Alternatifim Cafe

Sosyalizm ile Ateizm

Discussion started on Felsefe

Birisi hakkında "o kominst" ya da "o sosyalist" dendiğinde insanlar kendiliğinden"o ateist" yakıştırmasını çıkarmakta.

Kominizm, sosyalizim gibi ekonomik ve sosyal eşitliği temel alan rejim anlayışları neden ateistlikle suçlanır? Kominizmle ateizm arasında kopmaz bağı sağlayan düşünce nedir? Yoksa yalnızca kapitalizmin insanları bu tür rejimlerden soğutmak için icat ettiği negatif propaganda mıdır bu olmayan bağ?
#1 - Ocak 31 2007, 23:59:54

Genele vururlar bu tür yakıştırmaları komünistler için..Bir kaç ataist yüzünden kurunun yanında yaş olayı.Bunun sebebi cahilliktir elbette.Fikrini değiştiremediğin bağnaz biri gördüğünde ne kadar anlatsanda sen bildiğini okuyacaktır.Kimbilir dediğin gibi rejimden soğutmak icat edilen bir şey olmalı.Ama dinin mantalitesindede paylaşım vardır komünizmdede.
#2 - Şubat 01 2007, 00:04:10

_BoDdAh_

haklısın ama bi yerde bir yazı okumuştum
dinin aynı devlet gibi komünizmde veya sosyalizmde özgürlüğü kısıtlayan bi etmen olduğunu söylüyordu...
hatta bir yeride şöyleydi
Komünizm'in Temel İşlevi: Din Düşmanlığı
"Din halkın afyonudur… Halkın aldatıcı mutluluğu olarak, dinin ortadan kaldırılması halkın gerçek mutluluğunun beyan ettiği taleptir." Karl Marx, F. Engels
"Bir Marxist materyalist olmalıdır, yani din düşmanı" V.I. Lenin

sonradan da her komünist ateisttir diye bi yargı ortaya çıkmış insanlarda
her atesitte komünisttir..
çoğu insan bunu bu şekilde düşünüyor ama..
#3 - Şubat 01 2007, 00:19:07

essgi

marxın veya lenin in ne dediğini bilmiyorum ama komünizmin temel işlevi kesinlikle din düşmanlığı falan değildir.. alakası bile yoktur.. komünizm kapitalizme karşı çıkmış bir akımdır.. temel esasıda sermayenin olmaması ve her insanın eşit şartlarda yaşamasını destekler.. yani dinle alakası yok..
#4 - Şubat 01 2007, 23:01:10

...LaL...

Ateizm herhangi bir görüşü doğuracak bir fikir değildir.Bahsedilen sadece yersiz bir genelleme.
Nedenini ele alırsak aklıma ilk gelen şey rejimden soğutma çabasıdır sorduğun gibi.
#5 - Şubat 05 2007, 23:24:03

Yapılan genelleme safsatadan öteye gitmez.
Sosyalizmden dem vurmak yanlış olacaktır bu konuda.
Bahsi geçen mefhum anarşizme daha yakındır ..
Şöyle ki; Sartre'a göre de insan öz olarak iyidir ve yaşamda karşılaşılan tüm kötülükler din, devlet, ahlâk gibi kurumlardan kaynaklanır. Bireyin doğuştan sahip olduğu özgürlük hakkını engelleyecek herşey kötüdür ve yıkılıp yok edilmelidir.
#6 - Mart 16 2008, 17:03:08

Hayır bu genellemeyi yapmak pek tabii yanlış olur ama şu kesindir ki sosyalist olupta dinine çok bağlı biride görmedim hiç bir zaman.
Her durumda özgürlüğü savunan bazı komünist arkadaşlar -sosyalistte diyebiliriz- DİN'in gereklerinin onlara kısıtlama getirdiğini düşünür ve bu hep savunulur.
Misal bir slogan da ''Kadın saçlarını rüzgarda savurabildiği zaman özgürdür'' lafı bunu apaçık belli ediyor.
Bu apaçık dinin farzlarının tanınmaması ve dolayısıyla bazı dini değerlere inanmamayı doğurur.

Bu denli özgürlüğü savunan kişilerden dinine tam bağlı olmasını bekleyemeyiz zaten.. (İstisna herzaman vardır)
#7 - Mart 16 2008, 17:13:42
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

fortune

bir propaganda oldugu su götürmez evet...ancak bunun yanında gerek ideolojistlerin yapmış oldugu yanlış çıkarsamalar,gerekse de bu çıkarımların toplum üzerinde oluşturdugu propagandist çıkarsamalar da etkilidir bu konuda..
bunun yanında en çarpıcı durum şudur;ki ateistlikle suçlanmanın temelindeki en önemli etkendir:
''materyalizm'' in sosyalizm ve komünizme yapışık olması ve zannedilmesi..aslında dogru bakış açısı ve düşünme ile bulabiliriz ki,asıl matreyalist olan kapitalizm'dir.çünkü temeli kapital'dir.ve maddedir.sosyalizm ise özellikle asla materyalist degildir,olamaz.insandan yola çıkar maddeden degil.
(ve şunu öneriyorum şiddetle:'Marks'ın tüm hayatını okumak gerek bazı şeyleri anlamak için.aşklarını,tutkularını,korkularını,sevinçlerini,umutlarını,karamsarlıklarını,...vs vs vs.asla dogmuş,büyümüş,şu kitabı yazmış,şunu demiş'i degil!)
#8 - Mart 16 2008, 19:35:23

fortune

hatta ve aslında birçok din ve inanç sistemleri dahi sosyalizmden daha materyalisttir.
#9 - Mart 16 2008, 19:38:04
« Son Düzenleme: Haziran 27 2008, 00:03:19 Gönderen: fortune »

fortune

ve özgürlügü bilmeden ne de kolay savurmak saç! larını...
#10 - Mart 17 2008, 01:39:44

İkiside birbirinden sapkın
#11 - Haziran 24 2008, 19:54:18

ikisini birbirine yapıştırmak cahillerin veya işine böyle gelenlerin marifetidir !  :öff
#12 - Temmuz 05 2008, 00:13:33
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

fortune

Zaten,Turqu'nun kuşu kadar beyni olup da onu da çalıştırmasını bilen bir insan,birinin bir inanç sistemi, birinin de daha çok yönetim,yaşama  vs vs vs sistemi oldugunu bilir.

yani biri  dinsel  (dinselimsi  en azından) bir terim,digeri ise felsefik,sosyolojik ve siyasi bir terimdir daha çok.
#13 - Temmuz 05 2008, 00:28:55

İdeoloji ile materyal arasında bağ kurmaya çalışan güzel insanlarda var. "adidas geyyor, hem de kendine gomaniks deyyor, yıh yıh yıh" diyerek sevişmiş gibi olur bunlar.
Tabii sosyalizm konusu açıldığında atacak *** bulamadığında ateizme giren insanlar yok değil. Benim namaz kılan sosyalist arkadaşlarım var.
#14 - Temmuz 05 2008, 00:56:05

depresif

Hayır bu genellemeyi yapmak pek tabii yanlış olur ama şu kesindir ki sosyalist olupta dinine çok bağlı biride görmedim hiç bir zaman.
Her durumda özgürlüğü savunan bazı komünist arkadaşlar -sosyalistte diyebiliriz- DİN'in gereklerinin onlara kısıtlama getirdiğini düşünür ve bu hep savunulur.
Misal bir slogan da ''Kadın saçlarını rüzgarda savurabildiği zaman özgürdür'' lafı bunu apaçık belli ediyor.
Bu apaçık dinin farzlarının tanınmaması ve dolayısıyla bazı dini değerlere inanmamayı doğurur.

Bu denli özgürlüğü savunan kişilerden dinine tam bağlı olmasını bekleyemeyiz zaten.. (İstisna herzaman vardır)

İstisna değil, merak etme. Kafanızda kaideler oluşturup uymayana istisna diyebileceğiniz bir çoğunluk yok ortada.

İdeoloji ile materyal arasında bağ kurmaya çalışan güzel insanlarda var. "adidas geyyor, hem de kendine gomaniks deyyor, yıh yıh yıh" diyerek sevişmiş gibi olur bunlar.

Bu zaten tüm boyutları aşmış bir bakış açısı. Ortada komünist bir rejim yokken sen komünizm yanlısı isen kendi odanda komünizmi yaşayabilir misin, yaşamalı mısın veya yaşasan bunun fikrine katkısı efendime söyleyeyim birilerine faydası olacak mı ki böyle birşey yapasın? Garip şeyler tabii bunlar.
#15 - Temmuz 05 2008, 19:23:48

Yok mu ? =) Kafanı sağa sola çevir istersen. Göremiyosun çünkü..
Kendi ütopyamı yazmadım buraya dikkatinizi çekerim. Olağan, yaşanmış ve yaşanmakta olan bir durumdan söz ediyoruz.
Ve bu örneklemede başrol oynayan şahıslar hayalet ya da metafizik bir varlık değil. Normal, bilindik komünist bir yaşam tarzı süren insanlar.
Çevrem olmasa bile çevreme teğet geçen toplumlarda bu istisnanın içini doldurabilcek insanların olduğunu bildiğim için parantez içinde kurdum o cümleyi.

Bu arada bazı arkadaşlar hala daha komünizm ile sosyalizm arasındaki farkı göz ardı edip ''namaz''dan silah yapıyor kendine.
Dıkşın, dıkşın yapacaktı bize ama olmadı =( Yazık ters tutmuş silahı..
#16 - Temmuz 06 2008, 05:09:58
« Son Düzenleme: Temmuz 06 2008, 05:10:22 Gönderen: ~ туℓєя_ѕ ~ »

Gregor Samsa

depresif

Verdiğin örnek meydanda birader. Sosyalizm, Komünizm veya her ne ise kadının saçlarını savurmasını mı özgürlük addediyor? Hayata senin baktığın kadar basit mi bakıyor? Yapma lütfen.. Özgürlükten kasıt o değil. Anlayışı o kadar dar olan biri kendine Komünist diyorsa sen yine de bilki Komünizm o değil. Komünist dindar da var, azımsayamayacağın kadar var. Azımsamak istiyorsun o kadar.
#17 - Temmuz 06 2008, 10:06:26

Tabii sosyalizm konusu açıldığında atacak b*k bulamadığında ateizme giren insanlar yok değil. Benim namaz kılan sosyalist arkadaşlarım var.

O benim işte. Tanışmak istiyorsanız buyrun sıraya girin. Benim dinime ne Marx ne Lenin ne de başka bir insan karışabilir. Din benim kişisel özgürlüğümdür. Her ne kadar bu toplumda özgürlüğe karışılsa da sosyalizmde karışılmıyor o yetiyor bana. Uydurmayın efenim,ateist deist falan. Hurafe bunlar,ayıp ayıp.. Başka bir yerden kirletin insanları bari, misal dine girmeden..
#18 - Temmuz 09 2008, 16:37:06

kimse dini inançlarından dolayı kimseye sen kominist, sosyalist, anarşist değilsin diyemez!
#19 - Temmuz 17 2008, 22:37:06

Oha anasını :/ Sonunda buldum konuyu ..
Neyse efem.. Soft bir giriş yapalım hadi..

Ben komünizm ya da sosyalizmin o verdiğim örnekten ibaret olduğunu mu söyledim acaba bir yerde ? O örneği odak noktası alıpta etrafında dönüyorlar falan mı demişim ? Verdiğim örnekten milyonlarca eklerim daha buraya ..

Dini değerlere ne kadar da basit baktıklarının bir göstergesidir o söz. Ben yoktur hatta topu topu 3 tane dindar ve komünist insanlar vardır da demedim ama bir akım yaratacak ya da ''offf be amma çoklarmış'' diyeceğimiz çoğunluğa varmaları için hem komünist değerleri kafalarından atmaları hem de 100 binlerce sene geçmesi lazım . .
Du yu andırstand mi...

Komünist ama Hacı .. Komik geliyo insana tabi (6)
#20 - Ağustos 02 2008, 14:01:24

Gregor Samsa

depresif

Zaten hiçbiri bildiğin Müslümanlardan değil, yobaz değil. Kadına ikinci sınıf insan muamelesi etmez. Mesela erkeklerle tokalaşan kadın onlara göre dinden çıkmaz, onlar da bu düşünceleriyle bence dinden çıkmaz. ''Kadın açlıktan ölmüyorsa çalışmamalıdır'' görüşünde değillerdir ama Allah'a inanırlar, bu gerçekten ne garip ne de komik.. Her hastanın hemcinsindeki doktora görünmesini gerekli kılan bir din anlayışları yoktur. İslamiyet kadını insanlıktan çıkarmıyorsa, bir eşitlik söz konusuysa neden karşısında dursunlar? Komünizm neden reddi gerektirsin? Ekler misin milyonlarca? Bakalım diğerleri de bu kadar basit ve komik miymiş? Komünizm'in derdi kadının saçlarıymış evet, yeni birşey öğrendik. Komünizm'in özgürlükten anladığı buysa, eşitsizliklerde sıra kadının saçlarına gelebiliyorsa, savaşını verdiği buysa, eğer öyle bir dünyada yaşadığımızı varsayıyorsa Komünizm, o zaman bence yazıklar olsun Komünistlere. Demekki körler veya benim tanıdıklarım Komünist değil. Kaldıki her başı açık olan Ateist değildir mesela. Senin ülkende bile yasak yahu, daha neyin tartışmasını görüyorsun? Adamlar müslümanız deyip yasaklıyorlarken başını örtmeyene Ateist damgası mı vurmalıyız?
#21 - Ağustos 02 2008, 18:00:49
« Son Düzenleme: Ağustos 02 2008, 18:02:30 Gönderen: depresif »

İşine gelen cümleler ve örneklere cevap verip DİNİNİ doğru yaşayan ile YAŞAMAYAN arasındaki farkları ayırt etmeyi bilmiyosan devam etmemeni öneririm ..
Komünizmin ateistlik olduğundan söz etmişim gibi alıp alıp aynı yere getirmezsen de sevinirim.. Komünistlerin en çok savunduğu ve üstünde durduğu konu özgürlüktür ve onların özgürlük anlayışlarının en az %60'ı dini değerlere ters gelen konular.

En önemli örnek başörtüsü olduğu içindir ki öyle bir örnekle çıktım karşınıza.
Komünistler Neyzen Tevfik'i çok severler .. Neden acaba ? Bu şiirinde yazdıklarından ötürü olmasın ..

Rakı, şarap içiyorsam sana ne,
Yoksa sana bir zararım, içerim.
İkimiz de gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem, sarhoşkende geçerim.
--
(bkz: nahhh geçersin)

En işlerine gelen sözleri kağıda döküp durdu hayatı boyunca da ondan =))

Eğer sana kim ''başını kapatmıyosan, camiye gitmiyosan, namaz kılmıyosan, Kafirsin ya da ateistsin'' diyosa o kişinin yobazlığıdır..
Dinini tam manasıyla yaşayan kişiler zaten inanmayana karışmaz. Sizin gördükleriniz hurafelere, baatıl inançlara innıp ''aamaaan deme sakın çarpılırsın'' tarzında hayata bakan kişilerdir ..

Böyle genelleme yapcaksanız ben de tüm sarhoşlar kafir diyeyim .. Veya komünistler ve dinden çıkın tamam mı ?
Hey Allah'ım ...
#22 - Ağustos 02 2008, 18:23:15

Gregor Samsa

depresif

İçki içen müslüman olamaz öyle mi? Bir çevrene bakın istersen. Adam öpmedik etmedik kız bırakmaz, müslümanın allahı kesilir. Kimbilir belki sen de öylesindir, yanlış anlama da etrafta daha farklı tipler göremediğimden söylüyorum. İçki içmeyen o kadar az insan varki. Tamam haramdır İslamiyet'e göre ama bu onları Ateist kılmaz. Neyzen Tevfik Ateist midir bilmemde Ateist olsa da onu veya bu dörtlüğünü sevenler de dinden çıkmaz. Sen Hz. Muhammed zamanında yaşadığını mı sanıyorsun? Haramdan kaçınmayabilir biri, diniyle ilgili senin kadar duyarlı olmayabilir ama bu onun Tanrı'ya inanmamasını gerekli kılmıyor. Komünizm kişiyi dinsizliğe götürebilir diyorsun karşında anlama özürlü biri yok, ama Komünizm'in böyle bir misyonu hiç olmamıştır. Ha isterse dünyanın bütün Komünistleri Ateist olaydı, bu Komünizm'in dinden uzaklaştırdığını göstermezdi. Sonuçta Komünizm'e bakmak gerek, Komünist'e değil.. Mesela ben İslamiyet'e bakmak yerine Müslümana baksam kimbilir belki içki helaldir diye bile düşünebilirdim. Pek çok Komünist tanıyorumki içki içer ama Allah'a inanır. Tamam bak yine tekrar etme, ben zaten anlıyorum senin her Komünist Ateisttir demediğini. Ama sen de şunu anlaki Komünizm'in insanı dinden edici, yaratıcıyı reddedici bir misyonu yoktur. Komünist'e değil Komünizm'e bak lütfen. Ha Komünist'e de bakabilirsin normalde ama sen hiç inananına denk gelmediğin için. =)))
#23 - Ağustos 02 2008, 19:06:27

İlk sorduğun soruyu senden beklemezdim Seda. Ciddiyim.. Valla iyi güldüm, sağol
Yahu ben ''Böyle genelleme yapcaksanız ben de tüm sarhoşlar kafir diyeyim '' derken, sizin konuya yüzeysel bakmanızı eleştirdim yani ben üstü kapalı birşey anlatmaya çalıştım. Asıl anlatılmak istenen, içki içenlerin kafir olduğu falan değil hatta ben kimseye kafir demem bi davranışından ötürü çünkü o da bir günahtır.

Neyzen Tevfik örneğini ve köprüden geçiş şartını ele alırken, köprüden müslümansa elbet ki geçecek ama içki içtiği için sorgulandıktan sonra, onun acısını kat be kat çektikten sonra geçiceğini anlatmak istedim.
Neyse.. Komünizme gelelim..

Madem dinden uzaklaştıran bir yapıda olduğunu anlattığımı anlıyodun Seda, peki neden aynı sorular ve çıkmaz sokakları önüme getiriyodun ? Böyle birşey yapmasan ben de sana 'ben özürlü değilim' lafını söylemene sebebiyet vermezdim (ayrıca estf...)
Sen benim ateist demediğimi anlıyosan ve az da olsa haklı görüyosan biz neyini tartışıyoruz Seda olayın ? Bazı kavramları var diyorum, ve bu kavramlardan en önemlisi olan özgürlüğün bazı kuralları din adına ters gelen ve insanı Allah'tan bağımsız kılan bir duruma getirdiğinden söz ediyorum. Hadi böyle bir misyonu yoksa bile, o bahsettiğin. O komünist olan şahıs, bu özgürlüğünü ve din adına bazı kavramları reddetmesinin temelini komünizme bağlı*** yapıyor. Anladın.. evet evet anladın..

Komünist olan adama ateist desem inan bu kadar tartışmazdık. =)
#24 - Ağustos 12 2008, 13:36:25

Gregor Samsa

Tabii sosyalizm konusu açıldığında atacak b*k bulamadığında ateizme giren insanlar yok değil. Benim namaz kılan sosyalist arkadaşlarım var.

O benim işte. Tanışmak istiyorsanız buyrun sıraya girin. Benim dinime ne Marx ne Lenin ne de başka bir insan karışabilir. Din benim kişisel özgürlüğümdür. Her ne kadar bu toplumda özgürlüğe karışılsa da sosyalizmde karışılmıyor o yetiyor bana. Uydurmayın efenim,ateist deist falan. Hurafe bunlar,ayıp ayıp.. Başka bir yerden kirletin insanları bari, misal dine girmeden..
zamnında "asmıyalımda beslıyellımmı" demeyıpp o muhtesem ınsanları ipe götürmeselerdii emin ol sımdı kendı ürretiklerımızı gıyıyor olurduk=) hı sımdı sen bu lafaa şöle dersın belkı hıcmıı yerlı malı uretım yok al giiy...ülkemızden cıkmayan para yok malsf..
evet efendım bu devırde yasayıp "konverslı komünist " damgası almak istemessdım ama vesselam öle bulunmak zorundayım...ülkemızın ekonmsnı üretimini...iç,dıs tıcretını veen onemlısı TOPRAKLARINI kurtarıncaya kadar rica etsemde bize gıycek birşeyler bulsanız malum önümüz kış karda kıyamette k.çmız acıkta kalmasın .neyse. hıı bu lafım yazan kısıye dııl ordakı cumleye yoksa giriftlii şeylerle ugrasmam=) aynn benımde din kıtap tanıyan namazında nıyazında sosylst arkdslrım wr..

biride benim... ayrıca kucuk caplı arastrmlrdn yola cıkarak müslümanlııgın eşitliği savunmasıla komün yasama en yakın dinlerden bırı oldunu sölersem benı taslamaslar umarım.. ayrıca bız sağ gorusluler gıbı dını siyaste krstrp ınsanların zayıf noktlrına saldırmıorss

mutluyuz. ısırmayız.

DUALARIMIZ sizlerle..
#25 - Ağustos 14 2008, 23:51:46
« Son Düzenleme: Ağustos 14 2008, 23:52:41 Gönderen: haLfeviL. »
Where the sun don't ever shine
I would shiver the whole night through

Kurt Cobain

:pes

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.