Alternatifim Cafe

Türk Eğitim Sistemi

Discussion started on Eğitim

Yeni!
size haklarınızı öğretmez. hakkınızı nasıl arayacağınızı da öğretmez. bir şekilde neyin hakkınız olduğunu öğrendiyseniz bile yapabileceğiniz bir şey yoktur bu yüzden. 12 yıl okuyup bu sistemin içinde eğitildikten sonra liseden mezun olursunuz ve mahkemeye nasıl müracaat edilir, hiçbir fikriniz yoktur.

size çok temel sorunlarla nasıl başa çıkılacağı öğretilmez. nüfus cüzdanınızı kaybederseniz yapmanız gerekenleri tanıdıklarınıza sorarsınız. olur da üniversitede ailenizin yanından ayrıldınız diyelim, kiraya çıktığınız evin suyunu elektriğini üstünüze almanız gerektiği söylendiğinde ne yapacağınızı bilemezsiniz.

ekonomi hakkında zerre kadar fikriniz yoktur. “olm parayı biz basmıyor muyuz basalım parayı dağıtalım herkeslere kalmasın fakirlik falan, dış borcu da kaparız nedir yani ehuhu” dersiniz.

12 yıldır her sene resim dersi aldığınız halde resimle ilgili bir şey bilmezsiniz. o kadar yıldan tek hatırladığınız ‘bunlar nasıl çalı’ diye sizi azarlayan bir öğretmenin verdiği düşük nottur.

müzik dersinde notunuzu fülüt çalarak alırsınız. okulda müzik adına dinlediğiniz tek şey beethoven senfoni no 9’dur. okul zilinde o da.

fotosentezin nasıl yapıldığını sanki kendin yapacakmışsın gibi ayrıntılarıyla öğrenebilrsin. fakat olur da bir gün biyoloji dersinde evrim teorisini tartışmaya kalkarsanız, o konuda kimsenin tam bir şey bilmediği ortaya çıkar. en son birileri dalga geçme amaçlı ‘şimdi ben böyle kollarımı sallasam hep, yüz yıl sonra kanatlarım çıkçak öyle mi ahuaha’ , bir başkası ‘ben maymundan gelmiyorum kardeşim senin atan maymun olabilir benimki değil bana ne bana ne’ der. zaten okulda bir şeyi adam gibi tartışmayı bu kadar öğrenebilirsin.

alıntıdır.

#1 - Ocak 19 2007, 19:16:15
« Son Düzenleme: Mart 06 2007, 21:51:12 Gönderen: california »
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

Muhakkak.Ama şu sıralar bunu önüne geçmeye de çalışanlar var çok şükür.
#2 - Ocak 19 2007, 19:25:39

Kaynak Rica Ediyorum.İlgimi Çekti.

bir kişinin türk eğitim sistemi hakkında yazdığı bir yorumdur.ben de çok beğendim ondan koydum.devamı yok yani.
#3 - Ocak 19 2007, 21:04:51

Çok Güzel Yazmış Ve De Hemen Hemen Hepside Doğru...

Aslında Bakarsak Türkiye Eğitim Sisteminden Bahsetmek Yanlış Olur Çünkü Olmayan Bişiden Bahsedilemez...

#4 - Ocak 19 2007, 21:13:39

Çok güzel yazmış! Evet Türk Eğitim Sistemini eleştirmek çok kolay bir yol. Bunu yazan kişiye sormak isterdim şahsen Türk Milli Eğitiminin temel Amaçlarını da biliyormu? Diyelim ki biliyor. Ben şimdi bazı örnekler vermek istiyorum yaşadığım mesleki yaşantımdan. Şu an Demokrasi ve İnsan Hakları dersine giriyorum. Öğrencilerimin ve de velilerin ortak tepkisi: Ya hocam bu kadar ders dururken bu demokrasi de nereden çıktı? Ne işe yarar bu? Cevap veriyorum kendilerine; başta anayasa olmak üzere temel hak ve özgürlüklerinizi öğrenmenize yardımcı olmak ve insanlarda demokrasi bilincini oluşturmak bu dersin amacı. Tepki: Haa!   Hepsi bu ardından siz yine de bu çocukları sırf bunun için fazla sıkmayın. Daha çok örnek var mesela ekonomi dersi anlatıyorum; öğrencilerim, hocam biz ekonomist mi olacağız diyorlar. Ben de onlara evinizin bütçesini yapmayı öğrenseniz bile size fazlasıyla yeter diyorum ama nafile..  Şimdi soruyorum sizlere acaba sistemi eleştirirken bir de eğitilmemek için hertürlü yolu deneyen gençliğe ne demeli? Tamam kabul ediyorum sistemde hatalar var. Ben de zaman zaman şikayet ediyorum ama; ya en azından olandan yaralanmak istemeyenlere söylenecek bir söz yok mu?
#5 - Ocak 21 2007, 23:02:22
İNSAN EN GÜZEL KENDİNİ ANA DİLİNDE ANLATIR... KULLANMAK İSTEMİYORSAN BARİ KİRLETME... BİZİ FARKLI KILAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİMİZDİR DİLİMİZ...
... TÜRKÇE YAZ TÜRKÇE KONUŞ...

evet öğrenciler de o kadar istekli değil tabii ki bazı şeyleri öğrenmeye.tam tersine önlerine ne konursa alan bir kesim mevcut.
ancak,türev integral öğretilinebiliyorsa bir çocuğa,birkaç derste de haklarından söz ediliebilir,hiç de zor değil kanımca.
#6 - Ocak 22 2007, 21:05:26

BoUn

evet öğrenciler de o kadar istekli değil tabii ki bazı şeyleri öğrenmeye.tam tersine önlerine ne konursa alan bir kesim mevcut.
ancak,türev integral öğretilinebiliyorsa bir çocuğa,birkaç derste de haklarından söz ediliebilir,hiç de zor değil kanımca.
Evet sen de haklısın ama şu anda öğrenciler kendilerini tamamıyla össye odaklamış durumda ve öğretmeye çalıştığınız şeyler össde çıktığı sürece öğrenmeye çalışacaklardır ama aksi takdirde mesela ekonomi öğretmeye çalıştığınızda ya, hocamızın da deiği gibi, "biz ekonomist mi olacaz" ya da "bunlar össde çıkmıcakki neden öğrenelim" gibi cevaplar veriyorlar. Burda öss sisteminin hatası da var evet ama bence daha çok öğrencilerin yeni bişeyler öğrenmeye karşı isteksizliğinden kaynaklanıyor.
Örencilerde bu gayretsizlik olduğu sürece sistem değişse bile çok fazla şey farketmeyecektir bence öğrenmek istemeyen insanlar yine öğrenmeyeceklerdir.
#7 - Şubat 22 2007, 12:55:14

BErBat bir sistemOkulda o kadar Gereksizin içinde Dersmi yapılır.En iyi Dersanede Öğreniliyor.
Ve Coğrafyacı olmak isteyen kişiye Edebiyat Öğretiliyor ..Ve Fen Soruları yaptırıyorlar Sözele Fen Soruları yaptırıyorlar
Elin Japonu Bizim Peri Bacalarını Derste önündeki bilgisayardan internetle izliyor
Biz Tahtaya çiziyoruz .Öteki derslerde de öyle
Ne biçim iş yahu Gençlik Yıllarımız Deli Gibi Çalışmakla ve Stresle geçiyor
#8 - Mart 06 2007, 01:03:35

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.