Alternatifim Cafe

Hitler Döneminde Almanya

Discussion started on Avrupa ve Bizans Tarihi

Hitler Döneminde Almanya:

Ekonomik bunalım sonucunda Almanya’da Nazi partisi ve Komünistler güçlendiler. Koalisyon hükümetleri yönetimde başarısız olunca Eylül 1930 seçimlerini Nazi partisi kazandı ve Hitler 1933’te parlamentodaki en büyük partinin lideri olarak başbakan oldu.

Bu başarı, temellerini; Yahudi düşmanlığı, Komünist tehlikenin abartılması, Weimar Cumhuriyetinin federal yapısına karşılık merkeziyetçi eğilimler, Versailles Antlaşmasının reddi ve daha atılgan bir dış politika söyleminden alıyordu. Hitler iktidara geldikten hemen sonra yapılan yeni seçimlerden Naziler daha da güçlenerek çıktılar ve diğer partiler kapatıldı. Aynı yıl Almanya Milletler Cemiyeti’nden ayrıldı. 1934’te Hindenburg ölünce Hitler devlet başkanlığını da üzerine aldı. Nazi partisine üye sayısı 1929’da 176.000 iken, 1933’te 2.000.000, 1944’te 6.000.000 oldu.

1934-39 döneminde Almanya’da totaliter bir devlet yapısı oluşturuldu. En önemli denetim araçları, Himmler’in yönetimi altındaki birleştirilmiş polis, güvenlik ve SS örgütleriydi. Nisan 1933’te Yahudiler kamu görevlerinden ve üniversitelerden atıldı, serbest meslek alanlarına girmeleri de yasaklandı. 1935’teki yasayla Alman kanı taşıyanların Yahudilerle evlenmesi yasaklandı. Yahudiler tüm yurttaşlık haklarını yitirdiler. 9-10 Kasım 1938’deSS’lerin yönettiği büyük bir Yahudi kıyımı oldu. Mallarının büyük bölümüne el kondu ve hayatta kalanlar savaş başlayana kadar gettolarda yaşamak zorunda kaldılar. Savaş sırasında ise Avrupa’nın Alman işgaline giren kesimlerinde yaşayan 8.300.000 Yahudi’nin 6.000.000u toplama kamplarında öldü.

Dış politika ise 3 aşamadan oluşuyordu: 1) Versailles Antlaşmasının getirdiği kısıtlamalardan kurtulmak, 2) Almanya dışında yaşayan tüm Almanların Almanya sınırları içine alınması ve 3) “lebensraum” yani yaşam alanı politikasıyla Alman devletinin refahının en üst düzeye çıkarılması. Nazi partisinin politikalarına karşı önlem alınmaya ancak, bu üçüncü aşamanın başladığının işareti olan Çekoslovakya’nın tümünün işgal edilmesinden sonra başlanacaktır.

Dipnot=
*Hitler aslında tüm bu politikalarına karşın Alman değil Avusturya asıllıdır ve oraya da saldırmıştır.
*Almanya’ya karşı canla başla savaşan İngiltere ve Fransa bu konuda da başta ilgisiz bir politika izlemiş, işin ucu kendilerine dokunana kadar ona ses çıkarmamış, hatta Time dergisi Hitler’i kapak yapmaya kadar gitmiştir.

#1 - Ocak 04 2007, 01:14:53

Kendilerinden olmayanlara her türlü işkence ve katliamı yapmalarına, onların mallarına el koymalarına ve yahudileri tuttuklarında kendilerinin de öldürülmelerine iyi denebilirse..hmm evet.

İşte bir son gülememe durumu oldu..aksilik.
#2 - Ocak 04 2007, 21:51:04

bi soru sorucam hitlerin bu yahudi düşmanlıgı nerden gelio veya nasıl olusmus?Avusturya-Almanya zaten tarihte birbirleriyle yakin değil miydiler akrabalık yönünden hitler bence tamamıyla alman kanı tasıyoo
#3 - Aralık 06 2007, 23:59:27
Kural Dışı İmza

efendisiz

Avusturya da Almanya gibi Germendir ... Yani Hitler Almandır ... 
#4 - Aralık 18 2007, 01:08:25

youtube da bir video izliyordum atatürk e hakart içerikli kemal=hitler yazıyordu...
demekki hitler bu kadar kötü...
kims sevmediğine göre..
zaten iyi oldu youtube u kapattılar...
#5 - Ocak 22 2008, 13:23:09
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

bi soru sorucam hitlerin bu yahudi düşmanlıgı nerden gelio veya nasıl olusmus?Avusturya-Almanya zaten tarihte birbirleriyle yakin değil miydiler akrabalık yönünden hitler bence tamamıyla alman kanı tasıyoo

"Ne zaman bir tiyatro gösterisi, bir müzik abartılsa Yahudi yapımı bir şey olduğunu görüyordum. Bunu abartanlar da Yahudilerdi. Bir çok alanı ele geçirdikleri için tüm alanlarda birbirlerini kayırıyorlardı. Güzel bir Alman yapıtı 10 üzerinden 5 alamazken Yahudi yapıtları 10 alıyordu. Bu yüzden bir anti-semitist olmaya karar verdim."
demiş zamanında ve "bunun için" yaklaşık olarak 5.5 milyon Yahudi katletmiş bu güzel adam.

youtube da bir video izliyordum atatürk e hakart içerikli kemal=hitler yazıyordu...
demekki hitler bu kadar kötü...
kims sevmediğine göre..
zaten iyi oldu youtube u kapattılar...

Yazar burada ne demek istedi?
#6 - Haziran 28 2008, 03:27:42

Punk- O -Rama

"Ne zaman bir tiyatro gösterisi, bir müzik abartılsa Yahudi yapımı bir şey olduğunu görüyordum. Bunu abartanlar da Yahudilerdi. Bir çok alanı ele geçirdikleri için tüm alanlarda birbirlerini kayırıyorlardı. Güzel bir Alman yapıtı 10 üzerinden 5 alamazken Yahudi yapıtları 10 alıyordu. Bu yüzden bir anti-semitist olmaya karar verdim."
demiş zamanında ve "bunun için" yaklaşık olarak 5.5 milyon Yahudi katletmiş bu güzel adam.

Bunların tiplerini görünce birkez daha nefret ettim hayattan.Kendimi balkondan aşağıya atacağım,o derece.Konuya binaen "American History X" filmini öneririm.  :artis
#7 - Haziran 28 2008, 19:31:36
« Son Düzenleme: Haziran 28 2008, 19:34:48 Gönderen: Gebere Jackson »

Adolf Hıtler'in Kavgam adlı kitabını okursan Yahudi düşmanlığını da anlarsın..
#8 - Haziran 28 2008, 20:33:12
İmzanız kural dışı.

Punk- O -Rama

Adolf'un resimlerinin Yahudiler tarafından beğenilmediği içinde anti seminist olduğu söylenir.
#9 - Haziran 28 2008, 20:34:18

Adolf'un resimlerinin Yahudiler tarafından beğenilmediği içinde anti seminist olduğu söylenir.

Kaynak getir, kabul etmem!!!

Adolf Hıtler'in Kavgam adlı kitabını okursan Yahudi düşmanlığını da anlarsın..

Sana soralım öyleyse; sana göre Yahudiler ne kadar tehlikeli?
#10 - Haziran 28 2008, 20:40:18

Punk- O -Rama

Kaç sene önce duymuştum adamım,hatırlamıyorum. ;) ;) ;) ;)

Yahudiler ne kadar tehlikeli?

Zenci kesim kadar tehlikeli kendileri. ;) Birgün Dünya'yı ele geçirecekler.  :öff

idit: White Power Skinhead Rulez!.
#11 - Haziran 28 2008, 20:46:45
« Son Düzenleme: Haziran 28 2008, 20:48:25 Gönderen: Gebere Jackson »

Kaç sene önce duymuştum adamım,hatırlamıyorum. ;) ;) ;) ;)

Eheh peki öyleyse. Ha unutmadan; ;))

Mussolini ve Hitler'i avatarında görmek isteyenler için:

Bu da küçültülerek koyulabilir;

#12 - Haziran 28 2008, 20:49:54
« Son Düzenleme: Haziran 28 2008, 20:50:58 Gönderen: Mihayloviç »

Punk- O -Rama

Pek yakışıklılar ;) Kendime evereceğim bunları. ;)
#13 - Haziran 28 2008, 20:51:53

depresif

Bıyıklara bakar mısınız? :ask Ceren bence bunun poposu da böyle güzeldir, sen ne düşünüyorsun bu konuda? :ask

Hitler! :urock
#14 - Haziran 28 2008, 21:03:23

Punk- O -Rama

Popo dedin mi akan sular durur bebeyim.Dur bir bakalım şu afet-i devranın popolu bir resmine.

Çok sıkı poposu varmış gibi duruyor,bakın endama,hayranım kendisine. ;)
Yüzündeki anlamsız,etrafa melül melül bakışı bertaraf,yinede "ulan salak gibi görünmiyim lan" diyipte Kadir İnanır misali bakmaya çalışan garip kişilik.

Kimde vardır bundaki karizma?Boy,pos,endam,şıklık."Ayoool bakkal müsveddesi 10 tane yumurta ver ordan,kızzzz bakmasana öyle oyarım seni!!!!" minvalindede bakıyor sanırım.Ben insan sarrafı mıyım yoksa,neyim ben?Son noktayı bu resim koymalı. ;)

Oii Oiiii <3 <3 ,Sna geliormhh Adolfffff. <3  :ask
#15 - Haziran 28 2008, 21:12:31

Yeni!
100810
#16 - Ekim 14 2009, 19:22:21
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:51:43 Gönderen: hebâL-i fesâne »
Hakk ulaşır. Hakkı bırakmaz, alır.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.