Alternatifim Cafe

Osmanlı Tokadı Nerden Geliyor Bİliyormusunz?

Discussion started on Osmanlı Tarihi

M.A.V.I_21

Osmanlı zamanında ordu çeşitli birliklerden oluşurmuş. O birliklerden biride Tokatçı grubu imiş. Tokatçı denilen askerler devşirmelerden oluşur ve gayet iri yapılı, iri elli kişilermiş. Bunların özel çalışma salonları varmış. Salonlarda mermerden yapılı olan büyükçe kolonlar varmış. Tokatçılar bu mermer kolonları tokatlayarak ellerini daha da geliştirirlermiş. Savaş sırasında ordunun en arkasında bulunur savaşın sonlarına doğru hızla savaş alanına girer ve bitkin durumda olan düşman askerlerini tek tokat darbesiyle yerle bir ederlermiş. Tokat attıkları kişinin yüzünü içeri çökertir ve beyin kanaması geçirmesine sebep olarak öldürürlermiş.İste Nam-ı değer OSMANLI TOKATI buradan geliyor.
#1 - Ocak 05 2007, 20:48:26

vayyy beeaa  :hönk mermere vura vura çökertir tabii  :4  teşekkür ederim paylaşımın için
#2 - Ocak 05 2007, 21:15:36
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

M.A.V.I_21

rica ederim o zamanda öyleymiş bide şimdiki zamana bak.tüfek icad olundu mertlik bozuldu :) he he
#3 - Ocak 09 2007, 20:11:04

teşekkürler umarım babam böle bişe okumaz
#4 - Şubat 19 2007, 13:52:57
BİR HİLAL UĞRUNA YARAB NE GÜNEŞLER BATIYOR.
Derken Mehmet Akif bizi düşündümü acaba.
herşey hilal uğruna.

valla ilginçmiş ben hiç tokatçı grubu duymamıstım genel kultur için sagol
#5 - Ekim 20 2007, 10:53:04

Yaw ne güzel sıkıyorsun

Osmanlı zamnında keçe işlerinde keçe dövülmesiyle ilgili bi iş var (ismini hatırlamıyorum)orda çalışan insanlar keçe dövdükleri için elleri ağır olurmuş.

arkiyolik kazılarda da kafatası ve göğüs kemiği içeridoğru çökmüş insanlara rastlanmıştır.

yani özel hazırlanmış bir gurup değil tamamen doğal çalışma şartlarında meydana gelen bir özellik.
#6 - Şubat 18 2008, 17:09:52

Sana kurdum saatimi geceden
Seni vurdum yüzüme ayıldım
İşim gücüm tek sensiz bügün
Bu sabah yar sana uyandım

hep merak ederdim nerden geldiğini bu tokatın ilginçmiş
#7 - Nisan 02 2008, 20:15:43
"Biz sizden Kıbrıs Krallığı'nı alarak kolunuzu kestik. Siz ise donanmamızı yenmekle bizim sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen kol yerine gelmez ama tıraş edilen sakal daha gür biter."
                                             SOKULLU MEHMET PAŞA

Yaw ne güzel sıkıyorsun

Osmanlı zamnında keçe işlerinde keçe dövülmesiyle ilgili bi iş var (ismini hatırlamıyorum)orda çalışan insanlar keçe dövdükleri için elleri ağır olurmuş.

arkiyolik kazılarda da kafatası ve göğüs kemiği içeridoğru çökmüş insanlara rastlanmıştır.

yani özel hazırlanmış bir gurup değil tamamen doğal çalışma şartlarında meydana gelen bir özellik.
hangisi doğru şimdi.. ? 

özelmi çalışmışlar yoksa genetik mi? yani normalde zaten güçlü elleri mi vardı o kadar..
#8 - Nisan 06 2008, 00:41:56
seni küçümseyeni sen kıçımsa.. !!!

Yaw ne güzel sıkıyorsun

hangisi doğru şimdi.. ? 

özelmi çalışmışlar yoksa genetik mi? yani normalde zaten güçlü elleri mi vardı o kadar..
Genetikmi değilmi onu bilmemde özel bir çalışma olmadığını biliyorum keçecilerde çalışan işçilerin devamlı keçe dövdükleri için bir süre sonra kolları falan gelişmiş tabi sonrasıda malum gelen çakmışlar indirmişler arkeolojik kazılardada da kalıntılara rastlanmış genelde kafatası ve göğüs kafesi çökmüş olarak bulunmuşlar .
#9 - Nisan 07 2008, 15:14:54

Sana kurdum saatimi geceden
Seni vurdum yüzüme ayıldım
İşim gücüm tek sensiz bügün
Bu sabah yar sana uyandım

Yaw ne güzel sıkıyorsun

hangisi doğru şimdi.. ? 

tabi ki KuTuP ' un dediği...
#10 - Mayıs 06 2008, 17:40:07
« Son Düzenleme: Mayıs 06 2008, 17:41:14 Gönderen: pr0can_can »
kısmet

değişik :D
#12 - Mayıs 10 2008, 23:43:57
Yağma yağmur sağanak bu sağanak için yok sığınak.

hangisi doğru şimdi
#13 - Ağustos 09 2008, 00:08:41
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

Ellerini mermerlere vurdukları doğrudur.. Osmanlı'nın tokatçı ordusu vardır ve bu ordunun adı Başıbozuk'tur. Delibaş da denir. Düzensiz bir ordudur. Bu ordudaki adamlar kendilerini mermer döverek geliştirirler..(-di)

Edit: (-di) tabi, artık yok böyle şeyler. Şimdi çıt kırıldım, metroseksüel erkeklerimiz var. Osmanlı tokatını yese kafası kopar gider yüzlerce metre ileriye..
#14 - Ocak 08 2012, 17:22:32
« Son Düzenleme: Ocak 08 2012, 17:55:14 Gönderen: etc. »
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Ben şöyle biliyodum , (etc. sana saygısızlık gibi olmasın paylaşcam) Tokat kalesinde bi adam diğerine tokat atmış , sonra oranın adı tokat olmuş . Sonra tokatta yüzüne vurmuşmuydu biri galiba . Yok sanırım bu başka hikaye
#15 - Ocak 08 2012, 17:52:23
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Güzel hikaye. : ))
#16 - Ocak 08 2012, 17:56:09
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

yok ya vardı böyle bişey sanki , uydurmuyorum ;p

ayrıca metroseksüelliğin nesi kötü . kıl yumağı gibi dolaşıyosunuz ortalıkta
#17 - Ocak 08 2012, 17:58:00
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Osmanlı'daki adamlar bakımsız mıydı? Şimdiki nesilden çok daha bakımlı ve heybetliydiler. Geçmişe gidip gördüm de ordan biliyorum. : p
#18 - Ocak 08 2012, 18:07:17

Küpen var mı sen ondan haber ver ;p
#19 - Ocak 08 2012, 18:16:36

J.D. Salinger

Küpe kadın süsüdür, takmam. Yoksa Yavuz Sultan Selim takıyordu mu diyeceksin? Sakın deme. : ))))
#20 - Ocak 08 2012, 18:32:21

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.