Alternatifim Cafe

Kılıcımızın Ağzı Kestikçe

Discussion started on Dinî Hikâyeler

Yeni!
Yavuz Sultan Selim pek sade giyinirdi.Bunun sebebini soranlara:"Süslü ve Şa'şaalı giyinmek külfetten başka bir şey değildir.Niçin boş yere bu külfete katlanayım?" derdi.

Bir elbiseyi eskiyene kadar giyerdi.Bütün devlet erkanıda böyle davranmak zorunda kalırdı.Bir defasında venedik elçisinin İstanbula gelip huzuruna çıkacağı haberi geldi.Bunun üzerine vezirler, üzerlerindeki hayli eskimiş elbiseleri değiştirme ihtiyacı hissederek sadrazam aracılığıyla durumu yavuza tedirginliklede olsa bildirdiler.Yavuz hiç kızmadı ve :"Münasiptir" dedi

Elçinin geleceği gün vezirler, yeni esvaplarıyla padişahın huzuruna vardılar.Ancak gördüklerine inanamayarak dehşetli bir hayrete düştüler.Zira Yavuzun üzerinde yine o eski elbiseleri vardı.Tahtında oturmuş, keskin kılıcını çekip tahtın basamağına koymuştu.Karşı pencereden vuran gün ışığı altında parıltısı gözleri kamaştırıyordu.Bu durum karşısında bütün vezirler, üzerlerindeki görkemli elbiselerden utanıp şaşkın bir vaziyette kaldılar.

Görüşme bitip elçi dışarı çıktıktansonra Yavuz, sadrazama bakarak:

"Paşa! Var elçiye sor, bizi nasıl bulmuşlar?" dedi.

Sadrazam, Padişahın emrini yerine getirip döndü ve elçinin intibaını nakletti.

"- Sultanım venedik elçisi: 'O Kılıcın parıltısı gözümü öyle aldıki, kendilerini göremedim bile...' demektedir."

Yavuz tebessüm etti ve sadrazama şehadet parmağı ile kılıcı göstererek:

"- İşte kılıcımızın ağzı kestikçe, kafirin gözü ondan asla ayrılamaz ve bizi görmez! Ama Allah esirgesin, birgün kesmez olur ve parlamazsa, ozaman küffar bizi hem hor görür, hemde tepeden bakar!..." dedi.

:öff
#1 - Mart 01 2006, 01:14:33
« Son Düzenleme: Haziran 24 2006, 03:43:32 Gönderen: zenciiRii »
bir varmI$
bir yokmu$

aynı şu an olduğu gibi yani..
#2 - Mart 01 2006, 08:26:06
ѕuѕмαк wєяiLмєsi єη güç cєwαρтıя.
çoк кoηu$αη кoLαy oLαηdıя.
susтuм вєη, iѕтєyєη кoηu$ѕuη. . .

rabbim affetsin inşallah teknoloji geliştikçe günah vesileleri şeytan oyuncakları çıkıyor ortaya ya  :agla
#3 - Nisan 06 2006, 15:37:33
ya gözlerin aklımda ya aklın adında ya hayalin karşımda ya sesin kulağımda ya ben çıldırıyorum ya çok özlüyorum ya özlemek güzel ya o çok özel...

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.