Alternatifim Cafe

Viyolonsel

Discussion started on Müzik Enstrümanları

VİYOLONSEL

Alm., Violoncell, Bassgeige
Fr., Violoncelle
İng., Cello, Violoncello
İta., Violoncello

Uzunluğu : 125 cm 
Yayla çalınan telli bir çalgıdır.
Notası, dördüncü çizgi/ Fa,dördüncü çizgi Do (kalın seslerde) ve ikinci çizgi sol (ince seslerde) açkısı ile yazılır.
Orkestralarda genel olarak iki partisi bulunur.
Bir sekizli aşağıdan duyulur.
Solo ve eşlik görevi verilir.
Ses rengi zengin ve dolgundur.
Ses telleri: Do, Sol, Re, La olarak akort edilir. 

Ses dizisi genişliği :

Keman için aranılan nitelikler viyolonsel için de söz konusudur. Çalgının büyüklüğü nedeniyle, sol elin kuvvetli ve geniş, küçük parmağın uzun olması önemlidir. Bu çalgıya (özellikle yayını kullanabilmek için dayanıklı bir bünye koşuluyla) başlama yaşı on - on iki arasındadır. Fiziki nedenle daha geç başlamakta sakınca yoktur. Çalışma saatleri bünyeyi sarsmayacak biçimde düzenlenmelidir, iyi bir tutuş biçimi vermek çok önemlidir. Bu teknik çabukluğu etkiler.
     Yaylı çalgılar ailesinin bir sekizli kalın ses veren çalgısı viyolonsel, solo ve eşlik görevlerinde kullanılır. Kısaca Çello da denilen bu çalgının, senfoni orkestrasından başka, üçlü, dörtlü ve beşli yaylı topluluklarında önemli bir yeri vardır. Tenor ve bastaki ezgiler ile daha çok uzun ve ihtiraslı seslendirişler viyolonsele verilir.

Gevaert: "Melodik bir fikre tercüman olmağa layık olabilecek diğer bütün çalgılardan hiç biri Viyolonsel derecesinde insan sesini çıkaramaz; bunların hiç biri kalbin samimi duygularını onun kadar ifade edemez. Viyolonsel, duyuluş değişikliklerini yapmak görevini hemen hemen yalnız Kemana bırakmaz gibidir. Uç türlü insan sesini üstünde toplamıştır: Tenorun; gençliğini, Baritonun; erkekliğini ve Basın; sertliğini. En ince kirişi (chanterelle) aşırılıkla söylenmiş duyguların tercümanı olur; acılar, üzüntüler, aşk ile kendinden geçmek gibi. ikinci ve üçüncü kirişler, yumuşaklığa getirici ve sokulgan bir sese maliktirler ki, mutedil duygulan ifade ederler. Dördüncü kiriş, yalnız karanlık ve esrarengiz bir karakterde olan şarkılarda yarar" diyor.

ÇİFTLEMELER
Sesdaş Çiftleme:

Keman ile Viyolonsel: Dolgun bir duyuluş sağlanır. Viyolonselin ses rengi egemendir.

Viyola ile Viyolonsel: Dolgun bir duyuluş sağlanır. Viyolonselin rengi egemendir.

Viyolonsel ile Telli Kontrbas: Kalın bas sesleri katında dolgun ve yumuşak bir renk sağlanır. Çok az kullanılır.

Sekizliden Çiftleme:

Viyola ile Viyolonsel: Çok duygulu seslendirişlerde kullanılır, Çok iyi bir renk ve etki sağlanır.

Viyolonsel ile Telli Kontrbas: En çok kullanılan düzendir. İkisi ayrı ayrı partilerden çalmayıp bir partiden çalarlar.

İki Sekizliden Çiftleme:

Birinci Keman, ikinci Keman ve Viyolonsel: Bu biçim geniş ve uzun ezgilerde özellikle (F) de kullanılır.

Üç ve Dört Sekizliden Çiftleme:

Birinci Keman, ikinci Keman, Viyola ve Viyolonsel: Bu biçim çok az kullanılır ve soluklu çalgılarla katlanır.

#1 - Ocak 06 2007, 17:08:03
Bir bardak su içsem...
Geçer mi hiç'kırığım ?

#2 - Şubat 25 2007, 17:22:59
Sabrı öğütler zaman
Oysa odur durmyan
Ben beklerim de
Zaman beklemez ki beni

Çalabilmeyi çok istediim bi enstrüman...İşallah başlıcam yakında..
#3 - Nisan 30 2007, 18:14:06

ben çalıyorum
#4 - Mayıs 30 2007, 18:37:31
Sabrı öğütler zaman
Oysa odur durmyan
Ben beklerim de
Zaman beklemez ki beni

ben de bi ara buna kafayı takmıştım hep çalmak istiyodum ama artık istemiyorum yine de çalsam fena olmasdı :S
#5 - Eylül 21 2007, 13:54:58
I wiLL find something more
Smeone I am made for
Shame on u babyy
    _____fOR€V€R YOURSS_____

Off ben çok çok çok istiyorum çalmak.. Başlıcam bu sene..
#6 - Eylül 24 2007, 16:31:05
'kanla karışık yağmurlarla özgürlük yağıyor üstümüze.. gökyüzünden..'

En bi çalmak istediğim, arzuladığım enstüramandır efendim çello.
Fakat fazla kolay öğrenilmiyor, baya bir aşama katedilmesi gerekiyor bu mereti çalmak için. -Ki bir kere denemişliğim vardır, bu kadar narin ses çıkartan enstüramandan hiç olmayacak sesler çıkmıştı.- Görünüş itibariyle de oldukça nazik ve çekici.

#7 - Eylül 24 2007, 16:42:35
« Son Düzenleme: Eylül 24 2007, 16:47:36 Gönderen: Elf »
Viking's

bende çalmaya başlicam..
bilmiorum çok etkilio beni..
aşırı asil bi alet bence çalanı da asilleştirio... ;)
#8 - Eylül 24 2007, 16:58:49

Hayattan sonra ölümdesiniz..
Ama hayattayken ölmektesiniz!!!

çalmayı çok isterdim ...
#9 - Kasım 03 2007, 14:07:19
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Ben çalıyorum..
İlk başlarda çok zorlandım ellerim nasır tuttu hep ..
Gerçekten cok zor..
Ama çalmak güzel..
İnsan kaybediyo kendini..
Birazda sewmek gerek aleti..
#10 - Kasım 27 2007, 15:44:45
Bir bardak su içsem...
Geçer mi hiç'kırığım ?

faitHleSs

ÇaLmayı çok istiyorum.İnşallah bigün.
#11 - Kasım 27 2007, 16:10:35

bende çalmayı çok istiyorum ama para biriktirip almam ayrıca kursa yazılmam ve çalabilmeyi öğrenmem lazım buda en az iki sene sürer   :S
#12 - Mayıs 02 2008, 23:05:46
Birgün bana soracaksın,beni mi yoksa hayatı mı daha çok seviyorsun diye. hayatı diyeceğim, küsüp gideceksin ama hiçbir zaman bilmeyeceksin ki benim hayatım sensin.

bende çalmayı çok istiyorum ama para biriktirip almam ayrıca kursa yazılmam ve çalabilmeyi öğrenmem lazım buda en az iki sene sürer   

#13 - Mayıs 02 2008, 23:07:03
Birgün bana soracaksın,beni mi yoksa hayatı mı daha çok seviyorsun diye. hayatı diyeceğim, küsüp gideceksin ama hiçbir zaman bilmeyeceksin ki benim hayatım sensin.

evet evet başladım kursa : )
taksim tünel'de Varol müzik'ten aldım..
kurs için de Bakırköy' de BASAD (bakırköy sanatçıları derneği) ı tavsiye ediyorum..
fa anahtarı kullanılır, şekil itibariyle bir kadın vücudunu andırır.
sesi insan sesine en çok benzeyen sazdır.
kemandan zordur; çünkü viyolonselin notaları bastığımız "fingerboard" kısmı kemana göre daha büyükçedir ve parmakları hareket ettirmek daha zordur.. bir bayana en çok yakışan çalgıdır bana göre..
#14 - Mayıs 06 2008, 16:17:18
« Son Düzenleme: Ekim 11 2008, 12:58:07 Gönderen: dreamtheater »
Beatles'te Beş Minare

#15 - Aralık 26 2008, 19:45:51
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.