Alternatifim Cafe

çanakkale

Discussion started on Konu Dışı

Çanakkale savaşı başlayalı dört ay olmuş.Kara savaşları tüm şiddetiyle sürüyor.Osmanlı cephesinde yeni birliklere ihtiyaç var.İstanbulda gönüllü duyuruları asılıyor duvarlara.Gazetelerde ilanlar yayımlanıyor.
  Falan gün,falan saatte şu saatte gönüllü asker kaydına başlanacaktır diye.İnsanlar kendi aralarında bu haberi müzakere ediyorlar.Heyecanlı tartışmalar yaşanıyr meclislerde.Bu haberlerden elbette ki okullarda, eğitim gören öğrencilerde etkileniyor.Çünkü yaş sınırı  o kadar aşağılarda ki herhengi bir mektepli bile müracaat edebilir.Hemen herkesin kafasında buraya kaydolma var.Çünkü gönüller Balkan Savaşları gibi utanç lekesini artık Osmanlının alnından silmek istiyorlar.
  Bu tatlı heyecan rüzgarı aynı şiddettteMekteb-i Sultani'de de esmekte.Öğrencilerden ilanı görenler arkadaşlarına duyuruyorlar,neler yapabileceklerini konuşuyorlar.Aralarında da bazıları var ki,onlar birşeyleri müzakere gereği bile duymuyorlar.Zira onlar kararlarını çoktan vermişler.Gönüllü olarak yazılacak ve milletin dara düştüğü bu kritik  durumda yedikleri ekmeğin,içtikleri suyun hakkını verecekler.
  İlanlarda gönüllü kaydı için verilen günün gelmesine bir gün kalmıştı.Mekteb-i Sultani öğrencisi 646 Celal İbrahim de gönüllü yazılmayı aklına koyanlardan.Ama o bu işe farklı bir anlam daha katmak istiyrdu.Sıradan bir kayıt yaptırmayacaktı o.Bu işe nasıl baş koyduğunu göstermek istiyordu sanki herkese.Belki de bu hareketiyle ,uyuyan bazı ham gönülleri de uyandırabilecekti.O gece geç saatlerde gönüllü asker kaydının yapılacağı askerlik şubesinin kapısına gitti.Zaten yaz gecesiydi.Sabaha kadar orda bekledi.Çok anlamlı bir amacı vardı.Günün ağarmasından bir süre sonra önce görevliler sonra gönüllü yazılmayı düşünenler gelmeye başladılar.Kapıda geceden beri bekleyen Celal İbrahim i görünce şaşırdılar.Kendisiyle konuşan ve niye böyle davrandığını soranlar aldıkları cevap karşısında daha da şaşırdılar ve bu genç delikanliya karşı hayranlıkları daha bir arttı.
   Evet Celal İbrahim geceden gelmişti buraya ve sabaha kadar da beklemişti.Çünkü O kendi adını gönüllü listesinin en başına yazdırmak istiyrdu.O bir Osmanlı mekteplisi,o bir Mektebi Sultani öğrencisi.Bilemiyrz başka neler neler hedefledi bu davranışı sergilerken.

VATAN,DİN,HİZMET DENİLDİĞİNDE "BEN VARIM" DİYENLERE NE MUTLU........
#1 - Mart 16 2007, 22:08:45
Bak bana usta kalbim reosta,
Kanlı bir pasta kimin bu acaba?
Boynunda tasma bana surat asma
Bak bana usta kalbim reosta..

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.