Alternatifim Cafe

Duayla Gelen Müşteri

Discussion started on Dinî Hikâyeler

dark

Bu hikâyeyi, yıllarca Istanbul'da yaşadıktan sonra Çanakkale'ye yerleşen Yüksel Bey anlattı. Bir yakını bize, biz de bütün yakınlarımıza... Bir yaz günü, yetiştirdiği hayvanların arasına birkaç tane de kaz ilave etmeyi düşünerek, karşı yakadaki kaz çiftliğine gitmek üzere yola çıkan Yüksel Bey, saatlerini çok iyi bildiği ve hiçbir zaman kaçırmadığı feribotu kaçırır. O sıcakta bir sonraki feribotu beklemeyi göze alamayınca da kaz alma planını bir sonraki güne erteleyerek geri dönmeye karar verir. Dönüş yolunda otomobiliyle ilerlerken, bir kaz sürüsüyle karşılaşır. Kazları takip ederse kendisini mutlaka ait oldukları yere götüreceklerini düşünerek peşlerinden gitmeye başlar. Sürü önde, Yüksel Bey arkada, tozlu topraklı köy yollarında ilerlemeye başlarlar. Derken bir yol ayrımında sürü ikiye ayrılır. Bir grup kaz sağa giderken diğer grup düz devam eder. Yüksel Bey bir an tereddüt ettikten sonra, sağa sapan kazları izlemeye karar verir. Kazlar yalpalaya yalpalaya bir süre daha gider ve sonunda ağaçların arasına gömülmüş küçücük bir evin önündeki tahta çitlerin arasından geçerek içeri girerler. O sırada evin kapısı açılır ve yaşlı bir kadın dışarıya çıkarak kazları karşılar. Yüksel Bey, bir süre kadını izledikten sonra otomobilden iner, onun yanına gider ve şayet kabul ederse kazlarını satın almak istediğini söyler. Yaşlı kadın sesi soluğu çıkmadan bakar bakar ve ardından gözlerinden akan yaşlara hakim olamayarak "Ben taa ne zamandır bu kazları satmaya niyetliyim. Tek derdim, onları satıp içeride aylardır hasta yatan kocama ilaç almak. Ama ne bir yere gidecek halim ne de onları satacak birini bulacak gücüm var. Dün gece sabaha kadar ağlayarak yakardım. Dualarımın duyulacağını biliyordum. Seni bana Rabbim yolladı oğlum" der. Yüksel Bey, kazlara yaşlı kadının hayal bile edemeyeceği bir fiyat ödediği gibi ertesi gün oraya bir doktor götürüp kocasını muayene ettirir, ilaçlarını alır ve yaşlı kadının hayır dualarıyla oradan ayrılır.

Alıntı
#1 - Mart 15 2007, 16:39:50

vay be ... gözlerim doldu..Dua gerçekten en iyi çözüm yolu yapıcak bişeyin kalmadığında özellikle..
#2 - Mart 18 2007, 01:30:08
imza kural dışı

paylaşım için tşk
#3 - Mayıs 25 2007, 07:36:20
www.rojinforum.comtürkiyein en büyükformu bekleriz

Çok güzel bir yazı.. ;) Saol paylaşım için.. ;)
#4 - Haziran 28 2007, 11:03:59
(=

güzel yazı, paylaşım için sağol
#5 - Temmuz 18 2007, 10:21:10
тαη-ѕυ¢υк       dnce2        therockula                                 Lay Lay Lomm.    :ask :ask :ask

sürmeli çocuk

güzel gerçekten duygulu..dua etmesini de bilmeli ..paylaşımına teşekkürler :))
#6 - Mart 23 2008, 16:03:30

İnançla alakası olan birşey bu.
İnsan inanırsa her şeyi yapabileceğini biliyoruz.
Hani şu kişisel gelişim dalagalarında yazan şey.

Dine, imana bağlamak biraz tembellik gibi geliyor bana.
(Tam da tembellik değil ama)
İnsanın kendi içinde olan birşey demek istiyorum.
Evet, öyle :)
#7 - Ağustos 08 2010, 12:24:04

Bunun adı tembellik değilde kimine göre Karma'dır. Dünyevi hayatta iyiliklerin doğurduğu olaylar vardır. Bu aslında güzel bir hikaye. Örneğin yolun solundan değilde sağından gitmesi hikayenin temasını oluşturuyor. Burada da her işte bir hayır vardır mantalitesi doğuyor. Ben şuna inanıyorum, içinde iyilik olduğu sürece bu tür olaylarla her zaman karşılaşabilinir.
#8 - Ağustos 08 2010, 13:38:15

Bunun adı tembellik değilde kimine göre Karma'dır. Dünyevi hayatta iyiliklerin doğurduğu olaylar vardır. Bu aslında güzel bir hikaye. Örneğin yolun solundan değilde sağından gitmesi hikayenin temasını oluşturuyor. Burada da her işte bir hayır vardır mantalitesi doğuyor. Ben şuna inanıyorum, içinde iyilik olduğu sürece bu tür olaylarla her zaman karşılaşabilinir.

Evet, şu iyilik yap iyilik bul dalgası gibi.
İnanıyorum ben böyle şeylere :)
Lakin insanın kendisiyle ilgili bir olay, dinin karıştırılması beni deli ediyor.
#9 - Ağustos 08 2010, 16:26:05

İnsan iradesi ve kader işte. Düz yoldan da gidebilirdi.
#10 - Şubat 04 2011, 19:33:05
ஜ Buyum ben, sadece bu.
                                    ĢĬŻξM

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.