Alternatifim Cafe

Pickpocket

Discussion started on Yerli Sanatçılar - Gruplar

2000 yılının Haziran ayında Barbaros Özoktar ve Onur Özgönül tarafından Kadıköy’de kuruldu. Müzik hayatlarına yabancı grupların cover parçalarıyla başlayan Pickpocket, kurulduktan 1 sene sonra Kaan Yayla’yı gruba dahil ederek beste çalışmalarına başladı. 2 sene boyunca birbirinden farklı underground barlar ve konser salonlarında sahne alan grup, 2003 yılının Ocak ayında “Kurban” grubunun solisti Deniz Yılmaz’ın stüdyosunda kaydettiği “Just wait for me” parçası ile Roxy müzik yarışmasına katıldı. Pickpocket, o yıl 8.si düzenlenen “Efes Dark Müzik Günleri”nde, hem birincilik ödülünü, hem de 5 bine yakın tüketicinin oylarıyla belirlenen “Efes Dark Özel Ödülü”nü, oyların yüzde 63’ünü toplayarak kazandı. Pickpocket “Roxy Müzik Günleri”nden sonra birçok konser, festival, TV ve radyo programlarında yer aldı.

     Roxy yarışması ile birlikte beste çalışmalarına hız veren Pickpocket, ilk önce davula Emir Celt’i, daha sonra ise bas gitara Muratay Özkan’ı alarak yoluna bu kadro ile devam etmeye karar verdi. 2004 yılının sonlarına kadar müziklerini İngilizce sözlerle icra eden grup, o günlerde yaptığı “İlk” adlı Türkçe parçayla ilgi çekmeyi başardı. Yaptıkları ilk Türkçe parçanın bu kadar olumlu tepki alması üzerine, bu şekilde daha geniş kitlelere ulaşabiliceğini düşünen Pickpocket, yoluna Türkçe sözlerle devam etmeye karar verdi. 2 sene boyunca sayısız konser organizasyonun da yer alan grup, özellikle sahnedeki duruşu ve performansı ile ilgi çekmeyi başardı.

     2006 yılında bestelerini bir albümde toplamaya karar veren Pickpocket, “Müzikotek” firması ile yayım anlaşması yaparak bu yöndeki ilk adımını attı. Dağhan Baydur aracılığı ile bir çok iyi müzisyen ve yapımcı ile konuşma ve tanışma fırsatı bulan grup, 2007 yılının Ocak ayında “Virus Production” ile anlaşarak albüm kayıtlarına başladı. Martin Cru Spencer ve Ümit Kuzer prodüktörlüğünde “Marşandiz, Kendi ve Virüs Stüdyoları”nda kaydedilen albümün kayıt süreci 1 yıl sürdü. Bu süreç içinde konser vermekten kaçınan grup, bütün dikkatini albüm kayıtlarına vererek “Hayalle Gerçek Arasında” adlı ilk albümünü tamamladı. Dağıtımı İrem Records tarafından gerçekleşecek olan, 10 Türkçe şarkıdan oluşan albüm, enerjik alt yapısı ile daha piyasaya çıkmadan dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İlk klibini “Kork Benden” adlı parçasına çekecek olan grup, 14 Nisan 2008’de “Hayalle Gerçek Arasında” albümünü piyasaya çıkararak 2008 yılını oldukça hızlı ve hareketli geçirmeye hazırlanıyor.


Onur - Vokal
Barbaros - Gitar
Kaan - Gitar
Muratay - Bas
Emir - Davul
#1 - Mayıs 21 2008, 16:07:26
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Stüdyo ortamında Gördüğüm en iyi grup...
#2 - Ağustos 14 2010, 22:35:12

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.