Alternatifim Cafe

Karıncalar Attıkları Adımı Sayıyor !

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

NTV-MSNBC
Güncelleme: 12:14 ET 30 Ekim 2007 Salı

NEW YORK / LONDRA - Yem avına çıkan karıncalar, yuvanın yolunu bulmak için insanlar gibi doğadan işaretlerden yararlanıyor. Bilim insanları, karmaşık doğal bitki örtüsünün içinde karıncaların yolunu nasıl bulduğunu araştırdı. Sonuçta, karıncaların attıkları adımları saydığı ve aynı ölçüde geri dönerek yuvaya ulaştıkları ortaya çıktı.

Bilim insanları, Sahra Çölü’nde yaşayan Cataglyphis fortis türüne ait karıncaları bir çizgi boyunca yürümelerini sağlayacak şekilde eğitti. Karıncalar yuvadan çıkarak 10 metre uzaktaki yeme doğru yol almayı öğrendiler. Bilim insanları, deneyin birinci etabında yuvanın veya yemin yerini değiştirerek karıncaların reaksiyonlarını ölçümledi. Yem veya yuvanın yeri değiştirildiğinde karıncalar, alıştıkları mesafeyi katettikten sonra afallıyor ve yem veya yuvayı bulma ümidiyle etraflarını kontrol etmeye başlıyorlar. Bu bulgu karıncaların mesafeyi öğrendiği şeklinde yorumlandı.

BACAK BOYUNA İNCE AMELİYAT
Almanya’dan Ulm, İsviçre’den Zürich Üniversitesi uzmanları, deneyin ikinci etabında bir ameliyatla karıncaların yarısının ayaklarına fizyolojilerine uygun bir materyelden eklemeler yaparak bacak açış mesafelerini uzattı. Denek karıncalarının diğer yarısının ise, ayakları bir operasyonla kısaltıldı. Bacak açış mesafelerinin değiştirilmesindeki amaç, denek karıncaların birinci etapta öğrendikleri mesafeyi ölçüp ölçmediklerini gözlemlemek.

KARINCALAR YENİ BACAK BOYUNA ALIŞIYOR
Bacak boyları değişen karıncalar, orijinal yuva-yem mesafesini katettiklerini düşündüklerinde her zamanki gibi duruyor ve aranmaya başlıyor. Ancak bacak boyları uzun olanlar, yemi geçiyor, kısa olanlar ise yeme ulaşmamış oluyor. Ancak karıncalar zamanla yeni ayak boylarına alıştıklarında, adım atışlarını yeniden uyarlayarak yuva-yem mesafesini yeniden öğreniyorlar.

MESAFE ÖLÇÜTÜ ADIM SAYISI
Araştırma ekibi başkanı Ulm Üniversitesi nörobiyoloğu Harald Wolf, karıncaların attıkları adımı saydıklarını öne sürüyor. Dr. Wolf, deneyin gelecek aşamalarında karıncaların adım sayısını saymanın yanı sıra buna dayalı olarak uzaklık tahmini yapıp yapmadıklarını da araştıracaklarını dile getiriyor.

Kaynak: Science dergisi

#1 - Ekim 30 2007, 14:13:31
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

afferim onlara :)
#2 - Kasım 02 2007, 15:30:01
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

ilginç
#3 - Kasım 04 2007, 00:31:55
Sana karşı hissettiğim her şeyi bir kağıda yazdım , şu an elinde olana , Hiç anlamayacaksın , gitmene izin vermek ne kadar acıtıyor...

garip
#4 - Şubat 01 2008, 23:02:05
böğürtlenli reçelim =)

eft ya onlar sasymayı nerrddn örenmişler ki??
#5 - Şubat 08 2008, 13:14:02

onların da kendince bi dilleri vardır belki :S

çok ilginç
#6 - Şubat 10 2008, 10:53:15

ilğinç  :hımm
#7 - Şubat 10 2008, 17:05:33
Kim der ki ; Sago yaşamın minik bebeği ?
Bir yaz akşamında hayata attım göz bebeğimi, bebeğim öldü....

bende kucukken hep dusunurdum adımları saysam dıe
hatta bı kere denedım hıc kımseyle konusmyodum elımde kagıt kalem attıgım adımları kagıda yazıyodum
ama 2 saat bıle dayanamadım :kop
#8 - Şubat 23 2008, 20:28:14

нєя ℓαƒα νєяιℓє¢єк вιя ¢єναвιм ναя∂ιя ƒαкαт вι ℓαƒα вαкαяιм ℓαƒ мι ∂ιє؟ вιя∂є ѕöℓєуєηє вαкαяιм α∂αм мι ∂ιє!!!

keretalara bak hele :Ç afferim onlara :D
#9 - Şubat 24 2008, 15:50:25
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

onların da kendince bi dilleri vardır belki :S

çok ilginç
Belki
#11 - Mart 17 2008, 21:58:24

sürmeli çocuk

Yeni!
bir masanın çevresini kaç bin sayar acaba :Ç aferin aferin saymasını da biliolarmış :Ç
#12 - Mart 19 2008, 22:58:04
« Son Düzenleme: Mart 20 2008, 00:20:32 Gönderen: Şehr-i Tutsak »

Punk- O -Rama

Karıncaların attıkları adımları saydıklarını nerden biliyor bunlar peki.Sorarım.Karınca mısınız yoksa kuzum?diye eklerim akabinde.
#13 - Mart 19 2008, 23:06:26

BaGéT

Hayvanlar düşünemez.Saçmalamayınız.
#14 - Mart 19 2008, 23:10:45

Yukarıdakı yazıyı baştan aşagı okudugumda çok mantıklı olduguna kara verdım...
hayvanların düşünemedıgıne üzüldüm..vah vah vahhhhhhhhhhhh
#15 - Mart 19 2008, 23:15:52
Kadınlar'a bayılıyorum harika varlıklardır,öyleki salak ve beyinsiz erkekleri ilk görüşte anlarlar,ama asla  zekisinden anlamazlar.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.