Alternatifim Cafe

sihirli ve büyülü diziler çocukları uçuruyor....

Discussion started on Aile, Çocuk Eğitimi ve Gençlik Sorunları

Mesaj: #1‘Sihirli’ ve ‘büyülü’ diziler çocukları uçuruyor!

Çocuğunuz karşınıza geçip yaptığı ilginç el kol hareketleriyle kendisini farklı bir cisme veya başka bir kişiye benzetmeye çalışıyorsa, hatta koltukların üstünden uçmaya kalkışıyorsa sebebini uzaklarda aramayın.

Televizyonlarda yayınlanan ‘sihirli’ ve ‘büyülü’ dizilere bakmanız yeter. Kanal D’de "Sihirli Annem" ve "Ruhsar", Star’da "Bücür Cadı ve Perili Ev", Show TV’de Hamdi Alkan’ın hem yazıp hem oynadığı "En İyi Arkadaşım" gibi diziler çocuklar sayesinde reyting yapsa da uzmanlar, son zamanlarda artış gösteren büyü ve sihir gibi fantastik motiflerle süslenmiş filmlerin sakıncasına dikkat çekiyor.

Çocuğu saatlerce ekran karşısında kalan aileler ve uzmanlar, bu tür dizilerin çocukların yaşantısını olumsuz yönde etkilediğini düşünse de dizi yapımcıları farklı düşünüyor. Kanal D Dramalar Koordinatörü İnci Kırhan Gündoğdu, kendi kanallarında yayınlanan ‘Sihirli Annem’in çocukların psikolojisini bozduğuna inanmıyor. Aksine dizinin çocuğun hayal dünyasını geliştirdiğini düşünen Gündoğdu, gerçek sevginin ‘sihir’ olduğunu söyleyerek projeye sahip çıkıyor. Çocuk hedef kitleye iş yapan yapımcı ve senaristlerin çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizen İnci Kırhan Gündoğdu, "Çocuklar bizim geleceğimizdir." diyor. Star’da ekrana gelen "Perili Ev" dizisinin senaryo yazarı Caner Güler, "Perili Ev"de sihirin fayda değil zarar getirdiğini işlediklerini söyleyerek, "Bizde sihir olumlu değil, olumsuzdan olumluya gönderme yapmak için kullanılıyor. Çocuğun yaptığı sihirler ailenin başına dertten başka bir şey getirmiyor. Çocuk, meselelerin, sihirle değil, ancak aklı ve kalbi ile üstesinden gelebileceğini anlıyor." diyor. Ekranlardaki sihirli dizilerin çoğalmasını dünyayı saran Harry Potter rüzgarının tetiklediğini düşünen Güler, problemlerin üstesinden sihirle değil; ancak sevgi, saygı ve aile içi dayanışma ile gelinebileceğini düşünüyor.

Aileler filtre görevi üstlenmeli...

Büyü ve sihir içeren dizilerin çocukların ilgisini çekmesini belli sebeplere bağlayan Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Ahmet Çevikaslan, "Kötülerin hakkından gelen çocuk kahramanlar, isteklerini yaptırmak amacıyla büyüklere kafa tutan küçükler, oyunbazlık yapan çocuklar, çocuklardaki doğa üstü güçler bunlardan sadece bazıları. Ekranlardaki çocuk karakterler, gerçek hayattakilere göre daha başarılı, güçlü, zeki ve bazen de üstün güçlerle donatılmış durumda ve hep iyiler kazanıyor. Bu durum da çocuğun günlük yaşamdaki davranışlarını olumsuz yönde etkiliyor." diyor. Çevikaslan’a gelen hastalar arasında ailelerine cep telefonu aldırmak için kavga yapan çocuklar ve okullarda kendi aralarında cin, büyü, sihir sohbetlerinden etkilenen çocuklar başı çekiyor. Dr. Çevikaslan, sihir ve büyü içeren dizilerin yapımcılarına ve ailelere tavsiyede bulunarak, "Çocuk izleyicilerin duygusal ve zihinsel özellikleri hesaba katılmalı. Yapımcıların sorumluluğu yanında, anne babaların da evlerinde bu tür diziler için çocuklarına filtre görevi üstlenmeleri gerekir." diyor.

Alıntıdır

#1 - Aralık 20 2006, 20:14:57
"Kücük seylere gereginden cok önem verenler, elinden büyük is gelmeyenlerdir."

çocuklar sihirli büyülü dizileri izleyerek gerçekte bunları kendisinin de yapabileceğine inanıp düşüncesini sihre dayıyor..fakat bence harry potter çocuklar için çok sakıncalı kendimden örnek verirsem küçük asalar alıp büyü yapmaya çalışırdım. ailelere çok görev düşüor bu konuda çoookk
#2 - Aralık 24 2006, 15:31:54
İnSaN VaR OlDuKçA EvRENdEkİ DüZeN DeĞiŞmEz

çocuklar sihirli büyülü dizileri izleyerek gerçekte bunları kendisinin de yapabileceğine inanıp düşüncesini sihre dayıyor..fakat bence harry potter çocuklar için çok sakıncalı kendimden örnek verirsem küçük asalar alıp büyü yapmaya çalışırdım. ailelere çok görev düşüor bu konuda çoookk
evet canım yaa çok doğru ama tv hayatımızı felç etmiş durumda biraz da önüne geçmek zor gibi....
#3 - Aralık 30 2006, 15:08:26

yha 25 30 yaşındaqi bilinçli insanlar bile böle saçma disilerde rol alıolarsa çocuqlarda islerler  ;)
bunda çocuqların hiç suçu yhoq bütün suç büyüklerin :yanlis
#4 - Aralık 31 2006, 16:49:31
KaDeRiMdE bUdAmI WaRdI sEwDiİm ÇeWrİmDıJI  :D

*__M-@-s-s-@-c-r-e__*

onlar da izlemesin..
iyi uçuşlar.. :öff
#5 - Aralık 31 2006, 16:58:13

yha nası onlar da islemesin duyarsız büyüqleri twde onu açarsa çocuqta oturur isler
sonuçta ÇOCUK  ;)
#6 - Aralık 31 2006, 17:03:16
KaDeRiMdE bUdAmI WaRdI sEwDiİm ÇeWrİmDıJI  :D

xX_NightmarE_Xx

yha nası onlar da islemesin duyarsız büyüqleri twde onu açarsa çocuqta oturur isler
sonuçta ÇOCUK  ;)

öenmli olan ailelerin o dizileri açması değil. o tür dizilerin tw lerde yer alması...
#7 - Ocak 02 2007, 03:43:38

t-mac

Zaten o dizileri televizyon programlarına koyan adamların amaçları  bir Türk neslini 'daha' köreltmek değil mi..başka bir amaçları olamaz.. pokemon diye bir çizgifilm vardı çoğu dünya ülkelerinde yayınlanıyordu..nedense bir Türk çocuk (artık gerizekalı diyre nitelendireceğimiz ) kendini pokemon sanıp camdan atmıştı..bir canı aldı o çizgifilm..başka bir ükede böyle bir vaka duyan var mı?!
#8 - Ocak 06 2007, 23:56:14

arkadaşlar ilgilendiğiniz için saolun...

tv da böylesi dizilerin konması mı suç yoksa ailelerin mi suçu derken şüpheliyim açıkcası kimi suçlayacağımda...
#9 - Ocak 07 2007, 12:10:16

t-mac

arkadaşlar ilgilendiğiniz için saolun...

tv da böylesi dizilerin konması mı suç yoksa ailelerin mi suçu derken şüpheliyim açıkcası kimi suçlayacağımda...

İlkin tv ye konması.Ne gereği var.Beyin sulandırmak amaç.Ama çocuğuyla ilgilenen ve onun içim yanlışı doğruyu bilen bilinçli ana baba yine onu böyle şeylerden uzak tutar.
#10 - Ocak 19 2007, 16:05:15

benim kuzenim kendini peri sanıyordu bi ara kendini pencereden sallandırmıştı..son anda kurtardık ne olcak kii ben periyim ben öLümszüm diyordu :S
#11 - Ocak 21 2007, 17:06:33
"Bir kız öğrenciyi başını örttüğü için tahsil hakkından mahrum etmek,İstiklal Savaşı başlarında ve Maraş'ta düşmanlar tarafından başörtüsü çekilip düşürüldüğü için başlayan milli şahlanışın ruhuna tükürmektir."
Necip Fazıl Kısakürek;);)

uyuşturuc uya HAYIR!! OKUMADAN GEÇMEYİN ;) //forum.alternatifim.com/index.php?topic=68882.0

benim kuzenim kendini peri sanıyordu bi ara kendini pencereden sallandırmıştı..son anda kurtardık ne olcak kii ben periyim ben öLümszüm diyordu :S
allah allah çocukta nasıl bir yankı uyandırıyorsa dediği şeye bakarmısın ölümsüzüm dikkat edin bence çocuğa...
insanda psikolojik dengesizlik de oluşturuyor bir bakıma...
#12 - Ocak 22 2007, 12:44:58

allah allah çocukta nasıl bir yankı uyandırıyorsa dediği şeye bakarmısın ölümsüzüm dikkat edin bence çocuğa...
insanda psikolojik dengesizlik de oluşturuyor bir bakıma...
ztn bu oLaydan beri psikoLojik tedavi görüyor ... görmesi de şart yanii
böyLe diziLer çocukLarın hayaL gücünü geLiştiriyor diyenLere de cevap işte :öff
#13 - Ocak 23 2007, 16:21:41
"Bir kız öğrenciyi başını örttüğü için tahsil hakkından mahrum etmek,İstiklal Savaşı başlarında ve Maraş'ta düşmanlar tarafından başörtüsü çekilip düşürüldüğü için başlayan milli şahlanışın ruhuna tükürmektir."

uyuşturuc uya HAYIR!! OKUMADAN GEÇMEYİN ;) //forum.alternatifim.com/index.php?topic=68882.0

doğru arkadaşım tedavi görmesi iyi olmuş...
#14 - Ocak 27 2007, 18:32:15

barbie9138

bütün bu vakalardan sonra kim çoçuğun hayal dünyasının geliştiğini söyleyebilir. yapımcılar sadece dizinin devamı için böyle laflar ortaya atıyor. hayal dünyası allah aşkına böyle mi gelişir?
#15 - Ocak 27 2007, 18:41:37

bizim üLkemizde evet böyLe :öff
#16 - Ocak 29 2007, 23:14:33

BoUn

Bildiğimiz gibi çocukların hayal dünyaları zaten çok geniştir ve çocuklar hayallerindeki bazı şeylerin bu diziler içinde gerçekleştiğini görünce büyük bir tutkuyla diziyi seyretmeye başlıyorlar. Bence burda önemli olan şey çocuğun bu konuda bilinçli olması, tabi çocuğa bu bilinci kazandırmak da aileye düşüyor. Eğer çocuk dizide yapılan sihirlerin aslında mümkün olmadığını onların sadece bir hayal ürünü olduğunu biliyorsa bence seyretmesinde bir sakınca yok.
#17 - Şubat 22 2007, 14:03:05

GERÇEKTEN ÇOK SAKINCALI.. :yanlis
#18 - Mart 06 2007, 19:27:07
Ya Sev Ya Terket

Ne  MUTLU TÜRKÜM DİYENE ! 

Fenerli-Cadi

Arkadasin kuzenide kendini peri saniyordu karisimiza gecip seni dondurrduuum duur diyordu  (6)

ana okulundaki ögretmeni fark edip annesine söyleyince tedavi gördü diziyi felan yasakladilar simdi büyü müyü yapmiyor..  :Ç

ama gercekten cogunluk böyle vakalar türklerde oluyor yabancilarda hic duymadim :alala bazilari kendini polat sanar bazilarida deli yürek :)
#19 - Mart 06 2007, 19:32:29
« Son Düzenleme: Mart 06 2007, 19:33:12 Gönderen: $ıмάЯıк_ЌαNαЯỳα »

eslem

Zaten o dizileri televizyon programlarına koyan adamların amaçları  bir Türk neslini 'daha' köreltmek değil mi..başka bir amaçları olamaz.. pokemon diye bir çizgifilm vardı çoğu dünya ülkelerinde yayınlanıyordu..nedense bir Türk çocuk (artık gerizekalı diyre nitelendireceğimiz ) kendini pokemon sanıp camdan atmıştı..bir canı aldı o çizgifilm..başka bir ükede böyle bir vaka duyan var mı?!
Katılıyorum kardeşime..Adamlar raiting uğruna kadınlarımızı zehirledikleri gibi çocuklarımızı da molozlaştırıyor.Rütüğe şikayet etmeli diyorum.Bu saçmalıkların yerine süper tarihi çizgi filmler var onlar yayınlansın
#20 - Mart 06 2007, 20:11:35

bunların hepsi acı ama gerçek
#21 - Haziran 04 2007, 16:14:18
Hayat bir sınavsa ismimi yazar çıkarım..!

böyle şeylerin ilk önce yayınlanmaması gerek
ve yayınlanıyosa ailenin bu tür dizilerden uzak tutmasi gerek
tam herseyden etkilenecek dönemdeki çocuklar onlara benzeyip uçar sihir büyü yapmaya çalışır
etkilenmemeleri elde değil ..
para için herşey yapılır herzaman ailenin dikkatli olmasi lazim çünkü cocukları ailerlerden başka umursayan yok . (para varKen )
#22 - Haziran 05 2007, 19:00:45
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.