Alternatifim Cafe

Bir Tanrı Tanımazın Sorusu

Discussion started on Felsefe

iradeyi veriyo ama sen namaz kılmıcam şimdi dediğinde zorla kıldırıyomu sana  o iradeyi zaten imtihan için vermiş
#26 - Aralık 10 2006, 00:15:20
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

Yeni!
????
#27 - Aralık 10 2006, 00:16:09
« Son Düzenleme: Ekim 09 2012, 15:50:15 Gönderen: yamuk_prenses »

İyide öLüp Rabbinin karşısına çıktığında  nasıL Ateist oLabiliR ki  :4
cevabımı tam anlamadın galiba ben de onu diyorum zaten onun için ALLAH bu dünyayı imtihan için yaratmış ya
#28 - Aralık 10 2006, 00:16:41
Güzellik be oğlum

meltemcim bunları fazla düşünme derim ben....

işin içinden çıkamazsın...

yaptığın tek şey soru sormak olur ama onları cevaplarını alamazsın emin ol bundan...  :okey
#29 - Aralık 10 2006, 00:18:00
GüZeLi GöRDüN Mü KaLBiNi ÇaLmALı

SeBeBi YoKtuR   ANaM

CaNıNI SıKtImı HaTuN u SaLMaLı  SeBeBi YokTuR  AnAm

biliyo ama mesela ateist adam demez mi ben böyle olmayacaktım R ABBİM sen bana haksızlık yaptın ben sana dünyada ibadet edecektim demez mi ama şimdi ?  diyebilir mi

ateist şahs-ı muhterem TANRININ iradesi dışında birşey mi yaptı?onun bu seçiminde tanrının hiç bir etkisi olmadı mı diyorsun?
buna onun gücü mü yetmedi yoksa isteseydi olurdu ama canı mı istemedi (!)
 çok basit ALLAH ona da akıl fikir irade vermiş bana da sana da sen ibadet edip şükrederken o ALLAH ın istediğini yapmazsa cezasız mı kalacak
#30 - Aralık 10 2006, 00:18:37
Güzellik be oğlum

eet. hem bak ben bnu bi ara baya araştırdıydım. kuran ın indrildgi zmnlarda arabistan baya kötü bi drumdaydı ve boyle bi kurtulus arıyolardı.. neyse ben daha fazla açmak istemiorum banlanablirim ne de olsa müslüman bi site :p :D  :sizo

sakın böyle düşünmeee burası özgür ve yenilikçi bi paylaşım sitesi :yanlis

yorumlarını şahsen ben takip ediyorum.... ;)

devam et sustukca kullanılırsın...

o zmn ben arastrdklarımı anlatiym. ateistlern neden bu yola gittklerni araştrdm ve temelinde akla çok da mantksız gelmeyen şeyler buldm . adamlar diyo ki o dönem arabistan çok karışıktı ve kendi halkı içinde çok sevilen(- ki muhammed i çok sevdiklerini o zamanın arap halkı da doğruluyor) muhammed adında bi adam (hz. muhammed) bu karışıklıktan kurtlmak içn boyle bir şey ortaya attıgını ve kuran ın hz. muhammed in elinden çktıgını soyluyorlar (tabi onlra gore sdce muhammed)

daha da detayları var ama uzerinden baya gecti tam hatırlayamıorm..
#31 - Aralık 10 2006, 00:19:42
God must hate me;)

farkındayım zaten sametcim ki dikkati burada toplayalım soruyu soran ben değilim :okey başlığa dikkat ;)

bunlar cevaplanası sorular olsaydı hala kuyruğunda soru işaretiyle dolaşmazdı....yılların çözemediği şeyler 2 dakikalık yorumlarla kabullenilemez....sadece forumun bakış açısını değerlendirmek istedim....
kimisi doğruya yakın kimisi saçma ve sapan...
#32 - Aralık 10 2006, 00:20:15

eet. hem bak ben bnu bi ara baya araştırdıydım. kuran ın indrildgi zmnlarda arabistan baya kötü bi drumdaydı ve boyle bi kurtulus arıyolardı.. neyse ben daha fazla açmak istemiorum banlanablirim ne de olsa müslüman bi site :p :D  :sizo

o zmn ben arastrdklarımı anlatiym. ateistlern neden bu yola gittklerni araştrdm ve temelinde akla çok da mantksız gelmeyen şeyler buldm . adamlar diyo ki o dönem arabistan çok karışıktı ve kendi halkı içinde çok sevilen(- ki muhammed i çok sevdiklerini o zamanın arap halkı da doğruluyor) muhammed adında bi adam (hz. muhammed) bu karışıklıktan kurtlmak içn boyle bir şey ortaya attıgını ve kuran ın hz. muhammed in elinden çktıgını soyluyorlar (tabi onlra gore sdce muhammed)

şimdiki ateistler bundan mı ateist yanii  mantıklı yanınıda gösterirmisin bana
#33 - Aralık 10 2006, 00:22:41
Güzellik be oğlum

konu dağıldı :öff ateist -teist tartışması değil bura beterböcek yorumunu yap sora eyw :öff
#34 - Aralık 10 2006, 00:23:41

farkındayım zaten sametcim ki dikkati burada toplayalım soruyu soran ben değilim :okey başlığa dikkat ;)

bunlar cevaplanası sorular olsaydı hala kuyruğunda soru işaretiyle dolaşmazdı....yılların çözemediği şeyler 2 dakikalık yorumlarla kabullenilemez....sadece forumun bakış açısını değerlendirmek istedim....
kimisi doğruya yakın kimisi saçma ve sapan...

inancı olan insanın verceği cevaplar bellidir yada o zatlar bunları düşünürr

ama belkide inancı olmayan insanlara  bunlar basit şaçma gelebelirr....

saygı durmak gerekir....
#35 - Aralık 10 2006, 00:27:01
GüZeLi GöRDüN Mü KaLBiNi ÇaLmALı

SeBeBi YoKtuR   ANaM

CaNıNI SıKtImı HaTuN u SaLMaLı  SeBeBi YokTuR  AnAm

şimdiki ateistler bundan mı ateist yanii  mantıklı yanınıda gösterirmisin bana

ya ben bnu tartsmak istemiorum cidden bak bi sey arastrdıysan gel cnku ben baya bi baktm ve ateistligin temelinde bunlarn oldugnu buldm. cümle de aynen şuydu: ""kuranın sonunda "kuranı biz indirdik onu koruyacak olan da bizleriz" yazıyor ama bnu kimin dedigini nerden bilebliriz??""

cvp verme baabında şeyettim .. konu dağılsın istediimden deil;)
#36 - Aralık 10 2006, 00:27:21
God must hate me;)

peki ALLAH  hepimizi bu dünyaya gönderdi ve sayısız nimet verdi bunun karşılığı olarakta sadece kuluk istiyor... gayet açık olduğu gibi kendisine ibadet etmiyenleri tabi ki de cezalandıracak  kendisinin istediğini yapanlarıda tabi ki mükafatlandıracak  hepimiz sınav için burdayızzzz

arkadaşlar istediğiniz yerde bildiğim kadarıyla önyargısız sorularınıza cevap verebilirim
#37 - Aralık 10 2006, 00:28:45
Güzellik be oğlum

Yeni!
..
#38 - Aralık 10 2006, 00:31:24
« Son Düzenleme: Ekim 09 2012, 15:49:28 Gönderen: yamuk_prenses »

peki ALLAH  hepimizi bu dünyaya gönderdi ve sayısız nimet verdi bunun karşılığı olarakta sadece kuluk istiyor... gayet açık olduğu gibi kendisine ibadet etmiyenleri tabi ki de cezalandıracak  kendisinin istediğini yapanlarıda tabi ki mükafatlandıracak  hepimiz sınav için burdayızzzz

arkadaşlar istediğiniz yerde bildiğim kadarıyla önyargısız sorularınıza cevap verebilirim
Bu soRuLaRı soRan kişiLeRde ön YaRgı oLsa kesinLikLe bu soRuLaRı soRmazLaRdı :okey
#39 - Aralık 10 2006, 00:32:47
Özlemişim buraları =)

İNAN O YER BURASI DEĞİL...   :vur

ya ayıp ediosun ama X( X( sen demedn mi açıkla die  :öff  :hih:
#40 - Aralık 10 2006, 00:34:07
God must hate me;)

sayın prensesim ve diğer arkadaşlar siz iyi niyetli olun önyargısız olun ben de öyle olucam burda çok sataşan varsa msn adresimde olabilir benim için farketmez ama şimdi deil uykusuzluktan ölüyomm  ;)
#41 - Aralık 10 2006, 00:34:55
Güzellik be oğlum

Yeni!
Konuya dönsek.:)
#42 - Aralık 10 2006, 00:36:10
« Son Düzenleme: Ekim 09 2012, 15:48:57 Gönderen: yamuk_prenses »

:) oky o zmn ..
neyse ne dioduk. konu daıldı yahu. nie yaşıoruz demistik.belki de tamamen bi kanıt. ahirette bize boyle boyle yapmıssın denildigi zmn eer yapmadım dersek, inkar edersek yaptklarımız bize kanıt olcaktr hrlde  :hönk

neise benm de uykm geldi .. =) size koly gelsn ;)
#43 - Aralık 10 2006, 00:40:19
God must hate me;)

sercs

ataistliğin temeli die bi kavram oluşturulmuş sözüm ona ki o zaman arabistanda bi karmakarışıklık söz konusuymuş ve böle bi idda atmış peygamber efendimiz die bi yargı var sanırım

bakın arkadaşlar islamiyet iilk yayıldığı yıllarda karışıklkık vardı kaldıki islamiyetin açıklanması yayılmasıda buna büyük bi nebze karışıklık getirdi kimse iddea edemez karışıklıklıklar vardıda islamiyet geldi hepsi bitti aksine karışıklıklar daha fazla arttı ve müminler hicret etmek zorunda kaldı kimse yurdunu bırakıpta başka bi yerlere sığınmacı olarak gitmez bu bir

islamiyet sadece arap ırkına ve o yöreye gelmiş olsa yani bi adamın aklından böle bi fikir oluşsa islamiyetin dünyaya yayılma fikri taa o zamanlarda güdülmezdi doğu romadan tutunda hindistana kadar her bölgeye elçiler gönderilmiş ve islam dinine davet edilmiş bu iki

ve son olarak muhammed dedikleri kişi ( peygamber efendimiz [asv] ) okuma yazma bilen biri değildi okuma yazma bilmeyen birinin bu söylevleri gelişritebilmesi günümüze ışık tutmaması kaçınılmaz olurdu yahutta bu bir mucize olurdu habeşiştana hicret esnasında hristiyan kral sorduğunda sizin mucizeniz nedir die onlarda peygamber efendimiz (asv) ın mucizesi kur'an dır denilmiştir

ve son olarak RABBİM iz hepimize bir irade vermiştir külli ve cüzzi irade bazı nokralar insanın açıklayabileceği gibi değildir yani düşünme yetisi ile işin içinden çıkabileceğimiz gibi değil işte bu noktada benim sölemek istediklerim kendi düşüncelerinizle bu olayları ifşa ya çalışırsak imanımızda bilemedende olsa yaralanmalara sebebi
yet veririz

bizim görevimiz kayıtsız şartsın iman etmek kulluk vazifemizi yerine getirmektir sorgulama merciği bizim ufacık daha yaşam konusunda bile bize zar zor rehber olan beyinlerimiz değildir

bakınız kimseyi burda küçük görmek yada fikirler yabana atılcak demiyorum ama bi olayı irşad noktasının  burası olmadığını yada bunları açıklamamız isteniyosa fikirlerle açıklanmaması gerektiğini çünki insanların fikirlerinin bilinçlerinin beyinlerinin düşüncelerin bi sınırı olduğunu bilmemizde faide var öle değilmi 

ALLAH hepineze selamet ve salih amel versin arkadaşlar
#44 - Aralık 11 2006, 14:19:01

aslında ateistliğin altında dinin ne oldugunu tam olarak bilmemek yatıyor..

Tanrının ne oldugunu tam olarak kavrayamamak..

çünkü ancak insan bilmediği şey hakkında şüphe duyar.

o yuzden verilecek cevaplarda yetersiz kalır.

çünkü insan inançlarını veya inançsızlıgnı kendi bilincinde yaşar.

dogru oldugunu düşündüğü şeye inanır.

yani bu konu görelik içerir..
#45 - Aralık 11 2006, 14:48:35
๒єภเ รєש๓єк เçเภ קг๏ﻮгค๓lคภ๓ค ๔єשгєlєгเภเ אคкคгı๓!!

UYARILDIM : ))) İMZA YOK: )) Üstad Kafamı Bozma :sopa Yap Bi İmza En Şekilinden :urfa By TrAiToR :artis

ya sacma sapan, kimse bukadar beyinsiz veya nediim saf olamaz. birseyleri gormezden gelemez. neden burdayiz eminim hepimiz biliyoruzdur, iste maksat muahbbet, laf olsun torba dolsun sanirim
#46 - Mayıs 03 2007, 01:40:39

butcher  bu şekilde düşünen çok olabilir bu nu birde şu şekilde düşünelim bundan 1500 sene önce yazılan bir kitap (onların düşüncelerine göre hz.muhammet yazmış)o zaman bilim okadar gelişmiş değildi ama kuranda 19. y.y. keşfedilen şeyler hakkında bilgi veriyor bunu nasıl açıklayacaklar
ona da şöle cvp verebilirizz kuran bundan 1500 sene önce hz muhammede indirildi o yazmadıı ..... allah öyle bir seçenek koymuşki insanlar önüne önce akıl sonra haya sonra da iman demiş. haya utanma arlanma duygusudur onu seçen bazı yerlerden iradesiz eksik kalabilir iman allah a iman edilir ve iradenle ettikçe mükafat kazanırsınn ama akıl bçyle değil aklını kullanan her insan madem bir şekilde bu dünyaya gelmişiz deyip usulunce irade adı altında yaşamaya başlarlar v(e kurana göre asıl seçilen yanlış bilgi vermek gibi olmasınnn) akılı seçen her insan kötülüğün mükafatının sonuna katlanması gerektiğini ve iyiliğin sonucundada mükafat edileceğini bilir. buna inanmak bence doğru ki bizim dinimiz mantık dinidir ve yyllar öncesinden allah öyle bir yol çizmiştirki önüne takılacak taştan karşına çıkacak kediye va ona karşı sergileyeceğin her davranışın bir karşılığını baştan belirlemiştirç öss ye çalışmazsan kazanamazsın gbi birşeyy... ancak şu lafı asla unutmayın aklı selimini kullanan ii bilir bu lafın anlamını
BAŞLANGIÇTA YAPTIĞIN ŞEYLERLE SONUNUN ZEMİNİNİ HAZIRLARSINN... BİR ATAİST BİLE BU SÖZE ONAY VERİR AMA HERKESİN KENDİNCE BİR DOĞRUSU VARDIR...
#47 - Mayıs 03 2007, 02:40:26
dünya derdi dünya malından ibaret sende bir malmışsın belliki seni dert edinmişim......

adnan direk çöpsün yha..
#48 - Mayıs 08 2007, 19:34:02
God must hate me;)

eslem

Kendime sordum şöyle dedim.Allah yaratmayı arzuladı varoldum.Hiçken üstün bir varlık oldum.Bedel ödemeden kafadan sayısız nimetlerle donatıldı etrafım.Hayat bu borcu ödemem için bana açılan hesap.Bu noktada Allah ''Muhakkak Biz ona (doğru) yolu gösterdik; ister şükredici olsun, ister nankör deyip bana seçim hakkı tanıdı..Bugün yaptığım ve yarın yapacağım şeyler sonucunda vadeli olarak bildirilen mükafat ve cezalarım var.Hayatımın sonu yeni bir diriliş olmak zorunda yoksa yaşamın manası kalmaz.Kainattaki herşeyden farkım olsun sonrada müessirini yok sayıp şaheser olan beni sonsuz bir yokluğa göndereyim.Toprak olayım üzerime hıyar eksinler. :) Hayatı en anlamlı kılan kavram ''imtihan'' için çalışıyorum.Hayatın kendi ölümümle yok olmayacak anlamını kelimenin yeni anlamı açıklayabilir.Ebedi hayatım.Ebediyeti sınırlı akılla kavrayamam.Her beyin fırtınalarım sonrasında tek yola açılıyor kapılar.Mutlak varlık.Fıtratıma yerleştirmeseydi bir güç bu duyguyu asla kabullenmezdim.Aslını korumuş her fıtrat iğne batırdığınızda Allah diye nara atar.O sebeple düşen uçakta ateist kalmaz diye bir söz vardır.İşin espirisi tabi..neyse sıkıldım
#49 - Mayıs 08 2007, 20:15:22

uFo göReN maSuM köyLü

Rabbimin bu soRuLaRa veRdiği mükemmeL cvpLaRa inanmaYan bu tanRı tanımaZa karşı neden çenemi yoRayım ki ? ?

hangi biRinizin açıkLaması kuRandan dha açıkLayıcı oLucak . . .

buRası feLsefe böL.deyıpde din konusuna giRenLeRi sustuRan insanLar untumayın ki din her türlü biLime açıkdıR . .

ayRıca müsLüman feLsefeciLeRde war onLaR Rabbını mi  inkar ettiLeR ? yooo

feLsefe geRçeği buLmak deiLmi ? ? bu geRçekde Rabbımızden baŞkası deiLken bu sonuca neDem böLsi şekiLde şaşıLıYo ki :öff
#50 - Mayıs 08 2007, 20:43:33

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.