Alternatifim Cafe

Erkek doktoru kabul etmedi, kaldırımda doğurdu

Discussion started on Haberler

Erkek doktoru kabul etmedi, kaldırımda doğurdu

ERZURUM Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi'nde, kendisine Dr. Levent Dikbaş'ın bakacağını öğrenince “Erkek doktorun tedavisini kabul etmiyorum'' diyen 41 yaşındaki Hatice Eren, nakledildiği Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi'nin giriş kapısı karşısındaki kaldırım üzerinde doğum yaptı. Doğubeyazıtlı 3 çocuk annesi Eren'in kız çocuğu dünyaya getirdiğini öğrenen acil servis doktorları, ilk müdahaleyi kaldırım üzerinde yaptı, yarı baygın durumdaki kadını sedyeye koyarak hastaneye aldı. Acil Servis Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şahin Aslan, anne ile bebeğin sağlık durumlarının iyi olduğunu açıklarken, Sağlık Müdür Vekili Mahmut Avcı, kaldırımda doğum olayıyla ilgili soruşturma açtıklarını bildirdi.
      Ağrı'nın Doğubeyazıt İlçesi Uluyol Mahallesi, 7'nci Sokak'ta oturan 45 yaşındaki Cezmi Eren'in 9 aylık hamile eşi Hatice Eren, geçen cuma günü sancıları artınca annesi ve erkek kardeşiyle birlikte Erzurum'a geldi. Yeşilkartlı olan Hatice Eren, Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi'ne yatırıldı. Haftasonunu nöbetçi Doktor Demet Saykömeç'in kontrolünde geçiren Hatice Eren, pazartesi günü kendisine Dr. Levent Dikbaş'ın bakacağını öğrenince buna tepki gösterdi. Erkek doktorun tedavisini kabul etmeyen Eren, doktorların tüm ısrarına rağmen hastaneden çıkmak istediğini bildirdi. Bunun üzerine Hastane Protokol Defteri'nde 1276 sıra numarasına, ‘Hasta bütün ısrarlara rağmen doğum salonuna getirilemedi. Dr. Levent bey ikna edemedi. Hasta bütün sorumluluğu alarak bekleme odasından gelmeyip Araştırma'ya sevk edildi’ diye yazıldı ve Dr. Levent Dikbaş ile Dr. Ebru Bulut Erdem tarafından imzalandı.

İNADI YÜZÜNDEN KALDIRIMDA DOĞURDU

Hastaneden ambulansla çıkarılan Hatice Eren, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi'nin önüne götürüldü. Erkek kardeşi, ’4 numaralı’ olarak bilinen anakapıdan içeri girerek sedye almaya giderken ambulanstan inen Hatice Eren, kaldırımda çömelerek beklemeye başladı. Ambulansın gitmesinin ardından doğum sancıları artan Eren, kaldırım üzerine uzanıp çığlıklar atarak dördüncü çocuğunu doğurdu. Çevredekilerin şaşkın bakışları arasında gerçekleşen doğum olayı üzerine hemen Acil Servis'teki doktorlardan yardım istendi. Koşarak gelen doktor ve hemşireler kaldırımda doğum yapan kadına müdahale etti, bu durumu farkeden bir kişi de cep telefonu ile bu gelişmeleri görüntüledi. Sedyeye konulan anne ile bebeği hastaneye taşınırken, kaldırımda kan izleri kaldı.

‘DOĞUM BAŞLAMIŞTI, HIZLI TRANSFER ETTİK’

Aziziye Araştırma Hastanesi Acil Servis Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şahin Aslan, anne ve kızının sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi. Anne Eren'in Aziziye Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servsi'ne yatırıldığını, bebeğin ise Çocuk Acil Servis'te kuvözde tutulduğunu söyleyen Dr. Aslan, “Hasta, Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi'nden yanında sağlık personeli olmadan hastanemize getirilmiş. 4 nolu kapıya bırakılmış. Ambulans gitmiş. Hasta yakını da içeriye sedye bulmak için girmiş. Bizim bu esnada haberimiz oldu. Hastanın yanına gittiğimizde doğum eylemi başlamıştı. Hızlı bir şekilde acil servise transfer ettik. Anneyi Kadın Doğum Servisi'ne yatırdık. Her ikisinin de sağlık durumu iyi'' dedi.

SAĞLIK MÜDÜRÜ AVCI: SORUŞTURMA AÇTIK

Sağlık İl Müdür Vekili Mahmut Avcı da Hatice Eren'in cuma günü Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi'ne yatırıldığını, nöbetçi doktor Demet Saykömeç tarafından 24 saat bakıldığını söyledi. Mahmut Avcı, “Kadın doktor, 24 saat nöbetinin bitmesi üzerine görevini erkek meslektaşına bırakıyor. Ancak hasta erkek doktorun tedavisini kabul etmiyor. Doktorların tuttuğu raporla Atatürk Üniveristesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisi’ne ambulansla gönderiliyor. Ambulans şoförü hastayı acil olmadığı için hastane önüne bırakıp gidiyor. Bunun üzerine kadın ambulansın bıraktığı yerde doğumu gerçekleştiriyor. Olayla ilgili soruşturma açıldı. Gerekirse Sağlık Bakanlığı'ndan müfettiş istenecek'' diye konuştu.
      Acil Servis'ten sedye ile çıkaralırken basın mensuplarını karşısında gören Hatice Eren, yüzünü sakladı ve konuşmak istemedi. Eren'in annesi ve erkek kardeşi de basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı
#1 - Mart 20 2007, 21:27:36
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

çok  enteresan,bide "tıpta ayıp olmaz derler" ,ama tartışılr tabi... :hönk
#2 - Mart 21 2007, 18:30:17
Her asker yeşil bereli olamaz...

fantazi olsun diyedir  belkiiii  :D
#3 - Mart 21 2007, 19:54:25

insanlar doktor bulamaz bu doktor bulmuş onu kabul etmiyo.tıpta ayıp diye birşey yoktur.Yani çok enteresan biriymiş bu...
#4 - Mart 22 2007, 00:12:53
Hayatım Kural Dışı Olmuş.Kendimin Kuralıyım ߣN ...

£я§@N_05

acaba kaldırımda doğum yaparken etraftakilere bakmayın filan mı dedi  :hönk
#5 - Mart 22 2007, 11:26:28
YEMİŞİM KURALDIŞINI...PEHH

eslem

Ahmaklık yapmış.Zarurette ayıp günah mı olur.. din bile izin verirken..arkadaşın dediği gibi kaldırımda kimse görmedi mi? :) te Allahım
#6 - Mart 22 2007, 17:26:22

kadına şaştım kaldım yavvv yani erkek doktor diye salakça
#7 - Mart 22 2007, 17:28:51
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

Cahillikten başka bişey değil ...
#8 - Mart 22 2007, 20:19:01
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

Mal.
#9 - Mart 14 2012, 21:14:45
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.