Alternatifim Cafe

Acıyı Çeken Ruh mu Yoksa Beden mi?

Discussion started on Felsefe

fortune

acaba?bunu derken sanki konuyu kaydırmaya çalışır bir eda sezdim.
'Ruh' konusuna girmek istemiyorum bu platformda.
sorumuz acının çekilme merkezi.
ACIYI İNSAN ÇEKER.
#77 - Eylül 17 2007, 19:50:29

acaba?bunu derken sanki konuyu kaydırmaya çalışır bir eda sezdim.
'Ruh' konusuna girmek istemiyorum bu platformda.
sorumuz acının çekilme merkezi.
ACIYI İNSAN ÇEKER.
[/quote
sorunun merkezi şu acıyı çeken ruhmu bedenmi...

sonuçta beden de olsa insansın acıyı çeken hayatı yaşayan kişi olarak sadece bi insansın...ve insan vücudunda bi ağrı varsa insanlığım acıyoda demessin şuram buram dersin... ve bazende hissetytiğin ama adını koyamadığın acılar vardır..bunları daha çok yüreğinde hissedersin ama neren acırsa acısın sen zaten hala bi insansın... burdaki tek bi ayırım doktor neren ağrıor die sorduğunda belli bi bölge göstermen.. benim insanlığım acıor hiç demedimm.. belli bi acı çektiğime göre zaten ben insanımdırki  burda bugün acıyan yanım neresi bunu tartışıorum.. acıyı çeken toplum hibir zaman olmamıştır.. muhakkak bölegesel olmuştur.. ki ruh da bizim insanlığımızı ayakta tutan bölgemiz.. o acıdıkça yüreğimizi uyarıp sızlatan bir görevlimiz... dolayısıyla her yük onun üzerinddeyken diğer insanlar insanlıklarından şikayet ederken yüklenilen tek bir yer kalıor yine ruh yine ruh...

tartışmak istersende aç konu tartışak:D:D:D
#78 - Eylül 22 2007, 17:09:02
dünya derdi dünya malından ibaret sende bir malmışsın belliki seni dert edinmişim......

fortune

bir diğer bölümde dedim.konu açmayı bilmiyorum.bilsem de sanırım 'ruh' konusunu pek düşünmezdim.çünkü,'''us'un ve ruh'un dibi tam bir 'serin' bilinmezliktir.'serin' çünkü gerçekten inmeyi bilenin bazen tüm yangınını alıverir.ama izin vermezler!!!!!!
ben sürekli düalizm'e hapsolmayalım diye öyle diye geldim.ve aynen arkasındayım sözlerimin.'Acı insan tarafından çekilir.'

********ha bir de,varsa,(ki olduğuna inanıyorum bu sitedeki birçok arkadaşın) İNSANLIĞI da acır çoğu zaman kişinin.********
#79 - Eylül 22 2007, 21:25:58

poison_black!!

Fiziksel unsurlar bedene acı cektirir.
Psikolojik unsurlar sa ruh-a.

örneğin sevgilinden ayrılsan ayağın ağrımaz.sacma bi neden oldu ama idare edin:D
#80 - Kasım 17 2007, 22:41:07

bence ikiside
#81 - Aralık 07 2007, 01:42:57
Kural Dışı İmza

ikiside çeker,duruma bağlı
#82 - Şubat 22 2009, 00:05:07
Geride kalmakmış zor olan.
Giden otobüsün soğuk camına başını yaslayıp,gözyaşlarını akıtmak değil... Gidenin ardından ağlayarak el sallamakmış zor olan....

Kesinlikle ruh..
#83 - Haziran 24 2009, 22:38:11
“Unutkanlar şanslıdır.Çünkü hatalarının acısını çekmezler.”

Anti-tiKKy

İkisi de bence ama sıraları farklıdır. Örnek olarak diyelim ki birinden ayrıldınız. Diğerlerine göre daha romantık bir insanın ruhu cok acır. Ne bileyim birkaç gün odadan cıkmaz mesela. Psikolojisi darmadagın olur. Ancak daha sonralarında görülür ki eger bu travma devam ederse beden erkendençökücektir.
#84 - Temmuz 18 2009, 23:41:59

Acıyı ruh çeker. Beden sadece görüntüdür.
#85 - Temmuz 18 2009, 23:46:07
Şefim sarı kula var mı?

soyut ve somut olan kavramlar üstüne tartışmanın bile mantığı yoktur.elde edilen hangisi ise acıyı ceken odur.
#86 - Temmuz 19 2009, 14:16:41
''  Kaybedecek neyin var,ihtimalinden başka...

Ruh..
#87 - Eylül 19 2009, 02:16:38

Beyin. (6)
#88 - Eylül 19 2009, 11:36:47
İçimde şefini kaybeden bir orkestranın hüznü var
dışımda Charlie Chaplin gülüşü.

Anti-tiKKy

Anam. Ağlarsa anam ağlar tezinden. ;)
#89 - Eylül 20 2009, 18:35:17

ruhtan mütevellit beden. ;)
#90 - Ocak 02 2010, 12:25:08

"Bedenimizi hasta eden ruhumuzun baskısıdır." demiş Freud bu konuyla doğrudan alakalı değilse de aydınlatıcı bir vecize.
Hasta bir ruhun bedeni etkilememesi olanaksız. Acıyı çeken ruhtur.
Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi*ni düşüncek olursak aslında acının kaynağı da belirleyicidir. Fizyolojik ihtiyaçlar karşılanmadan diğer seçeneklere ihtiyaç duymayız ve fizyolojik ihtiyaçlarımızın eksikliği önce bedeni sonra ruhu etkileyecektir. Kabul görme ihtiyacı ise önce ruhu sonra bedeni etkiler.

*
#91 - Ocak 16 2010, 23:55:04

Bedenin çektiği acıdan artılar çıkarmak mümkün , geleceğe dair hayat tecrübesi adı altında , yanlız ruhun çektiği her acıdan bu sonucun çıkması mümkün değil. Ruh sağlığı yerindeyken çekilen bedensel acıyı istedğin şekilde algılayıp rahatça yönetmek olası oluyorken tam tersi durumda uyumak uyanmak birşeyler atıştırmak bile ızdırap niteliğinde bünyeye.  Kişisel görüş olaraktan ..
#92 - Ocak 17 2010, 11:08:03

önce ruh çeker acıyı kaygıyı zamanla bedene hapseder. beden dünyevi çözümlerle kimi zaman iyileşir kimi zaman yaralarla bütünleşir. temelde her acının sahibi ruhtur. bedenin tıbbı mucizlerin yanında ruh'un vazgeçilmez isteğinede bağlıdır her şey.
#93 - Ocak 17 2010, 19:33:54

bedenin çektii acı geçici,, ruhun çektii acı kalıcı.. her daim :S
#94 - Ocak 18 2010, 22:48:55
ben böyle güzeliiiimmmm...
falan filan  :)

$cHizoPhreNia*$heqer

ruh
#95 - Şubat 28 2010, 14:23:25

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.