Alternatifim Cafe

Kur’an okuyan gencin hikayesi / İbretlik...

Discussion started on Dinî Hikâyeler

ilk_Gunah

Bir genç hafızlığını tamamlarken her gün sabaha kadar Kur’an’ı hatmeder. Bundan dolayı da sabah derslerine yorgun ve bitkin olarak çıkar. Durumu öğrenen hocası Kur’an’ı bu şekilde okumasını arzu etmediği için bir gün onu karşısına alır ve: “Evladım! Biliyorsun Kur’an, indiği gibi okunmalıdır. Bu gece sen Kur’an’ı, karşında ben varmışım gibi oku.” tavsiyesinde bulunur.
Genç gider ve Kur’an’ı hocasına okuyormuş gibi okur. Sabah huzura geldiğinde: “Efendim, bu gece Kur’an’ı ancak yarısına kadar okuyabildim.” der. Bunun üzerine hocası: “Pekâla bu gece de Efendimiz’e okuyor gibi oku!” emrini verir. Talebe şaşkınlık ve heyecan içinde Nebîler Serveri’nin huzurunda olduğu düşüncesiyle o gece daha dikkatli okur. Ertesi gün de üstadına Kur’an’ın ancak dörtte birini okuyabildiğini söyler. Üstadı talebesindeki manevi yükselişi görünce: “Bugün de o emin melek Cebrail’in Efendimiz’e (sallallahu aleyhi vesellem) tebliğ ettiği anda dinliyor gibi oku!” der. Talebesi ertesi gün “Vallahi üstadım, bugün ancak bir sure okuyabildim.” der.

Üstadı son adımı atar: “Evladım! Şimdi de onu binlerce hicabın verasında bulunan Yüce Rabbimiz’in huzurunda okuyor gibi oku! Düşün ki O seni dinliyor ve Kur’an’ı senle mukabele ediyor!” Talebe ertesi gün gözyaşları içinde üstadına gelir ve şöyle der: “Üstadım! Fatiha’dan başladım ilk ayetleri okudum; ama ‘İyyâke na’budu’ demeye bir türlü dilim varmadı. Çünkü ‘Sadece sana kulluk yaparım!’ diyemedim.
#1 - Ekim 02 2006, 02:02:16

ya en başta karışık geLdi ama ikinci kez okudum ve tüyLerim diken diken oLdu...  :agla
gerçekten çok güzeL bi payLaşımdı teşekkürLer...
#2 - Ekim 02 2006, 02:05:23
« Son Düzenleme: Ekim 02 2006, 02:22:49 Gönderen: daisy07 »

Beni bütünde aramayın artık ...
Satırların sözcüklerin arasına sakladım kendimi ...
Kimse bulamasın, daha fazla silemesin diye çabalarım ...

Buket''im :bite

haRika.. :agla   tşk edeRim..

imam'ın ağLayışı..

dinLemenizi tavsiye  edeRim.. :agla
 :öff
#3 - Ekim 02 2006, 02:20:05
bir varmI$
bir yokmu$

Sweetcino

way be  mukemmel bıse etkılendım sımdı :hönk  :agla
#4 - Kasım 07 2006, 22:16:38

mükemmel bişey ya çok etkilendim :ühü  X( :bye
#5 - Kasım 27 2006, 10:31:58
hayatı hayat yapan çektiğin acılardır.Aşk uğruna acı çekilmiş ise bilki:SEVDADIR

Süpermiş Çok Etkilendim Tsk Ederim...
#6 - Kasım 27 2006, 10:33:30

teşekkür ederim.. gerçekten çok güzel
#7 - Kasım 27 2006, 22:12:36
(=

Any_one

haRika.. :agla   tşk edeRim..

imam'ın ağLayışı..

dinLemenizi tavsiye  edeRim.. :agla
 :öff

ağlayarak imana geldim.
#8 - Ağustos 07 2010, 23:29:35
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2010, 23:34:53 Gönderen: Netoçka Nezvanova »

Oh, titredim de kendime geldim.
#9 - Ocak 07 2011, 23:20:14
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Tüylerim tiken tiken oldu ya!
#10 - Şubat 04 2011, 19:16:57
ஜ Buyum ben, sadece bu.
                                    ĢĬŻξM

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.