Alternatifim Cafe

Sokratesin Üçlü Filtresi

Discussion started on Felsefe

C_R_A_Z_Y

Sokratesin Üçlü Filtresi

Eski Yunanda, Sokrates bilgiyi saklaması nedeniyle saygıdeğer bir ün yapmıştı.
Bir gün büyük filozof bir tanıdığına rastladı ve adam ona “Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun?” dedi.

“Bir dakika bekle” diye yanıt verdi Sokrates. “Bana birşey söylemeden önce seni küçük bir testten geçirmek istiyorum. Buna ‘Üçlü Filtre Testi deniyor.”

“Üçlü Filtre?”

“Doğru” diye devam etti Sokrates. “Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek, iyi bir düşünce olabilir. ‘Üçlü filtre testi dememin nedenini birazdan anlayacaksın. Şimdi birinci filtre, ‘Gerçek Filtresi. Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?”

“Hayır” dedi adam. “Aslında bunu yalnızca duydum ve...”

“Tamam” dedi Sokrates. “Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi ikinci filtreyi deneyelim, ‘İyilik Filtresi. Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi birşey mi?”

“Hayır, tam tersi...”

“Öyleyse” diye devam etti Sokrates, “Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı. ‘Yararlılık Filtresi. Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı?”

“Hayır, pek değil.”

“İyi” diye tamamladı Sokrates. “Eğer, bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve işe yarar değilse bana niye söyleyesin ki?”
#1 - Mart 18 2007, 13:47:21

biliyordum bunu ne kadar güzel düşünüyormuş sokrat  :okey    teşekkürler ömer
#2 - Mart 18 2007, 13:55:37
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

C_R_A_Z_Y

düşündükleri ile yaptıkları cok farklı bi filazof
#3 - Mart 18 2007, 16:14:53

düşündükleri ile yaptıkları cok farklı bi filazof

Evet bu benim daha önce dikkatimi çekmişti... Enteresan bi adam ...
#4 - Mart 22 2007, 22:12:20
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

eslem

Çok akıllıca..Hemen islamla bağdaştıralım :) bizlerde malayani sözlerden uzak dururuz,söylediklerimiz doğrudur veya doğruyu bulmaya köprüdür.
#5 - Mart 23 2007, 23:31:35

Hocasınında hakkını yememek lazım, iyi bir düşünür yetiştiremez her öğretmenim diyen.
#6 - Temmuz 19 2009, 14:19:45
''  Kaybedecek neyin var,ihtimalinden başka...

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.