Alternatifim Cafe

Hayat Yaşamaya Değer Mi?

Discussion started on Felsefe

Hayat yaşamaya deger mi demişim yanılmışım değmezmiş hiç birşey ne kadar yalan sahte herkese eşit verilmemiş bir emanet. Her an ne olacagı belli olmaz vazgecilebilir de devam edilebilir de.
#26 - Eylül 08 2008, 15:52:04
Allah'ın BİLDİĞİNİ VARSIN KULLARIDA BILSIN....

hemde öle bi değerki
misal ben
asla hatalarımı anlayamazdım
bölesine büyüyemezdim hala yaşıyorum diye ağlıyor olurdum
yaşıyorum ve mutluyum
#27 - Eylül 08 2008, 16:04:11
İmzanız kural dışı.

Motley

Hayat yaşamaya deger mi? Buna içilir (6)

Varolmayı beceremeyen,yaşamayı yediremeyen,değmeyenlere gitsin bu parça :Ç
#28 - Ocak 08 2009, 16:03:31

fortune

Hayat yaşamaya degseydi ölüm var olmazdı.

ya da herşeyi (hayat ölüm dahil ) Tanrı diye bir varlıgın var ettigine inananlar için :

Hayat yaşamaya degseydi eger, Tanrı (nız) ölümü var etmezdi..
#29 - Mart 07 2009, 22:20:04
« Son Düzenleme: Mart 07 2009, 22:21:39 Gönderen: fortune »

hyat şanstr (: bazen ktü anlarmız olablir ama kırıklar gçlendirir insanı..eer kendmizi seveblirsek hayattnda zevk alablrz bazen bunu ypmakt bnde zorlanıyorum ama hayat herşeyiyle gzel..gzel olmalı (:
#30 - Mart 07 2009, 22:24:44
edward <3 be my vampireee (=

herşeye rağmen değer tabi
#31 - Mart 08 2009, 01:24:05

fortune

Niye ölüm korkulur ve kötü birşey mi ki ? Allah'a gerçekten inananlar ölümün bir son olmadığını, sadece fani hayattan ebedi hayata geçiş olduğunu gayet iyi bilirler. Dolayısıyla ölümün olması hayatın yaşamaya değer olmadığı anlamına gelmez, şükretmeyi bilen bu hayatın yaşamaya değer olduğunun farkındadır çünkü. Bende bunu biz inananlar için söyledim.

konu ölümün korkulacak ve kötü bir şey olup olmaması degil ki. hatta ben hayatın böyle olduguna inanırım. neyse.
#32 - Mart 12 2009, 01:19:57

hayat herşeye rağmen sahip olduğumuz en büyük hediyedir. Belki gerçekten karşımıza suçum neydi de bunları yaşıyorum dedirten zorluklar çıkar. Belki de hayatımızdan kara gün eksik olmuyordur. Ama bunları yaşamak bahtsız bedevi olduğunuz anlamına gelmez. Bu sadece bir tecrübedir. Hayat tecrübesi denilenden. Belki kötü bir deneyim oldu hayat başlangıçta. Ama her zaman öyle sürecek diye bir kaide yok. Sonuçta hayat hergün karşına çok değişik açılardan görünebilir. Belki çok küçük bir nedenden ötürü -ki bu hoşlandığınız kişiyle gözgöze gelmek bile bazen en mutlu gününüz olmasına yeitiyor- hayatınızın en güzel gününü geçirirsiniz. Ve yine aynı gün tüm hayalleriniz yıkılmış ve hayattan beklediğiniz bir amacınız kalmamış olabilir. İşte hayat böyle çelişkilerle doludur. Biz ise o hayatta yaşamaya muthaç insanlarız ve bu değerli saniyeleri boşuna geçirmemeliyiz. Hayat her saniye akıyor. Belki yavaş belki hızlı.. Bir yerinden hayata tutunmak lazım. Hiçbir zaman kendini boşvermemeli, senin bulunmadığın bir hayatın insanlar için bir cehennem gibi olacağına kendini inandırmalısın.  :)
#33 - Nisan 30 2009, 21:38:52
Beynimde dans eden hatıraların bacağını nasıl kırabilirim?..

Anti-tiKKy

Hayat, yaşamaya deger mi sorusu sorulmadan once zaten sunu dusunmek gerekir. Biz bu dünyaya geldik ve burda oldukca uzun bır sure geciricez. Yasamaya deger oldugunu düsünüyorum cunku biz buraya hapsolmadık sonucta. Yaradanın bir bildigi var ki bizi braya yaratti. Aslına bakılırsa bu herkes icin farklıdır. Yasamaya degerlik görecelidir.
#34 - Mayıs 02 2009, 00:41:50

nude.

Her saniye nefes alabiliyorsam, değer.
#35 - Mayıs 02 2009, 02:04:45

Değmez sanırım. O değil de deniz'le eslem gideli çok olmuş yaa .s
#36 - Ağustos 02 2010, 23:30:42

hayat herşeye rağmen sahip olduğumuz en büyük hediyedir. Belki gerçekten karşımıza suçum neydi de bunları yaşıyorum dedirten zorluklar çıkar. Belki de hayatımızdan kara gün eksik olmuyordur. Ama bunları yaşamak bahtsız bedevi olduğunuz anlamına gelmez. Bu sadece bir tecrübedir. Hayat tecrübesi denilenden. Belki kötü bir deneyim oldu hayat başlangıçta. Ama her zaman öyle sürecek diye bir kaide yok. Sonuçta hayat hergün karşına çok değişik açılardan görünebilir. Belki çok küçük bir nedenden ötürü -ki bu hoşlandığınız kişiyle gözgöze gelmek bile bazen en mutlu gününüz olmasına yeitiyor- hayatınızın en güzel gününü geçirirsiniz. Ve yine aynı gün tüm hayalleriniz yıkılmış ve hayattan beklediğiniz bir amacınız kalmamış olabilir. İşte hayat böyle çelişkilerle doludur. Biz ise o hayatta yaşamaya muthaç insanlarız ve bu değerli saniyeleri boşuna geçirmemeliyiz. Hayat her saniye akıyor. Belki yavaş belki hızlı.. Bir yerinden hayata tutunmak lazım. Hiçbir zaman kendini boşvermemeli, senin bulunmadığın bir hayatın insanlar için bir cehennem gibi olacağına kendini inandırmalısın.  :)
Güzel yazmışsın.
#37 - Ağustos 03 2010, 10:45:58

Hayat bir sınavsa adımı yazar çıkarım.

kng
#38 - Ağustos 03 2010, 14:51:35
« Son Düzenleme: Ağustos 03 2010, 14:51:43 Gönderen: Madro »
Programmer: CS3-CS4

Hevai

İnsan bazen kendi kendine dünyayı yaşanmaz hale getiriyor.  Olumsuzluklara odaklanıyor hep. En ufak detayı bile büyütebiliyor.
Bazen isyan ediyor ''Neden ben?'' diye. ''Neden istediğim olmuyor,neden hep kötüler beni buluyor?'' gibi sorular kemiriyor aklını.
Oysa bir bilse hayatın iniş ve yokuştan ibaret bir oyun olduğunu... Hep onu bulan kötülüklerin aslında olgunlaşmasına yardımcı olan detaylar olduğunu... Bugün kar yağıyorsa yarın güneşin doğabileceğini...

En azından, tekerlekli sandalye ile hayatı uzaktan seyreden insanların varlığını hissetmeli insan. Ayaklarının,kollarının varlığına şükredebilmeli en azından. Hedefine ulaşamadığında ''Hayırlısı buymuş.'' diyebilmeli. Elindeki mevcut şartları değerlendirebilmeli.

Nefes aldığın sürece hayat  devam edecek. Sen kenine bir şey yapmadıktan sonra hayata engel olamıyorsun. O zaman yaşayacaksın. Madem yaşayacaksın 3 günlük dünyada. Hayatı zehretmeye ne gerek var?
#39 - Ağustos 03 2010, 22:49:34

Ölçüt bireylerdir bu konuda. Bireyler.
Derecelendirme de kişiden kişiye farklılaşacağı için "yaşamaya değer"in milyonlarca tanımı vardır.
Buna karar verecek konumda olmamamızdan mütevellit yaşamaya değer kılmaya çalışılmalı aslen.
Sıkmayacak, umut aşılayan ve insanı güvende hissettiren eylemleri bu potada toplayabiliriz, yaşamaya değer kılan eylemleri.
Yaşamaya değer kılmak ta insanın olanaklarına bağlı bir şey, çabalamalı.
En azından o yola girilmeli.
#40 - Ağustos 28 2010, 00:49:10
« Son Düzenleme: Ağustos 28 2010, 00:50:42 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Hayat yaşamaya degseydi ölüm var olmazdı.

ya da herşeyi (hayat ölüm dahil ) Tanrı diye bir varlıgın var ettigine inananlar için :

Hayat yaşamaya degseydi eger, Tanrı (nız) ölümü var etmezdi..

yok yea. yaşamaya değmeseydi o yaşamı var etmezdi olmasın sakın.

-fortune'un eskilerden mantık hatasını buldum mutluyum-
#41 - Mart 09 2011, 11:04:45

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.