Alternatifim Cafe

Allah Rızası İçin Ne Demek Düşündük Mü?

Discussion started on Dinî Hikâyeler

Hz ömer ra zamanında bir geç hacca gidiyor. günlerce yol yürüdüğü için dinlenmek maksadıyla bir agacın altın yatıyor. atı da o uykudayken yandaki bahçeye giriyor ağaçların yapraklarını yemeye başlıyor bahçenin sahibi atı o şekilde görünce atı kaçırtmak için bir taş alıp fırlatıyor. taş tam arın baına gelip ölümüne sebep oluyor. gürültüye uyanan genç atnın ölüsünü görünce o sinirle bir taşta o atıyor ve busefer o taş da yaşlı adamın ölümüne sebep oluyor. yaşlı adamın çocukları genci yakalayıp hz ömerin huzuruna çıkarıyorlar olay anlatılıyor. genç sonra diyor ki benim küçük kardeşlerim var. babamız vefat etti ve bıraktığı mirası ben sakladım bırakın gideyim onu emanet olrak yakınlarıma bırakayım diyor. oradakiler : eğer gidip de gelemeycek olursan ne olacak diyorlar. hz ömer ra de: eğer kendine kefil bulabilecek oursan git diyor. genç: Allah rızası için bana kefil olabilecek kimse var mı ? diye soruyor.   hemen ortaya Ebu Zer Gıffari hz çıkıoyr ve "ben varım , ben kefil olacağım." diyor.
    Yaşlı adamın yakınları hemen di
yorlar ki sen bizim büyüğümüzsün ama bak bu işin şakası yok eğer genç geri gelmeeycek olursa onun yerine kısasa sen tabi tutlursun ona göre iyi düşün diyorlar ebu zer ra de : yahu diyor cezayı çekecek benim siz neden tasa ediyorsunuz kefili benim diyor ve bir zaman tayin ediyorlar genci yolluyorlar. beklenen gün geliyor ama genç orta da yok. adamın çocukları ebu zer ra a biz sana demedik mi bu işin şakası yok diye diyorlar hz ömer ra gidiyor çocuklara rica ediyor ama vazgeciremiyor madem kefil oldu cezasını çeksin diyorlar tam artık kısas tatbik edilecek bir ses duyukuyor durun ilerden bir karaltı geliyor gelmesini bekleyelim ondan sonra eger o genc degil se kısas tatbik edilsin herkes merakla bekliyor ve gelen o gençtir. hz ömer ra gence soruyor: " be delikanlı hazır kirişi kırdın kefeni yırttın ne den geri dönüp ölümü seçtin ki ?" diyor. geç de hz ömer ra e: "ya ömer yer gelmeseydim de yer yüzünde bir tek mümin kalmadı mı dedirtseydm." diyor. bu sefer de hz ömer ra ebu zer ra a dönereki:"ey ebu zer neden böyle bir şeyi kabul ettin sonuçta dönmeyebilirdi sen canından olabilirdin diyor. ebu zer ra :"ya ömer yardım etmeseydim de yardım istendiginde bir müminin yardımına koşacak şu yer yüzünde bir tek mümin kalmadı mı dedirtseydim kabul etmeyerek?" diyor. hz ömer ra bu sefer gençlere dönüyor kararınız nedir diyor bunca zaman kararınızdan vazgeçmediniz hatta efendimiz sav in çok sevdigi sahabelerden olan bir zatın kısasa tabi tutulmasını istediniz şimdi ne yapıyorsunuz diyor. çocuklarda:"ya ömer biz davadan vageçtik ." diyorlar hz ömer ra de :"sizi vazgeçiren nedir?" diyor geçler de :" davadan vazgeçmeyipde yer yüzünde müslümanın hatasını örtecek hatasını affedecek bir tek müslüman kalmadı mı dedirtelim. biz de davamızdan vaz geçiyoruz." diyorlar

şim di bir kez daha Allah rızasının ne manaya geldiğini düşünmeye ve Allah rızası için kalkışılan bir işin sonucunun ne kadar büyük bir hayırlara vesile olduğunu bir kez daha tefekkür etmeye ne dersiniz
[/color]
#1 - Ocak 26 2007, 19:05:18
« Son Düzenleme: Ocak 26 2007, 21:33:40 Gönderen: h-ensari »
hangi güzel göz ki toprak olmadı / hangi ceylan göz ki yere akmadı
www.tevekkul.com

ellerine saglık:)
#2 - Ocak 26 2007, 21:43:45
« Son Düzenleme: Ocak 27 2007, 00:12:22 Gönderen: kuRRet-üL ayn »
banlamazsan ...................

Allah razı olsn.
#3 - Ocak 31 2007, 14:13:20
İmza kural dışı (En fazla 3 smile !)

allah razı olsun
#4 - Ocak 31 2007, 19:15:28
Kubar var duman var kumarbaz ayaklar,
Basar bu şehrin yollarında parçalanmış dudaklarla...

Allah bunu bizimle paylaştığı için işlerini rast getirsin inş.
#5 - Ocak 31 2007, 19:22:53

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.