Alternatifim Cafe

Ali Ekber Çiçek (TÜRK HALK MÜZİĞİ)

Discussion started on Sanatçılar - Gruplar

Yeni!
1935 Erzincan Ulular Köyü dogumlu Ali Ekber Çiçek, babasini 1939 Erzincan depreminde yitiriyor ve çok küçük yaslarda rençberlik yapmaya basliyor. Bu arada baglamayi ögreniyor ve cem toplantilarinda kulagi Alevi deyisleri ve ezgileriyle doluyor.
 
 
 
 
Ilkokul ögreniminden sonra maddi olanaksizliklar sonucu ögrenimini sürdüremiyor, ancak agir yasam sartlarina karsin müzikten hiç kopmuyor. Müzik aski agir basinca Istanbul`a göç ediyor ve halk müziginin önemli isimleriyle tanisyor. Vatani görevi sonrasi radyoya giriyor ve 35 yili askin bir sürede 400`den fazla yapiti yorumlayarak genis kitlelere ulastiriyor.

Halen TRT arsivlerinde ustanin 54 kaseti oldugu söyleniyor. Birçok ülkede konserler ve üniversitelerdeki sohbetler araciligiyla bu topraklarin sanatini dünyaya tasimaya çabalamis Ali Ekber Çiçek, bir kaynakta yolunu söyle özetliyor:
"Gerçekleri göstermek, gerçege kavusmak ve gerçegi oldugu gibi insanlara anlatmak için çalismis bir insanim. Cahilden uzak, kâmile yakin oldum; büyüklerime saygi ile, küçüklerime sevgiyle yaklastim. Konusulan her kelâmi ibadet gibi dinledim, kimseyi acizlik ve bilgisizlikle itham etmedim... Bu icraatim boyunca hiçbir maddi menfaat saglamadan, insanlarin duygularini sömürmek gibi bir yanlisliga meydan vermedim."
 

en cok bilinen parçasıda  bu paçadır

 
Ondörtbin Yil Gezdim Pervanelikte,
Sidki Ismin Duydum Divanelikte.
Içtim Serabini Mestanelikte,
Kirklarin Ceminde Dara Düs Oldum.
Kirklarin Ceminde
Haydar,Haydar Haydar Haydar,
Haydar Haydar Haydar Haydar,
Haydar, Dara Düs Oldum.
 
#1 - Şubat 01 2007, 08:41:16
« Son Düzenleme: Şubat 01 2007, 08:44:25 Gönderen: CiRcAsSiAn »
Gözlerimizden deniz akıyor kapkara... (21 mayıs 1864)

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.