Alternatifim Cafe

Ibretli Hikayeler

Discussion started on Dinî Hikâyeler

Yeni!
aRkadaşLaR heR hangi biyeRde okuunuz ibRet weRici hikayeLeRi bu böLümde bizimLe payLashıRsanız Çok sewiniRim.. ben bi kach tane okudum, hoshuma gitti sizLeRLe payLaşmak istedim..

1...

Hazreti Ömer,Medineye birkaç mil mesafede bir yere gidiyor. Uzaklarda,hüngür hüngür ağlayan üç çocukla çevrili bir kadın görüyor. Kadın,bir tencereyi karıştırmakta, bir şeyler pişirmektedir. İnsanlar hakkındaki Büyük tabirinden daha büyük Hazreti Ömer,kadına çocukların niçin ağladığını soruyor. Çünkü anaları,onlara iki günden beri yemek verememiştir; çaresi kalmayınca da tencereye su koyarak un kaynatıyormuş gibi taklit yapmaktan ve böylece çocukları oyalamaktan gayri elinden bir şey gelmez olmuştur. Hazreti Ömer,hemen Medineye gidiyor;taşıyabileceği kadar un,yağ,hurma alarak sırtına vuruyor ve aynı yere dönüyor. Halifeyi arkasından takip eden kölesi yalvarıyor:

-Müsaade et de ben taşıyayım.

-Hayır! Kıyamet günü benim yüküme ortak olacak değilsin!..

Hazreti Ömer,kadının yanına geliyor. Gıdaları teslim ediyor. Kadının neşe ve saadetten uçuşunu mahzun gözlerle seyrediyor. Ateşin yakılmasını bizzat üzerine alıyor. Yemek bittikten ve çocuklar,artık gözleri kuru,oynamaya başladıktan sonra,anaları ellerini açıp ta gönlün içinden şu çığlığı koparıyor:

-Allah sana mükafatını versin! Ömerin oturduğu makama sen layıksın,o değil!

Ve Hazreti Ömer,Ömerin kendisi olduğunu söylemeden,inci gibi gözyaşlarıyla süslü gözler ve gözlerinde gölge gölge düşüncelerle Medineye dönüyor.

2.........

Zmanında bir adam varmış bu adam pazara üç kuru kafa getirmiş ve üçünede farklı fiyatlar söylemiş birici kuru kafaya bedava ,ikinciye bir dirhem,üçüncüye on dirhem demiş. pazardan geçen adam sormuş. neden fiyatları farklı diye adamda neden olarak
-birincisinin bedava olmasının nedeni kendisine islam dini hakında söylenen hiçbir şeyi dinlemez ve uygulamazmış bü yüzden bedava
-ikincisi ise kendisine islam hakında söylenen sözleri dinler ama uygulumazmış
-üçüncüsü ise islam hakında söylenen herşeyi dinler ,uygular ve çevresine öğretirmiş"

yanlızca kendimize şu soruyu soralım acaba hangisiyiz yada hangisi olmalıyız..

3....

Kendİne MÜslÜmanim Dİyen Adamin Bİrİ YolculuĞa Çikacaktir Şeytanda İnsan KilaĞina Gİrİp Adama Yol ArkadaŞligi Teklİf EtmİŞ Adam Kabul EtmİŞ Neyse Bunlar Bİr GÜnlÜk Yol Gİdİyor Şeytan Bakiyor Adamda Ne Sabah, Ne ÖĞle, Ne AkŞam, Ne Yatsi Namazi Var Şeytan Var GÜcÜyle KaÇiyor
Adam Nereye Gİdİyorsun Hanİ Yol ArkadaŞiydik Der
-Şeytan Adama DÖnerek ŞÖyle Der....ben Bİrkere Allaha KarŞi Çiktim Cenneten Kovuldum Sen Ve Senİn Gİbİ Kendİne MÜslÜman Dİyen İnsanlar Allahin Emİrlerİnİ BeŞ Vakİt Namaz Kilmayarak Allaha GÜnde BeŞ Kere KarŞi Çikiyorsunuz BaŞina Allah Tarafindan TaŞ YaĞarda Bana İsabet Etmesİnden Korkuyorum.der Ve Kaybolur

4.....

BİR GÜN HZ. MUSANIN KAVMİ MUSA (A.S) ŞÖYLE DİYORLAR
-YA MUSA BİR GÜN HAZIRLIK YAPALIMDA ALLAHI DAVET EDLİM ONA GÜZEL YEMEKLER SUNALIM DERLER
-MUSA (A.S) HİDEDLENEREK
- SİZ BİLMEZMİSİNİZ Kİ ALLAHIN YEME İÇME SIFATI YOKTUR DİYE ONLARA BAĞIRIR
MUSA(A.S) ALLAH LA KONUŞMAK İÇİN TUR DAĞINA ÇIKAR ALLAHLA KONUŞTUĞU ESNADA ALLAHU TEALA YA MUSA NEDEN BENİ DAVET ETMİYORSUN KAVMİN BENİ YEME ÇAĞIRDIYA
-YARABİM SENİN YEME İÇME SIFATIN YOKİ
- YA MUSA KAVMİNE SÖYLE HAZIRLIKLARA BAŞLASIN BU CUMA GELİYORUM DER
MUSA (A.S) KAVMİNE HABERİ VERİR
KAVİM HAZIRLIK YAPAR VE CUMA GÜNÜ GELİR HERKES BEKLEMEDE AMA NE GELEN VAR NE GİDE TA UZAKTAN YAŞLI VE ZAVALI BİR ADAM GELİR MUSA (A.S) BİR BARDAK SU İSTER MUSA (A.S) ADAMA BAĞIRARAK NE SUYU İSTİYORSUN BU GÜN ALLAHU TEALA YEMEYE GELECEK SU İÇECEĞİN YERDE GELDE YARDIM ET DER. O GÜN KURBAN OLDUĞUM ALLAH GELMEEZ
MUSA(A.S) TUR DAĞIN ÇIKARAK ALLAHLA KONUŞUR
MUSA (A.S)
- YARABİ NEDEN GELMEDİN BENİ KAVMİM ÖNÜDE YALANCI DURUMA DÜŞTÜM DER
-YA MUSA O GÜN GELDİM SEN BANA BİR BARDAK SU İSTEDİM VERMEDİN
YA RABİM O SENMİYDİN DEDİĞİNDE
KURBAN OLDUĞUM ALLAH ŞÖYLE DEDİ
YA MUSA BEN NE YERE NEDE GÖĞE SIĞARIM YANLIZCA ZAVALI BİR FUKARANIN KALBİNE SIĞARIM DER

5.....

adamın biri eşeğini zar zor pazara getiriyor satmak için.. sonra yanlış değilsem herhalde isa(a.s)olmalı adama soruyor bu eşeği neden satıyorsun
adam der ki
- hiç bir iş görmez zor götürürüz zor getiririz bize masraf olmaktan başka işi yok onun için satıyorum
isa(.a.s) eşeğe sorar neden sahibine yardım etmiyorsun neden onun işini görmüyorsun neden o na itaat etmiyorsun der
eşekte konuşur derki
-ben kaç yıldır bu adamın evindeyim ne adam nede çocukları Allahtan hiç bahsetmezler ibadetlerini yapmazlar tek konuştukları dünya malı dünyavi şeyler allahın zikri geçmediği yerde bela kaza geçer Allahın emirlerini yerine getirmeyen kullun ben emrini yeine getirem onun yanda kalmayıda istemem der

.........

aLıntıdıR..  :öff
#1 - Mart 06 2006, 04:56:57
« Son Düzenleme: Haziran 24 2006, 03:36:32 Gönderen: zenciiRii »
bir varmI$
bir yokmu$

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.