Alternatifim Cafe

Çerkez Ethem Vatan Haini Mi? Vatan Sever Mi?

Discussion started on Cumhuriyet Tarihi

çerkez ethem "Beni ihanetle itham edenlere soruyorum: Ben ne zaman, hangi tarihte ve mevzide esasen müdafaa ettigim cepheden bir adim dönmüsümdür, bir tek kardes kani dökmüsümdür?"

sözlerime çerkez ethemin üsteki lafıyla başlamak istiyorum çerkez etem bence bir vatan severdi ve vatanına ihanet etmedi bi düşünün aşagıda bir yazı var onu okuyun bu şekilde saygı gören bir kişi vatanını satabilirmi  sonuçta çerkezler zor zamanlarında kendilerine kucak açan bir toplumu satıpta bir başkasının yanında yer almaz çerkezler savaşçı bir millettir bunu bilen düşmanlar o zaman ortalıgı karıştırmak için çerkez etemi vatan hayini ilan ettiler ve iki gurubu birbirine düşürmeye çalıştılar  tabi bu benim fikrim

Çerkez Ethem Ankara'ya silahli kuvvetleriyle girdigi zaman sokaklar doldurulmustu. Adamlari arasinda kadinlar da vardi. Ethem büyük sevkle karsilandi. Mustafa Kemal pasa otomobilini ona verdi. Bu Ankara'da bulunan tek otomobildi. Ethem TBMM'e geldigi zaman coskunlukla karsilandi." (Daga Çikan Kurt) Çerkes Ethem Ankara'da Mustafa Kemal Pasa'nin özel konugudur. Fevzi Çakmak ve Ismet Inönü Çerkez Ethem'i ziyarete gelirler. Sohbet konusu mevcut durum ve Yozgat isyanidir. Bu toplantida Çerkes Ethem ile Ismet Inönü ilk kez yüzyüze gelmektedirler. Konuyu Ismet Inönü açar. Bizim Yozgat dolaylarindaki ayaklanisi ne yazik ki kökünden söndürecek bir gücümüz kalmamistir. Bu gerçegi aci da olsa aramizda açiga vurmaliyiz.

son olarak dediğim gibi çerkez ethem bim görüşümce vatan hayini değil siz ne düşünüyorsunuz bu konuda yorumlarınızı bekliyorum
#1 - Ocak 08 2007, 23:18:13
« Son Düzenleme: Ocak 11 2007, 07:31:04 Gönderen: _TrAiToR_ »
Gözlerimizden deniz akıyor kapkara... (21 mayıs 1864)

t-mac

Çerkez Ethem o yıllarda Anadoluda çıkan ayaklanmaları bastıran o günün tabiriyle şehir eşkıyalığından halk kahramanlığına yükselmiş bir kişidir.Bunun memlekete tek faydası o ayaklanmayı bastıramayacak durumda olan Osmanlıya yardım etmiş olması.Sonra kendini çok büyük görerek Atatürk ün yerine göz dikmiştir."Ben kimseden emir almam" ve ""Ankaraya gidince Atatürk'ü öldüreceğim (?) " gibi sözle ve düşünceler sarfettiyse de başarılı olamamıştır.Benim bilgilerim bu kadar ama bir tarihçi arkadaşımız (tıreytır) yardımcı olabilir.
#2 - Ocak 09 2007, 20:29:51

VoL-RoCK

saolun arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için...
#3 - Ocak 11 2007, 08:16:37

kişisel duygularına kapılmasa bir vatan perver olabilirdi
#4 - Eylül 06 2007, 09:19:53

t-mac

kişisel duygularına kapılmasa bir vatan perver olabilirdi

Kişisel duygudan ziyade kışkırtma da vardır bu işin içinde,öyle tahmin ediyorum.
#5 - Eylül 06 2007, 12:08:29

düşman kışkırtması vardır zaten ordu desteği çekildikten sonra dış mihraplar karşılamıştır çetenin ihtiyaçlarını.
#6 - Eylül 06 2007, 13:55:13

Sonra kendini çok büyük görerek Atatürk ün yerine göz dikmiştir."Ben kimseden emir almam" ve ""Ankaraya gidince Atatürk'ü öldüreceğim (?) " gibi sözle ve düşünceler sarfettiyse de başarılı olamamıştır.

Kaynak lazım.Çerkez Ethem bu sözleri ne zaman söylemiş? Bu sözleri kim aktarıyor? Bunların hepsi kesin olarak açıklanıp doğrulanmadığı sürece kimse Çerkez Ethem'e hain diyemez.
#7 - Eylül 05 2008, 00:49:59
Yaşamak rüyasında gerçeği görmek...

Vatanseverliğini kullanıp onu hain olmaya sürüklemişlerdir.
Deniz Gezmiş'in tutuklanma sürecinde olduğu gibi.

#8 - Eylül 05 2008, 00:59:02
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Hevai

''Beni ihanetle itham edenlere soruyorum: ben ne zaman, hangi tarihte ve mevzide esasen müdafaa ettigim cepheden bir adim dönmüsümdür, bir tek kardes kani dökmüsümdür?"
O bir gerilla komutanıydı. Düşmana diş söktürdüğü gibi nefsine diş söktüremedi malesef. Ona hain damgası vurmak bilmem ne kadar doğrudur?
#9 - Aralık 12 2008, 16:55:54

Vatanseverliğini kullanıp onu hain olmaya sürüklemişlerdir.
Deniz Gezmiş'in tutuklanma sürecinde olduğu gibi.

Kesinlikle katılıyorum, vatanseverlik her zaman kullanılmıştır tarih boyunca..
#10 - Ocak 17 2009, 17:55:38
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

Çerkez Ethem hain değildir diyerek başlıyorum.Neden mi ? Dinle hele..

Bir yıldan uzun süredir tarih kitaplarıyla içiçeyim ve okumak istemediğim ama eline gelince bırakamadığın kitaplar vardır.Çevremdekilerin tarihçi ve edebiyatçı olmasıda beni bu işe tetikleyen bir etken,beni boşverdim şimdi bağlamak istediğim konu Çerkez Ethem.
Türkiye'nin en iyi tarihçilerinden ve aynı zamanda hocam olan Mustafa Kazandır'ın eline geçen Çerkez Ethem ile ilgili o dönemde yazılmış ve kendi kalemiyle yazdığı anıları okuma şansım oldu.
Bu kitapları kitapçıda yada başka bir yerde bulamazsın sebebini bilemem ama bulundurmuyolarmış.Bu kitapların içeriği bizzat o dönemi içerir bir anlamdada gözümde haberi yapılan bir gazete yaprağını canlandırır.

Çerkez Ethem'in hataları vardır bunu inkar etmiyorum,ama bir kişi savaşı bırakıp gidiyorsa bu onun vatanını sattığı anlamına gelmez.Vatan satma burda karşı tarafla anlaşma anlamında.
Onun yazdığı bir anıda çok güzel düşünceler aklıma takıldı.Bir insan vatan haini olsa kendi vatanının bayrağını görünce sarılıp ağlamaz.Gurbette yaşadığı anılar ansiklopedi olacak cinsten.
E tabi arkadaşların söylemelerinede bir anlamda katılıyorum tarih boyunca vatan sevgisi,aşırı olduğu anda çıkarlarına zarar gelenler bir şekilde düğmeye basıyorlar.Tarhuncu Ahmet Paşa gibi..

Tarihte birçok insan idam edilmiştir yada idam edilmeyip vatan haini ilan edilmiştir.Bunların kaçı hak kaçı sebepsiz sağlam bilgilere ulaşmak lazım.
Ben merak ettim cherokee nickli arkadaşımız bu bilgilere nerden ulaştı.Okumak isterim doğrusu.

İşte bazı şeyler üstünden zaman geçince yeni nesle gösterilir karar aşamasında olan beyinlerinde kafası karışır.Ermeni soykırımı gibi..Neyse konu dışına çıkmadan çıkıyorum.
#11 - Ocak 19 2009, 01:20:34
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.