Alternatifim Cafe

Hayalin Sesi Erkek

Discussion started on Psikoloji

...LaL...

Cinsiyetleri ne olursa olsun, şizofreni hastalarının duyduğu hayali seslerin %70’inin erkek sesi olduğu bir süredir bilinmekteydi.Şiimdiyse ingiliz araştırmacılar, bu tercihin nedenini bulmuşlar görünüyorlar: Kadın sesinin beyin tarafından kolayca üretilemeyecek kadar karmaşık olması. Sheffield Üniversitesi’nden psikiyatr Michael Hunter yönetimindeki araştırmacılar, 12 erkek deneğe erkek ve kadın sesleri dinletirken beyinlerini görüntülemişler. Kadın seslerinin, iflitme korteksini daha çok etkinleştirdiği gözlenmişler. Hunter’a göre neden, kadınLarın daha kısa olan ses tellerinin daha karmaşık bir dizi ses frekans üretmesi. Erkekseslerininse, “beynin gözü”nü (beynin gerisindeki görme korteksinin bir bölümü) etkinleştirdiği gözlenmiş. Olası neden, erkeklerin işittikleri sesleri kendi sesleriyle karşılaştırıyor olmaları. Ekip şimdi aynı deneyleri kadın deneklerle sürdürüyor. araştırmacılar, hayali seslerin beyni gerçek seslerle aynı biçimde etkilediğinin ortaya çıkması halinde, hangi ses türünün hangi bölgeyi etkinleştirdiği bilgisinin şiizofrenide karşılaşılan kontrolsüz beyin etkinliğini ortadan kaldıracak “hedef bölgeye odaklı” ilaç tedavilerine olanak sağlayacağını belirtiyorlar
#1 - Ekim 24 2006, 02:46:05

Bilgi için tşkkürler.. Erkekler her yerde kendini gösteriyor :D
#2 - Ekim 24 2006, 03:01:58

sdce...

xX_NightmarE_Xx

ilginçç  :alala saoll paylaşm için...
#3 - Ekim 24 2006, 03:30:16

aklıma bişey takıldı
ben de arada sesler duyuyorum erkek sesi genelde sadece şizofrenlerde mi görülmekte bu olay?
eğer öyleyse yandım (6)
#4 - Ağustos 04 2007, 23:51:04
cem bey biz öyle çok telefonla konuşmak istiyoruz ki şöyle bi konuşsak da telefon kulağımıza yapışsa :Ç

Benim ki björk tadında.
#6 - Aralık 03 2007, 23:56:16
Viking's

paylaşım için teşekkürler
#7 - Temmuz 24 2008, 18:23:28
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.