Alternatifim Cafe

İnsanlar 'Gaffur delisi' oldu

Discussion started on Magazin

Avrupa Yakası’nın psikopat Gaffur’u Peker Açıkalın’ı çekimleri halen devam eden Maskeli Beşler Irak ve Amerikalılar Karadeniz’de filmlerinin karmaşasında yakaladık. Abartılmış komedi oyunculuklarından sıkıldığını dile getiren oyuncu, "Zirvede oksijen azdır. Orada olmak daha çok göz önünde olmayı gerektiriyor." diyor.

Peker Açıkalın’ın televizyon serüveni ne zaman başladı?

- Kim Bunlar ile başladı ama tiyatro serüvenim çok daha öncesine dayanıyor. İlk özel televizyon kanalı olarak TRT 2 kabul ediliyordu o zamanlar. Farklı mizah anlayışını topluma kabul ettirdiğimiz ilginç, bıçak sırtı bir dönemdi. Kolay Para, O Şimdi Mahkûm, Hababam Sınıfı serisi, Maskeli Beşler, Ekmek Teknesi, Çiçek Taksi gibi birçok önemli yapımda oynadım. Şimdiyse fazlasıyla popülarite kazanmış bir karakteri canlandırıyorum; Gaffur. İki sinema filminin daha çekimlerinde bulunuyorum şu an... Yoğun tempoya devam.

Oynadığınız rollerdeki ’delilik’ oranı çok fazla... Bu roller üzerinize yapışıyor olabilir mi?

- Hayır bence delilik sadece Gaffur’da var. Mesela Hababam Sınıfı’ndaki seriye başlamadan önce ’Psiko’ karakteri yoktu. Dedim ki öyle bir karakter yaratalım ki yeni olsun ama kabul görsün. 16 yıldır okul yatakhanesinde kalan, içine kapanık Psiko’yu yaratmış olduk. Psiko da, Hababam Sınıfı içerisinde çok ayrıcalıklı bir yere oturdu. Rekabetçi olmaktan fazla hoşlanmıyorum ama bir maç oynanacaksa rekabet vardır. Rekabetin sonucu kazanmayı gerektirir. Kazanmayan da savaşamaz. Bu sinema, televizyon ve tiyatro için de aynıdır. Uzun yıllar bu alanlarda hakkıyla bulunmak istiyorum. İki tane kız çocuğunu büyüten, gayet evcil, yıllardır medyadan uzak yaşamaya çalışan, özel yaşantısına özen gösteren, kendini ortalığa atmamış bir insanım. Bu çizgiyi çok iyi tutturmak lazım. Öbür türlü insanlar Gaffur’u sever ama Peker’i sevmez.

Canlandırdığınız karakterleri özellikle de Gaffur’u kendinize benzettiğiniz oluyor mu? Seyircinin ilgisine bakılırsa Gaffur için yaratılmışsınız...

- Gaffur diye birini tanımam, hiç de düşünmedim. Gülse Birsel yazmasaydı daha da tanımazdım. Gerçekten de çok sınırda bir karakterdi Gaffur. Ekibin kemikleşmiş bir kadrosu ve seyircisi var zaten. Bizim, ekipten çıkan kadro yerine dahil olmamız belirli bir heyecan yarattı izleyicide. Seyircinin kafasındaki yeni ekibe dair soru işaretlerini aşmaktı ilk etaptaki hedefimiz. Onu aştık. Gaffur da televizyon dizisi normlarında gidebildiği kadar gidebilecek nihayetinde. Ama yakalanan enerji çok güzel. Popülarite gelip geçici bir durumdur. Önemli olan, uzun vadede düşünülen ve uzun yıların arka planı olan prensiplerimle seyircilerle olan bağı güçlendirmekti. Ben de elimden geleni yapıyorum. Ben yarattığım tipleri çok benimsiyorum. Kendi kendime onlarla konuşup, onları yaşatıyorum ve onları icraat sırasında o kadar üstüme giyip, o kadar net biçimde yansıtma samimiyetine ve tecrübesine hazırım ki zaten seyirci ile aramdaki özel bağlantı bu.

Teklif edilen rollerde aradığınız bir kriter var mı?

- Senaryonun kaliteli olması gerekiyor. ’Senaryo çekildiği zaman nasıl olacak?’ sorusu önemli burada. Sinema filminde oynamak ya da üç buçuk senedir var olan bir projeye sonradan dahil olmak yürek isteyen bir şey. Senaryosu, oyuncu kadrosu, teknik ekibiyle tam bir ekip işi.

AMATÖR BİR RUHLA SEYİRCİYE OYNUYORUM

İnternette hakkınızda yapılan yorumların çoğu olumlu...

- Özel hayatımı daima ’özel’ tuttuğumdan dolayı insanlara kendi kişilik özelliklerimi göstermedim. Ben sanatçıyım, hiçbir zaman yaptığım işlerde medyayla birlikte yürümedim, sansasyonel olaylarda bulunmadım. Gayet profesyonelce kendi içimde, amatör bir ruhla seyirciye oynuyorum. Herkes benim Gaffur gibi bir karakter olmadığımı biliyor, başarı da bunun altında gizlidir. Ekmek Teknesi’nde Cengiz ayrı bir karakterdi, dramatik kurgusu olan sinema filmlerindeki karakterler apayrı. Peker de kendi içinde fırtınalar yaşayan ayrı bir insan.

Maskeli Beşler Irak filminin çekimleri de devam ediyor. Filmde canlandırdığınız Bahattin nispeten aklı başında bir karakter. Siz filmi ve sinemanın içerisinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Maskeli Beşler seri olarak düşünülen bir filmdi. Aldığımız tepkiler serinin devam filmlerinin çekilmesi yönündeydi. Bahattin, gayet aklı başında, tansiyon paranoyası olan bir karakter ve delilik dersen bence pek yok. Sinemada Maskeli Beşler’i yapmaktan dolayı mutluyum ama sinema adına yorum yapmam gerekirse artık daha iyi işler çıkarılması gerektiğine ve Türkiye’nin bir geçiş noktasında olduğuna inanıyorum. Seyirciyi gişeye çekmek için artık iyi yapımcıların, iyi yönetmenlerin, iyi senaristlerin konuya el atması gerekiyor. Cem Yılmaz’ın Hokkabaz’ı gayet eli yüzü düzgün, başarılı bir filmdir bence. Artık sulu komedi yapmanın da gereği yok.

Aynı kadrolarla birkaç film çekilmesi sadece gişe stratejisi midir? Çünkü insanlar aynı ekibi birkaç filmde görüyorlar bir sezonda.

- Ve o insanlar o filme yoğun ilgi gösteriyorlar. Talep varken, aynı kadro ile devam etmemek nankörlük olur. Biz yapalım, insanlar seyretsin. Bunu tartışmak, yeni yapılan bir filmi olumlu-olumsuz eleştirmek yersiz. Mühim olan yapabilmek. Türkiye’de insanlar genellikle olumsuz eleştiriyor. Bu rekabet ortamının Türk toplumuna ne kadar faydası vardır ya da yoktur bunu herkesin şapkasını önüne koyup bir düşünmesi gerekiyor.

Yaptığınız işler sizi önemli bir noktaya taşıdı ve bu konuda yıldız addedebiliyoruz sizi...

- Önemli olan çok güzel ve büyük bir yıldız olarak uzun süre gökyüzünde parlamaktır. Sokakta aldığın tepkilerle belki bunu yaşayabilirsin. Bugün Kadıköy’de, ışıklarda, bir amcamız torununu cama çıkardı ve ben hem torununu hem de amcamızı öptüm. Çok beğendiklerini söylediler. Mesela reyting olaylarından anlamam. Kime göre neye göre belirlenir? Ama esas aldığım tepkiler dışarıda. Ve böyle güzel tepkiler gelince motivasyonunuz artıyor.

Zirvede olmak istemediğinizi vurguluyorsunuz hep. Zirvede olmak kötü bir şey mi?

- Yıllardır söylüyorum, yine söyleyeceğim; zirvede oksijen azdır! Halk ve medya zaten iyi yapılan işi takdir ediyor ve gereken saygıyı gösteriyor. Zirvede olmak daha çok göz önünde olmayı gerektiriyor. Saygınlık ve içtenlikle işlerimi yapıyorum.

Peker de Karadeniz’de

Ocak 2007’de gösterime girmesi planlanan Amerikalılar Karadeniz’de filminde Peker Açıkalın, Ercüment isimli tipik bir Karadeniz vatandaşını canlandırıyor. Yönetmenliğini Kartal Tibet’in üstlendiği filmin başrollerini Açıkalın; Metin Akpınar, Kadir Çöpdemir, Kıvanç Tatlıtuğ ve Melis Birkan ile paylaşıyor.

KIZLARIMI ÖPE ÖPE BÜYÜTÜYORUM

Magazin basınından niye bu kadar uzaksınız?

- İnsanlar kamera arkasının hep lay lay lom olduğunu düşünüyorlar. Böyle yaşayanların yanında orta halli ve huzurlu yaşayanlar da var. Bu anlamda Türk toplumunun duyarlılığına ve seçiciliğine güveniyorum. Medya insanı rezil de der vezir de. Kendimi uzak tutmaya çalışıyorum.

Niran Ünsal ile kızınız Şeker yüzünden bir ara medyanın takip ettiği isimlerdendiniz. Sorunları çözdünüz sanırım...

- Bazı kimselerin iyi araştırma yapmadan yarattıkları bir konudur bu. O kişilerin kendilerini affettirmesi için onlara izin verdim ve onlar da olayın medyaya yansıdığı gibi olmadığını göstermeme yardımcı oldular. Şeker okula başladı. Hem annesiyle hem babasıyla beraber. Yedi aylık bir de Perim Yakut isminde bir kızım var. İki kızımı da öpe öpe, koklaya koklaya büyütüyorum. Allah’ıma şükrediyorum. Hayatımda hep iki tane kızım olsun istemişimdir. Onların motivasyonuyla hayatta nefes alıp vermenin ne kadar değerli olduğunun bilincindeyim. Rahmetli babam bana ’Bir insan ancak baba olduğu zaman anlayabilir, çocuğun olduğunda anlayacaksın’ derdi.

Başarılı olmanızda çocuklarınızın da katkısı çok büyük o zaman...

- İnsanın çocukları, başarılı olmak için en büyük motivasyonu sağlıyor. İyi bir aile babası olarak geçmişini unutmadan, geleceğine de emin adımlarla ilerlemek her insanın idealidir.

Röportaj: Sinem Vural
#1 - Kasım 11 2006, 11:41:08
İmzanız kural dışı.

schumi_81

adam süper bir oyuncu ya ne denir ki gaffur hayran bıraktı kendisine insanları
#2 - Kasım 11 2006, 11:46:34

*__M-@-s-s-@-c-r-e__*

ailemizin psikopat kapıcısı... :sizo
(bkz: nasılım) :muhah
#3 - Kasım 11 2006, 11:50:07

schumi_81

beni beğenmiyömüsün (6)
#4 - Kasım 11 2006, 11:53:08

*__M-@-s-s-@-c-r-e__*

gaffur: çöpü almaya kapıya geliyorum, çalıyorum çalıyorum açmıyorsun... ne ayak ?
burhan: ay duymamışım demekki gaffur niye böyle düşünüyorsun, valla hi bak üzülüyorum böyle
....
 zuhaha
#5 - Kasım 11 2006, 12:04:37

süperr bi adam yaa gaffur favorimiz oldu :yah
süper dansedio bi de :muhah
#6 - Kasım 11 2006, 12:51:41
The Return of the Fellowship of the Ring to the Two Towers

gaffır süper bi oyuncu aslında...çiçek taksiden biliriz kendilerini :D

adam tam bi piskopat ya :muhah
#7 - Kasım 11 2006, 12:54:43

aysenur

evet cicek taksiyi izliyodum ama bu avrupa yakasini izlemiyom ya.. :icon

Bi arkadasim sürekli burhan'dan ve gaffur'dan bahsediyo onlarin dizide söyledikleri laflari söylüyo ''bi sakincasimi var'' gibi...Merak ettim bi izliim dedim gülmekden öldüm yaa....Artik her hafta izliiceem, güzel bisiye benziyo :Ç
#8 - Kasım 11 2006, 20:15:24

çok güzel yapıyo rolunu ya burhanla ıkısıde ıyı anlaşırlar dızı çok güzel vede komık
#9 - Kasım 12 2006, 17:47:10
İmzanız kural dışı.

kioptum  saçları uzatsan süper olacak... :muhah
#10 - Kasım 12 2006, 18:07:53
Her asker yeşil bereli olamaz...

bzi de ailecek balanıyoruz o diziye çarsamba gunlerı cok komık
volkan selın fılan gıdınce ızlemem dedım ama sımdı eskısındne daha cok baglandım
 :muhah
#11 - Kasım 15 2006, 18:13:15

eslem

beni bile etkilediğine göre..  (6)
#12 - Kasım 15 2006, 18:29:40

beni bile etkilediğine göre..  (6)

(6)

benimde bi aRkadaşım buRhan'La gaffuR'un takLidini yapio..
diziye güLdüğüm yetmiomuş gibi bide ona güLüoRum..  :Ç   (6)
 :öff
#13 - Kasım 15 2006, 18:33:37
bir varmI$
bir yokmu$

eslem

Yeni!
beni bile etkilediğine göre.. 

(6)

benimde bi aRkadaşım buRhan'La gaffuR'un takLidini yapio..
diziye güLdüğüm yetmiomuş gibi bide ona güLüoRum..  :Ç   (6)

bende boş zamanlarımda gaffur taklidi yapıyorum kankam   :pes
bizi beyenmiyörmüsün sende uyuma taklidi yapıyon biliyorum 
#14 - Kasım 15 2006, 18:36:15
« Son Düzenleme: Eylül 22 2008, 15:27:57 Gönderen: Mahzumî »

bende boş zamanlarımda gaffur taklidi yapıyorum kankam  :4
bizi beyenmiyörmüsün  (6) sende uyuma taklidi yapıyon biliyorum  :D :D

bi aRa sendeki cevheRe de bakaLım kanka..
beyeniRüm beLLi mi oLuR..  (6)
#15 - Kasım 15 2006, 18:49:50
bir varmI$
bir yokmu$

gaffur sen  akşam bizegelsene belki elektrikler kesilir
#16 - Kasım 25 2006, 11:50:08

sadece Gaffur için izliorm :ask
acaip komik bi tip yaa
oyunculuğu süper :okey
Bugi Bugi dansıda :urfa :halay :teyy
#17 - Kasım 25 2006, 22:04:15
...ѕαηкι υмяυη∂α вєℓкι∂є σηυηℓα
ѕєνιşιуσя çıℓgıη¢α
уιηє ∂є кαℓвιм нєρ σηυηℓα
ѕєη вєηιм мαѕυм вιяι¢ιк вєвєğιм...

coq qüseL Yha..
bi gaffur bide Burhan icin isLiomm
2 si süPer yHa...  (6)
#18 - Aralık 02 2006, 10:02:13
İmzanız kural dışı.

Bu Gaffur babamın askerdeyken üst ranzasında yatıyormuş!Babam söyledi de şaşırdım. :muhah
#19 - Aralık 02 2006, 19:37:33
ASKERE UZANAN ELLER KIRILSIN!!!

adam süper birşey yaa insan o kadar mı rolüne hakim olur sevecenliği bir başka psikopatlığı daha ayrı bir mesele de çok seviyomm ya bu adamı....

çakkıdı çıkınca hele ne komik oynuyor psikom benim..
#20 - Aralık 04 2006, 13:53:31
"Kücük seylere gereginden cok önem verenler, elinden büyük is gelmeyenlerdir."

ACAYİP MANYAK BİŞEY YA BÜTÜN OKUL DERSANE HER YER ONU KONUŞUYO WALLA YOLDA BAĞIRIYOLAR BENİ BEYENMİYORMUSUN DİYE BİDE ÇAKKIDI SHOW YAPIYOLAR Kİ SORMAYIN  :muhah :muhah
#21 - Aralık 04 2006, 14:00:49
« Son Düzenleme: Aralık 04 2006, 14:02:01 Gönderen: babygırl »
Megolaman değilimm ama "BÜYÜLEYİCİ" bi yapım war!Artist mi?değilim ama "MUHTEŞEM OLMAK"kanımda war:)

GideLim GaFFuR  :muhah :muhah :muhah
#22 - Aralık 04 2006, 14:19:40
Özlemişim buraları =)

aysenur

Nasilim ? (6)
#23 - Aralık 04 2006, 17:06:05

gaffur pijamaları yok satıo biliosnuz dimi arkadaşlar  :muhah arkın doum günü var haftaya alıcam bitane  :Ç kioptum
#24 - Aralık 07 2006, 23:21:57
"Bir kız öğrenciyi başını örttüğü için tahsil hakkından mahrum etmek,İstiklal Savaşı başlarında ve Maraş'ta düşmanlar tarafından başörtüsü çekilip düşürüldüğü için başlayan milli şahlanışın ruhuna tükürmektir."
Necip Fazıl Kısakürek;);)

uyuşturuc uya HAYIR!! OKUMADAN GEÇMEYİN ;) //forum.alternatifim.com/index.php?topic=68882.0

aysenur

gaffur pijamaları yok satıo biliosnuz dimi arkadaşlar  :muhah arkın doum günü var haftaya alıcam bitane  :Ç kioptum

eveeett biliyoruuuzz :urock

Burda olsaydi bende bidene alirdim wallaa,,,, :sizo
#25 - Aralık 08 2006, 00:04:18

HİÇ BEGENMIORUM NE KENDISINI NEDE DANSINI... :nohashas :nohashas.ZORUNUZA GITMESIN
#26 - Aralık 13 2006, 19:06:58

lora

::yea :ühübenje yanlış düşünüüyosun en güzel şey gafftur we taksim=))9
#27 - Aralık 27 2006, 18:21:29

_BoDdAh_

falla açıkcası hiç sefmem  :öff dizi falan izlemiorum bu adam bu şekilde size ne katıor anlamıorum  :öff onun yerine 5n 1k yı yada yorum farkını da izleyebilirsiniz  ;)
#28 - Aralık 27 2006, 18:39:01
« Son Düzenleme: Aralık 27 2006, 18:43:20 Gönderen: ..boddαh.. »

faitHleSs

Dizi iğrenç gaffur denilen Yaratık dizidende iğrenççç . Ne buluyolar o dizide anlamıyorum ?

İĞRENÇ İĞRENÇ İĞRENÇ İĞRENÇ İĞRENÇ İĞRENÇ  :kus :kus :kus :kus :kus :kus :ban :ban
#29 - Aralık 27 2006, 18:51:50

aysenur

Dizi iğrenç gaffur denilen Yaratık dizidende iğrenççç . Ne buluyolar o dizide anlamıyorum ?

İĞRENÇ İĞRENÇ İĞRENÇ İĞRENÇ İĞRENÇ İĞRENÇ  :kus :kus :kus :kus :kus :kus :ban :ban

Diziyi izledin mi onu söyle önce.. :Ç
#30 - Aralık 30 2006, 01:15:47

_BoDdAh_

ben kalitesiz dizi izlemem bnde nefret ediyorum o yaratıktan
arka fondan gülme efektleri vererek insanın nerde nası gülüceine mi anlatmak istiolar anlamıorum  :öff
boş bi dizi bence o yaratık bana hiç bişi katmıo sebebi de bu
#31 - Ocak 03 2007, 13:26:26

bir dizideki karakterin sana ne katmasını istiyorsun
eğer böyle bir amacın varsa komedi dizisi değil belgesel izle
#32 - Ocak 04 2007, 15:14:50
İmzanız kural dışı.

PeL!N

bayılıyorum gaffur'a.nereye gitsem onun taklidi okul dersane..
#33 - Ocak 05 2007, 18:15:56

ya gaffurun pijamaları yasaklanmış die duydumm artık bölümlerde daha az pijama giyicekmişş
#34 - Ocak 05 2007, 18:28:34
Odun kesicinin hık diyicisi ..... :dondurma   

o yaratık bana hiç bişi katmıo sebebi de bu

:kop :kop  :muhah 
#35 - Ocak 05 2007, 18:34:08
İmzanız kural dışı.

xX_NightmarE_Xx

bi dizideki karakter herhalde ilk kez bu kadar yankı getirdi :muhah
#36 - Ocak 06 2007, 04:05:54

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.