Alternatifim Cafe

Şehzade Mustafa'nın Öldürülmesi(ödev acil Lütfen)

Discussion started on Ödev

Arkadaşlar bana Şehzade mustafanın neden öldürüldüğü lazım yardım edebilir misiniz... :öff yarına lazım..çok aradım ama yok  :ühü Lütfen yardım edin edene +11 karizma..bunu yaparsam hoca artı vercek çok lazım Lüütfen.. :ühü
#1 - Ekim 12 2006, 17:11:36
İmza Kural Dışı

t-mac

karizma diyince işin rengi değişir tabi :sizo (6)

Kardeş katline izin veren kurala rağmen Kanuni dönemine kadar gelişmelere haremin fazla dahli olmadı. Saray kadınları 'mukadderat' diyerek kendileri için uygun görülenle yetindiler. Bu süreç Hürrem'le son buldu. O Topkapı Sarayı'na cariye olarak geldiğinde haremin hâkimi Kanuni'nin ilk eşi ve büyük oğlu şehzade Mustafa'nın annesi Mahidevran Hatun'du. Göz kamaştıran güzelliğiyle Kanuni'nin ilgisini çektiği şüphesiz.
Cihan padişahının ona "Sure-i Velleyl okurdum dün nemaz-ı şamda/Zülfün andım dilberin, nitdim, ne kıldım bilmedim" diyecek derecede aşkla bağlandığına da.
Şehzade Mehmet'in doğumundan sonra Hürrem'in onun geleceği konusunda telaşa düştüğü, Kanuni'nin ardından şehzade Mustafa'nın tahta çıkmasına mani olamazsa oğlunun öldürülmesini kaçınılmaz son olarak gördüğünü düşünmek için her sebep var. Babası Yavuz'un tahtı nasıl tehditle ele geçirdiğini bilen Kanuni'nin büyük oğlu konusunda evhama kapılmasını sağlamaktan ibaretti Hürrem'in rolü. İlk olarak büyük rakibi Mahidevran Hatun'dan kurtuldu. Hürrem'in şehzade hakkında dedikodu yaydığını işiten başhaseki öfkesinden deliye döndüğü bir akşam Hürrem'e saldırıp onu haremin koridorlarında sürüklemek gafletinde bulundu. Durumu öğrenen Kanuni gönlünü almak için Hürrem'i çağırdığında onun "Bende bakılacak yüz kalmadı." demesi yetti. Mahidevran o gece Topkapı'dan Kütahya'ya şehzade Mustafa'nın yanına sürüldü.

'Tek kadın'lığa ulaştı
Artık Hürrem tek kadınıydı haremin. Ve Padişah saray adetlerini kenara itip onun bir tür kraliçelik manasına gelen 'Haseki Sultan' sıfatını kullanmasına izin vermişti. "Celisi halvetim, varım habibim, mahı tabanım/Mahremim, varım, güzeller şahı sultanım/Stanbulum, Karamanım diyarı milketi Rumum/Bedehşanım ü Kıpçağım ü Bağdadım, Horasanım." dediği kadının her isteğini yerine getirmekten zevk alıyordu Kanuni. Güzel haseki de "Ey saba Sultanıma zarü perişan diyesin/Gül yüzünsüz işi bülbül gibi efgan diyesin." mısralarıyla karşılık veriyordu. Şehzade Mustafa'nın öldürülmesi emrini verişinde, sadrazam tayininde gözettiği onun telkinleri
oldu. Hürrem sadece şehzade Mehmet beklenmeyen bir anda hastalanıp öldüğünde sarsıldı. Gelecek planlarını onun saltanat makamına geçmesi üzerine yapmıştı. İkinci oğlu Selim ve üçüncü oğlu Beyazıd arasında tercih yapmak zorunda kaldı. Ancak yaşlanmıştı. iki oğlu arasındaki taht savaşını,
Beyazıd'ın öldürülmesini, Selim'in saltanatını göremedi.

al canım benim benim bulduklarım bu kadar inşallah diğer arkadaşlar da bişeyler ekler ortaya güzel bişeyle çıkar... :cicek
#2 - Ekim 12 2006, 18:48:24

Şehzade Mustafa (1515-1553)

Kanuni'nin büyük oğludur. Bilgili ve akıllı bir şehzade idi, en büyük oğul olması nedeniyle de tahtın vârisiydi. Padişahın gözdesi Hürrem Sultan, kendi oğullarından birini padişah yapabilmek için entrikalar çevirdi. Kanuni, oğlunun kendisini tahttan indireceğine inandırıldı. O da Iran Seferi'ne çıkarken, Amasya valisi olan Mustafa'yı bir fermanla çağırdı ve çadırına giren oğlunu oracıkta boğdurdu. Orduda ayaklanmalar olduysa da yatıştırıldı. Bu olayın üstüne birçok ağıt yazılmıştır. Sonradan Kanunî oğlu adına, bir anıt olarak. Şehzade Camii'ni yaptırmıştır.
#3 - Ekim 26 2006, 20:16:20
Kural Dışı İmza

Hürrem'in oyunlarına gelip kendinden sonra tahtını bırakacak kadar güvenip sevdiği Şehzade Mustafa'yı da bir çırpıda öldürtmesi,o devrin nahoş olaylarından biri kanımca...Ki Şehzade Mustafa, halk tarafından da "Kanuni ölse de Mustafa başımıza geçse." diyecek kadar sevilen bir şehzade imiş...
#4 - Ekim 26 2006, 20:17:34
Kural Dışı İmza

Ya bildiğim kadarıyla söyleyeyim bildiğin gibi Şehzade kanuni nin oğlu ve veliahtı ama yine bildiğin gibi Hürrem Sultan orospusu(afedersin) Kanuni den sonra sarı Selim in padişah olmasını istiyor ve kanuni nin aklına girerek Şehzade Mustafa yı öldürtüyor ve deeeee Osmanlı düşüşe geçiyor ama bu arada bence Kanuni nin bi suçu yok çünkü Hürrem ŞEREFSİZİ nin çok çok çok güzel olduğu söylenir Benden bu kadar umarım bi işe yarar :)
#5 - Aralık 06 2006, 10:43:44

MeLy araştır diye veriliyo sen burdan yardım sitiyosun ilginç valla hangi akla hizmet ediyo bu düşünce anlamış değilim !
#6 - Aralık 18 2006, 12:47:22

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.