Alternatifim Cafe

ABD’nin Kürt Devleti Senaryoları

Discussion started on Yakın Tarihimiz

ABD’nin Kürt Devleti Senaryoları

ABD’nin Ortadoğu’da Türkiye’nin de topraklarını kapsayacak şekilde bir Kürt Devleti kurma planları olduğuna dair yorumlar vardır. Bunlara göre, planın esas nedeni ABD’nin 1920lerde çizilen Ortadoğu sınırlarından memnun olmaması yatar. ABD perde arkasında yer alıp yönlendireceği bir Kürt devleti ve kukla hükümetiyle bölge ülkeleri üzerinde kontrolünü artırmak ve İsrail’i rahatlatmak istemektedir.

Bu senaryoların kökü 1960lara gidiyor. ABD önce 27 Mayıs müdahalesi sonrasında, ardından da 1965 yılında bu yönde iki girişim yaptı ve İran, Irak ve Türkiye Kürtlerini kapsayacak ve, federal olacak Türkiye’nin içinde yer alacak federe bir Kürt devleti önerdi. Böyle bir projenin yanında klasikleşmiş, Kerkük petrollerinden Türkiye’ye pay verilmesi teklifi de yer alıyordu.

Daha sonra 1986’da İran-Irak savaşı sırasında İran’ın Kerkük yönüne ilerlemesi ile ABD hemen yine devreye girdi ve bölgeye İran’dan önce girmesini Türkiye’den istedi. Bu girişimi de Genelkurmay’ın karşı çıkması ile başarısız oldu.

ABD bu girişimlerine son vermedi ve en son olarak da 1991’de Körfez Savaşı sırasında tekrarladı. Ancak bu seferki önerinin diğerlerinden bazı farkları vardı:

1) ABD’nin daha önceki girişimleri belli kriz dönemlerindeki denemeler ve yoklamalar olarak kalırken, 1991’den itibaren uzun süreli,ısrarlı ve kapsamlı bir girişime dönüştü.

2) Geçmişte ABD’den bu tür öneriler geldiğinde Türkiye de silahlı bir Kürt hareketi yokken, bu sefer PKK’nın faaliyetlerinin en yoğun olduğu dönemindeydi.

3) ABD  bu dönemde Kuzey Irak’ta bu tür bir gelişimin yolunu Çekiç Güç ile bizzat açmıştı.

4) 1990’larda ABD’nin bu projesi Türkiye içinde Cumhurbaşkanı (Özal) düzeyinde destek bulmuştu.

Bu iddialarda en çok dikkat çeken ortak nokta ise, bunların gerçekleştirilmesinin önündeki en büyük ve en etkili engelin TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) oluşuydu.
#1 - Şubat 01 2007, 19:35:02

İyi de Kerkük petrollerini ya da genel olarak bölgenin enerji potansiyelini yeterli bir amaç olarak görmek için çıkarılan Irak Savaşı da mı yetmiyor?
#2 - Şubat 03 2007, 15:16:10

C_R_A_Z_Y

petrol olan her ülkenin kerkük le mutlaka bir işi vardır...
#3 - Şubat 03 2007, 15:29:00

Onun için mi bölgede hakimiyet kurma uğrunda binlerce askerini harcamaya devam ediyor ve halkından gelen itirazları takmadığı gibi hergün cephelerini genişletmeyi sürdürüyor. Enerji günümüzde devletlerin en önemli savaş nedenlerinden, hele de Amerika gibi bir hegemon devletin bu konumunu koruması enerji kaynaklarına egemen olmasına bağlı olduğu için neye ihtiyacı olduğu açık bence. Yine Ortadoğu ve Asya'daki süregelen enerji savaşını görüp de dikkatini Afrika'ya yönelten Çin'in önünü kesmek için saçma bir Somali saldırısı düzenlemesi de buna destek vermektedir. Tıpkı Hazar'daki henüz potansiyeli bile saptanamamış olağanüstü rezervlerin kontrolünü Rusya'ya bırakmamak için o bölgede de ortalığı karıştırdığı bilinmekteyken...
#4 - Şubat 03 2007, 15:36:14

C_R_A_Z_Y

oyun tehlikeli olmayan bölgelerde oynanır..bizim bahsettiğimiz yer ise bütün dünyanın gözünün üzerinde oldugu yer.KERKÜK...
#5 - Şubat 03 2007, 15:37:08

Bunlar Oyun Geliyor Bana.

Tabiki bunlar organize oyunlar başka açıklaması yok ...
#6 - Şubat 03 2007, 15:45:33
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

komik Şey Haklı..
Yakın TarihTede acık Ortada
oynadigi oyunLardan Amacina da uLaşıyO ..
olAn masum siviLLere OluyOr ..
#7 - Şubat 03 2007, 15:53:04
''Cehennem, başkalarıdır. ''

güzel paylaşım saol :cicek

amerika kürt devletini istiyor çünkü ortadoğuda destek alabileceği zayıf ve kendi dediklerini yapabilecek bir devlet istiyor.


Alıntı
Bu iddialarda en çok dikkat çeken ortak nokta ise, bunların gerçekleştirilmesinin önündeki en büyük ve en etkili engelin TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) oluşuydu.

bu da çok doğru.zaten diğer dış güçler de önce TSK'yı bozmak için uğraşmıyorlar mı?
#8 - Şubat 03 2007, 16:04:03
İmzanız kural dışı.

Herkese fikirleri ve yorumları için teşekkür ederim.
Kavgasız gürültüsüz bir deneyim oldu..saolun :)
#9 - Şubat 03 2007, 16:06:35

   Büyük Ortadoğu Projesi nin temel prensibi Böl-Parçala-Yönettir ... Batı bunu daha önce Osmanlı üzerinde uygulamıştır .. Osmanlı İmparatorluğu parçalara ayrılmıştır , şimdi de kalan devletler tekrar parçalara bölünmeye çalışılmaktadır ... Büyük devletler üstünde baskı kurmak küçük devletler üstünde kurmaktan zordur . Hele ki o küçük devletler sizin sayenizde oluşuyorsa , tamamen kontrolünüze alırsınız ... Burada dönen senaryo aslında devlet bazından öte kendisine uzun vadede çıkar sağlayan gizli güçlerin senaryosudur ...
#10 - Nisan 29 2009, 03:02:15
Hayatta en çok iki şeye güvenirim ...
bir... yukarı baktığımda göremediğim , iki... aynaya baktığımda gördüğüm .

İngilizler 100 yıl önce Ortadoğu devletlerinin sınırlarını boşuna cetvelle çizmemişlerdi.Yapay sınırlar olduğu ilk bakışta belliydi.Herşeyi o kadar güzel ayarlamışlardı ki...Osmanlı yıkıldıktan sonra kürt devleti kuramazlardı zira 1. dünya savaşının etkileri hala avrupayı etkiliyordu.Ortalık biraz sakinleştikten sonra 2. dünya savaşı çıktı.Akabinde sovyet-abd bloklaşması girdi işin içine ve sovyetler yıkılana kadar kürt devletinden söz edilmedi.1990'lardan sonra ise yeni dünya düzeni adı altında bir fitne ateşi yakıldı siyonistler tarafından.Ayrılıkçı kürt hareketi,Türkiye'de ki abd maşaları-başta darbeciler- tarafından bilerek ve isteyerek körüklendi.Abd'nin de açıkça destekleri sonucu günümüzde önü alınamaz bir sel haline geldi.Gerekli önlemler sadece Türkiye tarafından alınsa bile,bu ayrılıkçı hareketin önü en az 30-40 yıl sonra kesilebilir.Birçok şey iç içe girmiş durumda.Olayı sadece ''dış güçlere'' veya ''iç güçlere'' yıkmak eksik olacaktır.Fitne ateşini yakan Abd'dir,bu ateşi körükleyenler-tabana yayanlar ise,vatana hizmet ettiklerini zanneden darbecilerdir...Günümüzde ise Abd'nin darbecilerle işi bitti ve hepsini o meşhur soruşturma ile içeri attı-atıyor... :)
#11 - Ekim 22 2009, 02:06:33
Yaşamak rüyasında gerçeği görmek...

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.