Alternatifim Cafe

Yaşıyoruz! ama neden?

Discussion started on Felsefe

Dünya'ya bir şekilde geldik ve yaşıyoruz, merak içindeyiz  yani evreni merak ediyoruz, amacımızı merak ediyoruz....Sizce bu dünyanın amacı allaha iman mı?
Yoksa amaçsızların, amacımıdır iman?
Yada  amaç zorunlu değilmidir?
İnsan amacı olmadan yaşayabilir mi? Yada inanmadan?

Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim...Siz neden yaşıyorsunuz?
#1 - Ekim 24 2006, 01:34:27
Özlemişim buraları =)

...LaL...

Bana kalırsa Allah'a iman...
Bu amaçsızlıktan doğmuyor. Amaç zorunlu değil ki günümüzde fazlasıyla var.
Ama ben buna yaşamak demem...
Tabi felsefe bölümündeyiz ki Dinle çelişen fazla yönü var.Ama ikisini 1 arada tutmasını bilmeliyiz...

#2 - Ekim 24 2006, 01:41:37

bu hayat bir sınavdırr  başarılı olmak için yaşııyoruz ,herşeyden önce  inancına  bağlı tabi.. sonuçta başarının karşılığını öldükten sora alıyosun yani Allah'a iman için yaşıyourz 
#3 - Ekim 24 2006, 01:50:58

bence 2 amacımız var

ve ikiside aynı

hem bu dünyada hemde cennet-cehennem dediğimiz diğer dünyada iyi yaşamak

o yuzden Allaha iman ediyoruz

ve burda kötülük yerine özgür irademizle iyiyi seçiyorz..

ama benım amacım-ki amacı hiç bir şey olan birinin bile 'hiçbir şey' adından bir amacı var..

yani amaçsız insan yok ve bence yaşanmaz , yaşansada gerçekten çok şey kaybetmiş oluruz..

eğer 2 farklı dünyada yaşama şansımız varsa

bence bunu en iyi şekilde kullanmak gerek..
#4 - Ekim 24 2006, 13:42:00
๒єภเ รєש๓єк เçเภ קг๏ﻮгค๓lคภ๓ค ๔єשгєlєгเภเ אคкคгı๓!!

UYARILDIM : ))) İMZA YOK: )) Üstad Kafamı Bozma :sopa Yap Bi İmza En Şekilinden :urfa By TrAiToR :artis

sonuçta bizi allah yarattı iman etmemiz için ya açıklayamıyorum ki...
#5 - Ekim 30 2006, 19:14:41
"Kücük seylere gereginden cok önem verenler, elinden büyük is gelmeyenlerdir."

neden yaşıyoruz en merak ettiğim soruların başında gelir

Allah'a iman ,peki inanmayanlar onlar ne için yaşıyo tek neden bu olmamalı
amaçsızların amacı iman, onlarında iman adında bir amaçları olmazmı?
inanmadan yaşayabilirmiyiz, inanmamak mümkünmü? ben Allah'a inanmıyorum derken bile bir inancınız var Allah'a inanmamak

neden yaşıyoruz??

ben kendi adıma söyleyim neden yaşıyorum gerçekten bilmiyorum
sanırım kimsenin tam cevap veremiyeceği bir soru

Yaşamamızın nedeni kesin sonuç :

Kesin bir sonuç yok..

#6 - Ekim 31 2006, 02:37:54
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

amaç zaten insanı hayata bağlayan bir kordon

anne karnıındaki göbek bağı gibi,

yani allah'a inanmayan insanın inanığı başka bir şey mutlaka vardır...

belki doğaya inanır belki insana belki kendine inanır ve inandığı uğruna yaşar...

bu da bir çeşit imandır..

insanın neden yaşadığına verebileceği kesin bir cevap elbette yok  çünkü dünyaya kendi isteğiyle gelmemiş...

bunu bilme lüksüne sahip değil...
#7 - Kasım 05 2006, 17:49:03

insan bir şey için yaşamaz...onun için yaşadığını düşündüğü şeyler önüne çıkar sadece...önünde kapılar açılır,bazılarına merakettiği için girer...bazılarından arkasında karanlıklar var diye korkup kaçar...bazısına sırf hata yapmış olmak için şöyle bir girer çıkar...bazısını çok ister...kapıyı zorlarrrr...zorlarrr...açar...ya da açamaz...döner gider...ya da önünde yığılır kalır....kapılar çok....seçim mi.....o da bizim insiyatifimiz...ve yaşamımızı diğerlerinin yaşamından farklı kılan şey....biz....ben.....

bir şey için yaşanmaz....yaşamak için yaşanır....yaşamak ne ki?sadece nefes almak,yemek yemek mi....o dediğin bitkisel yaşamhayır yaşamak...her anın tadını çıkarmak...bugünü, bu anı tadına vara vara ,içine sindire sindire ,iliklerine varana dek  keyfini de azabını da tatmak demek...yaşamak,insanın anlam arayışının hiç bitmemesi demek....

insanlar ne için yaşar...?sor bakalım sokaktaki adama ne için yaşadığını?

o bazan cevapları senden daha iyi biliyor....inan....

ç
#8 - Aralık 09 2006, 21:27:47

barbie9138

tabiiki amacımız allaha iman edip öbür ünyaya hazırlanmak ama bunu yaparken bu dünyayıda unutmamak. yani dünyadan da zevk almak. ama artık günümüzde öbür dünya unutulmuş sadece bu dünyadan zevk alma anlayışı kalmış.
#9 - Aralık 09 2006, 21:33:05

tatlicadi

sınav için burdayıs hiç çalışmadığımız ama hem özgürlüğün hem bi kısıtlanmanın içinde yapabileceğimiz şeyler isteniyor
#10 - Aralık 13 2006, 22:07:20

ne yazıkki dünyaya gelişimizi biz seçemiyoruz fakat dünyaya gelirken bile anne karnında bi yarışın finalisti olarak dünyaya geliyoruz
#11 - Aralık 19 2006, 19:23:42

yaşıyoruz ama neden  hayattaki en önemli soru ama burda cevabı arandığına göre buna benzer sorular gibi  öylesine sorulmuş ... 
#12 - Aralık 19 2006, 19:27:57
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

Lonelyboy

Biz bu dünyada Allah rızasını kazanmak için yaşıyoruz,
O'na olan bağımlılığımızı göstermek için yaşıyoruz,
Siz bir robot icat etseniz ona bir zeka çipi yerleştirseniz ve ona bir irade gücü tanısanız size karşı geldiğinde ne yaparsınız? siz bunun cevabını verebilir misiniz? Eğer verebiliyorsanız neden yaşadığınızın da cevabını verebilirsiniz.
Bizler bu dünayada bizi Yaratan'a kulluk yapmak için varız, dünya zevklerini tatmak için değil. Bizi annemiz Allah'ın izniyle doğurdu ve biz ona bizi doğurduğu için bize baktığı için karşı gelmiyoruz, peki o zaman bizi yaratana, bizim dünyaya gelmemize vesile olan annemizi yaratana nasıl karşı gelebiliyoruz.
Allah(c.c.) bizleri yaratmış ve bizlere bir irade gücü tanımış, mükemmel bir akıl vermiş onu arayıp bulalım diye, aklın yanında onu daha iyi görebilmemiz için mükemmel yaratılışta nimetler sunmuş, O'nu hala göremiyorsak sorun kimde, bizde değil mi? Bir insanın Allah'ı görememesi için, O'nu kavrayamaması için hiçbir duyu organının olmaması gerekir. Ya düşünebiliyor musunuz, bizim vücudumuz tamamen et parçası hücre topluluğu, herhangi bir elektronik cihaz yok, hücrelerle duyuyoruz, hücrelerle görüyoruz, hücrelerle kokluyoruz... hücre bu ya kağıt değilki yazılsın, çip değil ki kaydedilsin, biz bunların cevabını verebiliyor muyuz? Bunların cevabı ne söyleyeyim mi? Bunların cevabı Allah'ın kudreti, ilmi. İşte biz bu dünyada Kudret Sahibi'ne kulluk etmek için yaşıyoruz. verdiği nimetlere şükür etmek için yaşıyoruz.

(şuanda aklıma gelen bunlar daha çooooookkk sebep var çoooookk)
#13 - Aralık 27 2006, 00:09:56

Lonelyboy

Ayrıca unuttuğum birşeyi ekleyeyim. ilk insan yaratıldığında cennete gönderilmişti ve onlara bir ağaç yasaklanmıştı o ağacın meyvesini yerse cennetten kovulacağı bildirilmişti. şeytan onları kandırıp o ağaçtan yemelerine neden oldu, bunun üzerine Allah onları cennetten kovdu ve dünyayı yaratarak dünyaya gönderdi. Biz bu yüzden dünyadayız, cenneti en başta kaybettik şimdi onu geri kazanmak için çalışıyoruz.
#14 - Aralık 27 2006, 09:48:32

teşekkürler paylaşım için...
#15 - Ocak 05 2007, 17:01:25
« Son Düzenleme: Ocak 08 2007, 20:15:05 Gönderen: forbidden! »
artık forbidden! (yasaklı) değilim...  
özgürüm...
ve oyundayım...
güneş gözlerimi kamaştırıyor...

tamamda resmini niye buraya koydun ki :D
#16 - Ocak 14 2007, 17:14:22
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

bence amaç ihtiyaçlara göre farklılık oluşturuyor..inancı olan allaha olmayan dünyevi güzelliklere kapılıyor..
#17 - Ocak 14 2007, 17:20:55
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

Yeni!
==
#18 - Ocak 16 2007, 20:59:49
« Son Düzenleme: Ekim 08 2012, 23:59:03 Gönderen: yamuk_prenses »

Bu Dünyaya Bir Sınav için geLdik ve bu Sınavı BaşarıLı bir şekiLde
Bitirmemiz İçin ALLah'a KuLLuk ve iman gerekiyor.
Peki İman etmeyenLer NasıL ve Ne için yaşıyorLar ?
Bence OnLar da Hayatın AnLamını Aramak ve buLmak için çabaLıyorLar
Tüm ArayanLar Umarım BuLurLar.
#19 - Ocak 18 2007, 20:02:02
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

dünyaya gelMe amaci Allaha iman ..
amaç Olmadan ulaşılabilecegimiz bişEy Yok Zaten ..
bi amaci olmayan bireY yaŞar Ama
boŞa geçmış Omur olur
ınanmAyan geçici mutlukLar beşınde koŞar
buna FelSefe AcısınDan aslımDa tam cvp Vermek Mumkun degıl..
#20 - Ocak 21 2007, 16:09:44
''Cehennem, başkalarıdır. ''

eslem

Bence insan için en anlamlı yaşam gayesi imandır tabi sadece imanla kalmamak kulluk görevini hakkıyla ifa edebilmek..
Bunun dışında ki amaçlar tamamen fani ölümlü sınırlı..
Bir şahesersiniz, dünyanın imarı sizin elinizde, (ufacık bir çocuk kendisinden daha güçlü olan köpeği bağlayabilip onu hakimiyetine alabiliyo çünkü insana akıl verilmiş) öğüt niteliğinde mucize bir Kitabınız var ve siz tesadüfen oluşmuş olduğunuzu (veya başka şekillerde) düşünüp yaşam amacınızı farklı kavramlar altında aramaya kalkıyorsunuz.
Bana bu mantık ters geliyor açıkcası.Boşa yaşamış boşa mücadele etmiş boşa haksızlığa tahammül etmiş boşa boşa boşa..herşeyi bi hiç uğruna yapmış olmak insanı hayattan bezdirmek için yeterli neden olabilir

#21 - Şubat 16 2007, 19:49:13

ALLAH BİZİ YARATTI ÇÜNKÜ ONA KULLUK ETMEMİZ İÇİN ONUN BİZİ YARTTIĞI İÇİN ONA ŞÜKRETMEMİZ VE KULLUK GÖREVLERİMİZİ YERİNE GETİRMEMİZ LAZIM
#22 - Şubat 16 2007, 20:05:39

ALLAH BİZİ YARATTI ÇÜNKÜ ONA KULLUK ETMEMİZ İÇİN ONUN BİZİ YARTTIĞI İÇİN ONA ŞÜKRETMEMİZ VE KULLUK GÖREVLERİMİZİ YERİNE GETİRMEMİZ LAZIM
#23 - Şubat 16 2007, 20:06:22

Lonelyboy

"Ve cinleri ve insanları yaratmadım, ancak bana ibadet etsinler diye yarattım." (ZÂRİYÂT / 56)

inkar eden, ibadet ve itaatten kaçınanlar, ne kadar cahilce ve azabı gerektirici bir şekilde hareket etmiş oluyorlar, bunlar, hiç düşünmüyorlar mı ki: Kendileri elbette boş yere yaratılmış değildirler. İşte onların yaratılış gayesini Cenab-ı Hak şöylece beyan buyuruyor. (Ve cinleri ve insanları yaratmadım) Boş yere vücuda getirmedim (ancak bana ibadet etsinler diye) yarattım. Onların vazifeleri, Yüce Yaratıcının birliğini bilmek, O'nun yüce bir mabud olduğunu tasdik ederek ilahi zatına kullukta bulunmaktır. Onlar esasen şöyle bir bilgiye kabiliyetli bir halde yaratılmışlardır. Eğer böyle bir kabiliyete başlangıçta sahip olmasalar idi zaten mükellef bulunmazlardı. Ve onlar eğer yaradılmamış olsalar idi bu kabiliyete, bu marifet şerefine nail olamazlardı. Halbuki, onlar yaratılmışlardır, kendi varlıkları da kendilerini yaratmış olan bir Kerem Sahibi Yaratıcının varlığına bir şahiddir. Artık o Rabbülalem'inin varlığını, birliğini bilip tasdik etmeleri icab etmez mi?
 Özellikle kendilerini uyandırmak için, kendilerini kulluk vazifelerinden haberdar etmek için kendilerine Allah tarafından mübarek Peygamberler de gönderilmiştir. Artık hiçbir kimse, kendi cehaletini bir mazeret makamında ileri süremez.
(Türkçe Tefsiri / Ömer Nasuhi Bilmen)
#24 - Şubat 16 2007, 22:47:25

peki allah neden ona kulluk etmemizi istedi? ilk insanlar şeytana uymayıp cennette kalsaydı biz nerde olurduk? yanlış anlamayın sakın dalga geçmiyorum ciddi bi şekilde soruyorum çünkü benim de neden yaşıyoruz sorusuna vereceğim cevap allah'a iman, kulluk... ama O neden böyle birşey istemiş.
(lütfen bunu sordum diye beni kafirlikle suçlamayın çünkü değilim)
#25 - Şubat 17 2007, 00:36:50

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.