Alternatifim Cafe

Paşa Geliyor - Başörtülüler Dışarı... (Tartışma konusu )

Discussion started on Konu Dışı

!_By_Gizli_!

Önce şu soruyu soralım da herkes kendi algı seviyesine göre kendi kendine cevaplasın.
Soru: Paşaların gittiği her yerin, ayağını bastığı her yerin "kamusal alan" kabul edildiği ülkenin yönetim şekline ne ad verilir?

Siz düşüne durun... Cevabı zor bir soru...
Geçelim...
Elimizde iki örnek olay var. İkisi de hem birbirini tamamlayan iki olay, hem de birbirinden çok farklı iki olay...
Nasıl oluyor öyle? Burası Türkiye olur böyle! Samsun... Cumhuriyet Balosu... Garnizon Komutanı Tümgeneral Naci Beştepe balonun yapıldığı otele geliyor. Bakıyor ki, salonda başörtülü konuklar var. Beraberindeki askeri zevatla birlikte anında balonun yapıldığı yeri terk ediyor. Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği üyelerinin türbanlı eşleri de baloda... Şehit yakınları vebalıymışlar gibi, komutan hızla oradan uzaklaşıyor.
"Böylece laikliğimiz kurtulmuş oluyor!"
Malatya... Öğretmenler Günü Kutlaması... 2. Ordu Garnizon Komutanı Tümgeneral Alaeddin Örsal'ın katıldığı tören öncesinde salonda bulunan başörtülü ve türbanlıların dışarı çıkması için anons yapıldı.
Bu defa anonsu yaptıran komutan değil, komutanın türban konusunda hassas olduğunu düşünen sivil görevliler... Bunun üzerine bazıları başörtüsünü çıkarıyor töreni izliyor, bazıları dışarı çıkıyor, bazıları da başörtüleriyle tören salonundan ayrılmıyor.
Şimdi... Buradan şu sonucu çıkarıyoruz. Asker sivil bürokrasi el ele devlet ile millet arasındaki duvarı sürekli yükseltiyor, türban yasağı konusundaki çıtayı sürekli yükseğe koyuyor. "Paşa geliyor başörtülüler dışarı" ya da "İçeride başörtülüler var paşam içeri girmeyelim" davranışları ile nereye kadar gideriz bilmiyorum.
Ama şu açık ki millet ile devlet arasında duvarı sürekli yükseltmeye çalışmakla sonunda bu işten kazançlı çıkacaklarını düşünenler yanılıyor olmalı. Bu durum kazananı olmayacak bir çatışmayı ifade ediyor.

Millete silah çekilemez!

Millet yok sayılamaz!

Millet dışarı çıkarılmaz!
#1 - Aralık 10 2006, 21:52:14

Mantalite başörtülerini çıkarmak değil kafaları değiştirmek olsa gerek.
#2 - Aralık 10 2006, 23:20:00

İçLer acısı bir durum
Ne denir ki başka..
İnsanLara kıyafetLerine göre muameLe yapanLarı geneLde kınarız
Ama bunLarı yapanLarın çoğunLuğu bizim baŞımızda ki Ler..

Atatatürk'ün LaikLik iLkesi Şudur;
''“KİŞİ, TOPLUM VE DEVLET YAŞAMINA EGEMEN OLAN KURALLARIN TÜMÜNÜN AKLA VE BİLİMSEL GERÇEKLERE DAYALI OLMASI, BİREYLERİN HİÇBİR BASKI ALTINDA OLMADAN DİNSEL İNANÇ VE İBADETLERİNİN GEREĞİNİ YERİNE GETİREBİLMESİDİR.”
Keşke hepimiz Atamız gibi düşünebiLsek..
#3 - Aralık 10 2006, 23:33:53
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

''“KİŞİ, TOPLUM VE DEVLET YAŞAMINA EGEMEN OLAN KURALLARIN TÜMÜNÜN AKLA VE BİLİMSEL GERÇEKLERE DAYALI OLMASI, BİREYLERİN HİÇBİR BASKI ALTINDA OLMADAN DİNSEL İNANÇ VE İBADETLERİNİN GEREĞİNİ YERİNE GETİREBİLMESİDİR.”

O'nun gibi düşünemedikLeRi için bu böyLe zaten..
 :öff
#4 - Aralık 10 2006, 23:43:22
bir varmI$
bir yokmu$

İçLer acısı bir durum
Ne denir ki başka..

haklsııııın canıııımmmmmm
#5 - Aralık 11 2006, 00:00:48

kalkıp da burda Atatürk İlkeleri'nden dem vurmayın.Bu kılık kıyafete göre insanları sınıflandırmak değil.Sonuçta o kıyafeti bir düşünce tarzının,bir dünya görüşünün sembolü haline getirenler de yine o insanlar.Bunu hiç düşünmeden tek taraflı bakıyorsunuz olaya hemen.Yabancı ülkelerde neden böyle değil durum diye soracağınızı seziyorum şimdiden.Onun sebebi de,oralarda bu kıyafet tarzı henüz siyasi bir düşüncenin sembolü değil bu yüzden serbest bırakılıyor çoğu yerde.

Fakat Türkiye'de şartlar henüz bunun için uygun değil,serbest bırakıldığı takdirde serbest bırakılmadığı zamanda isyan eden insanların yaklaşık bir 10 katı kadar insan isyan edecektir bu sefer de.Paşa kelimesini de bulunduğu anlamdan ve değerden aşağı almayın,paşa ordudaki en yüksek rütbe olan generalliğe tekabül eder,yani koskoca bir tugayı,tümeni,kolorduyu ya da orduyu komuta eden kimse demektir.Bu insanların teşrif ettiği yerler de elbet farklı olarak değerlendirilecektir.Çünkü bu insanlar normal bir insana göre çok daha fazla önem arz eden insanlardır.Halk oylamalarına da bakacak olursanız toplumun en çok güvendiği kurum açık ara farkla ORDU dur.Eskiden ordunun içinde böyle muhabbetler de yoktu,ta ki ne zaman kendini bilmez birkaç kurmay ordunun içinde cuntalar kurdu,siyaseti ordunun içine sokup mehmetçiğin beynini sulandırdı,kalkıp yalandan ihtilal girişimlerinde bulundu,işte bunlara karşı bir önlem olarak da ordudan her tür siyasi görüş uzaklaştırıldı.

Üniversitelerde de durum bundan farklı değil,dikkat edecek olursanız en ateşli siyasi çatışmalardan en fazla 5 yıl sonra ihtilal oldu Türkiye'de.Bu çatışmaların dayandığı kaynak nedir,ne oldu da bir anda insanlar siyasi kulvarlarla birbirlerinden ayrıldılar da birbirlerine bir anda düşman oldular? Bu soruları soran ya da bunları araştıran insan sayısı çok az.Sadece sonuca bakarak yorum yapmak kolaydır,bunu herkes yapar.Ama asıl önemli olan şey bu ülkenin gidişatını büyük yönde etkileyen olayların oluşumuna zemin hazırlayan perde arkası gelişmeleri görmek,bunların neden çok kısa bir zaman sürecinde ülke tarihine utanç verici şekillerde geçtiğini anlamaktır.

Türban konusunun da bununla bağlantısı şudur,türban da şu anda siyasi bir görüşün sembolü haline gelmiştir.Bu yüzden kanımca türbanın serbest bırakılmasını isteyen zihniyet bu kıyafeti siyasal bir sembol haline getirmesi yüzünden,türbanı yasaklayan zihniyete göre kat kat suçludur.Ne zaman siyasi bir düşünce insan görünümüne yansırsa,o zaman insanların kafalarında soru işaretleri oluşur,ve bu sorulara verilecek neredeyse hiçbir yanıt da bu insanları tatmin edici derecede olamaz.Şu anda Atatürk İlkeleri'nden sadece 2 ya da 3 ünün hayata geçirildiği,fakat her fırsatta insanların boğazları patlarcasına haykırdıkları,boş yere kendilerini yordukları bir ülkede yaşıyoruz.Anayasada bulunması şu anda pek de bir önem arzetmiyor,çünkü insanlar henüz hangi ilkenin hangi anlama karşılık geldiğinden bile bihaber yaşamakta.Bu ülke ihtilalle kuruldu,fakat ondan sonra yapılan hiçbir ihtilal insanların huzurunu,hayat şartlarını düşünerek yapılmadı,sadece bir kesime ait siyasi bir görüşü insanlara dikte ettirmek amacıyla yapıldı.Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni kurması başlı başına bir ihtilaldir,kavram karmaşasına açıklık getirmek adına doğru olan budur.Fakat bu ihtilal Türkiye Tarihi'ndeki tek iyi denilebilecek ihtilal hareketidir.ondan sonraki yapılanların hiçbiri ülkeye iyilik getirmemiştir,buna mukabil olarak ülkeyi daha da karanlığa gömmüştür.Atatürk'ün yaptığı ihtilali insanlar sokaklarda eğlenerek kutlarken,diğer ihtilallerde insanlara sokağa çıkma yasakları konmuştur,dur emrinden sonra bir adım atanı vur emri verilmiştir.

Şimdi türban konusunda söylediklerimle bunları birarada düşünün,ihtilallerin yapılmadan önce oluşması istenen şartların arasında bu türbanın da bulunup bulunmadığına bir de siz karar verin.Bir kesimin işine yaramayacak olsa zaten serbest bırakılırdı,ama yasaklar arzu doğurur her zaman,fakat bu mantıksız bir yasak değil.Çünkü bunu destekleyenler kadar buna karşı olanlar da var...
#6 - Aralık 11 2006, 03:34:11

ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

kafam çok karışk
#7 - Aralık 11 2006, 10:45:28
İnSaN VaR OlDuKçA EvRENdEkİ DüZeN DeĞiŞmEz

!_By_Gizli_!

Konuyu ' Djevel's Toilet  ' iYi açıkLadı,teşekkür Ederim..
#8 - Aralık 11 2006, 11:09:45

Kesinlikle her kelimesine katılırım..ekleyecek birşey bulamıyorum bile..süper yorum teşekkürler Djevel's Toilet  :okey
#9 - Aralık 11 2006, 11:51:19

kalkıp da burda Atatürk İlkeleri'nden dem vurmayın.Bu kılık kıyafete göre insanları sınıflandırmak değil.Sonuçta o kıyafeti bir düşünce tarzının,bir dünya görüşünün sembolü haline getirenler de yine o insanlar.Bunu hiç düşünmeden tek taraflı bakıyorsunuz olaya hemen.Yabancı ülkelerde neden böyle değil durum diye soracağınızı seziyorum şimdiden.Onun sebebi de,oralarda bu kıyafet tarzı henüz siyasi bir düşüncenin sembolü değil bu yüzden serbest bırakılıyor çoğu yerde.

Fakat Türkiye'de şartlar henüz bunun için uygun değil,serbest bırakıldığı takdirde serbest bırakılmadığı zamanda isyan eden insanların yaklaşık bir 10 katı kadar insan isyan edecektir bu sefer de.Paşa kelimesini de bulunduğu anlamdan ve değerden aşağı almayın,paşa ordudaki en yüksek rütbe olan generalliğe tekabül eder,yani koskoca bir tugayı,tümeni,kolorduyu ya da orduyu komuta eden kimse demektir.Bu insanların teşrif ettiği yerler de elbet farklı olarak değerlendirilecektir.Çünkü bu insanlar normal bir insana göre çok daha fazla önem arz eden insanlardır.Halk oylamalarına da bakacak olursanız toplumun en çok güvendiği kurum açık ara farkla ORDU dur.Eskiden ordunun içinde böyle muhabbetler de yoktu,ta ki ne zaman kendini bilmez birkaç kurmay ordunun içinde cuntalar kurdu,siyaseti ordunun içine sokup mehmetçiğin beynini sulandırdı,kalkıp yalandan ihtilal girişimlerinde bulundu,işte bunlara karşı bir önlem olarak da ordudan her tür siyasi görüş uzaklaştırıldı.

Üniversitelerde de durum bundan farklı değil,dikkat edecek olursanız en ateşli siyasi çatışmalardan en fazla 5 yıl sonra ihtilal oldu Türkiye'de.Bu çatışmaların dayandığı kaynak nedir,ne oldu da bir anda insanlar siyasi kulvarlarla birbirlerinden ayrıldılar da birbirlerine bir anda düşman oldular? Bu soruları soran ya da bunları araştıran insan sayısı çok az.Sadece sonuca bakarak yorum yapmak kolaydır,bunu herkes yapar.Ama asıl önemli olan şey bu ülkenin gidişatını büyük yönde etkileyen olayların oluşumuna zemin hazırlayan perde arkası gelişmeleri görmek,bunların neden çok kısa bir zaman sürecinde ülke tarihine utanç verici şekillerde geçtiğini anlamaktır.

Türban konusunun da bununla bağlantısı şudur,türban da şu anda siyasi bir görüşün sembolü haline gelmiştir.Bu yüzden kanımca türbanın serbest bırakılmasını isteyen zihniyet bu kıyafeti siyasal bir sembol haline getirmesi yüzünden,türbanı yasaklayan zihniyete göre kat kat suçludur.Ne zaman siyasi bir düşünce insan görünümüne yansırsa,o zaman insanların kafalarında soru işaretleri oluşur,ve bu sorulara verilecek neredeyse hiçbir yanıt da bu insanları tatmin edici derecede olamaz.Şu anda Atatürk İlkeleri'nden sadece 2 ya da 3 ünün hayata geçirildiği,fakat her fırsatta insanların boğazları patlarcasına haykırdıkları,boş yere kendilerini yordukları bir ülkede yaşıyoruz.Anayasada bulunması şu anda pek de bir önem arzetmiyor,çünkü insanlar henüz hangi ilkenin hangi anlama karşılık geldiğinden bile bihaber yaşamakta.Bu ülke ihtilalle kuruldu,fakat ondan sonra yapılan hiçbir ihtilal insanların huzurunu,hayat şartlarını düşünerek yapılmadı,sadece bir kesime ait siyasi bir görüşü insanlara dikte ettirmek amacıyla yapıldı.Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni kurması başlı başına bir ihtilaldir,kavram karmaşasına açıklık getirmek adına doğru olan budur.Fakat bu ihtilal Türkiye Tarihi'ndeki tek iyi denilebilecek ihtilal hareketidir.ondan sonraki yapılanların hiçbiri ülkeye iyilik getirmemiştir,buna mukabil olarak ülkeyi daha da karanlığa gömmüştür.Atatürk'ün yaptığı ihtilali insanlar sokaklarda eğlenerek kutlarken,diğer ihtilallerde insanlara sokağa çıkma yasakları konmuştur,dur emrinden sonra bir adım atanı vur emri verilmiştir.

Şimdi türban konusunda söylediklerimle bunları birarada düşünün,ihtilallerin yapılmadan önce oluşması istenen şartların arasında bu türbanın da bulunup bulunmadığına bir de siz karar verin.Bir kesimin işine yaramayacak olsa zaten serbest bırakılırdı,ama yasaklar arzu doğurur her zaman,fakat bu mantıksız bir yasak değil.Çünkü bunu destekleyenler kadar buna karşı olanlar da var...

aynen katılıyorum üstad.

dini sömürüyorlar arkadaşlar uyanın!
#10 - Aralık 11 2006, 11:59:35
๒єภเ รєש๓єк เçเภ קг๏ﻮгค๓lคภ๓ค ๔єשгєlєгเภเ אคкคгı๓!!

UYARILDIM : ))) İMZA YOK: )) Üstad Kafamı Bozma :sopa Yap Bi İmza En Şekilinden :urfa By TrAiToR :artis

İçLer acısı bir durum
Ne denir ki başka..

ibadetlerin topluma açık yerine getirildiği tek yer camilerdir.Kimsenin kafasına silah dayanmıyor namaz kıl ya da kılma diye,başörtüsü hala İslamiyet'in tartışmalı bir konusudur,yukarıda da söyledim,bu artık bir inançtan çok siyasi bir düşünceyi temsil etmektedir.bunun Laiklik İlkesi ile açıklanabilir bir yanı yok.
#11 - Aralık 11 2006, 12:21:29

Evet..kamusal alan diye bir kavram var..inanç ve ibadet özgürlüğü serbestse de dinin devletten ayrılması için laiklik var zaten. Sen tutup da kamusal alanda türbanla dolaşamazsın. O zaman din devletin içine girmiş oluyor ki..bugün zaten öyle..devletin bu konuda hassas hiç değilse bir kurumu da (ordu gibi) türbanına karışır. Kamusal alanda türbana izin vermez, tıpkı türbanlıların da topluma açık yerlerde başını açtırmayacağı gibi. Bir de laiklikle sekülerliği karıştırmayalım lütfen..laiklik bir devlet politikasıdır..insanlar ve toplumlar laik olamazlar.
#12 - Aralık 11 2006, 12:33:18

ibadetlerin topluma açık yerine getirildiği tek yer camilerdir

burdan açık değil mi sence insanların düşüncelerine karışıldığı .... ibadetten ne anlıyosun onu da yazarsan iyi olur ... sen yukarıdaki sözlerinle bu yasağı koyanların penceresinden açıklamışsın ama burda istedikleri gibi yaşayamayan başkalarının istedikleri gibi yaşatılmaya zorlanan insanlar var 
#13 - Aralık 11 2006, 12:36:31
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

başörtüsü hala İslamiyet'in tartışmalı bir konusudur.

başöRtü İsLamiyet'te taRtışıLmaz..
çünkü tartışmasız emiRdiR..
#14 - Aralık 11 2006, 16:23:40
« Son Düzenleme: Aralık 11 2006, 16:23:56 Gönderen: zenciiRii »
bir varmI$
bir yokmu$

başörtüsü hala İslamiyet'in tartışmalı bir konusudur.

başöRtü İsLamiyet'te taRtışıLmaz..
çünkü tartışmasız emiRdiR..

emir filan değildir.Henüz bu konuda kesin yazılı bir belge yok.Kur'anda da bu konuyla ilgili kesin olarak yorumlanabilecek bir hüküm yok.fakat taassubun ne kadar saçma ve aptalca bir davranış olduğu konusunda kesin hükümler var bileceğiniz üzere.Şirke açılan kapı olarak yorumlayan alimler bile var taassubu.sizin olaya bu kadar dar bir çerçeveden bakmanız da dolaylı yoldan bir taassuptur.İslam'ın tartışılmaz 5 tane emri vardır,bunlar da İslamın şartlarıdır.Bana öğretmenlik yapmayın burda.Diğerleri insanların hayatlarına göre çeşitli şekillerde yorumlanabilecek şeylerdir.başörtüsü ve türban farklı şeylerdir.başörtüsü başı örtmek için kullanılan genel bir tabirken türban bunun sembolleşmiş farklı bir halidir.kimse eşarpla başını örtene birşey demiyor.

ibadetlerin topluma açık yerine getirildiği tek yer camilerdir

burdan açık değil mi sence insanların düşüncelerine karışıldığı .... ibadetten ne anlıyosun onu da yazarsan iyi olur ... sen yukarıdaki sözlerinle bu yasağı koyanların penceresinden açıklamışsın ama burda istedikleri gibi yaşayamayan başkalarının istedikleri gibi yaşatılmaya zorlanan insanlar var 

sana gelince de...kimse kimsenin isteğine göre yaşamıyor geçin bunları.bundan 20 sene öncesinde türban denen bir kavram bile yoktu neredeyse.bunu bir sembol haline getirenler de o ibadet özgürlüğünden yakınan insanlar işte.sonuçta bu su testisi bu yolda kırıldı.insanların düşünceleri sınırsız alana sahip değildir,kanunlar var bu ülkede.sizin seçimle iş başına getirdiğiniz bir meclis yapıyor yasama yetkisini kullanarak bu kanunları ayrıca.sonuçta bu bir döngüdür,sizin seçtiğiniz insanlar size karşı görevini yapamamıştır öyleyse.fakat onları seçtiğiniz için suç sizindir.türban da demek ki meclis tarafından sakıncalı görülüyor ki hala kamusal alanlarda yasak.herhangi bir sakınca görülmediği zaman zaten bunu ortadan kaldıracak uygulamalara başlanır.ama siz burada tabiri caizse "boş küpe osuruyorsunuz." elinizde birşeylere açıklık getirecek hiçbir bilgi yok,anlatacak yetiniz yok,kalkıp alınan kararları eleştiriyorsunuz.o kararları veren insanlar gökten zembille inmediler,hatırlatırım.
#16 - Aralık 11 2006, 16:42:42

işte bana tüRban ve başöRtüsü aRasındaki faRkı açıkLayacak biRi..
tüRban nediR..? başöRtü nediR..?  aRasındaki şekiL faRkı nediR..?

Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler.
bu cümLe KuRan-ı KeRim de geçtiğine göRe, taRtışmasız emiRdiR..

geLip ben buRda kimseye Laf söyLemioRum..
ben yaşam taRzımı seçmişsem.. zoRLukLaRınıda biLeRek seçmişimdiR..
istedikLeRi yeRde yasakLasınLaR tüRbanı..
benim başımdaki tüRban değiL, baş öRtüdüR..
#17 - Aralık 11 2006, 16:59:54
bir varmI$
bir yokmu$

dikkat edersen ben türbandan bahsettim yukarda.baş örtüsü dediğin şey hepsinin genel adıdır.
#18 - Aralık 11 2006, 17:11:45

dikkat edersen ben türbandan bahsettim yukarda.baş örtüsü dediğin şey hepsinin genel adıdır.

tamam ben tüRban neden ayRıLio onu meRak edioRum, ne faRkı vaR..
sıRf meRak ettiğimden soRioRum..
#19 - Aralık 11 2006, 17:15:20
bir varmI$
bir yokmu$

türbanı erkekler de takabilir.ortadoğu ülkelerinde görebilirsiniz bunu.türkçede sarığa karşılık gelir hatta.

fark dersen de,işte 1980 yılında bu saçma farka sebep olan laf da o zamanın YÖK başkanı İhsan Doğramacı'nın ağzından çıkmıştır.

'Evet başörtüsü yasaktır, ama çağdaş bağlanmış bir türbanla öğrenciler üniversiteye girebilir'

yani bağlanma şekilleri farklı.
#20 - Aralık 11 2006, 17:19:32

şimdi herhangi bi şekilde başını kaoayan bi kişi üniversitelere girebiliyomu giremiyo olay bitmiştir .... bazı kendini dindar ilan eden dini siyasete alet eden siyasetçiler bu yasağın çıkmasına sebep olmuşsa benim kardeşim susup oturacakmı ağzını açmaya hakkı yok öylem i
#21 - Aralık 11 2006, 17:40:18
Güzellik be oğlum

şimdi herhangi bi şekilde başını kaoayan bi kişi üniversitelere girebiliyomu giremiyo olay bitmiştir .... bazı kendini dindar ilan eden dini siyasete alet eden siyasetçiler bu yasağın çıkmasına sebep olmuşsa benim kardeşim susup oturacakmı ağzını açmaya hakkı yok öylem i

siyasetçiler başa halkın oylarıyla geliyor.
#22 - Aralık 11 2006, 17:45:53

siyasetçiler başa halkın oylarıyla geliyor.
ciddi misin eee
#23 - Aralık 11 2006, 17:48:05
Güzellik be oğlum

demek alaya aldığını sanıyorsun.

öyleyse özet geçeyim herkes kendi SIĞIRlığını çekiyor.ok? SIĞIR kelimesini 4 paragrafta anlattım anlamadın sana tek kelimede söyleyeyim öyleyse.ciddi miymişim yok zaten dalgasına yazıyorum ben bu başlığa.adam gibi okumadan gelip böyle haddini aşacak laflar ettin mi tepem atıyor işte!
#24 - Aralık 11 2006, 17:51:56

birader anlatamadım galiba bana ne başkasının verdiği oydan  ben dinimi heryerde yaşamak istiyom
#25 - Aralık 11 2006, 17:55:39
Güzellik be oğlum

birader anlatamadım galiba bana ne başkasının verdiği oydan  ben dinimi heryerde yaşamak istiyom

din insanın içinde yaşandığı zaman amacına uygun olarak yaşanmış demektir.üstelik bu yaptırım senin dinini her yerde yaşamanı engellemiyor.başkasının verdiği oydan bana ne dersen demokrasiye aykırıdır bu düşüncen,suç bile olabilir.çoğunluğun öngördüğü bir yöntemle yönetiliyor bu ülke,kimse kalkıp da banane kardeşim diyemez.
#26 - Aralık 11 2006, 17:58:26

ister kabul et ister etme  ama gerçek şu karşı tarafın dünya görüşüne saygı duymayınca  onu mantıkça yenemeyince basın yaptırı mı   bu tür olylara girmek istemiyom hiç ama girdim malesef başkada bişey yazmıcam 
#27 - Aralık 11 2006, 18:04:01
Güzellik be oğlum

ister kabul et ister etme  ama gerçek şu karşı tarafın dünya görüşüne saygı duymayınca  onu mantıkça yenemeyince basın yaptırı mı   bu tür olylara girmek istemiyom hiç ama girdim malesef başkada bişey yazmıcam 

göreceğin üzere ben hiçbir yazımda dünya görüşümü açıklamadım,forum üzerinden dünya görüşü tartışmak da salaklara yakışacak bir şeydir zaten.burda dünya görüşlerinin çarpıtılmaması gerektiğini yazıyorum fakat yeterince iyi okuyup anlamadan tartışmaya giriyorsunuz.üstelik dünya görüşü dediğin şey insanca bir düşünce olduğu sürece kabul edilebilir,saygı görebilir.kalkıp da anarşizmi savunmak da bir dünya görüşüdür,fakat anarşizm sempatizanlarının yakalananları şu anda hücrelerde çürüyor.
#28 - Aralık 11 2006, 18:08:03

türbanı erkekler de takabilir.ortadoğu ülkelerinde görebilirsiniz bunu.türkçede sarığa karşılık gelir hatta.

fark dersen de,işte 1980 yılında bu saçma farka sebep olan laf da o zamanın YÖK başkanı İhsan Doğramacı'nın ağzından çıkmıştır.

'Evet başörtüsü yasaktır, ama çağdaş bağlanmış bir türbanla öğrenciler üniversiteye girebilir'

yani bağlanma şekilleri farklı.

hmm.. tüRkçede tüRban saRığa kaRşıLık geLio öyLemi..  :alala
peki, şu ResimLeR.. tüRban sınıfındamıdıR..?

#29 - Aralık 11 2006, 18:09:21
bir varmI$
bir yokmu$

bilmiyormuş ayağına yatıp da dalga geçtiğini sanıyorsan pişman olursun bunu yaptığına.ben erkeklerin giydiği türban türkçede sarığa karşılık gelir dedim.açıklama istiyorsan da sana bazı kesitler sunayım ...

başörtüsü başı örter,türban ise beyni. (türkçede türban diye bir kelime yoktur.3. kez söylüyorum türban,dinine bağlı gözüküp dini kendine alet edenlerin icadı olan bir kelimedir.)

"türban zekayı, ruhu ve hür iradeyi örter.
ayrıca bilimum namussuzlukları da örttüğü durumlar vardır...
din ticaretini, tekke rantiyeciliğini, şeyh mürit fantezilerini örtmeye birebirdir.
kimse göremez valla..."

bazı din aktörlerinin eline oyuncak olan bu kumaş parçası belli bir sürecin sonunda bir ideolojik sembol, bir bayrak haline gelmiştir. bu sembolün, bu bayrağın adı ise artık başörtüsü değil, türbandır!

aradaki fark budur sevgili zenciri,benimle dalga geçmek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir.
#30 - Aralık 11 2006, 18:17:43
« Son Düzenleme: Aralık 11 2006, 18:21:14 Gönderen: Djevel's Toilet »

daLga feLan geçtiğim yok, seRt çıkıp duRma..
biLmiyoRdum, sayende öğRendim..
daha önce soRduğum kişiLeR cvp veRmediLeR..

tşk edeRim..

ben şunu demeye çaLışioRum..
ResimLeRLe gösteRdim..
bu Resimdeki gibi öRtünen insanLaR vaR.. biLeRek yada biLmeyeRek..
aRtık tüRban mı deRLeR ne deRLeR oRasını biLmem..
ama şunu biLiRim, ALLah'ın emRi bu şekiLde öRtünmek değiLdiR..
ALLah Rızası için öRtünüosa kişi, iyice aRaştıRmaLı deRim..

tekRaR teşekküR  Djevel's Toilet..
#31 - Aralık 11 2006, 18:27:15
bir varmI$
bir yokmu$

birşey değil,fakat böyle önemli konularda bilmeden etmeden yazılıp çizilmesine,bir de bunun kesin kuralmış gibi gösterilmesine felaket derecede uyuz oluyorum.lafım sana değildir yanlış anlamayasın.
#32 - Aralık 11 2006, 18:33:23

zeciri sana bir soru sorucam.normalde türbanı neden takarsın?erkeklerin nefsi için değil mi?o koyduğun resimlerde açıkcası ilk resimdeki hatun gayet güzel bir erkek onu gördümü kapalı olsada bayan nefsine hakim olmaya bilir.Şimdi diyceksin ki o erkeğin sorunu.Yani benim anlamadığım şu makyajlı yüzünü belli eden biri için  nedir bu türban tutkusu.Saç kapalı olmuş olmamış bu esnada neyi değiştiriyor ki?Ayrıca soruma cevap alamadım demişsin.Geçen verdiğmi düşünüyorum cevabı kaale almadın sanırım.
#33 - Aralık 11 2006, 19:18:13
« Son Düzenleme: Aralık 11 2006, 19:19:27 Gönderen: Pesim1sTLee »

essgi

zeciri sana bir soru sorucam.normalde türbanı neden takarsın?erkeklerin nefsi için değil mi?o koyduğun resimlerde açıkcası ilk resimdeki hatun gayet güzel bir erkek onu gördümü kapalı olsada bayan nefsine hakim olmaya bilir.Şimdi diyceksin ki o erkeğin sorunu.Yani benim anlamadığım şu makyajlı yüzünü belli eden biri için  nedir bu türban tutkusu.Saç kapalı olmuş olmamış bu esnada neyi değiştiriyor ki?Ayrıca soruma cevap alamadım demişsin.Geçen verdiğmi düşünüyorum cevabı kaale almadın sanırım.

evet dışarıda çok kişi görüyorum öle.. başında türban var bacaklar açık yüz makyajlı.. bence bu türban takanların çoğu niye takıldığını bilmiyo..  bende anlamış değilim zaten :haydut
#34 - Aralık 11 2006, 19:35:38

zeciri sana bir soru sorucam.normalde türbanı neden takarsın?erkeklerin nefsi için değil mi?o koyduğun resimlerde açıkcası ilk resimdeki hatun gayet güzel bir erkek onu gördümü kapalı olsada bayan nefsine hakim olmaya bilir.Şimdi diyceksin ki o erkeğin sorunu.Yani benim anlamadığım şu makyajlı yüzünübelli eden bire kıyafette nedir bu türban tutkusu.Saç kapalı olmuş olmamış bu esnada neyi değiştiriyor ki?Ayrıca soruma cevap alamadım demişsin.Geçen verdiğmi düşünüyorum cevabı kaale almadın sanırım.

ben tüRban takmam Pesim1sTLee.. Lugatımda tüRban die bi keLime yoktuR..
KuRan-ı KeRimde  başöRtü die geçiyoR ve ben başöRtü öRtüoRum..

bende o ResimLeR ALLah'ın emRine uymuyoR diyoRum zaten.. faRkLı düşünmüyoRuz..

tesettüRde makyaj yoktuR..

daha önce, başöRtü ve tüRban aRasındaki faRk nediR soRusuna cvp veRdiğinide hatıRLamioRum..
#35 - Aralık 11 2006, 19:37:20
bir varmI$
bir yokmu$

OLaya şurdan başLıyım
Ben Atatürk'ün LaikLik anLayışını biLmeyen ve LaikLik adı aLtında
saçmaLayıp duranLar için ekLedim..Lafa geLince biz Atatürkçüyüz demeyi biLiyoruz
Biz Atatürk'ün Laik çocukLarıyız diyenLer de var..e peki Atatürk LaikLik derken neyden bahsediyo?
İnsanLarın hür iradeyLe Herşeyi yaşamaya hakLarı oLdugunu..
Peki haLa yersiz bir inatLa direnen o insanLarın 'LAİK' anLayışı ne demek merak ediyorum?
#36 - Aralık 11 2006, 20:31:35
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

helal olsun.

öff ne tartsysnz türbanlıların hepsi irtica yanlsı utanmasalar sokak ortasında milleti namaza zorlucaklar
#37 - Aralık 12 2006, 15:43:32
SizLéя kaLiTé insanLaяsınız ..
3 kuяusLuk zévkLéяiniz için insanLaяın quяuяLaяıyyLa øynaяsınız..
Bén isé çakma insanLaяDanım ..
Béni kaLiTésiz ucuz TézqahLaяDa buLabiLiяsnz..

Türbanlıların hepsi irtica yanlısı mı :S arkadaş ben türban kullanmıyorum ve bu benim seçimim onlar türban takıyor bu onların seçimi, herkesin kişisel görüşü türban takıyor olması o insanın şeriatı ya da dini bir yönetimi geri getirmek istediği anlamına gelmez bence sadece dinini öyle yaşamak istemiştir.. Türban takanların öcü gibi gösterilmesine de son derece karşıyım  &o
#38 - Aralık 12 2006, 17:31:28
"Bir kız öğrenciyi başını örttüğü için tahsil hakkından mahrum etmek,İstiklal Savaşı başlarında ve Maraş'ta düşmanlar tarafından başörtüsü çekilip düşürüldüğü için başlayan milli şahlanışın ruhuna tükürmektir."
Necip Fazıl Kısakürek;);)

uyuşturuc uya HAYIR!! OKUMADAN GEÇMEYİN ;) //forum.alternatifim.com/index.php?topic=68882.0

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.