Alternatifim Cafe

Derin Devlet Nedir..Biliyor musunuz?

Discussion started on Yakın Tarihimiz

Derin Devlet Konusu

“Derin Devlet” ülkemizde iki anlama gelir. İlki NATO kökenli olan ve zamanla kişisel çıkarlara yönelik bir soygun ve cinayet örgütüne dönüşen oluşum, ikincisi de devlet içinde yapılanarak, onu belli bir yönde tutmaya çalışan başka bir oluşumdur. Kamuoyunda “eğer faili meçhulsa, Derin Devlet yapmıştır” izleniminin oluşmasına neden olan cinayetlerin kökeni, Mayıs 88’de İtalya’da tesadüfen ortaya çıkarılan bir NATO örgütüne kadar gider.

Önceki bir zamanda Savcı Casson, bulunan silah depolarının İtalyan Gizli Servisi SİSMİ’nin denetiminde olduğunu saptadı ve sonrasında da Kasım 56’da İtalyan ve Amerikan gizli servisleri tarafından SSCB ve Varşova Paktı(Doğu Blokunun NATO’su da diyebiliriz..yani bir tür Anti-NATO)’ndan gelecek bir saldırı olasılığına karşı Gladio adlı bir gizli örgüt kurulduğu ve anti-komünist sivillere silah dağıtıldığı ortaya çıktı. Kısa zamanda bunun diğer NATO ülkelerinde de yapıldığı anlaşıldı. Bu örgütler bulundukları ülkelerin hükümetleri tarafından dağıtıldı veya halka teşhir sonucu tasfiye edildi.

Hiç soruşturma yapılmayan Türk Gladio’sunun 6-7 Eylül 1955 İstanbul ve İzmir, 1 Mayıs 1977 Taksim, Aralık 1978 Kahramanmaraş, 79 Çorum ve Sivas olayları da dahil, çok sayıda hadiseyi düzenlediği kuşkusu yayıldı. Ecevit 1974’te bir “Özel Harp Dairesi”nin varlığından bahsediyor, Mayıs 77 olayından sonra Cumhurbaşkanı Korutürk’e yazdığı mektupta, “…sözkonusu örgüt gerilla ve kontrgerilla savaşları için (…) 1974’e kadar Amerikalılardan mali destek görürdü (…) Bu örgüte mensuplar arasında gördükleri eğitimi Türkiye’deki şiddet eylemlerinde kullananların bulunabileceği güçlü olasılıktır…” diyordu. Demirel ise Kasım 90’da, “…Devlet, cinayet işleyen bir devlet imajıyla Türk halkının önünde duramaz” diye demeç vermişti.

Bu anlamda Derin Devlet kavramı 3 Kasım 1996 Susurluk Kazası skandalının ardından bir miktar açığa kavuşacak, başlangıçta “devlet için” yasadışı operasyonlar yapan güvenlik elemanları ile sivillerin, bir süre sonra mafyalaşarak “kendileri için” çalışmaya başladıkları, ama olay mahkemeye yansıyınca kendilerini yine “vatani” gerekçelerle savunmaya giriştikleri ortaya çıkacaktır.

alıntıdır...
#1 - Şubat 01 2007, 18:17:45

iki anlamı da söylenmiş.yalnız birincisi üzerinde durulmuş.

"devlet içinde yapılanarak, onu belli bir yönde tutmaya çalışan başka bir oluşumdur"
bana bu anlamı daha doğru geldi.
derin devlet aslında zararlı birşey değildir ve bir çok kez ülkemizi zor durumlardan kurtarmıştır.
#2 - Şubat 03 2007, 16:08:33
İmzanız kural dışı.

konu dışı bir cevap olacak ama benim hayalimdir derin devlet.
ama şu kurtlar vadisinde çok vurgulandı ve sıradan bişe oldu herkesin merakını sardı...
küçüklükte bile öle olmak isterdim ve hiç farkında bile değildim tabi o zamnlar birde farkında bile olmadan bir suç bile işlemişim.
tüm sınıfımda ne kadar kişi varsa fişlemişim tabi o zamnalar onun ne anlama geldiğini bile bilmiyodum.
hani derler ya her insan bi konuda uzmandır işte benim konumda bu takıntım saplantım var ama bu bir suçtur...
kim ne aypar kim kiminle dolaşır doğum tarihi sevdiği renk ayakkabı numarası bunun gibi birçok notum var sakladı duruyo.
#3 - Nisan 14 2007, 20:51:46
BİR HİLAL UĞRUNA YARAB NE GÜNEŞLER BATIYOR.
Derken Mehmet Akif bizi düşündümü acaba.
herşey hilal uğruna.

Derin devlet mutlaka olmalı bana göre, bunun çokta faydasını gördük. Ama derin devlet zmnla bozulsa da geri düzeliyor.

Derin devlet 96'dan sonra da çalışmalarına devam etti, edecekte.
#4 - Mayıs 04 2007, 23:51:08
kuzi tennım pkk^^^
Çek, sündür, bırak don lastikleri 1 lira^^^^

ilk defa burda anlamını öğrenmiş oldum derin devletin ama bnce mSa nında sölediği gibi ikinci anlamı bana daha doğru geldi..
#5 - Haziran 16 2007, 15:35:39
King of pop is not dead..!Micheal Jackson is live in his song..!

evet..

mesela dünyanın en iyi derin devleti İngiltere'de denir.orada derin devletten kastettikleri,devleti düzen içinde tutan hükümete gelen parti değişse de yine derin devlet tarafından belirlenmiş olan milli politikanın sürekliliğini sağlayan bir nevi kurumdur.
işte Türkiye'de bu çok güçlü olmadığı için her hükümet değiştiğinde milli politikalarımız da değişmiş.önümüzdeki on yılda olacaklar öngörülmemiş.bu açıdan derin devlet çok faydalıdır ve gereklidir.
#6 - Temmuz 04 2007, 11:44:38
İmzanız kural dışı.

kimsenin birbirine güvenemeyeceği bir durum
#7 - Eylül 17 2007, 13:32:19

derin devlet başkanları bu ülkyei yönetenlerden de daha yetkili bir durumda  her faili meçhul cinayetler eylemler bastırılıp göz önünde bulundurmuyorlar aslında derin devlet bazı filmlerden akıllarda kalan bir imaj da zannedioruz belki de öledir de
#8 - Mart 10 2008, 21:06:43
Yağma yağmur sağanak bu sağanak için yok sığınak.

derin devlet eminim ilk oluşturulduğunda kötü bir amaç taşımıyodur ama türkiyede derin devlet çok farklı ve kötü anlamlarda kullanılıyo yani derin devlet daha çok karışık ve kirli işlerin içine giriyo
yada artık bize öyle lanse ediliyor bilemiyorum
#9 - Mart 15 2008, 21:44:44
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Yukarıdaki yazıda Türkiye deki derin devletin kökü daha dün kurulan gladio ya dayandırılmış .. Fakat şöyle bir durum söz konusudur ..Gladio Komünizme karşı Nato nun derinidir ... Ancak Türk derin devletinin kökleri Börü Budun a kadar gider ki , üyeleri arasında Mete Han , Kürşad , Ede Balı , Akşemesettin gibi isimler vardır ... Hatta hala faliyette olduğu ve kurulan tüm Türk devletlerinin arkasında bu gücün olduğu tezleri vardır ... Ki şu aşağıdaki olayları düşündüğümüz vakit Türk tarihinin yönetim temellerinin hep derinde gizli olduğunu düşünmek yanlış olmaz ...

***  Büyük Hun Devleti ve Göktürkler zamanında , yine o zamanında en büyük nüfusu olan Çin in sık sık istila edilmesi , vergi alınması ancak mükemmel bir istihbarat ağıyla mümkün olabilirdi ...

*** Tarihte Türkler kadar çok devlet kurup yıkan bir millet yoktur , devletler yıkılsa da millet baki kalmıştır , oysa tarihte devletleri yıkılıpta yok olan birçok büyük kavim vardır ... Dile kolay Türkiye Cumhuriyeti nin kökleri ondan önceki 16 devlete dayanır ...

*** Bir milletin gittiği her yerde yönetimi ele geçirmesi tesadüf değildir ve yalnızca kaba kuvvetle de olmaz ...

*** Timur Ankara Savaşını kazanıp Anadolu yakıp yıkmış , İzmir de Bursa da kelleden kuleler yaptırmıştır , Bayazıt ı esir almıştır , Osmanlı başsız kalmış 14 sene fetret devrine girmiş , Avrupa ya karşı açık hedef haline gelmiştir ... Ancak o 14 sene ülkeyi bir güç yönetmiş nizamı sağlamıştır ve 30 sene sonra dünya nın kalbi İstanbul u almıştır Osmanlı .. Ancak Timur un devleti ise Timur öldüğü gibi paramparça olup yıkılmıştır ... Rivayete göre Börü Budun batıya ilerleyen Osmanlı ya zarar veren Timur u cezalandırmış , Osmanlı yı ise buna karşılık mükafatlandırmıştır ...

*** Zira kurtuluş savaşının dahi arkasında Börü Budun un Atatürk le bağlantısı olduğu tezleri vardır ki . Vahidettin in ülkeden ayrılırken saraydan tek bir altın antika götürmediği gibi gerçekleri gözönüne alırsak düşüncelerimiz bu teze kayar ....
#10 - Mayıs 07 2009, 09:14:10
Hayatta en çok iki şeye güvenirim ...
bir... yukarı baktığımda göremediğim , iki... aynaya baktığımda gördüğüm .

TuRKuaZz

Kurtlar Vadisi'ndeki Kırmızı Kitabı derseniz vururum sizi.  (6)
#11 - Mayıs 07 2009, 11:52:32

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.