Alternatifim Cafe

Punk Rock Nedir?

Discussion started on Rock

PUNK ROCK

Punk rock, kökenleri 1974 ve 75 yıllarına, ABD ve İngiltere'ye dayanan ve kendisini Ramones, Sex Pistols, The Damned, ve The Clash gibi gruplarla kanıtlamış düzen karşıtı rock muzik hareketidir.

Punk terimi ise, punk rock'a dayalı alt kültür için kullanılmaktadır. Bu altkültür agresif gençlik, kendine özgü giyim tarzı, Punk İdeolojisi ve D.I.Y. (do it yourself-kendin yap) etiğini kapsamaktadır.

Punk; kültür, politika ve estetiği ile kurumsallaşmış sanat teorileri ve bunu yaratan topluma, toplumsal sisteme karşı doğmuş bir reddediştir. Punk, sanatçıyı devrimci olarak görür, geleneksel ve kalıplaşmış davranış ve yaşam biçimine karşı yıkıcı bir tavır geliştirir. Bireyin kişisel gelişimini yönlendiren, yaşam biçimini şekillendiren toplumsal organizmayı her şeyin suçlusu olarak görür ve saldırmaktan çekinmez. Punk'a göre her şey alt üst olmalıdır; aykırı, ayrıksı giyim tarzı, sanat ve gündelik yaşamda sınırlann belirsizleştirilmesi, bilinçli kışkırtıcılık, kabul görmüş ve tekdüzeleşmiş yaşam biçiminin yeniden düzenlenmesi (ya da düzensizleştirilmesi) punk yaşam biçiminin devrimci taktikleridir.

PUNK ROCK'IN TARİHİ

Punk'ın kendini var ettiği sahne; ekonomik ve toplumsal buhranın yaşamın her alanını cenderede tuttuğu 1970'lerin son dönemlerindeki İngiltere'dir. Punk akımı; İngiltere'deki ekonomik bunalımdan büyük zarar gören işçi sınıfı gençleri arasında doğdu. "Geleceğin olmadığı'" hayatlarının para ve politik güç sahibi kişilerce yönetilen bir toplum tarafından önceden belirlendiği gerçeği, toplumsal dinamiği oluşturan gençlerin en büyük buhranıydı. Bu buhranın köklerinin fütürizm, dadaizm, nihilizm ve anarşizm felsefeleri ile buluşması ve yıkıcı eylem-yaşam (action-life) biçimine dönüşmesi kaçınılmazdı. Punk Rock'ın ortaya çıkışı Ocak 1976'da Manhattan'daki East ViIIage'da bulunan CBGB and OMFUG adlı küçük bir kulüpte verilen konserlerden doğan'Punk' adlı derginin çıkışı ile başlar.

...18 yaşındaydım. New York'taydım. Yıl 1975'ti. Birgün arabada giderken John (Holmstrom) 'bir dergi çıkaralım' dedi. Beni ve Ged'i (Dunn) Velvet Underground'a 1997 ve Stooges'a ve New York Dolls'a uyandıran John'dı John derginin sevdiğimiz şeylerin bileşimi olmasını istiyordu. Eski Tv dizileri, bira içmek, düzüşmek, çizburger, mizah dergileri, ikinci sınıf filmler ve bizden başka kimsenin takılmadığı rock'n'rol grupları. John derginin adının Teenage News olmasını istiyordu. Dolls'un aynı isimli şarkısından ötürü. *** bir isim olduğunu söyledim. 'Niye Punk demiyoruz?' dedim. Punk sevdiğimiz her şeyi temsil ediyordu: Kıyak, yapmacıksız, absürd, komik, ironik, şehri küçük posterlerle donattık. 'Dikkat Punk geliyor! Leg McNeil Please kill Me/ Roll Dergisi temmuz 2001/07"

İsyankar CBGB and OMFUG (Country, Blue Grass, Blues and Other Music For Uplifting Gormandizers) sahnesi Punk dergisi yolu ile punk terimi ile kurduğu bağlantı, belli bir deneysel rock'n'rol akımını tarif edecek olan "Punk Rock" teriminin oluşması sürecinin ilk aşamasıdır.

Punk dergisinin ilk sayısı 1 Ocak 1976'da çıktı. Lou Reed ve Ramones ile ilgili yazıların yanı sıra John Holmstrom'un özgün otobiyografik çizgi dizisi "Joe", Leqs Mcneil'den şehvetli kadınlarla ilgili "foto karikatür öykü"sü yer alıyordu. Punk'ın ilk sayısı 3000 adet basıldı. Ve sadece New York'ta dağıtıldı. Dergi son çıkış tarihi olan 1979'ta 25.000 adet basılıyor ve dünya çapında 2000 aboneye ulaşıyordu.

Punk dergisinin İngiliz punk akımına da grafik anlayışı yönünden önemli etkileri olmuştu. İngiliz punk rock'ının ilk fanzini "Sniffin' Glue" adıyla Temmuz 1976'da Londra'da çıkmaya başlar. Daha sonra; Ripped and Tom rotten to the Core, London's Burning, Live Wire, Vive La Resistance ve Heat adlı fanzinler İngiliz karşıt kültürünün sözcüleri oldular.

Punk Rock stili Londra'nın güneybatısındaki ve Kings Rood civarındaki heterojen gençlik söylemlerinden, yaşam biçiminden oluşmuştu. Şüphesiz ki punk rock'ı tetikleyenler arasında, androjen görüntüsü ile fetişleştirilen fenomen David Bowie'nin glitter rock'ı, Ramones, Heartbreakers, Iggy Pop, Richard Hell gibi kişi ve gruplar vardır. 1960'ların moda alt kültürünü, bazı blues gruplarının melodik alt yapısını ve isyanını, northem soul ve reggae'den alınma unsurları da punk müzikal kaosunda bulmak mümkün.

Punk kültürü 1980'ler ve 1990'larda İngiltereden Kuzey Amerikaya yayıldı ve hardcore denilen yeni bir müzik stili yaratıldı. Avrupalıların yaptığı müziğe göre daha hızlı olan ve daha agresif vuruşlar barındıran bu yeni tarzdan sonra skate punk ve Straight Edge gibi farklı tarzlar da ortaya çıktı

Punk'ın başlamasıyla büyük kayıt şirketleri underground punk kültüründen kar sağlamayı istediler. Çogu kesimde bu olay büyük direnç kazandı çünkü bu punk ahlak sistemine zıt bir davranıştı ve çoğu punk grupları kendilerini büyük kayıt şirketleri tarafından kar motivasyonuyla tehdid edildiklerini hissettiler.

1980'lerde Pasifik kuzeybatı Amerikada yapılan punk muzik "grunge" olarak anılmaya başladı. Nirvana ve Pearl Jam gibi başarılı grunge müzik grupları müziklerinde heavy punk etkisini gösterdiler. Bu grupların oluşturduğu ticari başarı diğer punk sitillerininde yolunu açtı ve çok iyi bir başarı sağlayan power-pop ya da pop-punk tarzı oluştu. Pop-punk gruplarına örnek olarak: Simple Plan, Good Charlotte ve Sum 41 başarılı pop-punk gruplarıdır

Orjinal punk kültürünün savunucuları punk'taki ticarileştirmeye karşı çıkıyorlar, özellikle pop-punk'ı eleştiriyorlar çünkü punk kültürü popülar olarak tanımlanıyor ve böyle kalması gerektiğini söylüyorlar, çünkü popüler olma punk külürünün ana fikrine meydan okumasını sağlar.

PUNK ALT KÜLTÜRÜ

Punk, kendi giyim tarzı, felsefesi, edebiyatı (fanzinler), dansları (punk showları) ve görselliği ile sağlam bir alt kültür oluşturmuştur. Oluşturduğu kültür popüler kültüre kaynaklık etmekle beraber kendi içinde alt kültürler de oluşturmuştur.

Punk Showları, Punk konserleri, punk giyimi ve sanatı gibi yıkıcıdır. Değerlere yönelik birer saldırıdır. Punk'ın kışkırtıcılık politikasının bir parçası olan gruplar konser sırasında, seyircisi ile şiddet, yıkım gösterisi sergilerier. (Sahneye kusmak, tükürmek, havada uçuşan içki şişeleri, sandalyeler , grup dansı) Punk'ın bu sadomazoşist eğilimi aslında, punk'ın diğer tahripkar unsurlan gibi belli bir şeye dikkat çekmek üzere kullanılan bir şok taktiğiydi. Punklar toplumu nasıl gördüklerini anlatmak istiyorlardı: Anarşi istiyorlardı, yeni bir müzik tarzı geliştirmek ve bu müzik tarzının kaosunu paylaşmak, çoğaltmak istiyorlardı. Punk konserleri ekspresyonist performansı ile "şimdi ve burada"dır. (now-and-here) Ekspresyonizmin sembolü haline gelen Çığlık punkta hem şarkılarında hem de grafik tasarımlannda kendini gösteren bir motiftir: yüksek desibel seviyesi,izleyici ile grup arasında fiziksel ve duyusal etki punk konseri "yaşamalanı" içindedir. O an'ın içinde yaşanılanlar zamandan ve mekandan soyutlanmış kaostur.

Punk Rock'ın gelişimi Amerika ile İngiltere arasındaki kültürel alışverişle hız kazanmıştı. Velvet Undergound, New York DolI ve Ramones gibi New York'lu gruplar, 1965'te başlayıp 1970'ler boyunca devam eden bir süreçte, bilinçli bir biçimde "sokak kültürünü" işlemiş ve geleceğe karamsar bakan yeni bir tür müzik üretmişlerdir. (Bu gruplar sadece punk rock'ın değil hard'n' heavy, heavy metal ve türevIerinin de doğuşunda da etkili olmuşlardır.)

PUNK KELİMESİ

"Punk" kelimesi"Punk", "Punk Rock", "Punk Kültürü" tam da punk'ın istediği gibi açık bir biçimde tanımlanamamıştır. (Standardize edilerneme, kategorize edilememe) Punk; ilk çıkışı 1975'te belirli bir rock and roll türünü ve kendisi ile iIişkilendirilen gençlik alt kültürünü anlatmak için kullanılmaya başlansa da, 80'ler sonrası ticari rock müziğin türevlerini tanımlamak için kullanılmaya başlanmıştır. Punk 'underround rock', 'new wave', 'new music', 'street rock', 'power pop', 'avant-punk' ve 'hardcore' gibi terimlerle özdeşleşen anlamlarda da kullanılmıştır.

Punk sözcüğünün kökleri de bulanıktır. İngilizcede ilk olarak fahişe ile eşanlamlı olarak ortaya çıkar. Funk ve Wagnalls İngilizcenin Yeni Standart Sözlüğünde şöyle tanımlanır:

ı.Çürümüş tahta, bitkisel kav, değersiz nesne, boş konuşma.
2. Yumrukla yapılan saldın ya da darbe.
3. Genç Haydut, hayta, serseri.
Bu sözcük tanımları bilgilendirici olsa da punk'ı tanımlamaz.

GÜNÜMÜZDE PUNK

Ramones ve Sex Pistols gibi grupların ağır, hızlı, müzikleriyle sistemi sarstıkları günlerin ardından 30 yıl geçti, ve bugün punk rock hiç olmadığı kadar büyük bir kitleye hitap eder oldu. "Pop punk" grupları, MTV'de büyük başarılara imza atarken, grup üyeleri ve dinleyiciler, geçmişteki grupların devrimci meşalesini günümüze taşımak için çok mu genç ya da acemi? Çünkü bu esnada, punk insanlara arabadan votkaya birtakım şeyler satmak için ticarileşen bir müziğe dönüşmekte ve pek çok genç için saç boyamak veya piercing takmaktan öte bir anlam ifade etmemekte. Bugünün kapitalist dünyasında, rahatsız, toplum karşıtı punk ruhu gerçekten canlı kalabilir mi?

Evet. Bugün pek çok punk, "Punk ölmedi" derken, hızlı, gürültülü ve dikbaşlı herşeyi kutlayan bu altkültürün, kitleleri de ardına alarak hala canlı olduğunu kastediyor.

TÜRKİYE'DE PUNK ROCK

Türkiye'de punk-rock yapan pek çok grup vardır. Çoğunlukla punk rock yapan gruplar ska, emo gibi tarzlara da kaymaktadır. Bunların arasında ana akım bir grup olan Athena'da vardır. Aynı zamanda Taksim punk sahnesi, Ankara punk sahnesi ve İzmir Punk sahnesi hareketlidir.

Önemli gruplardan biri Rashit'tir. En eski türkçe punk rock gruplarından biridir. Geçen senelerde Rock'n Coke'a çıkması tepki toplamış da olsa kendine özgü bir hayran kitlesi vardır.

Ayrıca Bursa'lı bir grup olan Deli, ÖsYeMe isimli şarkısı ile oldukça ses getirmiştir.

Bunun yanı sıra Deli Gömleği, Kağıt Uçak, Dengesiz Herifler, Kilink, Allahsız Tospağalar gibi daha pek çok grup Türkçe Punk Rock yapmaktadır.

PUNK GRUPLARI

Bu müzik tarzıyla özdeşleşen grup ismi ise 1976'da kurulan Sex Pistols'tur.

999
The Adverts
Alternative TV
Angelic Upstarts
Angels and Airwaves
Anti-Flag
Anti-Nowhere League
The Ataris
Atom and his Package
Avengers
Bad Brains
Bad Religion
Band of Susans
Black September
Black Flag
Blink 182
Bowling For Soup
Blitz
Buzzcocks
Cheese
CRASS
The Clash
Cockney Rejects
Crime
The Damned
Dead Boys
Dead Kennedys
The Derogatories
Dickies
Drowning Pool
Eater
Flesh Eaters
The Flowers Of Romance
Generation X
Germs
Goldfinger
Good Charlotte
Good Riddance
Green Day
Gun Club
Nina Hagen
Heartbreakers
Hi-Standard
Richard Hell (& the Voidoids)
The Jam
Less than Jake
Living Things
Masters Of The Backsides
MC5 *
Millencolin
The Misfits
New York Dolls *
No Fun At All
Nofx
No Use For A Name
The Offspring
Pagans
Patti Smith Band *
Penetration
Pennywise
Radio Birdman
Ramones
Rancid
Rapists
The Rebels
Rocket from the Tomb *
Ruts
The Saints
Satanic Surfers
Screeching Weasel
Sex Pistols
Sex Telegramm
Sham 69
Stiff Little Fingers
Stiv Bators
Sum 41
The Queers
The Stooges
The Stranglers
Subway Sect
Tom Robinson Band
UK Subs
Ultravox!
Undertones
Vennaskond
The Vibrators
Vicious White Kids
Weirdos
Wire
Woptime
X
X-Ray Spex
stuka
cemiyette pişiyorum
Posteriti
sokak köpekleri
red hot chili peppers

(beendiyseniz +karizma vermekten çekinmeyiniz (6) )
#1 - Kasım 14 2006, 13:57:47
« Son Düzenleme: Kasım 19 2006, 20:31:24 Gönderen: LuCiFeR's AnGeL »
Enjoy the silence.

Gr££N Day manyağı

valla çok güsel hazırlamışsın cnm tebrikler :))
#2 - Kasım 14 2006, 21:13:45

Ramones ve Sex Pistols gibi grupların ağır, hızlı, müzikleriyle sistemi sarstıkları günlerin ardından 30 yıl geçti, ve bugün punk rock hiç olmadığı kadar büyük bir kitleye hitap eder oldu. "Pop punk" grupları, MTV'de büyük başarılara imza atarken, grup üyeleri ve dinleyiciler, geçmişteki grupların devrimci meşalesini günümüze taşımak için çok mu genç ya da acemi? Çünkü bu esnada, punk insanlara arabadan votkaya birtakım şeyler satmak için ticarileşen bir müziğe dönüşmekte ve pek çok genç için saç boyamak veya piercing takmaktan öte bir anlam ifade etmemekte. Bugünün kapitalist dünyasında, rahatsız, toplum karşıtı punk ruhu gerçekten canlı kalabilir mi?

işte aradığım kısım...ve cevabı kesinlikle HAYIR olan kısım.piercing takarak gothic olduğunu sanan SALAK lar bunun aslen punk kültürüne ait birşey olduğundan bihaber gezmekteler hala. ve asıl punk olayını en çok zedeleyen bu imaj kaygısıdır.sex pistols grubunun bbc ye çıktığı zamanki kıyafetlerine bakarsanız punk kültürünün kıyafetlere önem vermediğini daha iyi anlarsınız.
#3 - Kasım 14 2006, 21:18:26

ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

valla çok güsel hazırlamışsın cnm tebrikler :))

teşekkür ederim :))
#4 - Kasım 14 2006, 21:24:48
Enjoy the silence.

yapmayın yaaaaaaaaaa
#5 - Kasım 15 2006, 16:23:58
İmzanız kural dışı

ben de merak ediyordum tam olarak nedir bu punk rock diee sağolasın öğrendimm :))

bu arada o listeye red hot chili peppers ı da ekleyelim onlar da punk rock yapıorlarr :yah
#6 - Kasım 15 2006, 18:26:40
The Return of the Fellowship of the Ring to the Two Towers

ekledim bile :okey
#7 - Kasım 15 2006, 19:53:13
Enjoy the silence.

eklediğin için teşekkürlerrr :cicek

yalnızz chilli papers değil dee chili peppers olcaktıı ;)
yani iki l yok bir l var :okey öbürüde malum hiç a yok :))
#8 - Kasım 15 2006, 19:58:52

düzelttim :okey
#9 - Kasım 17 2006, 20:10:11
Enjoy the silence.

tekrar teşekkür ederim ama gıcık olduğumu düşünme pEppers ı pAppers yazmışsın  :oops
#10 - Kasım 17 2006, 21:37:02

ben de merak ediyordum tam olarak nedir bu punk rock diee sağolasın öğrendimm :))

bu arada o listeye red hot chili peppers ı da ekleyelim onlar da punk rock yapıorlarr :yah

rhcp tam olarak punk rock yapıo die kısıtlayamayız çünkü hem punk hem de funk a gitar riffleri ve zaten başlı başına funk a ait slap bass,vokalin sürekli detone olmaması(nerdeyse hiç:D),davulunda klasik punk hareketlerinde  kalmaması tam punk olmadğını daha çok funk-punk-rock grubu olduğunu gösterio biliyorm büyk ihtimalle uyuz olacaksın ama ben belirtim çünkü rhcp dinleyisi kanımdır canımdır:D..
#11 - Kasım 18 2006, 23:03:04
imza kural dışı

rhcp tam olarak punk rock yapıo die kısıtlayamayız çünkü hem punk hem de funk a gitar riffleri ve zaten başlı başına funk a ait slap bass,vokalin sürekli detone olmaması(nerdeyse hiç:D),davulunda klasik punk hareketlerinde  kalmaması tam punk olmadğını daha çok funk-punk-rock grubu olduğunu gösterio biliyorm büyk ihtimalle uyuz olacaksın ama ben belirtim çünkü rhcp dinleyisi kanımdır canımdır:D..
evet evet bu söylediklerinin hepsi dooru ama ben bu listede de olsun istedim red hot chili peppers hepsi bu :)) anthony nin kadife sesi teklemez asla. john un da gitarı diğerlerini demeye gerek yok zaten. az biraz john hayranıyımdır da :ask
#12 - Kasım 18 2006, 23:15:39

...ki john abimizi ben kendimi bildm bileli severm hiç bir gitaristin üstünde durmadığı şekild mükkmml şeyler çıkarıo nası diim saa:D adam ayrı bişey hastayızzz..:D:D
#13 - Kasım 18 2006, 23:27:09
imza kural dışı

*__M-@-s-s-@-c-r-e__*

gerçekten punk dinleen emo tarzlara kaymaz..
öle ki emo döwme günleri yapıo canım arkadaşlarım.. ;)
saol paylaştıın için.. :okey
#14 - Kasım 18 2006, 23:31:27

Gr££N Day manyağı

my chemical romance da punk yapmıo mu??:S
#15 - Kasım 19 2006, 14:06:30

*__M-@-s-s-@-c-r-e__*

ama şunları sölemeden geçemicem.. :D
nedir bu punk modası anlayamadım..özellikle ankarada bu aralar punk bi moda ,oluşum haline geldi..herkeste kareli pantolonlar,vanslar,kızlarda kahküller,bileklikler,..herkeste bi farklılaşma dikkat çekme çabası,..aynı tarzda insanlar görmekten nefret ediyorum.....!!!!biz 2 sene önce kareli pantolon giyince aptal aptal bakarlardı şimdi hepsi aynı neymiş punklarmış onlar.. :sizo
sorsan ne dinliyosun diye Greenday der albümlerini say desen mal gibi suratına bakar başka da grup bilmezler sonra artis artis tavır takınırlar bu resmen ortamda yer etme çabasıdır başka birşey değil hoşgörücez valla...!!!
#16 - Kasım 19 2006, 14:17:33

herkes punk(yazıldığı gibi söylenmesi hoşuma gidio)çu olamaz bi kerem özenti tip o senn dediklern salla onnarı
#17 - Kasım 19 2006, 20:43:09
imza kural dışı

walla bn punk rock çı deilim o yüzden yazdıklarımla pek bi ilgim yok aslında :nohashas
#18 - Kasım 19 2006, 22:27:14
Enjoy the silence.

tatlicadi

my chemical romance da punk yapmıo mu??:S
evet mcr punk rock tarzında bi grup
#19 - Kasım 22 2006, 00:46:44
« Son Düzenleme: Kasım 22 2006, 02:18:06 Gönderen: tatlicadi »

Taksim'i de punkçılar bastı.  (6)
Çok iyi işler yapanlar var ama punk rock dinlemiyorum. Karışık bi felsefesi var  :alala  (6)
#20 - Kasım 22 2006, 09:10:07

taksimi bassınlar daha ii benden para istesinler ve ben onlara hep sn ne vercen diim..:D muhaha
#21 - Kasım 22 2006, 17:24:35
imza kural dışı

Öyle bir durum yaşadın mı Murat :4
#22 - Kasım 23 2006, 12:45:14

yaşamış mıdır acaba (6)
#23 - Kasım 24 2006, 16:53:38
Enjoy the silence.

essgi

ama şunları sölemeden geçemicem.. :D
nedir bu punk modası anlayamadım..özellikle ankarada bu aralar punk bi moda ,oluşum haline geldi..herkeste kareli pantolonlar,vanslar,kızlarda kahküller,bileklikler,..herkeste bi farklılaşma dikkat çekme çabası,..aynı tarzda insanlar görmekten nefret ediyorum.....!!!!biz 2 sene önce kareli pantolon giyince aptal aptal bakarlardı şimdi hepsi aynı neymiş punklarmış onlar.. :sizo
sorsan ne dinliyosun diye Greenday der albümlerini say desen mal gibi suratına bakar başka da grup bilmezler sonra artis artis tavır takınırlar bu resmen ortamda yer etme çabasıdır başka birşey değil hoşgörücez valla...!!!

evet ankarada konur sok. punkçıların sokağı resmn yaa :sizo 
ama çok güzel ben seviyorum :Ç
#24 - Kasım 24 2006, 19:23:24

Öyle bir durum yaşadın mı Murat :4

birinde güldü biri,bire *** dedi,biri de muhabbete girdi..:D
#25 - Kasım 24 2006, 21:02:36
imza kural dışı

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.