Alternatifim Cafe

Ölüm bir son mu, yoksa bir başlangıç mıdır ?

Discussion started on Felsefe

evanescence_bep

Ölüm hem bir son hem bir başlangıçtır.Dünyadaki hayatımızın sonu ahiret hayatımızın ise başlangıcıdır.

Hala fikrim değişmedi .
#51 - Nisan 18 2007, 12:21:32

Her son başka bir şeyin başlangıcıdır bence..buda öyle birşey..son olabilir ama aslında bambaşka bi hayatın başlangıcı.. :okey
#52 - Nisan 18 2007, 12:41:01
İçimde şefini kaybeden bir orkestranın hüznü var
dışımda Charlie Chaplin gülüşü.

Her son başka bir şeyin başlangıcıdır bence..buda öyle birşey..son olabilir ama aslında bambaşka bi hayatın başlangıcı.. :okey
#53 - Nisan 25 2007, 09:33:57

Sana kurdum saatimi geceden
Seni vurdum yüzüme ayıldım
İşim gücüm tek sensiz bügün
Bu sabah yar sana uyandım

ölüm dünya hayatı için bi sondur tabiki ama asıl hayat diğer taraf olduğuna göre başlangıçtır ölüm
#54 - Mayıs 14 2007, 23:42:32
Gölgemdeki asaleti farkedince başladı karanlığa hayranlığım...

Ölüm bir kaybediştir,kayıpları seyrediştir,keşkelerin merkezidir.Akabinde sonun başlangıcıdır.Yapılanların ceremesidir.
#55 - Mayıs 15 2007, 00:15:40

sonsuzluğun başlangıcıdır ...
#56 - Ağustos 03 2007, 19:46:30
kaçıyoRum...
ve sessizLik beNi paRçaLayaRak açıyoR !
kaçıyoRum...
ve o beNi yeraLTına koyuyoR !
ama hiç pişmanLık yok,,
ve hiç yoL kaLmadı kaçacak ...

_DaRkdreams_

Ölüm bir sondur ama sonsuz bir hayatın başlangıcıdır  :Ç
#57 - Ağustos 03 2007, 21:34:49

tR!gonometR!k

Ölüm bir başlangıçtır.Nicedir ki iman önemlidir buna inanmak için.Ahiretin başlangıcıdır ölüm.Mevlana'nın deyimiyle düğün gecesi.O'na ulaşma gecesi.Düşünsenize doğuyor,büyüyor ve ölüyoruz.Her şeyin bir ardı var değil mi?Ve bu hayatın ardından da bir hayat gelecektir.Sonun başlangıcı bu olsa gerek.Kış geldiği zaman yaz mevsiminin de geleceğini biliyorsak ölümden sonra da bir hayatın geleceğini mantıken düşünmemiz gerek.Bediüzzaman Hazretleri’nin çok güzel ifade ettiği bir gerçek var: “Ölüm, o kadar kati ve zâhirdir ki, bu günün gecesi ve bu güzün kışı gelmesi gibi ölüm başımıza gelecek. Madem ölüm öldürülmüyor ve kabir kapısı kapanmıyor, elbette bu ecel celladının elinden ve kabir haps-i münferidinden kurtulmak çaresi varsa, insanın en büyük ve her şeyin fevkinde bir endişesi, bir meselesi bu olmalıdır.”... Sizlerin de fikirlerine saygı duyuyorum...
#58 - Ağustos 04 2007, 10:08:09

sonsuzluğun başlangıcıdır ...
Katılıyorum bencede ölüm başlangıçtır ama sonsuzluğun başlangıcıdır
#59 - Ağustos 09 2007, 10:44:49
“Unutkanlar şanslıdır.Çünkü hatalarının acısını çekmezler.”

bnce inanca göre değişir kimisi başlangıç olarak görür kimisi son olarak...bu yüzden göreceli bi kavram olduğunu düşünüyorum ölümün.....
#60 - Ağustos 13 2007, 13:01:37
King of pop is not dead..!Micheal Jackson is live in his song..!

İnananlar için yeniden doğuş, inanmayanlar için bir sondur.. Fakat sonuç olarak inananlar daha kârlı çıkacaklardır..

Söylenirler herşeyin bir başlangıcı ve sonu vardır diye,belki çok bir şeyin sonu vardır ama herşeyin değil,
sorarlarsa ya neyin sonu yoktur,söylerlerse eğer herşey eskiyor çürüyor kayboluyor.
Ben ise sorarım dikkatle bakın şu toprağa,şu toprak hiç kaybolmuşmudur herzaman vardır.
Ölüm bir son mudur ölüm bir Yolculukdur,Allah bizleri öldürüp diriltecek ebedi bir hayat verecek,
Sonu olmayan bir hayat vaadediyor,Bir başlangıçtır.
              Kısacası :Ya ebedi Azab Ya da Ebedi huzur.
#61 - Ağustos 13 2007, 13:08:50
« Son Düzenleme: Ağustos 13 2007, 13:12:13 Gönderen: PaSHa »
Hayat benim dürüstlüğümü hakedecek ne yaptı ?

MeLaNkOlİk!

inanca göre değişir ama asLınad değişmez
yani inanan için başlangıçtır
aslında inanmayan için de başlangıçtır
son da bir bu durumda başlangıçta
#62 - Ağustos 22 2007, 18:14:54

ikisi içind başlangıç oluyor
#63 - Ağustos 22 2007, 18:27:31

#64 - Ağustos 29 2007, 16:51:59
Sakalını orantılı kesebilen adamla, sağ elinin tırnaklarına düzgün oje sürebilen kadının birleşmesine 'örnek çift' denir.

fortune

tam bir bilinmez
#65 - Ağustos 30 2007, 09:49:15

başlangıçtır... :okey
#66 - Eylül 09 2007, 21:33:45

Anaaamm nereye gidiyorum ben..

Hayat çok garip tavşanlar falan..

baslangıctır...
#67 - Eylül 11 2007, 14:15:28

Yok öyle bi Dünya.!  

fortune

HİÇ olmaktır
#68 - Eylül 11 2007, 15:23:52

Ölüm ölümdür. Başlangıç ve sonlangıç diye bişey yok..
#69 - Eylül 11 2007, 23:04:01
AŞIRI HIZ DEĞİL, DİKKATSİZLİK KAZA YAPTIRIR...

fortune

sonsuzu düşünelim bir an.nedir??????
#70 - Eylül 13 2007, 18:15:06

Aslında Yaşamakta Bir Hazırlıktır... Ve Ölüm Kesinlikle Bir Başlangıçtır...Hazır Değilseniz Sakın Ölmeyin...:)
#71 - Eylül 13 2007, 22:27:54

fortune

neyin başlangıcı allaşkına???
VE ben hiçbiryerde bitimden hahsettiğimi hatırlamıyorum.
ölüm ''''''''HİÇ''''''' olmaktır.'''''''' YOK''''''''' olmaktır.
#72 - Eylül 14 2007, 00:29:55

Sen şimdi nefes aldın ya? Bittin! Hiç bir yere kaçamazsın! Ölsende varsın! Ölsene! Hadi öl! Nereye gideceksin? Yine doğarken hiç bişeye karışmadan yaşadığın gibi, ölüncede özel bir yerde, hiç bişeye karışmadan yaşamaya devam edeceksin! Son, baş, doğum, ölüm gibi düşüncelerin sabit bir cevabı olmaz. Çünkü akıl almaz şeylerin cevabı sadece yorumsal söylentilerdir..
#73 - Eylül 14 2007, 15:41:05
AŞIRI HIZ DEĞİL, DİKKATSİZLİK KAZA YAPTIRIR...

Tabiki Başlangıçtır__
#74 - Eylül 14 2007, 15:49:02
....
İnsanLar ToprakTaN YaratıLmıştıR HeraN ÇamurlaşaBiLiR.
....

fortune

hayatı tanımlamadan,önce'ni bilmeden lütfen ezbere konuşmayalım.herkesi (tabi haddimi aşarak belki de azıcık) şu açıdan bakmaya davet ediyorum.
''SONSUZLUK'' diye dillerimize dolaya geldiğimiz kavram:neyin sonsuzluğu?????zamanın mı,maddenin mi,anlamsızlığın mı............???
herşeyin olabilir mi ya da?
VE bir de SONSUZLUK (saçma gelebilir belki kelimelere takılanlara) nerde başlar????????bugünden mi,ölümden sonra mı????ya da zaten '''''çok önceden''''' başlamış da biz kıt anlama yeteneklerimizle,şaşkın şaşkın bakınıp duruyor muyuz ötelere???
Evet,SONSUZLUK hep sanageldiğiniz gibi sonradan olmayacaqktır.zaten olagelmektedir.öncen de SONSUZDUR.
Şimdi,tekrar soralım:''ÖLÜM SON MUDUR,BAŞLANGIÇ MI?'' (Özür diliyorum soran arkadaştan ama) SONSUZLUĞUN SON'u VE BAŞLANGICI olur mu?

Bir kavramı analiz etmeye çalışırken,onunla ilintili diğer birçok kavramla yanyana ele aldığımızda,daha doğruya yakın sonuçlar bulunabileceğimiz ortadadır.

VE TEKRAR İNANARAK SÖYLÜYORUM:

''''ÖLÜM HİÇLİK OLMAKTIR.''''
#75 - Eylül 15 2007, 18:15:53

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.