Alternatifim Cafe

Harry Potter Fan Club

Discussion started on Fan Club & Birlikler

Sevgili arkadaşlar Harry Potter sadece bir kitap olmaktan çıkmış aynı zamanda da bir fenomen ve yaşam biçimi haline de gelmiştir. bununla ilgili bir çok haber görülmektedir.kimi yabancı üniversiteler harry potterdan yola çıkarak büyü ile ilgili bölümler açmışlardır. Elbette ki yaptuıklarının doğru ve inanılır olduğunu söylemiyorum ama son kitabı ve 5. filmi çıkmak üzere olan harry potter hakkında konuşmak veya tartışmak isterseniz ben her zman buradayım.

ÜYELER
patırtı
Uñdэя Thê Ro$ê
HeArT Of MiSeRy
bewitched_beyonce
rapistanbul
...Inferal Angel...
GREEN DAY manyağı
mSa
xana
Puиk-rockeя
gaffur ile burhan
df_grint
_zıbarıq_
disaster_girl
ARWeEN_14
andrey27
kıvırjıq
köyün delisi
rus kozmonotlar
SnoWays
misshaykolik
wraith
AnGels-_-DeMoNs
lp_fan
The King
us5supporter
deathly_hallows
gizembenn
G:OKCHE
bebish_zuzu
AnToNy
...|ℓιℓιηιтι|...
N!GHTM@R£ B£F0R£ CHR!$TM@S

#1 - Ocak 27 2007, 14:49:43
« Son Düzenleme: Mart 26 2008, 19:35:11 Gönderen: çatırtı »
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

üye olmak istiom
#2 - Ocak 27 2007, 14:52:57

Harry Potter ve Felsefe TaşıYazar: JK.Rowling

Çevirmen: Ülkü Tamer

Orijinal İsim: Harry Potter and the Philosopher's StoneHarry Potter, şanssız ve kötü yaşamının bu kadar çabuk değişeceğini asla bilemezdi, kendisine sıradan ve bazen bir köle gibi davranılmasından nefret de etse yapabileceği hiçbir şeyin olmadığını sanıyordu. Fakat sinirlendiğinde içinden gelen gücü hiç farkında olmadan kullanarak çoğu kez başını derde sokardı. İşte bu güç, içinde kıvrılan büyünün gücüydü; ve 11 yaşındayken başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okuluna kabul edilmesiyle bu güç zor hayatını bir anda değiştirdi ve içindeki büyü sıcak bir demir gibi şekillenerek Harry’ i bir büyücü yaptı.

Bu fantastik seriye başlamanın anahtarı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda Harry; ailesinin nasıl öldüğünü, alnındaki yara izini, gerçek büyü dünyasını ve hatta öldürülmesini isteyenlerin olduğunu öğrenir. Bu küçük yaşında böyle şeyler yaşaması onu karmaşık bir ruh haline sürükler.

Harry bu kitapta ömründeki ilk arkadaşlarını edinir (Ron ve Hermione) ve bu arkadaşlarıyla maceradan maceraya koşar. Aynı zamanda okul içinde birçok düşman edinir (neredeyse tüm Slytherin binası). Ama bunlardan da önemlisi okul dışındaki düşmanı, adının telaffuzuzundan bile çekinilen, ailesinin katili, Lord Voldemort bulunmaktadır.

Ömründe hiç duymadığı bir spor olan Quidditch’de de bir ilk olarak küçük yaşında Gryfinndor takımına arayıcı olur. Quidditch oyunu onun için çok değerli olmaya başlar, bu spor sayesinde bazen dertlerini unutur, bazen çok heyecanlanır, bazen endişeye kapılır ama daima sevdiği bir alan olmuştur.

Bu Harry’nin Hogwarts’ta ilk senesi olduğu için; keşifleri de başka maceralara yol açar. Yasak Orman’da ömründe ilk defa gerçek korkuyla yüzleşir. Öğrencilerin girmesi yasak olan 3. katta ise çok vahşi bir hayvanın koruduğu bir şey olduğunu anlar. Aynı zamanda Nicolas Flemel’i araştırmak için doğum gününde hediye edilen görünmezlik pelerinini kullanarak kütüphanedeki kısıtlı bölüme girer.

Kısaca özetlemek gerekirse, son derece sıradan bir çocuk olan Harry Potter, hayatının nasıl değiştiğini bile anlamadan ömrünün macerasına girmiştir. Ölüme çok yaklaşır, hatta ölümle yüzleşir, gerçek acıyı tadar, ilk defa arkadaş edinir ve Lord Voldemort ile yüzleşmek zorunda kalır. Bütün bunları düşünürsek Harry Potter ve Felsefe Taşı, tüm kitaplar arasında en iyisi olarak nitelendirilemese de, kendi başına gerçekten aksiyon dolu ve heyecanlı bir kitap olma özelliği taşır.


Arka Kapak Tanıtımı

Harry Potter sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektuplarla hayatı değişir: Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkar.

J. K. Rowling'in zengin düşgücü, onu bebeğiyle yalnız yaşayan sıradan bir anneden, kitapları dünyada 100 milyondan fazla satan, 40'tan fazla dile çevrilen parlak bir yazara dönüştürdü. Kitapların artık "sanal" ortamda okunmaya başladığı bir çağda, Harry Potter genç kuşağı "gerçek" bir kitabın sayfaları arasında yepyeni bir dünyayı keşfetmenin heyecanıyla tanıştırdı.

Harry Potter'ın baş döndürücü "büyülü" dünyasına adım atmadan önce kemerlerinizi bağlayın!
#3 - Ocak 27 2007, 14:55:18
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Harry Potter ve Sırlar OdasıYazar: JK.Rowling

Çevirmen: Sevin Okyay

Sayfa: 403

Ölçü: 13,5 x 19,5 cm

Kapak Resmi: Mary Grand Pré

Orijinal İsim: Harry Potter and the Chamber of SecretsSerinin ikinci kitabı olan Sırlar Odası, ilk kitaba oranla içinde çok daha fazla macera, heyecan, kötülük barındırıyor; ayrıca yepyeni karakterlerle karşımıza çıkmayı da ihmal etmiyor. Karanlık bir gölge gibi olan Lucius Malfoy, sevimli ev cini Dobby, ve ilginç kişiliğiyle Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Öğretmeni Gilderoy Lockhart; ayrıca gizemli bir havayla hikayeye dahil olan Tom Riddle’ı iç içe bulmak kitabın heyecan dozunu arttırıyor.

Harry, serinin ikinci yılında 12 yaşına giriyor ve yaşı haricinde daha birçok yenilikle karşılaşıyor. Kendini daha gizemli ve karanlık olayların içinde bulmaktan ve yine bir kahraman olmaktan başka seçeneği kalmıyor. Öyle ki, Sırlar Odası diye bilinen ve Hogwarts’ın kuruluşundan beri var olduğuna inanılan –bazılarınınsa sadece bir efsane olarak nitelendirdiği- bir oda tekrar okula dehşet saçıyor. Harry kendisini ister istemez olayların göbeğinde buluyor.

Çataldili konuşmayı bildiği için Harry’ye karşı cephe alanlar, onun Slytherin soyundan gelip Sırlar Odası’nı açtığını düşünenler derken, Hogwarts bu sene Harry için oldukça çekilmez olmaya başlıyor. Öyle ki, Sırlar Odası’nın asıl varisi ortaya çıkıp Harry’nin küçük yaşta bir büyücüden çok, büyük bir kahraman olarak mücadele ettiği olayları okurken donup kalmamak elde olmuyor.

Uçan arabalardan, konuşan örümceklerden, insan azarlayan mektuplardan, düello kulüplerinden, serseri Bludger’lara kadar, ikinci yılın heyecanlı macerasını okumak ve JK Rowling’in zekâsını her satırda daha da fazla hissetmek isteyenler, daha fazla vakit kaybetmeden kemerlerini bağlayarak, Sırlar Odası’nın kapağını açmalı.


Arka Kapak Tanıtımı

Dursley'ler o yaz öylesine çekilmez olmuşlardır ki, Harry bir an önce okulu Hogwarts'a geri dönmek için can atmaktadır. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby ise onu uyarır: Hogwarts'a dönerse, bir felaket olacaktır. Olur da: Sırlar Odası'nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık güç, Hogwarts'takileri taşa çevirmeye başlar. Harry, hayatını tehlikeye atarak, Oda'nın elli yıllık ölümcül gizemini çözmeye çalışır. Ve gerçekten de başına gelmedik felaket kalmaz.

Harry Potter'ın okuldaki ikinci yılını anlatan Harry Potter ve Sırlar Odası'nda J. K. Rowling, bildik öğrenci sorunlarını -kıkançlıklar, rekabetler, çekingenlikler- yer yer ürkütücü, yer yer komik düşsel öğelerle ustaca iç içe geçiriyor. Dizinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı kadar sürükleyici olan bu ikinci kitabı heyecandan soluğunuzu tutarak okuyacaksınız.

#4 - Ocak 27 2007, 15:00:40
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Harry Potter ve Azkaban TutsağıYazar: JK.Rowling

Çevirmen: Sevin Okyay - Kutlukhan Kutlu

Orijinal İsim: Harry Potter and the Prisoner of AzkabanLord Voldemort’un yeniden ortaya çıkmasıyla, kabus gibi geçen iki senenin ardından, tekrar Hogwarts’a dönüyor olmanın sevincini yaşayan Harry’nin mücadelesini okuyoruz bu kitapta. Yavaş yavaş ergenliğe geçiş yapan Harry Potter, geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalıyor. Farklı bir Harry var artık karşımızda. Ne istediğini biliyor- yani daha kararlı- , aynı zamanda mücadeleci ve hırslı.

İstemeden yaptığı bir büyü yüzünden, halasını şişirmesi sonucu Genç Yaşta Büyücülüğün Makul Kısıtlanması Kararnamesi’ne göre okuldan atılacağını düşünen Harry’yi bizzat karşılayan Sihir Bakanı Cornelius Fudge’ın tavrı oldukça şaşırtıyor tabii! Kitabın bu kısmından sonra anlıyoruz ki, artık bakanlığı bile korkutacak sorunları var Harry’ nin.

Lord Voldemort’u tarihe gömdüğünü düşündüğü sırada hiç beklenmedik bir olay yaşanıyor.Azkaban mahkumu, azılı katil Sirius Black’ in büyücüler hapishanesinden firar ettiğini öğreniyoruz! Hem de efendisinin yarım bıraktığı işi tamamlamak için! Kitap, yeni karakterler açısından bizi çok şaşırtıyor zaten. Harry’ nin ailesinin ölümü ile ilgili öğrendiği şeyler okuyucunun biraz bocalamasına neden oluyor tabii.

Azkaban gardiyanlarının, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda görevlendirilmesi işleri daha da zorlaştırıyor.Üçüncü senesinin öncekilere göre daha sakin geçeceğini düşünürken korkularıyla yüzleşmeyi öğrenen Harry’ yi karanlık ve zorlu bir dönemin beklediğini buradan anlıyoruz. Daha önce, hiç olmadığı kadar cesur olan Harry bu konuda da bizi şaşırtmaya devam ediyor.

Azılı katil Sirius Black ile ilgili gerçeklerle ve hiç beklemediği durumlarla karşılaşıyor bu defa. Hesapta olmayan karışıklıklar çıkıyor. Voldemort gerçeğinden kurtulmaya çalışırken, artık daha ilginç ve zorlayıcı sorunlar da ediniyor kendine.Harry Potter’ ın dostları ile birlikte bu sorunları çözme biçimi de çok şaşırtıcı tabii. Çeşitli ilginç nesnelerle karşılaşıyoruz ve bunların sırlarını öğreniyoruz.

Geçmişte yaşanan birçok olayın tüm gerçekliğiyle ortaya çıkması, kafaların karışmasına neden oluyor. Bu defa yalnız karar vermek zorunda kalan Harry’ ye; dostları da destek oluyor. Her zaman olduğu gibi, onu savaşında yalnız bırakmıyorlar ve sorunları akılcı bir tutumla çözmeye devam ediyorlar.

Beklenenin aksine, sürprizlerle dolu bir finalle bizleri şaşırtan bir kitap bu. Belki de daha önceki Harry Potter kitaplarıyla karşılaştırıldığında içlerindeki en sürükleyici ve karmaşık olanı Azkaban Tutsağı’dır!

Yeni kişiler ve geçmişle ilgili sır perdesinin aralanıyor olması kitabın başlarında bocalamamıza neden oluyor belki, ama sürpriz final üzerimizdeki bu şaşkınlığı kısa sürede atmamızı sağlıyor. Bilinen ve benimsenmiş gerçeklerin ters yüz edilmesi, en az kitaptaki karakterler kadar bizi de şaşırtıyor ve aynı zamanda sevindiriyor.


Arka Kapak Tanıtımı

Sirius Black adında azılı bir katil, tüyler ürpetici Azkaban kalesinde tam on iki yıl boyunca tutsak kalmıştır. Tek lanetle on üç kişiyi birden öldüren Black'in, Karanlık Lord Voldemort'un hizmetkarı olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. Bir yolunu bulup Azkaban'dan kaçan Black'in peşinde olduğu bir tek kişi vardır: Harry Potter. Harry, büyücülük okulunun sihirli duvarları arasındayken, arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikteyken bile güvende değildir. çünkü aralarında bir hain olabilir.

Okuldaki üçüncü yılında Harry'yi, yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni, ilk kez alacağı Kehanet dersi, heyecanlı Quidditch maçları ve büyücülük köyü Hogsmeade bekliyor. Ama Harry'nin öncelikle Sirius Black'in elinden kurtulması gerek. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, beklenmedik gelişmelerle her sayfasında okuru biraz daha şaşırtan, biraz daha heyecanlandıran bir kitap.
#5 - Ocak 27 2007, 15:03:34
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Harry Potter ve Ateş KadehiYazar: JK.Rowling

Çevirmen: Sevin Okyay - Kutlukhan Kutlu

Orijinal İsim: Harry Potter and the Goblet of FireBirçok kişiye göre serinin şimdiye kadarki en iyi kitabı kabul edilen Harry Potter ve Ateş Kadehi bizlere Büyücülük Dünyası’nın uçsuz bucaksız kapılarını daha da çok aralıyor ve aynı zamanda çok daha karanlık bir atmosfere geçiş yapmamızı sağlıyor. Bu bakımdan serinin dönüm noktası sayılan kitap verdiği ipuçlarıyla okuyucunun zihnini zorlarken sürpriz finaliyle de insanı hayretler içerisinde bırakıyor.

Bu kitapta 14 yaşında olan Harry her zaman olduğu gibi kendisini olayların tam ortasında buluyor. Fakat bu sefer her zamankinden de tehlikeli ve akıl almaz bu olaylara kendi iradesiyle değil de sinsice bir plan sayesinde karışıyor. Karanlık güçler, etkinliğini kitabın başlangıcından itibaren belli etmeye başlıyor. Bir taraftan olanlara bir açıklama bulmaya çalışırken diğer yandan etrafındaki insanların onu gösteriş budalası olarak görmelerine şimdiye kadar arkadaşları sayesinde aldırış etmeyen Harry, etrafındakilere karşı ilk defa yalnız kalıyor hatta işi görünmezlik pelerininin altında saklanmaya kadar götürüyor.

Harry kendisini Üç Büyücü Turnuvası’nın şampiyonlarından biri olarak buluyor. İlk kez en iyi arkadaşıyla arası açılıyor, ilk aşk acısını tadıyor. İlklerin kitabı olan Ateş Kadehi’nde Harry, Üç Büyücü Turnuvası’nda kendinden yaş ve yetenek olarak oldukça üstün olan rakiplerinin karşısındayken biz de onunla duyduğu endişeyi, ilk kez birinin ölümüne şahit olurken de onunla aynı kederi paylaşıyoruz. Harry, geçmiş hakkında daha fazla bilgi ediniyor ve İksir Profesörü Severus Snape hakkındaki bir gerçeği öğreniyor.

Kitap, açılışını her zamanki gibi Dursley’lerin evinde değil de finalde çok büyük önem teşkil eden geçmişte geçen bir olayla yapıyor bu kez. Harry’nin yara izi her zamankinden daha sık acıyor ki bu karanlık tarafın güçlendiğine dair işaretlerden sadece biri. Bakanlık’tan birinin kaybolması ve ilerleyen bölümlerde gerçekleşen iki cinayet de her şeyin değişmekte olduğunu bize hissettiriyor. Bu kitap Harry Potter’ın bir peri masalı ya da bir çocuk kitabı olduğunu düşünenlere bir cevap niteliğinde. İnsan doğasının karanlık tarafı, siyasetin iç yüzü, ölümden hiçbir şekilde kaçış olmayacağı gibi hayatın gerçeklerini fantastik bir dünya aracılığıyla aktarıyor. Harry bunların hepsine göğüs gererek kendini her zamankinden daha iyi bir şekilde kanıtlıyor ve giderek daha da olgun ve güçlü kimliğiyle çıkıyor karşımıza.

J. K. Rowling’in serideki en kısa sürede yazdığını söylediği bu kitap mükemmel bir olay örgüsüne ve kurguya sahip. Aklınızın ucundan bile geçmeyecek en küçük ayrıntılar bile finalde çok büyük önem teşkil edecek ve tahmin edemediğiniz için hayıflanmanıza sebep olacak. Kısaca ilk üç kitaptan daha karanlık olduğu halde bir o kadar da JK Rowling’in espri anlayışından fazlasıyla nasibini alan bir kitap var karşımızda. Bana göre kitabın tek olumsuz yanı serinin her kitabında olduğu gibi bir sonraki kitabı okumak için duyulan sabırsızlık ve boşlukta kalma hissiydi ki artık 5. kitap piyasada olduğundan Ateş Kadehi için “mükemmel bir kitap” tanımlamasını yapmayı uygun görüyorum.


Arka Kapak Tanıtımı

Harry Potter'ın büyücülük okulundaki dördüncü yılında başından geçenleri anlatan Harry Potter ve Ateş Kadehi, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda dördüncü sınıfa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley'lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gidiyor. Bu yıl Hogwarts'taki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvası. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenleniyor. Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Turnuva'nın içinde buluyor. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince "normal" bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione'yle hoşça vakit geçirmek. Ancak, alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisi...

#6 - Ocak 27 2007, 15:07:42
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

bu arada türkiyedeki en güncel haberler hpff.nete geliyor ayrıca birçok resim we video da war yani en büyük hp fan stesi orası grip bakmanızı öenririm

http://www.hpff.net
#7 - Ocak 27 2007, 15:09:51
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Harry Potter ve Zümrüdüanka YoldaşlığıYazar: JK.Rowling

Çevirmen: Sevin Okyay - Kutlukhan Kutlu

Orijinal İsim: Harry Potter and the Order of the PhoenixSerinin en önemli kitaplarından biri olan Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Ateş Kadehi’nden aklımızda kalan birçok önemli soruya yanıt veriyor. Hepimiz Ateş Kadehi’nde Lord Voldemort’un geri dönüşüne şahit olmuştuk. Dolayısıyla neler olacağını çok merak ediyorduk. Araya iki sene girmesiyse hepimizin merakını oldukça arttırdı. Nihayet kitap çıktığında saklı kalanları öğrenmemizi, JK Rowling’in zekâsına bir kez daha hayran olmamızı sağladı.

Harry biraz büyümüş ve değişmiş gibiydi. Ergenliğin sıkıntılarını artık sadece kendi içinde yaşamayan bir genç olmuştu. Sıkıntılarını, üzüntülerini, mutsuzluklarını en iyi arkadaşları Ron ve Hermione bile engelleyemiyordu. Ayrıca daha sonra okula gelen korkunç bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Öğretmeni de Harry’nin düşmanı kesilince; Harry’nin kendi iç savaşını her alanda, herkesle devam ettirmekten başka seçeneği de kalmıyordu.

Ona yalancı gözüyle bakanlar, Dumbledore’a yalancı gözüyle bakanlar, Harry’nin Dumbledore ile bilmediği bir sebepten eski samimiyetini kaybetmiş olması, sonu gelmez tuhaf ve karışık rüyalar, bu arada yaşanması için uğraşılan çetin bir aşk, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Öğretmeniyle devam ettirdiği yorucu bir mücadele ve son olarak ona çok yakın, sevdiği birinin ölümüne şahit olması bu kitabın ne kadar heyecanlı ve ürkütücü geçeceğinin de bir göstergesi bizlere.

Ayrıca, Voldemort neden illa ki Harry’yi ortadan kaldırmak istiyor gibi çok önemli bir sorunun da cevabını aldığımız Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Rowling’in yine bekleneni verdiği bir şaheser. Harry’nin öneminin arttığı ve olayların genel olarak Harry üstünden döndüğü bu kitapta, Bakanlık’ın okula karışması, iyilerin doğru olan tarafı bir türlü bulamaması ve Dumbledore’un gözden düştüğüne inanılması gibi haksızlıklar mevcut. Pek Harry’nin yılı sayılmayacak, bu yüzden sizi çok kızdıracak olaylı ve çetin bir Hogwarts senesine şimdiden hazır olun.


Arka Kapak Tanıtımı

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda: Yaz tatilini yanlarında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan Sihir Bakanlığı; öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; yeni karşı karşıya geldiği Ruh Emici'ler ve Ölüm Yiyen'ler, varlığını her zamankinden çok hissettiren Voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar, sürekli yenilenen bir kabus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü, beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek...

Dizinin ilk dört kitabından gözlerimizin önünde adeta etten kemikten bir büyülü dünya kuran J.K. Rowling, yaratıcılığıyla yine başrolde: Satırlara ve satır aralarına serpiştirilmiş zekice ayrıntılar, olay örgüsünü daha da zenginleştiriyor, büyülü dünyaya yeni renkler katıyor. Bu sürükleyici kitabı elinizden bırakamayıp kalınlığıyle ters orantılı bir hızla okuyacak ve tıpkı Harry gibi bir sonraki okul yılını iple çekerek Hogwarts'tan ayrılacaksınız.

#8 - Ocak 27 2007, 15:11:32
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Harry Potter ve Melez PrensYazar: JK.Rowling

Çevirmen: Sevin Okyay - Kutlukhan Kutlu

Orijinal İsim: Harry Potter and the Half-Blood PrinceSerinin altıncı kitabı olan Melez Prens birçok cevapla birlikte, arkasından soruları da getiren önemli bir kitap. Diğer kitaplara oranla heyecan dozunun daha az tutulduğu ancak, merak edilen birçok konunun da sonunda aydınlığa kavuştuğu bir bilgi hazinesi aslında.

“Voldemort neden Avada Kedavra laneti geri teptiğinde ölmedi, Voldemort’un annesinin soyu ne şekilde Slytherin’e dayanıyor, kitaba adını veren Melez Prens kimdir?” gibi daha birçok sorunun cevabına rastlamak mümkün oluyor. Kitap başlarda biraz durağan gibi gelse de -Ateş Kadehi ve Zümrüdü Anka Yoldaşlığı’ndaki koşuşturmacılı olaylarından sonra- okuyanı zamanla içine çekmeyi ve bırakmamayı başarıyor.

Harry’nin 16 yaşına girdiği ve artık genç bir büyücüden beklenen olgunlukta davranışlarla karşımıza çıktığı bu kitap, yeni bir Sihir Bakanı, yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Öğretmeni, yeni bir İksir Öğretmeni ve hatta Harry için yepyeni bir aşkı barındırıyor. Ron ve Hermione de Harry’nin en iyi arkadaşları olarak hikayeye her zaman dahil oluyorken, Harry’nin lider ruhu, diğer kitaplara oranla Melez Prens’te çok daha fazla boy gösteriyor.

Yüzyılın en karanlık büyücüsü Lord Voldemort’un bugünkü yüzünü göremesek de, Harry ve Dumbledore’la birlikte onun geçmişine giderek pek çok değerli bilgi ediniyoruz. Hatta Voldemort ve Dumbledore’un karşılıklı konuşmasına şahit oluyor ve o satırları heyecanla okuyoruz. “Voldemort geçmişte nasıldı, davranışları ne boyuttaydı, gerçekten başından beri mi kötüydü yoksa sonradan başka şeylerin de etkisiyle mi bu hale geldi?” gibi beynimizi kurcalayan birçok sorunun cevabını alabiliyor ve bir derece rahatlıyoruz.

Kitabın finalindeyse umulmadık bir ölümle karşılaşıyoruz. Harry için de, bizler için de önemli olan bu karakterin sürpriz ölümünün, sürpriz biri tarafından gerçekleştirilmesi tam bazı cevaplar bulmuşken, başka soruların kafamıza girmesine neden oluyor. Harry kendi dünyasında biraz daha yalnızlaşıyor; hayatının belki de son ve en önemli macerasına yanında sadece Ron ve Hermione ile çıkmak zorunda kalıyor.

Yedinci kitapla son bulacak olan Harry Potter serisinin, sondan bir önceki kitabı olan Melez Prens, birçok çözümü ve bazı düğümleri bir araya getirmeyi başaran; mutlulukla hüznü, varla yoku, olurla olmazı iç içe sokabilen okunması keyifli olan ve bir o kadar da hayranlık uyandırıcı olan bir eser. Özellikle üzücü ve sürpriz sayılabilecek finaliyle Rowling’e bir yandan takdir, bir yandan da sitem ettirecek bu kitabın sayfalarını karıştırırken, bütün Harry Potter kitaplarında bulmayı başardığınız sihirli gücün, sizi içine çekip bırakmamasına karşı koyamayacaksınız.


Arka Kapak Tanıtımı

Büyücüler dünyasında devam eden karmaşa artık Muggle'ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts'daki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu'ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy'un bir işler çevirdiğini fark eder.

Lord Voldemort'un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy'un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry'yi yine zor günler beklemektedir.
#9 - Ocak 27 2007, 15:14:05
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?Yazar: Newt Scamander takma adıyla JK Rowling

Çevirmen: Sevin Okyay - Gül Sarıoğlu

Orijinal İsim: Fantastic Beasts and Where to Find ThemJ.K. Rowling'in 2001 yılında Scholastic yayınevi tarafından basılan bu kitabı Comic Relief'e yardım amacıyla yazıldı. Comic Relief Afrika kıtasında ve İngiltere' de yardıma muhtaç insanlara yardım toplayan bir dernek. Kitabın tüm dünya üzerindeki satışından tamı tamına 15.7 milyon İngiliz Sterlini gelir elde edildi.

Adından da anlaşılacağı üzere Rowling bu kitabında yarattığı Harry Potter evreninde yer alan sihirli yaratıklardan bahsetmekte. Bu kurmaca kitabın yazarı ise Hogwarts mezunu, Sihir Bakanlığı'nda Sihirli Canavarlar ile ilgili birimlerde çalışan, Büyüzooloji alanındaki katkılarından dolayı 2.sınıf Merlin Nişanı ile ödüllendirilmiş Newt Scamander. Kitabın "Yazar Hakkında" kısmında yer alan bilgilerde ise Scamander'in Sihirli Yaratıklara ilgisini ve annesinin cesaretlendirmesi sonucu bir Büyüzoolog olduğunu öğreniyoruz.

Kitapta Büyüzooloji tarihinden ve dünyada bulunan 75 Sihirli Yaratıktan özenle bahsedilmiş. Scamander yaptigi seyahatlerden elde ettiği bilgilerle her yaratık hakkında pek çok değerli bilgi vermiş.

1918 yılında yazılan kitabın ilk baskısı 1927 yılına kadar yapılmamış. Fakat kitap büyü dünyasında şu anda 52. baskısını yapmış durumda. Aslında Sihirli Yaratıkların Bakımı dersi üçüncü sınıfta alınıyor olsa da Hogwarts öğrencilerinin ilk yıllarında almak zorunda oldukları kitaplar arasında bu kitap da yer alıyor.

Kitabın önsözünde ise Albus Dumbledore'un şu sözleri yer almakta:

"Bu kitabın sarışından elde edilecek kazanç Comic Relief'e gidecek. Bu da kitabı alırken verdiğiniz liraların ve Galleon'ların, bir büyücünün gücünün çok ötesinde bir sihir yapacağı anlamına geliyor.
"Eğer bunun elinizi cebinize atmak için yeterli bir neden olmadiğını düşünüyorsanız, tek dileğim, bir gün bir Mantikor'un saldırısına uğradığınızda yoldan geçen büyücülerin sizden daha hayırseverce davranmasıdır."


Arka Kapak Yazısı

Ülkedeki hemen her büyücü evinde, Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?'ın bir kopyası vardır. Şimdi, sadece kısıtlı bir süre için, Muggle'lar da Beşayak'ın nerede yaşadığını, Pofyumak'ın ne yediğini ve niye Hırpı içsin diye dışarı süt bırakmanın iyi bir fikir olmadığını öğrenme fırsatına sahipler.

Bu kitabın satışından elde edilecek kazanç Comic Relief'e gidecek. Bu da kitabı alırken verdiğiniz liraların ve Galleonların, bir büyücünün gücünün çok ötesinde bir sihir yapacağı anlamına geliyor. Eğer bunun elinizi cebinize atmak için yeterli bir neden olmadığını düşünüyorsanız, tek dileğim, bir gün bir Mantikor'un saldırısına uğradığınızda yoldan geçen büyücülerin sizden daha hayırseverce davranmasıdır.

Comic Relief bu kitabın satışından alacağı parayı, dünyanın en yoksul ülkelerinde yaşayan, en yoksul ve en zor durumdaki insanların bir kısmına yardımı amaçlayan projelere verecek.

#10 - Ocak 27 2007, 15:32:51
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Çağlar Boyu Quidditch
Yazar: Kennilworthy Whisp takma adıyla JK Rowling

Çevirmen: Kutlukhan Kutlu, Gül Sarıoğlu

Editör: Sevin Okyay

Orijinal İsim: Quidditch Through AgesJ.K. Rowling tarafından yazılan kitap Quidditch tarihi ve oyunda yer alan “herşey” hakkında bir eserdir. Yardım amaçlı yazılan bu kitabın geliri de Comic Relief’e bağışlanmıştır. Hogwarts Kütüphanesi’nden alınmış bir kopyasının çoğaltılmışı olarak basılan kitap, meraklısına Quidditch hakkında pek çok ince ayrıntıyla donatılmış. Yazar, Harry Potter ve Ateş Kadehi’ni bitirdikten sonra başladığı bu kitabını çok kısa bir sürede yazdı.

Kennilworthy Whisp adlı Quidditch hayranı ve uzmanı bir büyücü tarafından kaleme alınan kitap, yazarın Quidditch hakkında yazdığı pek çok kitaptan en önemlisidir.

Kitapta Quidditch oyununun ilk oynanış şeklinden uçan süpürgenin gelişimine, oyuna altın snitch’ in katılışından dünyada yer alan önemli Quidditch takımlarına kadar pek çok bilgi verilmektedir. Oyunun ilk olarak 11.yy’da Queerditch Marsh’da oynanmaya başlandığını belirten yazar o zamanlar oyunun tek bir topla (Quaffle)oynandığını da söylemekte.

Kitabı alanların ve alış tarihlerinin kitabın ilk sayfasında yer alırken kütüphane görevlisinden bir de küçük tehdit bu kısımda yer alır:
Bir uyarı: Bu kitabı parçalar, yırtar, lime lime eder, katlar, biçimini bozar, paçavraya çevirir, kirletir, lekeler, fırlatır, düşürür ya da herhangi bir şekilde zedeler, kötü kullanır ya da ona saygısızlık ederseniz yetkim ne kadarına el veriyorsa başınıza o kadar iş açılacaktır.

Albus Dumbledore’un kitaba yazdığı önsöz ise şöyledir:
“Bu kitaptan elde edilecek kazanç Comic Relief'e gidecek, onlar da sizin paranızı hayatları kurtarmak ve iyileştirmek için kullanacaklar - ki bu 1921'de Roderick Plumpton'ın Altın Snitch'i üç buçuk saniyede yakalamasından da daha önemli ve şaşırtıcı bir iş.”


Arka Kapak

Şimdiye kadar kendinize Altın Snitch’in nereden geldiğini, Bludger’ların nasıl ortaya çıktığını ya da Wigtown Wanderers’ın cüppelerinde niye kasap satırı resmi olduğunu sorduysanız, size Çağlar Boyu Quidditch gerekiyor demektir. Bu sınırlı basım, Hogwarts Okul Kütüphanesi’nde duran ve hemen her gün genç Quidditch hayranlarının başvurduğu kitabın bir kopyası.

Bu kitaptan elde edilecek kazanç Comic Relief'e gidecek, onlar da sizin paranızı hayatları kurtarmak ve iyileştirmek için kullanacaklar - ki bu 1921'de Roderick Plumpton'ın Altın Snitch'i üç buçuk saniyede yakalamasından da daha önemli ve şaşırtıcı bir iş.
#11 - Ocak 27 2007, 15:33:34
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

işte bi soru...

en sewdiğiniz hp kitabı hangisidir?
#12 - Ocak 27 2007, 15:36:55
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

en sewdiğim hp melez prens ama zümrüdüanka yoldaşlığı nın muhteşem olduğunuda kesinlikle inkar etmem onuda çok sewiorm
#13 - Ocak 27 2007, 15:38:53
Sabrı öğütler zaman
Oysa odur durmyan
Ben beklerim de
Zaman beklemez ki beni

kuzencm sna katılmıormm benm favori kitabım kesinlikle zümrüdüanka yoldaşlığıı.ve melez prenns çok hızlı bir kitap olmuş daha güzel olabilirdiii kesinlikle onun önüne geçemezz ayrıca çook ksaa
#14 - Ocak 27 2007, 15:44:50
« Son Düzenleme: Ocak 27 2007, 15:52:24 Gönderen: CeNedra »
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

resm ister msnz dicem ama kimse ilgilenmedi için koymuorm
#15 - Ocak 31 2007, 16:24:43
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Daniel Radcliffe' nin başrolünde oynadığı "Equus" oyununa ait yeni resimler yayınlandı. Dan resimlerde yarı çıplak olarak görülmekte. Oyunun yapımcısının bu "konu" hakkındaki açıklaması ise şöyle:

Elbiselerini çıkartmakta tereddüt etmedi.

Görünüşüyle ilgili kendine güveni var. Çocuk gömleğini çıkardığında tanık olduğum performanslara göre, Harry Potter Hogwarts'tan iyi ki çıkmış.

Daniel Radcliffe'nin rol aldığı "Equus" oyununun resmi sitesi olan www.equustheplay.com adresi yüksek çözünürlüklü yeni resimler yayınlandı


kaynak:www.hpff.net

bu resimlere laşmak isteyenler hpff.netten ulaşabilirler
#16 - Ocak 31 2007, 16:27:58
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Hogwarts TV Dünyasında

Aklını çalıştıran bir televizyon yapımcısı yepyeni bir televizyon şovuna imza atmak üzere. Bu yeni programda "Harry Potter tarzı" yatılı bir okulda 14 çocuk 18 gün boyunca sihir yapmayı öğrenecek.

Henüz adı belli olmamış olan bu şovda çocuklar, çeşitli kart hileleri, latince büyüler ve illüzyon göterilerini bu işlerde "uzman" olan kişilerin jüriliği eşliğinde seyircilere sergileyecekler. Kazananlar okulda kalmaya devam ederken kaybedenler okuldan ayrılacak. Bunun nesi ilginç ya da eğlenceli olur bilemiyorum ama yapımcılar bu yılın sonunda programı BBC kanalının özel çocuk kanalında yayınlayacaklar
 
#17 - Ocak 31 2007, 16:29:10
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Daniel' ın yarı çıplak pozlarının şokunu atlatamadan Emma Watson'ın en tatlı yıldızlar listesine girdiği haberi geldi 

Yurt dışında yayınlanan Sweet 16 dergisinin Mart sayısında "16 Yaş Altı En Tatlı 16 Yıldız" adlı bir makale yayınlanacak. Ve makalede 16 kişilik bir liste oluşturulmuş, listeye tüm şirinliği ile Emma Watson da dahil oldu. Listeyi hazırlayan dergi seçimlerini neye göre yaptıklarını da belirtti:

Bu özel makale için Hollywood’un en fazla gelecek vaad eden oyuncularını ve müzisyenlerini dikkate aldık. Listede yer alanlar sadece çok yetenekli değil aynı zamanda çok azimli gençler. Bunlar tam olarak Hollywood’un “tatlı çocukları”.
 

#18 - Ocak 31 2007, 16:29:56
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Dikkat Hırsız Var!

 J.K. Rowling'in 2003 yılında gelirini hayır kurumlarına bağışlamak amacıyla yazıdığı "Çağlar Boyu Quidditch" ve "Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?" adlı iki muhteşem kitabın tam 3,000 nüshası, hafta sonu bir geri dönüşüm fabrikasından çalındı.

Kitaplar, kırmızı renkli, plastik çantaların içindeydi ve kitaplar çalındığından polisler bu çantaların satışa sunulabileceğini söyledi.

Ayrıca, hırsızların fabrikaya girebilmek için kepenkleri bir hayli zorladıkları da edinilen bilgiler arasında yer almakta. 
 

 
 

#19 - Ocak 31 2007, 16:31:22
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Dan Yaşayan En Seksilerden Biri

İngiltere' nin sabah programlarında GMTV dünyanın yaşayan en seksi 100 erkeğini yayınladı. Ve bu listeye Daniel' da girdi. Listedeki en genç kişi olarak 82. oldu. Aynı listede 86. olan Borat' ı cazibesiyle geride bırakmayı başardı :D

 
 
#20 - Ocak 31 2007, 16:35:28
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

whohooo tam gaz kuzancimm devammmm 8)(ben buları biliodum gerçi ama olsn :D )ben resim istiyorum ayrıca kim demiş kimse ilgilenmiyo diyeee :nanik
#21 - Ocak 31 2007, 21:41:01
Sabrı öğütler zaman
Oysa odur durmyan
Ben beklerim de
Zaman beklemez ki beni

kzm sen ilgileniosn bi tek onu da yap bi zahmt ben resim koycam da ciddi bi anlamı olmicak 2 üye war  neyse artık bakarız belki yarın koyarım bu arada doal olarak haberleri biliosnhepsi hpff den alıntı ben zaten her fırsatta sölüorm da :D
#22 - Şubat 01 2007, 00:58:23
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

olabilir koycan yine de bi isteyen var dimi yanii
#23 - Şubat 01 2007, 21:39:50
Sabrı öğütler zaman
Oysa odur durmyan
Ben beklerim de
Zaman beklemez ki beni

pki peki koyarm
#24 - Şubat 02 2007, 09:18:34
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

beni de üyelere eklersen sevinirim :)
#25 - Şubat 02 2007, 10:03:09
Enjoy the silence.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.