezen Aksu´nun herkese şarkı vermemesine benziyor ( zamanında tabii ki ).Zamanında herkese şarkı vermiyordu ama şimdi laçkalaştı.MC lerin tarzlarını bildiğim için çalışmalarım kolay oluyor.Ama yaşadığım olaylar neticesinde artık bende insanlara karşı güvensizlik hat safhalara ulaştı.

Ahker = Sagopa Kajmer´ in reklamını yeteri kadar yapamadığını düşünenler var.Reklam yapmak mı istemiyorsun yoksa şimdiye kadar yeterince imkan bulamadın mı ?

   Sagopa = Hiçkimse bana iyi pazarlama yapamıyor demesin çünkü ben ahtapot değilim.Öncelerde çalıştığım şirketlerle anlaşma yaparken istediğim her maddeyi antlaşmaya ekletmiştim.Klip , tanıtım , promosyon ,plak vs vs vs babil sarayı gibi yani.Albüm bitene kadar herşey çok iyi antlaşmaya uyuluyor.Albüm çıktıktan 1 hafta sonra telefonlarına çıkmamaya başlıyolar ,paran gecikiyor ,projelerin gecikiyor .Bunların hepsi içimde yaşadığım depremler.Bana daha önce plak basılacağı bile söylendi ve bu benim içim çok önemli çünkü ben bir DJ im .Ben kendi plağımı gördükten sonra rapi bıraksamda gam yemem.Bana öyle bir klip çekmeliler ki şirketteki diğer elemanlarla aynı standartta olsun.Ben şarkılarımı yapıyorum bunları dinletmek istiyorum ama sonuç ne oluyor ? Size tanıtmak istemiyor muyum ? Bunu tanıtacak bir plak şirketi var. Diğer türlü ben arkadaşlarıma söylerim ve kendi imkanlarımızla hallederiz." Al 1 de burdan yak " haricindeki tüm kliplerim bu şekilde oldu ve bu klibide benim şirketimle hiç alakası olmayan BKM prodüksiyon yaptı ama bunu bile üstüne alınan plak şirketleri var.Sonuçta ben bir albüm yaptım çok emek verdim çok çalıştım.Bana şimdiye kadar çok bütçe harcanmadı ve en sonunda ben rest çektim.Ne t-shirt , ne plağınızı vs istemiyorum dedim ve vatani görevimi yapmaya karar verdim.Sagopa Kajmer elbette ki şarkılarını tanıtmak istiyor fakat ne özel talk showlarda nede başka bir yerde tanıtmak istemiyorum.Radyolar ve tv lerde reklam yapmak imkansız gibi.Dream tv haricinde paranız yoksa bu iş olmuyor.Daha önce çekilen kliplerde Derin Darbe , Zet vs yardımıyla oldu.Vasiyet ödül aldı ama Sebati Kurt Sagopa Kajmer grubu dedi.Bu onun ayıbıdır.Klip yapılırken beraber onca zaman geçirdik ve isteklerimizi karşılıklı ilettik ki benim tek kişi olduğumu çok iyi biliyordu ama oraya gidince kendi pot kırdı.Ödül törenine beni çağırmamaları ve hala ödülümü alamamış olmam onların ayıbıdır.Benim için ödül de önemli değil evde bir sürü ödülüm var zaten baksam onlara bakarım ama Kral Tv ´ de bir ilki başardım ve Sagopa Kajmer orada herkes tarafından alkışlandı.Benim için başarı budur.Her yerde reklamlarım posterlerim dağıtılınca meşhur olmuyorum.Şu anda Sagopa Kajmer çok gizemli bir popülariteye sahip ve tam istediğim dozajda.Ben rahat yürümek istiyorum açıkcası Tarkan gibi olmak istemiyorum.Çok popüler olmak istemiyorum.Benim çok fazla resmimi de göremezsiniz zaten rapimi dinleyin ben rapciyim ,müzisyenim ,sanatcıyım.

   Ahker = Türkce sözlü rap müzik diyoruz ama türkçe sözlerin arasında yabancı kelime kullanımı da yaygın.Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz ?

   Zet = Türkce rap te mc ´ lerin türkçe - yabancı dil karışımı yapmasına karşıyım ama aralarda kullandığımız bazı kalıplaşmış ,gaza getiren sözcükler var.Bunları backvokallerimde kullanmayı seviyorum ama gidipte başkasına ingilizce söz yazdırıp kendim söylemem mesela.Bence Türkçe rap Türkçe yapılmalı

   Raffine = Öncelikle rap zaten ingilizce bir kelime olduğu için kalıplaşmış kelimeleri kullanmaktan çekinmiyorum.Biz Türkceyi düzgün kullanmaya çalışıyoruz ve üstüne basa basa söylüyorum Kuvvetmira Türkçeyi en iyi kullanan oluşumdur.

   Kolera = Rap zaten Amerika´da doğdu ve bu yüzden kalıplaşmış kelimeleri kullanmak zorundayız ama Türkçe rapte Türkçe kullanılması taraftarıyım.Bende çok nadir kullanıyorum.Dozajı aşmadığı ve anlamı olduğu sürece problem yok.Ama sırf kafiye olsun diye ingilizce kelimeleri yan yana getirip flow yapmak çok abeste iştigal ediyor.

   Sagopa = En iyi Türkçe rap sözünü ben yazarım.Dile hakimlikse bunu en iyi ben yaparım.Rap yapıyorsan Türkçeyi iyi cümlelerle insanlara aksettir arada bir yabancı kelime kullan.Bana bazı eleştiriler geliyo " Kendini edebiyatcı zannediyor ondan sonra ingilizce konuşuyor " gibilerinden ama ben bunları hiç kale bile almıyorum bunlar beni çekemeyen insanlar.Türkçeyi doğru kullanalım çünkü çok zengin ve güzel bir dilimiz var.

   Ahker = Sample olayını değinmek istiyorum.Senin hakkında en çok eleştirilen konulardan biriside çok fazla sample kullandığın.Yeteneğin olmasına rağmen yinede sample kullanmaktan vazgeçmediğin görüşünde olanlar da çoğunlukta.

   Sagopa = !!! Şimdi ağır konuşacağım !!! Ben arada birde olsa forumlara girip bakıyorum ve yazılanları okumaya çalışıyorum.Herkeste girip forumlara bakıyor yani. " Benim internette işim yok ,ben 24 saat rap yapıyorum ,albüm için çalışıyorum " kimse kimseyi bunlarla kandırmasın.Herkes paşa paşa oturuyo ve www.suikast.de yazıp foruma bakıyor ve ne yazıldığına bakıyor yada başka sitelere giriyo ve " Vay ibneler ... yazmış " diyo.Ben şahsen diyorum " Vay ibneler böyle yazdınız benim için ".Ama ortada şöyle bir durum var ;Genelde yazılanlar çok ağır oluyor.Benim haketmediğim şey olduğunda ben böyle tepkiler veriyorum.Kim bu densiz diyorum kendi kendime.Mesela bana " çalmış , aynen koymuş " diyorlar pekala rap nasıl çıkmış bak, ilk plağı al ve de ki rapi keşfeden adam hiçkimseden çalmamış ,kendi yapmış.Ben bunun ispatını istiyorum.Gangstar grubu mesela dünyanın en önemli gruplarından çünkü Premier gibi çok önemli bir prodüktörü vardır.Alın ve Premier ´ in nasıl müzik yaptığına bakın.Bana kimi getirirseniz getirin Dr.Dre ,2pac ,Wu Tang her kimi dinliyorsanız getirin ve ben size hangi sampleların kullanıldığını söyleyim.Benim 15 tane defterim var ve bugüne kadar yapılan raplerin hepsinin samplelarını bilirim.Bir tek Dr.Dre nin 96 yılından sonra kendi yaptığı eserler yoğunlukta ama yinede sampledır.Rap sample işidir.Baytar şarkısında hiç sample yoktur mesela o benim el emeği göz nurumdur.Hiç sample yok.

   Ahker = Peki bu tarzda yani sample olmayan parçalar yapmaya devam edecek misin ?

   Sagopa = Tabii ki yapacağım.Şöyle bir olgu oluştu; Sagopa müziği bildiği için bilinmeyen kişilerden alıyo ve bizede yediriyor.Ben bir DJ im benim nota bilgim falan da yok.Müzik aletlerini iyi çalarım ama ben rap yapıyorsam bu iş sample müziğidir.X şarkısında sample kullanmış diyorlar peki şarkı olmuş mu ? olmuş . O zaman hiçkimse yorum yapmasın.Bu işi iyi yapıyorum.Karakan´a ,Cina-i Şebeke´ye ,Erci-E ye bakın.Hepsi Türk müziklerinden sample kullanmıştır.Ben yapınca mı suçlu oluyorum? Ben bir büyücüysem bu da benim sihirimdir.Benim yaptığım şarkılardan herhangi bir tanesini aynı sample versem kim aynı beati yapabilecek ?Bunu başaranı kutlayacağım.Mesela Zet´in Diyet parçasının sample´ı Kibariye´dendir.Ben aynı sample vereyim ve bana Diyet parçasını çıkartsın birileri.Önemli olan budur.

   Ahker = Ben biraz da Kafile albümünden bahsetmek istiyorum.Öncelikle Kolera senin " La Kayyüme İllahu " isimli parçan çok derin ve ağır sözler içeriyor.Neden böyle bir parça yapma gereksinimi duydun?

   Kolera = Bana soruyorlar zaten La Kayyüme İllahu ne demek diye.Kayyum Allah´ın sıfatlarından bir tanesi ,Varlıkları ayakta tutan yani yeri göğü ayakta tutan manasına geliyor. La Kayyüme İllahu = Allah´tan başka Kayyum ( Ulu , yüce ) yok demektir.Birgün moralim çok bozuktu ve uyuyamadım saat 3 e çeyrek kala kalktım ve nakaratını o vakitte yazdım.Bir anda olmuş bir parça.Parçayı yazmadan önce Allah´ın bana biraz ilham ver demiştim ve sonrasında içime öyle büyğük bir ilham doğdu ki anlatamam bile ve bu sayede bu parçayı yazdım.Normalde yaz aylarında çıkmış bir albüm için bu parça ağır tabii ki.İnsanların bu parçayı her zaman dinleyemeyeceğini çok iyi biliyorum ağır bir parça.Ama seve seve koydum.Aslında ben bu parçayı solo albüme koymayı düşünüyordum ama Kafile ´ye nasip oldu.Mesela "Bu parça ne bari ilahi yapsaydı diyenler de var " bunu da suikast´ de okudum.Şimdi şöyle bir durum var eğer beni eleştireceklerse rapimi eleştirsin yada ne bileyim başka şarkıları eleştirsin.Bi kere bu şarkıda Allah´ın adı geçiyor ve sükut etmeleri lazım.Ben parçamdan çok memnunum.Dinleyiciler biraz daha duyarlı ve düşünceli yorum yapmalılar.

   Sagopa = Bende bu konu hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. La Kayyüme İllahu Kafile albümünün söz açısından en iyi parçası bence.Bu işi bilen kişilere bir parçadır.Ben bu şarkının beatini yaparken zaten bu beati doyurabilecek sözler ancak bu seviyede olabilirdi.Mesela bu beate baytarı okuduğunuzu düşünün , ne kadar saçma olurdu.Kolera bence çok profesyonel bir şarkı yaptı ve bu beatede ancak böyle bir şarkı yapılabilirdi.Kolera´ya çok yakıştı bence ve Kafile´ nin en eli ayağı düzgün şarkısı bu.Bence bu eleştirileri yapanların Allah´la problemi olduğunu düşünüyorum.

   Ahker = Zet seninde " Diyet " adlı şarkın çok konuşuluyor.Bunun bir hikayesi var mı ?

   Zet = Ben bi beat yaptım ama bu beate söyleyemedim çünkü çok zordu.Sonra Sago bana bi beat verdi .İsmi " İmdat " olan bu beat imdadıma yetişti.Ben o beati aldıktan sonra bir gecede şarkının hepsini yazdım ve sabahında da yolda yürürken nakaratı aklıma geldi ama söylemesi gerçekten zor bir şarkı ve kayıt aşaması çok uzun sürdü.Aslında benim bu şarkıdan çok beklentim yoktu.Ama gelen tepkilerin çoğu olumlu.İsminin diyet olmasının hikayesine gelince.Radyo da bir abimize bu şarkıyı dinlettiğimde "Sol kolumu burda bırakırım" lafı orda diyet anlamına geldiği için buna karar verdik.Zannetmesinler ki şişmanım :))

   Ahker = Raffine sen şarkılarında neleri konu ediyorsun ?

   Raffine = Benim her şarkımın bir hikayesi var.Yaşadığım şeyleri yazıyorum." Evvela Elveda " nın nakaratı benimde yolda yürürken aklıma gelmişti.Dışarı çıkmıştım yanımda kimse yoktu ve cebimde sadece tesbih ve sigara ( Babam duyacak şimdi yandık :S ) vardı.Bu ikisi benim yalnızlık oyunlarım ve nakaratı böyle oluşturdum.Şarkının beatini Zet ve Sago yaptılar ve muhteşem bir şey çıktı ortaya."Yaşananlar Var " şarkısının yeri çok farklı benim için.Sözleri tam beni anlatıyor."İstediğimi Verin" çok farklı bir tarzda ve kulağa çok hitap eden bir tarz oldu

   Zet = "İstediğimi Verin" de çok güzel bir uyum var.Raffine nin puslu bir sesi var .Onun sesi yerde yürümüyo.O parçada ritm kayma söz konusu ama şöyle bir ritm kayması ; Kicklerden sonra gidiyo her zaman ve bu farklılık katıyo.Kicklerle beraber gitse böyle olmaz. ( Röportajdan sonra dinleyin :p ) Bu şarkıdaki vokalde Sago´nun bana çok yardımı oldu ve tamamen backvokallerle giden bir parça.

   Raffine = Biz kayıtlarımızı Kuvvetmira´ da beraber yaptığımız için Zet ve benim kayıtlarımdan biraz daha bahsetmek istiyorum..Sagopa bizim kimseye benzememiz için farklı olmamız için elinden geleni yaptı çok yardım etti ve bizim için bir temel oluşturdu.

   Ahker = Abluka Alarmda Kuvvetmira ´ nın Samsundaki grubu.Onlar hakkında ne söylemek istersin ?

   Sagopa = Abluka Alarm Savaş ve Leadri nin oluşturduğu ikili.Onları çok özlüyoruz ikiside çok iyi insanlar ve karakterleri yüksek olan rapcilerdir.Çok iyi müzikal anlayışları var ve bana çok uyuyor.Leadri nin tıpkı bir şair gibi Savaş ´ ın da çok garip sözler yazdığını düşünüyorum.Bazen Savaş´ın sözlerini anlamakta biz bile zorluk çekiyoruz :)) Onlarında solo olarak ve grup olarak albümleri olacak.Kafile´de çok üstün bir başarı gösterdiklerine inanıyorum ve bazı kişilerin Abluka Alarmı karalama amacıyla çıkardığı söylemlere katılmıyorum.Abluka Alarm kesinlikle sample çalmamıştır biz kendimiz yaptık bu şarkıyı.Daha önce yapan vardır tabii ki ona da saygı duyuyoruz tabii ki.Ama biz bandrollu yaptık.Kültür bakanlığında notaları bile var bu şarkının ve hepsinin izini de var.Birden fazla insan aynı sample ı kullanabilir.

   Ahker = Albümün masteringi nasıl yapıldı ?

   Sagopa = Masteringi Harem grubundan Kaan yaptı.Birlikte eğlene eğlene yaptık.

   Ahker = Grafik tasarımı da çok güzel olmuş.Tasarımı kim yaptı ?

   Sagopa = Cihan Örün yaptı ( Genç Grafik ) ve aynı zamanda sitemin admini.

   Ahker = Prodüksiyon aranje ve düzenlemeler sana mı ait ?

   Sagopa = Bütün kayıtların prodüksiyonuyla ve aranjeleriyle ben ilgilendim.Yoğunduk ,Yorulduk .Hem vatani görevimi yapıyordum hemde şarkılarla ilgileniyordum ve kendi şarkılarımı yapmaya çalışıyordum.Eğlendik ve güzel bir albüm çıkarttık.

   Ahker = Kolera albümün oluşum aşamalarını senden de dinleyebilir miyiz ?

   Kolera = Albüm kayıtlarını hem zevkli hem eğlenceli hemde yorucu geçti velhasıl bir şekilde parçaları bitirdik ve geriye kaldı albüme piyasaya çıkartmak.Bizde ilk defa bu işleri yaptığımız için tecrübesizdik.Albümün kapak tasarımını düşünürken aklıma çocukluk arkadaşım geldi.Merve Kılınçkıran bizim şirketimizin logo tasarımını yaptı.Albüm kapağınıda ressam olan annesi Müjde Kılınçkıran yaptı.Grafik dizgi düzenlemeyi yine bizim diğer albümlerimizi yapan Genç Grafik ´ ten Cihan Örün yaptı.Ona da çok teşekkür ederiz yardımlarından dolayı.Albüm sizlerin eline gelene kadar çok fazla aşamadan geçiyor ve bunların hepsiyle bizzat ilgilenmek gerçekten çok zor ve çok yorucu.Bizim daha önceki albümlerde en büyük sorunumuz dağıtımın iyi olmamasıydı.Dağıtım şirketi çok önemli ve bu konuya hassasiyet gösterdik ve şu anda Kafile albümünün dağıtımından fazlasıyla memnunuz.Doğu illeri de dahil olmak üzere sipariş gelen her yere albümümüzü ulaştırıyorlar.Ayrıca bu albümün yurtdışında da kolaylıkla bulunabilecek olması bizi çok mutlu etti.Şimdi işin promosyon aşamasındayız ve çok ummalı bir çalışma yaptık güzel fikirlerimiz var ve Kafile albümü serüvene tam gaz devam ediyor.Albümü dinleyip beğenen ve albümde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

   Sagopa = Kafile internette belirsiz bir şekilde yayınlandı.İlk önce tek şarkı olarak sonra tüm albüm.Biz gereğini yaptık.Emeğe yapılan büyük saygısızlıktı ama neyse ki biz tek şarkılık ,tek albümlük adamlar değiliz.Bunlar hep başımıza geldi bundan sonra daha dikkatli oluruz.

   Ahker = Çok merak edilen konulardan biriside Konserler.Önümüzdeki günlerde konser programınız hakkında bilgi verir misiniz.

   Sagopa = Ağustos ve Eylül ayında kendime boşluk yarattım.Vatani görevde bittiği için bir ay normal tatilim evlilik aşamaları hazırlıklar derken konserler Eylül ayına planlandı.Ağustos ´ ta bazı yazlık yerleri dolaşacağız Bodrum ,Alanya ,Adana ,Mersin ,İskenderun vs gideceğiz.Eylül ayının 10 undan itibaren ve Ekim ayında haftasonları Tüm Türkiye ve yurt dışında birçok yerde yoğun bir şekilde konser trafiğimiz olacak.Ulaşabildiğimiz kadar çok yere gideceğiz.Biz Gişe Organizasyon ile çalışıyoruz ve tanınmış birçok isimin organizasyon işlerini yapan profesyonel bir şirket.Biz onlarla aile gibiyiz ve nereye gideceğimiz konusunda hiçbir sorunumuz yok.İnternet sitemizden konserler ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

   Ahker = Son zamanlarda yaptığınız featuringler var mı ?

   Sagopa = Elbette featuringlerim var ama hep bilindik kişilerle olanlarıdır önemli olan da bilinmedik kişilerle olanlar.Mesela Manga ile güzel bir featuring yaptık ve konserlerinde söyledik.Çok da beğenildi.Ama son zamanlarda çıkan İQ grubunun albümünde ismimi gördüm ve inanamadım.İQ grubunu tanırım ve iyi insanlar olduğuna inanırım ama benden habersiz ve izin alınmadan yapılmış bir davranış bu.İrem Records ta iken Aykut Gürel bana İQ nun albümünü çıkaracaklarını ve bunu kullanmak istediklerini sordu ve bende bu şarkıların henüz profesyonel aşamada olmadığını sadece demo olduğunu söyledim ve o da tamam iptal ediyorum demişti.Ama görüyorum ki Kral Tv ´ de bana verilen ödülümü alamamakla kalmadım üstüne böyle bir ödül aldım.Bunun parasal bir kaygı olduğuna inanıyorum.2003 yılında destek amaçlı bir parça yapmıştık ve öyle kaldı o olay.Ama bu hem İrem Records´ un hemde İQ nun ayıbıdır.Kafalarına göre iş yapıyorlar ve onlardan kurtulduğuma seviniyorum.Böyle olmamalıydı.Bu çok büyük bir yanıltmadır.O albümdeki Sagopa Kajmer yazısını görmezden gelin ve eğer benim için bu albümü alıyorsanız almayın.Çünkü kandırılacaksınız.Ben İQ grubunu severdim ve destek verdim ama onlar bunu izinsiz savurdular.Bu konuda müzdaripim.Keşke yapmasalardı.Bu büyük ayıp ve amatörlük yaptılar.

   Ahker = Yakın gelecekle ilgili projelerinizden bahseder misiniz ?

   Sagopa = Gelecekle ilgili projelerimiz çok yoğun.Öncelikle Sagopa Kajmer & Kolera düet albümünü çıkarmayı düşünüyoruz.Güzel bir albüm olacak.Bunun haricinde Raffine ´ nin solosu var ve ben bu albümden çok ümitliyim.Zet de hazırlıklarını bitirecek ve onunla da albüm çalışmalarına başlayacağız.Kolera daha solo albümüne başlamadı ama başlayacağız ve çok farklı bir soundda karşınıza çıkmak istiyor.Abluka Alarm´ın grup projesi ve Leadri´nin solo projesi var.Sagop albümünden hiç bahsetmiyorum çünkü çok güzel olacak.

   Ahker = Bu projelerin hepsi Melankolia Müzik etiketiyle mi karşımıza çıkacak ?

   Sagopa = Kesinlikle.Bizim dilimiz çok yandı.Önceden yaptığımız hataları tekrarlamadan boğulacaksakta kendi denizimizde boğulalım diyoruz.Kendi kendimize rezil olursak eğer ben başarısız olduğumuza inanacağım.Ama başarılı olursak demek ki beni başarısızlıkla suçladılar bana gereken desteği vermediler ve beni madara ettiler diye düşüneceğim.Şu anda gördüğüm kadarıyla bu işi başarabildiğimizi söyleyebilirim.Grafik çok iyi gidiyor şu anda.

   Ahker = Son sözleriniz neler ?

   Kolera = Hakkımızda çok şey yazıldı çizildi ve bazen çok abartıldı .Önceleri bu yazılanlar yüzünden çok strese giriyordum.Ama bizi sevenler ve destekleyenlerin yazılarını okuyunca gerçekleri anlıyordum.Bizi dinleyen ,seven ,destekleyen ve gerçekten beni içten sevdiklerine kendilerini içten inandıran herkese çok çok teşekkür ediyorum.

   Raffine = İleriye yönelik çok güzel düşüncelerimiz var.Kuvvetmira hakkettiği yerlere gelecek.Doğru insanlar dinlenmeye başlandığı zaman daha çok değerimiz anlaşılacak.Kuvvetmira ´ da hiçkimse rape para kaygısı ile başlamadı.Zaten kaygısı olsaydı içimizde olamazdı.Gelecek hepimiz için daha güzel olacak.Ayrıca benim internet sitem açıldı.Adresi www.raffineri.com <http://www.raffineri.com>

   Zet = Raffine nin de söylediği gibi Kuvvetmira asla maddi kaygılarla yürüyen bir aile değildir.Bu yönüyle Kuvvetmira´ yı " anticon family " e çok benzetiyorum.Herkesin kendine has tarzı var.Ben ilk başlarda kendime solo albüm yapacak kadar güvenmiyordum ama şu anda kendimden eminim ve solo albüm çalışmalarına başlayacağım.Farklı bir tarz olacak.

   Sagopa = Hayranlarımı seviyorum.Beni bu seviyeye onlar getirdi.Türkiye´de her tür kesimden hayranım var.Hepsine çok teşekkür ediyorum.Kafile albümünü alanlar umarım pişman olmamıştır ki ben bu işi biliyorsam eğer alan herkes memnun kalacak.Eğer beğenmedikleri birşeyler varsa bunlar da telafi etmeye çalışırız .Bu bizim ilk çocuğumuz ,ilk albüm.Alanlara ,kopya kullanmayanlara ,mp3 olarak dinleyip sonra gidip albüm alanlara da teşekkür ediyorum.Eleştirilerle ilgili hiçbir sorunum yok ama yapıcı ve karalama amaçlı olmamalı bunlar.Ben bugüne kadar çok karalandım ama hep silgimle aydınlandım,beyazlandım.Bu tür karalamalarla site sahiplerinin ilgilenmesini istiyorum çünkü ben bu konularda birşey yapamam.Bu görev site sahiplerinin.Benim ne olduğumu tüm Türkçe rap dinleyicileri biliyor.Karalamalara siz karşı çıkın.Kuvvetmira gün geçtikce sarsılıyor gibi görünsede şu anda en güzel zamanlarımızı geçiriyoruz.Bu albüm buna boyut kazandırdı ve yakında Melankolia ´ dan çıkartacağımız diğer projelerle karşınızda olacağız.Sizleri seviyorum.

   Kolera = Ben son birşey daha söylemek istiyorum.Melankolia şirketini kurarken manevi zorluklar yaşadık."Romantizma " ve "Karantina Embryo" albümleri için İrem Records la anlaşmaya vardığımız zaman Aykut Gürel ´ e kendi şirketimizi kurma projemizden bahsettiğimizde bana " Arabanı satarsın bu işlere hiç girme " demişti .Ama bende ona şunu söylüyorum ; Arabamı satmadım ve yakında da Sagopa ´ ya bir araba alacağız.

   Sagopa = Evet .Demek ki kimse arabasını satmıyormuş :))

   Ahker = Bu güzel Cumartesi gününüzde bizimle röportaj yapmak için zaman ayırdığınız için hepinize SND TEAM adına çok teşekkür ederiz ve başarılarınızın devamını dileriz."Suikast.de rap
sitesinden alıntıdır.
 " Bu röportajı Türk rap severlere sağladıkları için teşekkür ediyoruz ".
 
» Mic Check Ve Kaliteli Bir Röportaj ... 
SSelamlar Mic Check. Albümün için seni tebrik ediyorum. Sorularım şöyle;

1- Tüm türkçerap camiası çok iyi biliyor ama bilmeyenler için silahsız kuvveti biraz anlatırmısın?

   Silahsiz kuvvet tek kisilik bir rap grubu.her sey bana ait.vokaller,back vokaller ve altyapilar,dj lik.akliniza gelebilecek muzik ve yapi anlaminda hersey.buna mixaj ve aranjeler dahil.98 senesinde istanbulda kurdum silahsiz kuvveti.3 senelik bir gecmise sahip.en onemlisi diger gruplardan ayrilan farki;ben istemeden dagilmamasi:).ben hissettigimi ve istedigimi yapmakta ozgurum .en sevdigim yonu de bu zaten.

2- Üstüne neden bu kadar çok geliniyo mic check? bunları hakettiğine
inanıyomusun?

   Hiphop camiasi cok karisik.bilirsiniz iste album cikarmak icin ugrasan kisiler albumlerini oyle yada boyle cikariyorlar.fakat camianin destegi lazim.beni desteklemek o kadar da zor degil.bunu hakettigime inaniyorum.cunku emek veriyorum.insanlarin mic check soyle kuvvet boyle demelerine elbetteki birsey diyemiyorum.tek yapabildigim onlari uzaktan izlemek.izlerken de uretirim yine bos durmam ben.insanlarin uzerime gelmesi diye birsey yok.onlar iclerindeki kiskanclik egosunu tatmin ediyorlar sadece olay bundan ibaret.ama pek taktigim soylenemez.bir rapcinin dilinin kemigi olmaz.bu yuzden olacaklara hazir olmasi gerekir.ben dogrulari soyledigim icin bu sekilde tepkiler aliyorum.umrumda degil.hepsi birgun havlamayi kesecek

3- Gurbetteki rap hakkındaki düşüncelerin?

   Gurbet te yapilan rap aslinda biraz farkli.bunu diger bir rap-ortajimda anlatmistim,fakat yanlis anlasildim.bir kac 17 lik velet yalan yanlis basliklar yazarak farkli lanse ettiler insanlara.ama en sonunda biraz olsun duzeltebildik herseyi.aslina bakarsan yanlis aktarmalari duzeltmek icin caba sarfetmemem gerek fakat insanlarin beni yanlis tanimalarini istemedigim icin cogu zaman onlarla direkt olarak diyaloga bile girdim.gelelim gurbete; gurbette bir cok tanidigim rapper var.FUAT bunlarin en onemlisi ve bence en iyisi.bu benim kendi fikrim.insanin rapper olmasi farkli turk rap yapmasi daha farkli.ben rapper olandan yanayim.yoksa bircok turkcerap yapan kisi var ve cogu rapper degil.neyse bu konuda yanlis anlasilmadan kapatalim:) kisacasi gurbet ile alip veremedigim hicbirsey yok.ben herkesi dinlerim.begenirim begenmem o bana kalmis birsey.sadece tek istegim gurbette yasayan rapperlarin orada burada ´´turkiyede hiphop 3 sene sonra ancak gurbettekine yaklasir´´ dememeleri.cunku biliyorumki bu saygisizligin en buyugu olur.ayrica;cartel ile herhangi bir sorunum yoktur.ben sadece hala cartelle yasayanlara karsiyim.acsinlar gozlerini ve turk rapine baksinlar .en azindan bu memlekette artik hiphop yapiliyor.cartel atilimi yapti ama kizdigim taraf geri cekilmeleri oldu.yani hic bir sorunum yok.gurbetteki turkce rap ile sorunum hala yok:) neden olsun ki? hepimiz ayni seyi yapiyoruz.aramizdaki tek fark turkcemiz daha duzgun ve araya almanca 4 lukler koymuyoruz.gurbetteki rapi seviyorum yeterki iyi yapilsin.fuat,crack,kool savas,no remorze,ses,dj mahmut,boulevard bou.bunlar rapper nitelikte olanlar

4- Ailenin almanyada olduğu doğrumu?

   Aileminin yuzde ellisi yurtdisinda.annem babam ve kardesim samsundalar.geri kalanlar berlin de ve avustralyadalar.hersene kuzenlerim almanyadan gelir ve bana oradaki hiphopu ve yasanan olaylari anlatirlar.en azindan bir fikrim olur.cunku bilirim abarti yoktur.

5- Bi çok ziyaretci defterinin kapandığını biliyoruz. bunu SANAL ALEM DELİKANLILARI yaptı bunuda biliyoruz. ama iki taraf vardı mic check´ciler ve turbo´cular. turboyla senin aranda tam olarak ne geçtiğini anlatırmısın?

   Turbocular ve mic check ciler diye bir ayrim yapilmasi gibi bir konu yok bence. su var tunc isini yapiyor yaziyor,ben de isimi yapip hem yaziyor hemde soyluyorum.ikimiz ayni yolda ilerliyoruz.fakat ilerlerken farkli sekilde bir yol cizdik.bazen ona cok kiziyorum.su aralar albumumun tanitimi ile ilgili hicbir sey yapmadigi ve salladigi icin ona biraz fazla kirginim sadece bu.ben isimi cok iyi yapiyorum.hem de cok.belki bilmiyorsunuz ama ben varimi yogumu hiphopa yatiriyorum.ve yaptigimin karsiligini almak isterim.bu karsiligi ilk vermesi gereken tuncdur.cunku insanlar onu hiphopa en buyuk katkisi olan kisi olarak taniyor.ben haric.NO TEKELIZM AND NO JUSTICE NO PEACE.Ayni zamanda diger sitelerde de albumumun tanitilmamasi yada tek bir cumle ile gecistirilmesini suna bagliyorum:1-o site sahipler tuncun yandaslari 2-bu insanlar rapi tekelcilige vurmaktalar 3-belki bir cekememezlik olabilir cunku onlar daha 1 sarki yapmadan ben iki album yapabiliyorum.cunku hiphop benim hayatim. kisacasi tuncla veya bir baskasiyla sorunum yok.sadece tarafli davranmasinlar.ben NTV de cumartesi yayinlanacak olan raportajimda yeralti operasyonu 2 yi bile tanittim:) bundan pisman da degilim:) ama tunc bir albumu bile tanitmiyor.karari size birakiyorum.sunu da hemen soyleyeyim ben,ceza,duman,nefret,sozlu taarruz gibi tayfalar buradayken hickimse kral zannetmesin kendini.rap carpar:)

6- suikast.de nin ziyaretci defterinde senin hakkında yazılan bi yazıda "biz onun uzun saçlı elinde gitarı taksimde çaldığı rocker halinide biliriz" deniyo. bunun aslı varmı?

   Rockerlik:) metal:) trash:) death:) yahu siz nesiniz? yada muzik size gore nedir? sizmi androidsiniz ben mi ? alakasiz ve sacma sapan abuk subuk tartismalari ne tarafinizdan icad edersiniz bilmem.cok komik bir durum bu.ben sacimi uzattim tabii,gitarda caldim hala calarim.cunku ben bir muzik adamiyim,gitarin yanisira piyano,bateri gibi bir cok enstrumani da calarim.ayrica breakin disinda da flamenco bossonova jazz bale gibi danslari da yaparim .simdi bana flamenco cu mu diyeceksiniz:)

   Taximde elime gitarimla yurumedim ama yurumek isterdim cunku bu bir kisinin muzisyen ruhunu anlatir.ben her tarz muzikte yer aldim jazz dan ,klasik muzige klasikten funka funktan house,trance,drum and basse.ben bir muzisyenim:) hatta ben o uzun sacli halimle istanbulun en onemli partilerinden birinde break yaptim southside rockers ile.ama o zaman herkes saclarima hayrandi:) birakin bu isleri.ugrasacak baska seyinizmi yok.tuvalete gidin:) kitap okuyun.yada benim yaptiklarimdan feyz alin.yoksa rap carpar:)

7- On kurşun ne zaman bitecek mic check? 10 kurşunu biraz anlatabilirmisin .

   Sagopa kajmer:=) waooow bazen ben bile bu adamdan korkuyorum.onun dilinin kemigi yok.her an herseyi bekleyin ondan.no borderline,no respects no peace but only real peace.bilmem anlatabildim mi? ilk album pesimist ti.ve yeni bir tarzin baslangiciydi.herkes pesimistil i tanidi.simdi bu stil gelisti.saha kalkti.2.sagopa kajmer albumunde nasipten yararlananlar icimizdeki kisiler.ama surpriz olsun:) bence cok guzel oldu.fazlasiyla begeni toplayacagina inaniyorum.su anda 8 kursun finito.ve hemen web masterimi arayip sagopanin bu yeni albumunu online vermesini isteyecegim.geri kalan 2 kursunu zaman gosterecek.sagopa=pesimist=gercek rap=kajmer=mic check

8- Elinde geniş imkanların olsaydı kiminle feat. yapmak isterdin?

   Genis imkan olmayacak:) cunku dolara zam geldi:) isin esprisi bir yana featuring yapmak istedigim ozellikle CHUCK D var public enemy den.o adamla kafalarimiz ayni:) KRS ONE,ELIGH,JEDI MIND TRICKS,WILDCHILD RICKS,NON PHIXION,M.O.P,THE ROOTS,MARIAH CAREY,MICHAEL JACKSON,JAMES BROWN. ben bunlari tercih ederim:) ha bide METALLICA,HAGARD,THERION,DREAM THEATER,CANNIBAL CORPSE,VE DEATH:) harbi haaaa:) ne guzel seyler yaratirdik.son zamanlarda OKAY TEMIZ,HASAN CIHAT ORTER,DOGAN CANKU,ORHAN GENCEBAY,MAZHAR ALANSON,ZULFU LIVANELI gibi harbi devlerle calismak istiyorum.yapacagim gorun de bakin:)

9- Şarkılarında anlattıklarını (mafya, çete, vb..) hiç yaşadınmı?

   Muzigimde anlattiklarimin cogu onceden basimdan gecen hadiseleri de icinde barindirir.onceleri bayaga saldirgandim.kavgalara girerdim,psikopatlikta yaptim:) haracta aldim:) mafyadan bir takim kisilerle zaten karadenizli olupta ugrasmamak ne mumkun:) saka bir yana anlattiklarimin yasanmasi da bence gerekmiyor,haberleri acin izleyin sizde yazabilirsiniz.bazen gormek yasamanin yarisi oluyor.ben wack shit lere karsiyom.fake olmamali.hersey gercek oldugu icin sozler ilgi cekiyor.yani sozlerim silahim diye bosuna demem.ben rapperim.shut the real 2 ya face like boomin:)

10-Bugüne kadar sadece YERALTI OPERASYONU projesne katıldın başka bi projeye katılmayı düşünmüyomusun?

   Projeler tukenmez,projeler gelir gecer yenisi gelir.yeralti operasyonu dilimin yandigi bir proje oldu.hala yaniyor.kimileri kuytu koseler sarkimi sahiplendi.hatta bazi gruplar kimileri tarafindan sarkisinin toplatilmasi tehditleriyle korkutuldu.adam akilli,profesyonelce dusunulen bir proje olursa ben de varim derim.ama su ana kadar gelen projeler dutturu dunya projeleriydi.yeralti operasyonu projesine onumuzdeki hayatinda basarilar diliyorum:) umarim artik turbo isini daha profesyonel yapar.birde su var soylemeden gecemeyecegim.herkes siz yeralti operasyonuyla dogdunuz diyor.UNUTMAYIN YERALTI OPERASYONUNU BIZ DUNYAYA GETIRDIK.NEFRET VE SILAHSIZ KUVVET OLMASAYDI O ALBUMUN 10 SARKISI DA OLMAZDI.zaten album kac sarkiydi ki? iyi dusunun arkadaslar.artik gercekleri gorun cunku rotalarim sasti:)projeler dedigim gibi gelir gecer. umarim adam gibi bir proje yapilabilir:)

   Neyse benden bu kadar.silahsiz kuvvete destek olan herkese cok cok cok cok tesekkur ederim.turkce rapi biz buyutecegiz el ele.peace
DJ MIC CHECK Sorular bu kadar mic check. kabul ettiğin için teşekkürler .(Alıntıdır)
" Bu röportajı Türk rap severlere sağladıkları için teşekkür ediyoruz ".


 
 
» Sagopa'nın Üyelerle Yaptığı Röportaj... 
   Yener i begenirmisin ? Bide Yener le düet yapmayı düşünüyormusun ??..başarıLar sago !

   Sagopa Cevap:
Yeneri de severim.cilekes cok basarili .

   Nick:Badboymehmet
Karabiber duasının tam anlamı nedir?Albümünde açıklamışsın ama bu konu hakkında bir kaç şey sormak istiyorum.Eski Mısırlılarda ölüleri mumyalarken karabiberi ilaç niyetine kullanıyorlarmış.Bu olayın Karabiber duasıyla bi ilgisi var mı?Bir ilgisi varsa; burdan esinlenerek mi şarkının ismini "Karabiber Duası" koydun.

   Sagopa Cevap:
Badboymehmet selam.karabiber duasi esittir rap.aslinda yakici aci veren anlaminda.benim liriklerim gizli kapakli huzur dualarindan ibaret.aciklamasi zor olsada karabiber duasinin rap ve lirisizm manasina geldigini bilmeni isterim

   Nick:Yağız
Hiç dinlerken ağladığı şarkısı oldumu acaba

   Sagopa Cevap:
Evet dinlerken agladigim sarkim cok oldu.mesela BPGozyaslari albumunden 24,tanri cekti tum resimleri sarkimin sonundaki bayan sesinin susledigi skit kismi,bir pesimistin gozyaslari beni derinden etkileyen sarkilar.romantizmaninsa butun sarkilari beni dinlerken aglatti.cunku cok icten yazdim her zamanki gibi ama cok etkili.ozellikle bebegim öldü isimli sarkim ve drama yollari beni parcaladi.

   Nick:mistikmehmet
Belki çok çok değişik bir soru olacak ama sormak istiyorum...Fars dili edebiyatı bölümünden mezun olduğunda iş imkanları ne durumda yada rahat okuyabildinizmi 4 sene boyunca neden bunu soruyasanız derseniz bende yabancı dil bölümündeyim 2 ay sonra öss-yds'ye gireceğim aklımda fars diline girmek gibi bir düşünce var çünkü başka dil edebiyatlarına pek bir ilgim yok.Yani şu iş bulma sorunu olmasa gözüm kapalı 1.2. tercihimi ankara uni veist uni fars dili yazacağım ama bu soru benim kafamı sıkıyor...Kısacası fars dili edebiyatına gitmem ne kadar sağlıklı şu tmüzmin türkiye şartlarında? zaman ayırıp cevaplandırırsanız çok sevinirim...

   Sagopa Cevap:
Selam,guzel soru.en azından ben severim böyle ciddi soruları. ilk önce belirteyim okunabilecek en özel dillerden birisidir farsiy. iş olanakları kısıtlı tabiiki.mutercim tercumanlık haricinde konsoloslukta calişabilirsin.ama açıkçası pek degerini bilmezler.4 sene okuyup formasyon alırsın ancak öğretmen olabilirsin.ama diyorsanki sago ben senin gibi farsiy e gönül verdim edebiyatından etkilendim oku. para amaçlıysa önermem.ne rap ne de edebiyat-farsiy para ihtiyacını karşılamazhttp://www.turkarea.com/images/smilies/smile.gif ama bence oku.kendini önemli bir şahıs görür ve gurur duyarsın.gerçekten önemli lisandır.

   Nick:Memokolik
Slm Sagopa, nezaman seni tv lerde falan görecez, veya hic görecekmiyiz, piyasaya acilma gibi bir niyetin varmi? yoksa oldugu gibimi devam edecek?
Saygilar, Berlinden Mehmet

   Sagopa Cevap:
Memolik selam tvlerde görünmek ya da görünmemek mühim degil.müziğim bana yetiyor.ama bu saklanmacanın da bir sonu var gibi görünüyor.şu aralar heryerde birileri bana selam veriyor ve imza istiyor albumlerimi soruyor.bu nedenle çok fazla kaçamayacagım gibi karamsarlıga kapılıyorum.

   Nick:Sodo
İleride Başka bir Filmin Soundtrack ini yaparmısın?? Al1deburdanyak çok başarılı

   Sagopa Cevap:
Sodo selam.neşeli zaman geçirmek ve karamsar yazmak arasındaki bağ sıfırdır.ama karamsar yaşayıp neşeli de yazamazsın.doğru cevap neyin nerde yapılacagını iyi bilmektir.hayat bir terazidir bana göre.dengeyi korumalısın.ben neşeli yaşıyorum sizlere göre.evet herşeyim var.ama çevremdekilere güvenim yok.ve bugune kadar kimseye sana guvenmiyorum diyemedim.neşeli takılıp koyverdim.ama içimde cok cocuk agladı.bu aglayan çocukların hislerini yazdım.görüntü bir hiçtir.kimse ruhunuzu göremez.beni ancak yazılarımdan anlarsınız.çünkü hislerin yazılımı ruhu açıga çıkarır.rap lirikalitesi içten gelir.

   Nick:masum serseri
Selam yunus abı oncelıkle turkce rapın buralara gelmesınde en buyuk paya sahıp oldugun ıcın tesekkur edıyorum ve bu tarz seylerde ovunmek en cok senın hakkın ve ovguyu hak edıorsun kendı sahsım adına turkce rapı sevmemde ve hayatıma bu yonde ıvme vermemde en buyuk etken sensın yanı ınsanların kafa yapılarını deıstırebılıyorsun buda ısını en dogru sekılde yaptıgını gosterır herseyden once saygı duyulması gereken bırısın
sormak ıstedıgım soru su
kuvvetmıra dıye bır ekıp vardı nıce elemanlar burdan rap pıyasına arz olundu ama sonradan dagıldı yada eskı tadında deıl ınsanlar sanırım hedeflerını ulastıkları anda hedeflerıne ulasmak ıcın arac olarak kullandıklarını unutuyolar yada farklı bı sekılde alet edıolar sen bu konulardan muzdarıpsın ınsanlara bakıs acını cok merak edıyorum yanı yenı bır ınsan tanıdıgın zaman aklından gecıyormu acaba tarıh tekerrurden ıbaretmıdır buda sırtımdan vururmu dıye

   Sagopa Cevap:
Çok haklısın yazdıklarında.sana bir gerçegi itiraf edeyim.aslında herkese bir itiraf... 2002 den bu yana yani bir pesimistin gozyasları albumunun yapim aşamasına girdigim gunden bu yana tanıdıgım hiçbir insanin adını hatırlamadım.çok fazla kişiyle tanışmak da istemedim.ama malesef tanıştırılmak zorunda kaldıklarım oldu.onları da hatırlamıyorum. işin aslı şu ki artık normalin bin kat üstü düşünebiliyorum insan sembolleri hakkında. kim nasıldır nedir kimin amacı nedir hepsini adımın 5 harfi kadar net bilebiliyorum.dedeler buna insan sarraflıgı der. emin ol herkes bugune dek iyi olsaydı turk rap şu an yuzbinler satardı.ama olamadı.bu nedenle herkesin içinde çocuklar öldü.umutlar en dibi vurdu herbiri geberdiler.ilerisi için yaşayan geridekiler artık yoklar. herşey umuttan ibaret .umut edip güveni yakaladıgında zaten akıllıysan bırakmazsın.son 8 senede bu sekilde ancak 5 kişi tanıdım.arkama baktıgımda aslında 5 bin kişi tanımışım.

   Nick:hancer
Fars dili ve edebiyatı okuyup türkce rape merak salmak gerçekten ilginç... ve 98 yılında kuvvet mira yı kurabilmek büyük bir başarı. arkanızdan gelenler için onlara bir öneriniz var mı? başarılar

   Sagopa Cevap:
Hancer selam 98 de kuvvetmirayı yani studyomu kurdugumda ortada sadece bir iki kişi vardı.bu kişiler hala var.ama asıl önemlisi parmaklarımdan çıkan işler hislere dokundu.kuvvetmira yı turkrap sembolu yapan kesinlikle fertler degildir.benim müziğimdeki akıştır.ne sago ne sahto ne ceza.sadece yunus özyavuzun müziğidir.bunu güçlendirip lirikal başarıya çevirense başarılı arkadaşlarımdır. iyiki kurdum iyiki ilerlettim.hala tek başına dimdirek ilerliyorum.

   Nick:whitenigga
Merak ettim hiç ingilizce rap yapmayı düşündün mü?biliyorum amaç para değil daha çok kişiye ulaşmak onun için soruyorum ingilizce albüm yapsan daha fazla kişiye ulaşmazmısın?teşekkürler

   Sagopa Cevap:
İngilizce rap yapamam cünkü bu konuda lisanım yetersiz.bu arada özel mesajlar atmayın çünkü hepsini siliyorum.o kadar cokki.maalesef.sadece bu bölümdeki genel olan sorulara yanıt veriyorum.

   Nick:whitenigga
Dün özelinede bunu yazmıştım şimdi söyliyeyim.sence de biraz kibirli değilmisin?seni dream tv de ''hot dog'' programında izledim ve şaşırdım dinlediğim sago sanki biraz daha farklıydı.bence en iyiyim demene gerek yok sen zaten en iyisin bunu herkes biliyor

   Sagopa Cevap:
Bugune kadar hep ben iyiyim dedim.ama başında en yoktu.kendine guven esastır.hele şu konumda bu tedirginlikte kendime guvenmeliyim.kibirli oldugum söylenemez yoksa burda size yazı yetiştirmek için çabalamazdım yan gelir yatardım.ama istiyorumki dinleyen de beni bilsin.o kadar cok laf donuyorki malum. kendimle barışıgım bu nedenle iyiyim de diyorum.zaten insanlara gore kanıt müziğim biliyorsunuz.

   Nick:Sago_Y
Slm yunus abi
kardeslerin varmi? eger varsa onlada rap le ilgileniyormu?

   Sagopa Cevap:
kardeşim var .önceden public enemy ice t l.l.cool j felan dinlerdi.break dance yapardı.ama şimdi radiohead dinliyor.sadece onlara karşı cok buyuk ilgisi var birde melankolik pianolar ve korku filmlerine bayılıyor benim gibi.onu senede en fazla 2 kez görebiliyorum.

   Nick:Engin
:Yunus abi
senin dinle aran nasil???
namaz kiliyormusun???

   Sagopa Cevap:
Dinle aram kimsenin olmadıgı kadar iyi.Allah derim başka birsey demem.önceden .tahmini ortaokul sona kadar namazımı kılardım.açıkcası lise ve universite namaz niyaz olmadan gecti.acı bir durum.ama gecende sevgilimle de büyük karar aldık.ibadet saatleri yapacagiz beraberce.ben her gece en az 5 dakika Allah'la konusurum.icimi rahatlatmaya calışıp öyle uyurum.ama nedense herkes onunla olan samimiyetimi dinsizlik olarak görür.bilemiyorum onlara göre ben neden ataistim.çok enteresan.ama bilinki varsa yoksa islamdir benim icin akliniza sakin kötü şeyler gelmesin.Kuran kitabimdir Muhammed peygamberimdir.islam herseyimdir.her nekadar fiili olarak namazıma istemeden vakit ayıramasam da ki bundan her zaman şikayet ettim dinimi dualarımla yaşıyorum.buna da şükür demek gerek tabiki

   Nick: sps_mc
Selam Sago!
Öncelikle yeni siten hayırlı uğurlu olsun.Eksikler kapatılırsa çok hoş bir site olucak. Benim merak ettiğim sen KuvvetMira elemanları dışında kimlerin şarkılarını beğeniyorsun? Kimler gelecek vaad ediyor?Kaliteli bir rap şarkısında en önemli şeyler nelerdir?

   Sagopa Cevap:
Sps mc selam.kuvvetmiranin haricinde turk rap dinlemeyi seviyorum ama kaliteli is cikmiyor.son zamanlarda yani son 2 senedir fuchs,derin darbe,kolera ve abluka alarm dinledim.hala da dinlerim.baska ilgimi ceken yok cunku sound lar bana uymuyor ve okumalar.lirikler felan.bu nedenle pek turkrap dinlemiyorum.

   Nick: syrus
Slm Sago gerçekten kendine özgü ve farklı bir sesin var.
Hiç dünyaca ünlü bir rapperla feat yapmayı düşündünmü veya düşündüysen kiminle yapmak isterdin.
Farklı bir dilde rap yapmayı düşünürmüydün
Türkiyede yapılan rap ile yurt dışında yapılan rap sence ne kadar farklı?

   Sagopa Cevap:
Syrus selam.tabiiki beraber calismak istedigim kisiler gruplar var.en cok slug ile featuring olayina girmek isterdim.bir de son zamanlarda mass influence ve eyedea yi bir beatimde duymak isterdim.aslinda cok isim var

   Nick:ermanakyuz
İlerde silahsız kuvvet tarzı bisey yapmayı düsünüyormusun yoksa BPG deki gibi slow ve o müthis ses tonuyla devam mı edeceksin

   Sagopa Cevap:
Ermanakyuz selam silahsiz kuvvet adina bir projem su an icin yok.sanirim uzun bir sure de olmayacak.

   Nick:Suzidil
Selam Sagopa Drama Yolları Mükemmel Bide Nette Romantizmayla İlgili Başka Demo Varmı.?

   Sagopa Cevap:
Suzidil selam.romantizmayla ilgili baska bir demo olmayacak.artik romantizmadaki bircok sarkiyi biliyorsunuz.
mesela
1-terapi
2-leyli
3-linguistiks 4-drama yollari
bunlarin hepsi romantizmada olacak.terapi 5 dakikalik bir versiyon halinde.digerleri orjinal album versiyonlari halinde olacak.
su an +9 sarkim var romantizma icin saydiklarimin haricinde.dolu dolu olacal merak etmeyin

   Nick:Fatal Error
Sagopa'nın gününün yarısını rap üretmekle geçirdiğini ; rap üretmiyosa da yine müzikl ilgili bişeyler yaparak vakit geçirdiğini biliyoruz. E rap müzikten şu anda Türkiye'de 1-2 kişi hariç para kazanan olmadığını da biliyoruz. E sagopa geçimini nasıl sağlıyo? Kuvvet mirayı baba parasıyla kurduğunu zaten öncelerde yazmıştı ama şu an durum ne merak ediyorum!...

   Sagopa Cevap:
Fataleror selam.gecimimi dj lik mc lik ve produktorlukten ****.en cok dj likten denebilir.ben kuvvetmirayi baba parasiyla kurmadim.sadece bir isim yarattim kendi cabamla.babaö sadece bana 1997 senesinde anneannemle para katarak 2000 dolarlik guzel bir pc almisti.baska bir numara yapmadilar zaten sonrasini ben halletim bu seviyeye geldim.ayrica herkese soyleyeyim ben ilk kez rapten parami 2003 de kazandim.yanlis olmasin.simdi de kazandiklarimi catir catir harciyorum.

   Nick:Sodo
Cem yılmaz ile dostluğunu genelde türk rap dünası biliyor.Film teklifi olsa cmylz ile beraber hem filmin muziğini yapıp hem filmde Cem ile oynamak istermiydin

    Sagopa Cevap:
Cem yilmazla zaten su an kafamiza gore takiliyoruz.herhangi bir proje oldugunda kesin beraberiz bu kesin.film projesinde oynarim tabii.ama cem olursa oynarim zaten o bana arada bir takiliyor bu konuda

   Nick:Crocus_88
Abicim selam ben şunu sormak istiyorum ciddi bi müzik eğitimi aldın mı? senin de söylediğin gibi herkes direk üretime(?) geçiyor herkes ben mc yim filan diyo yani rap yapmak bu kadar kolay mı? hiç dinleyici kalmamış nerdeyse herkes dinletici sen gerçi müzikle çok içiçesin dj lik filan ama yine müziğin hiç olmazsa temellerini bilmek gerek bence eğitim şart yani (n'olur yanlış anlama ben rap yapmayı denemedim belki bilip bilmeden konuştum ama benim bi arkadaş var burda almış bi program hiç müzik bilgisi yok rap yapıyorum al bak dinle filan diyo onun için böyle düşünüyorum belkide)

   Sagopa Cevap:
3 AY KLASIK GITAR EGITIMI 2 AYDA PIANO EGITIMI ALDIM.AMA SADECE NOTA VE ARMONI VE KOLAY ESERLERI CALABILDIM.ONDAN SONRA ANLADIMKI BU ENSTRUMANLAR BANA UYMUYOR BEN DJ OLMAK ISTIYORUM DEDIM.VE USTA OLDUGUM ENSTRUMANIMI SECTIM :TURNTABLE

 BEN BIR MUZIK ADAMIYIM.HER KONUDA KONUSABILIRIM VE FIKIR YURUTURUM.BU NEDENLE KENDIME HAYLI GUVENIYORUM

    Nick:escapist
Amerikada rap biraz pop gibi oldu sanki...müzik daha önde geliyor...Sence türk rapininde sonu bumu olucak...Gerçek rapi yapanlar yeraltındamı kalcak yani?

   Sagopa Cevap:
Haklısın amerika da 50 cent,dre,eminem rapi pop haline getiren adamlar oldu.acikcasi dinlemiyorum ve banel buluyorum.ozellikle candy shop sarkisi lakayitligin son noktasi.ama yine de caldigimizda hoplatiyor. turkiye de durum benim acimdan hep diptir.darkmisim dark yasamisimhttp://www.turkarea.com/images/smilies/smile.gif
ben hep bu cizgide hafif ilerleyerek yol alacagim. ama diger yandan ulkemizde hiphop u pop araci yapanlar da var.ama biliyorumki beni bilenler gercek rapin dinleyicileri ve onlar bu silliklari dinlemiyorlar. zaten dinlemeyin.pop rapten ayri birsey.
fakat candan ablayla cezanin sarkisi cok basariliydi acikcasi.ben cok sevmistim.ceza ilk bana getirmisti o sarkinin demosunu .mirada actik son ses.super olmus demistim.ve gercekten o is yapilan en iyi pop-rap duetti su ana kadar.
ama arkasi gelmedi.umarim buyuk isimler yeraltindakilerle iyi islere imza atar

   Nick:CanRaps
ben CanRaps...rapte sample vardır bu noktayı kimse inkar edemez...Tanrı çektinin sample'ı da La Crimas Profundere'den alınmıştır doğrudur iyi ki de alınmıştır ortaya böyle mükemmel bir şarkı çıkmıştır. Benim anlamakta zorlandığım şey "Kara Maskeli İstanbul" parçasının sample'ının zaten Abstract Rude'un parçasında kullanılmış olmasıdır..ve Sago %1000 eminim ki o parçayı adı gibi bilir dimi ?? Ama amerikan rapçileride aynı hatayı yapmışlardır mesela Oxmo'nun 2000'de yaptığı bir şarkının sampleını, Son Doobie kullanmıştır..Aynı şekilde mesela Sagopa, Leadri ile Karanlık Satırları çoktan bitirdi ama amerikada Yak Ballz - Spy On You şarkısında aynı sample ı kullandı (2004). Sirhot'tan da örnek verebilirim..Yeni albümde çıkıcak olan Kadın Part 2 'nun sample ını Tommy Tee daha önce kullanmıştır..Daha örnekler verilebilir..bu konuda önemli olan niyet..

   Sagopa Cevap:
CAN RAPS BRAVO.GUZEL KONUYA DEGİNMİŞSİN.KARA MASKELİ İSTANBUL DA BEN BONNIE TYLER-TOTAL ECLIPSE OF THE HEART SARKISINDAN SAMPLE KULLANDIM.BU GIBI SAMPLE LAR KULLANILIR.BEN DJ VE PRODUKTORUM.SIZ DE KESFEDIN KENDI MUZIK KOMPOZISYONLARINIZI YAZIN.

   Nick:CeyCey
1-Seninle biraz west coast gangsta rapten konuşalım Sago... G-Funk tarzı için ne düşünüyorsun? Ice-T hakkında intibaların nelerdir? Dr. Dre para kazanma uğruna popüler işlerle çizgisinden ödün verse de onun rap tarihinde ayrı bir yeri olduğunu düşünmüyor musun? en son "candy shop" ı yapan adam "Scott Storch" denen adam hakkında düşüncelerin neler? Aklına wets coast ile ilgili ne geliyosa söyle işte vs...
2-Ocağına düştüm yardım et!!!Ben 20 yaşındayım ve 2,5 sene öncesinde karar verip kendime bir klavye vs müzik yapmak için aletler almak için para biriktirmeye başladım...yemedim içmedim 500 ytl para biriktirdim.Allah için söyle SAGO,prodüktör olmaya karar vermiş bir garip,evinde bilgisayarı,cebinde 500 milyonu napsın bu garip.(inandığın yolda ilerle tarzı edebi bir cevap beni tatmin etmeyecek!!!)Napaym klavye dersi mi alayım? Kurslara mı gideyim,neler yapiyim...Seni dinlerken sanki sen konuşuyosunda üstüne müzik çalıyor gibi hissediyorum artık...şarkılarını nasıl yaptığını anlamak için 100lerce dinliyor kullandığın sample ları ayırdediyorum bir bir...şunu şunu yap gerisi senin yeteneğine kalmış de en fazla 6-7 sene sonra co-producer ın olmazsam bana da adam demesinler...
3-Gerçekten dinine bağlı bir insan olman beni çok sevindirdi...dedimki kendi kendime: "işte benim dinlediğim adam bu"...sanırım bir şarkında "avrupa birliği budalası ülkem" diyorsun...sanırım a.b. nin Türkiye için bir tuzak olduğunu,Atatürk'ün gösterdiği yol olmadığını biliyorsun...Bu da beni iyice sevindiriyor,ülkem adına umudum artıyor....Takip ettiğin,kitaplarını okuduğun Türk Aydınları var mı?
4-"okuyun,görün,sövün" sözünü odamdaki duvara yazdım...Bir rapçi olmanın 3 şartını yazmışsın bana göre..öyle benimsedim ki seni kendime "RAP AYDINI" ilan ettim....
Çok uzun oldu kusura bakma ama cevaplayacağından eminim...Allah seni korusun,SAGOOOOOOOOOOOOO üfle güneşi sönsün be!

   Sagopa Cevap:
Cey cey selam west coast un g-funk adi verilen tarz hayatimda en fazla nefret ettigim rap sound u.yani hic mi hic sevmiyorum.o nedenle west coast un 1993-2005 arasi sadece underground gruplarini dinledim ve sevdim.dre iyi beatler yapiyor ama artik parasal durumu takip ediyorlar.yine de dre ye saygim var.en azindan snoop un doggystyle super bir albumdu zira chronic ve 2001 inde hatri var.g-funk in iyi basladigi devirler.ama klasikler.
scott storch bence cok basarili.ozellikle sly boogie ye yaptigi that's my name super bir sarki.bende plaklari cevirirken arada bir atiyorum donuyor.insanlar da seviyor.kitaplar konusunda pek ic acici seyler yazamam cunku son 5 senedir pek fazla okumadim en son sadik hidayetin aylak kopek adli romanini okudum.genelde didaktik kitaplar okuyorum.etimoloji filoloji edebi eserler gibi.ama artik fazla okumayi sevmiyorum birseyler alamiyor ve sıkılıyorum.
produktorluk konusunda 500 ytl ile pek de fazla birsey yapamayacak olsan da yine de 500 un uzerine ekleyip bir computer ve ses karti alsan is biter.
okuyun gorun sovun...evet bence de guzel bir 3 lu.ayrica tabiiki dinimi yasayan bir insanim. dinlemeye devam et.
peace

   Nick: isgal_esk
DJ FUNKY'nin de albumu cıkıyormus sanırım yakında. O albumde herhangi bir feat yada bir calısman falan varmı? Herhangi bir katkıda bulundunmu diye de sorabiliriz

   Sagopa Cevap:
İsgal selam.dj funky c nin albumunde ben yokum.feat de yok

   Nick:hellraiser
Sago leadriye noldu?

   Sagopa Cevap:
Leadri samsunda rap yapmaya calisiyor.romantizmada karanlik satirlarla olacak. bekleyin

   Nick: killa_35
Selam tüm büyük die tabir ettiğimiz piyasada yer alan abilerimiz acaba gün gelip te undergrounda gereken desteği verebilecekler mi ? ha diyeceksin ki zaten veriyoruz ama ortada bişey yok.... bunda bizim kendi çabamızında olması gerekiyor ama bi destek olsa hiç te fena olmaz ..........

   Sagopa Cevap:
Killa 35 selam.underground a destegim.ama hakedeni gordugumde yardimimi esirgemem.artik su saatten sonra insanla calismak istiyorum.ilk once insan kisilik iyi olacak.rapin zaten cilkini cikaririz biz.onemli olan underground ya da mc ler felan degil.muhim olan insan insannnn

   Nick:Suzidil
Selam Sagopa. Şimdi Radyodasın Dimi Çal Saglam Bişeylerde kopalım
Abi Bide rap E nezaman Nasıl Başladın.İlk dinledigin Rapçi kim?

   Sagopa Cevap:
Suzi dil selam rap e 1982 sonunda afrika bambaataa yi dinledikten sonra basladim.herbie hancock rock it ile scratch i tanidim.o gun bugundur hiphoplayim ve bu kulturu cok seviyorum.

   Nick:Mc Hile
Slm-s yunus umarım iyisindir sana tek sorum senin dahi olduğunu anlatmama yeter.o kelimelri bulupta onlara hayat veren mükemmel bir insansın.belkide hiçte iyi değilsin.belkide kolpasın ama yaptığın müziklerden ve sözlerden resmini kalbime çizdim(iyisin)sorum:merak etitğimden dolayı+ritimlerinde rock motifleri var.kısacası senin metal,rock müziğine bakış açını inanamayacağın kadar merak ediyorum neyse sana başarılar romantizma albümünü çok merak ediyorum hadi iyi sagolarrr......:MC HİLE

   Sagopa Cevap:
rock muzigi tabiiki seviyorum.eskiden slayer,metallica,annhilator,morgot napalm death dinlerdim arada bir.hala south of heaven a bayılırım.balladları da severim severim yani.arada bir eskileri dinlerim uriah heep,deep pırple,rainbow ,pink floyd felan

   Nick: Rapin_oğlu
Selam Yunus abi, benim sana sormak istediğim MANGA grubu hakinda ne düşünüyorsun?? hem rap hem rock yapıyorlar..

   Sagopa Cevap:
Manga benim iyi arkadaşlarım.onlar piyasaya cıkmadan once ilk demolarını bana verdiler.fermanla yakında birşeyler yaparız sanırım.hala telefonlaşıyoruz.onlarında turneleri var.

   Nick: Kalemin Kalbi
Selam Yunus Abi,
Sen bu ise baslarken yani Rap yaparken yada Stüdyo yu acmak istediginde Ailen ne tepki verdi veya ne tepki veriyorlar (simdi) senin müzik tarzina? Senin o Küfürlü Raplerini Ailen dinledimi? Dinledilerse ne dediler?
Senin sarkilarini dinliyorlarmi?
Insallah cevaplarsin sorularimi. Ailevi mevzu belki senin icin özeldir. Tabi istersen cevaplamazsin.

   Sagopa Cevap:
Ailem tabiiki basından beri muzik konusunda beni destekler.kufurlu sarkilarimi dinlediler tabiiki.annem hatta bana '' ulan iyiki bi pipin varmis her yere sokuyon '' seklinde bir saka da yapti gecenlerdehttp://www.turkarea.com/images/smilies/smile.gif bana karismazlar cunku ben hep kendi bildigimi okudum=rap

   İsim: Emre Vardar
Sago gercekten eminem'e diss atmayi dusunuyormusun?eger dusunuyorsan sence bu ulaşılamayan cigere mundar demek degilmidir?bence diss atacaksan kendine bi turk bulmalisin...

&
#8 - Nisan 25 2007, 21:36:47
« Son Düzenleme: Haziran 28 2007, 12:31:13 Gönderen: ThE_GaMe_AnD_Me »
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş
#9 - Mayıs 13 2007, 02:45:36
Önce rütbeni Billie Jean.#10 - Mayıs 13 2007, 02:48:43
Önce rütbeni Billie Jean.

#11 - Mayıs 13 2007, 11:53:58
Önce rütbeni Billie Jean.

#12 - Mayıs 14 2007, 16:19:46
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

bu resim benim arşivden ;) kolay kolay bulamazsınız başka yerde,arkadaşı iskender abi göndermişti
#13 - Mayıs 14 2007, 23:46:27
« Son Düzenleme: Haziran 03 2007, 11:54:40 Gönderen: ThE_GaMe_AnD_Me »
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

kelis

beN De bi taNe ResiM yaPTıM..çoK qüzeL oLMaDı aMa...
#14 - Mayıs 26 2007, 18:25:43

#15 - Mayıs 26 2007, 19:54:07
Önce rütbeni Billie Jean.

****Pertevniyal Lisesinden Sagopa K. & Kolera'ya Ödül

Sagopa Kajmer Ve Kolera Binlerce Pertevniyalli öğrenci ve mezununun katılımıyla gerçekleştirilen 2006'nın en iyileri anketi sonuçlandı ve Yılın En İyi Rap Bay ve Bayan Sanatçısı Ödülüne Layık Görüldü... bilginize (6)

ayrıca

****18 Haziran Sagopa Kajmer & Kolera& Kuvvetmira & Gripin & Emre Aydın

Bostancı Gösteri Merkezi Sagopa Kajmer & Kolera & Abluka Alarm & Raffine & Zet ve Gripin&Emre Aydın
Kapı Açılış Saati: 19:00
Biletler Biletixte


#16 - Mayıs 28 2007, 17:03:27
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

YiNe Ve YeNiDeN ReSiMLeR#17 - Haziran 03 2007, 12:10:10
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

bende üye olmak istiyorum..

yakında antalya konser resimlerini de ekliyeceğim..
saol üyesin ;) resimler i sabırsızlıkla bekliyoruz..
#18 - Haziran 20 2007, 18:22:27
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

Yeni üyelere hoşgeldiniz der,paylaşımda bulunan arkadaşlara teşekkürleri sunarım... :4
#19 - Haziran 20 2007, 18:28:45
||  İçimde bir yerde düello var, seyredaldı elalem.  ||

beni de alıınn ölümüne sagoo kaf keeeff..!!
#20 - Haziran 20 2007, 18:41:45
ѕєωιşє ѕєωιşє αzαℓмαz кι тєη∂єкι özgüя яυн
кσρуαℓαуαяαк çσğαℓмαz кι gєη∂єкι özgüя яυн..!
ι αм ησт ιηησ¢єηт(6)

Hoşgeldin mimi_kitty. ;)
Arkadaş ilgilenecektir.
#21 - Haziran 20 2007, 18:44:08
||  İçimde bir yerde düello var, seyredaldı elalem.  ||

kelis

bi dene daa..Paint Ürünü :4
#22 - Haziran 22 2007, 08:44:36

kelis

dvm..Kuvvet Mira Sanatçılarından bi kaç resm..
#23 - Haziran 22 2007, 08:46:26

john

resim cok güselmiş..
#24 - Haziran 22 2007, 08:47:46

kelis

üstte koyduum resimLErde en sondakiNi sago'NuN qerçeK yonJasından aLdım eHHe.. :4 (6)
#25 - Haziran 22 2007, 08:49:28

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.