Alternatifim Cafe

Fizik Fan Club

Discussion started on Fan Club & Birlikler

Hacı bende fiziği çok severim... özellikle fizikte, fizik kurallarıyla değil kendi kurallarımla sonuca ulaşmayı çok severim.. Ee üye yaparsın artık dimi kardeşim...  :urfa
#26 - Eylül 17 2006, 14:23:33

sdce...

Hacı bende fiziği çok severim... özellikle fizikte, fizik kurallarıyla değil kendi kurallarımla sonuca ulaşmayı çok severim.. Ee üye yaparsın artık dimi kardeşim...  :urfa

tabi yaparım ne demek...Ama kendi kurallarını merak ettim şimdi :4
#27 - Eylül 17 2006, 14:27:47

ee okullar açıldı ben birtek matematik dersi işledim birde milli güvenlik :P fizik işlediniz mi?
#28 - Eylül 19 2006, 19:09:40

biz bugün fizikte vektörleri isledik ztn ortasondada görmüstük :kop  çok kolay yaf
#29 - Eylül 20 2006, 17:26:52
İmzanız kural dışı.

biz hala bir fizik işleyemedik yaaa :muhah
#30 - Eylül 20 2006, 18:49:12

ben de üye olmak istiyorum bni de üye yaparmısınızzz???
#31 - Eylül 20 2006, 21:00:59
BaSKeTBaLL FaN CluB _-_TıKLa_-_   BaSKeTBaLL FaN CluB

BaSKeTBaLL FaN CluB_-_TıKLa_-_  BaSKeTBaLL FaN CluB
Her $eyi ßiLmek zorunda değiLsin , Haddini ßiL yeter !..
SaNkİ SeNi BeNİm iÇin YapMIŞlar Sanki Benim İçiN YaraTmIşLArr...

biz hala bir fizik işleyemedik yaaa :muhah

yasik olmus yha :muhah
#32 - Eylül 21 2006, 16:21:02
İmzanız kural dışı.

valla bizde bugün derste vektörleri işledik falan işte..konu nerdeyse bitmek üzere adam o kadar hızlı işliyo ki :4
#33 - Eylül 21 2006, 16:53:53

M_SlimShady

Tm de fiZik yoqq  X(  X(  X(
sayısaldan bu kadar tırmasam geçerdim işte ama en iysi Tm Bea  :artis
hee bu arada FiZik ve BiyolojiNin kıyMetini biLin  X(  X(
#34 - Eylül 21 2006, 17:59:17

valla bizde bugün derste vektörleri işledik falan işte..konu nerdeyse bitmek üzere adam o kadar hızlı işliyo ki :4

aynen bizde vektörleri isledik bi derste ama zorda diilki be kardesim X(
#35 - Eylül 21 2006, 18:55:58
İmzanız kural dışı.

eewet ya ben zoru severim... zaten bu hafta bütün dersler bomboş geçti bomboşşş sıkılıyorum yaaa
#36 - Eylül 21 2006, 18:59:51

ya benim beynim hiç basmıo fizike hatta karneme 0 geldi
banada öretin biras bari :)
#37 - Eylül 21 2006, 19:02:29
...

abi ben zor demedim ki :4 Yrıca vektörler kuvvet konusuyla birleşince o kadar kazık soru var ki çöz çözebilirsen :4
#38 - Eylül 21 2006, 19:14:56

abi ben zor demedim ki :4 Yrıca vektörler kuvvet konusuyla birleşince o kadar kazık soru var ki çöz çözebilirsen :4

ben çözerim benm için zor yoktur :Ç
#39 - Eylül 22 2006, 17:38:29
İmzanız kural dışı.

wayyyy aramızda soru terminatörü bi ablamız var :sizo
#40 - Ekim 07 2006, 19:37:23

M_SlimShady

X(  X( FiZik görMüyorus...Özledimm çoqqqqq  X(  X(
#41 - Ekim 07 2006, 20:20:06

sende evde kendin çalışsana :4
#42 - Ekim 07 2006, 20:25:21

abi öss de işe yaramayacak zaten nie çalışsınki??
#43 - Ekim 07 2006, 20:49:13

abi bölüm 1 diye bişi var heralde 120 soru ve herkes yapmak zorunda orda kim fiz falan sorcaklar :nohashas
#44 - Ekim 07 2006, 20:54:07

abi bölüm 1 diye bişi var heralde 120 soru ve herkes yapmak zorunda orda kim fiz falan sorcaklar :nohashas
ee oda varda çok lazım deil bence tm ye gidior çünkü ama 1. bölüm için gerekli abi şöyle fizik soruları filan varsa sorun
#45 - Ekim 07 2006, 21:00:21

M_SlimShady

Tamam nan sakin olun çalışamam şimdi ben geometrimle ve matematiğimle mutluyum  :sizo
#46 - Ekim 07 2006, 21:11:47

wayyyy aramızda soru terminatörü bi ablamız var :sizo

yok ya ne alaka :muhah
#47 - Ekim 07 2006, 21:27:27
İmzanız kural dışı.

benm alan seçme gibi bi durumm olmadı fen lisesi yaa iice sıkıyolar zaten fisikte bi esen kitabımıs war başka okullar kullanıyomu acaba :S ama yapablirsen fisk çoq sewkli hele bi erol hocamıs war çoq komik adam yaa nefret ederm fisikten ama son konular acaip sewkli wektör falan=D
#48 - Ekim 07 2006, 23:04:04
sadece senn aşkın avutur beni unutturr bana bütün dertleri şefktli kollarnda sar beni bu gece istediim aslında çoq deil sadece senn olmak istedm....

Mor Ve Ötesi Fan Club *Çilekeş Fan Club*Atatürk Birliği

benm alan seçme gibi bi durumm olmadı fen lisesi yaa iice sıkıyolar zaten fisikte bi esen kitabımıs war başka okullar kullanıyomu acaba :S ama yapablirsen fisk çoq sewkli hele bi erol hocamıs war çoq komik adam yaa nefret ederm fisikten ama son konular acaip sewkli wektör falan=D

evt bizim fizik hocamızda esen yayınlarının fizik kitabını istiyo :) bu arada evt fizik de her ders gibi yapabilirsen çok zevkli :4
#49 - Ekim 08 2006, 22:19:38

EDİSON

ÖĞRETMENİ  ‘’KABİLİYETSİZ ‘’ DEDİ
OKULU TERKETTİ ,

2.500 BULUŞU VAR.. 

Thomas Alva  Edison ,11 Şubat 1847 ‘de ABD ‘nin Ohio bölgesinde bulunan Milan kasabasında dünyaya geldi.Edison’a kısaca “ Al “ diye seslenirlerdi.Henüz dört yaşındayken kendisini seven birçok dostu vardı.Bunlar kasabanın bütün çocukları,büyükleri ve tersanenin işçileriydi.

Küçük Al,annesine görünmeden evden kaçarak soluğu rıhtımda almaya alışkındı.Tersanede makineler ve aletler hakkında ardı arkası gelmeyen sorularıyla işçilerin sabrını taşırırdı.İşçiler onu başlarından atabilmek için uğraşırlardı.

Edison herşeyin “ Neden,nasıl ve niçin?” olduğunu merak eder ve bu sorularına cevaplar arardı.” İnsanlar , hayvalar, bitkiler neden ve nasıl varolmuşlar? Onları yaratan niçin yaratmış?Hepsinin yaratıcısı aynı mı ?” diye merak ederdi.” Bunları yaratan ne büyük!” diye geçirirdi içinden.Yine  gökyüzünün ne olduğunu,ayın neden dört köşe değil de yuvarlak olduğunu,yağmuru,karı yağdıranın kimliğini,makinaları yapan akılları onlara kimin verdiğini,neden kuşlarınki gibi kendisinin de kanadının olmadığını sorardı.Onun bu ve benzeri sorularından bıkan  insanlar “ Bilmiyorum!” Diyerek bağırırlardı. Al da “ Niçin bilmiyorsunuz!” diyerek onlara tekrar soruyla çıkışırdı.

Çocuksu merakı bazen hayale gelmedik işleri yaptırıyordu Al’a.....Altı yaşındayken birgün ahırda yavru çıkarmak üzere yumurtaların üzerinde yatan kazı kovalayarak kendisi yumurtaların üzerine oturmuştu.Onun ortalardan kaybolduğunu düşünen babası telaşa kapılıp aramaya koyulmuştu.Al’ı ahırda yumurtaların üzerine oturmuş vaziyette bulunca da çok şaşırmıştı.

Gençlik çağlarında Edison’un hafızası çok zayıftı.Okulda öğretilenleri öğrenemez,sınıfın sonuncusu olmaktan kurtulamazdı.Öğretmenleri ondan yaka ailkmişlerdi.Onun ahmak,gerizekalı,hiçbirşeyi kavrayamayacak kadar budala olduğuna inanmışlardı.

Birgün öğretmeninin müfettişe okulda daha fazla tutmanın faydasız olduğunu,onun zekaca geri kaldığını,diğer çocuklar gibi normal olmadığını söylediğini işitti.Bu sözler ona çok dokundu.Ağlayarak okuldan ayrıldı ve annesine koştu.

Eskiden öğretmenlik yapmış olan annesi oğlundan bunları duyunca küçük Al’ı da peşine takarak soluğu okulda öğretmenin karşısında aldı.Adama nefes aldırmaya vakit bırakmadan çıkışmaya başladı:

“ Müfettişe oğlum hakkında söylediklerin kulağıma geldi.Halbuki burada zekaca gelişmemiş birisi varsa o da sizsiniz.Al’ın zekasının yarısına sahip olsaydınız öpüp başınıza kordunuz.”

Yumruğunu masaya indirerek devam etti :

“ Günün birinde benim oğlum meşhur olacak,siz çoktan unutulacaksınız!”

Öğretmenin cevabını bile beklemeden oğlunun kolundan tuttuğu gibi eve döndü ve  “ Artık o herife göndermem seni! Bundan sonra ben vereceğim derslerini!” dedi.

Thomas da hayatı boyunca annesinin onun hakkındaki bu güzel düşüncelerine layık olmaya çalıştı.Hayatı boyunca sadece üç ay okula gidebildiği halde bilgisini kendi okuduğu kitaplarla ilerletti ve araştırıcı gücünü sonuna kadar devam ettirdi.Onun başarısı sayesinde de dünya bambaşka bir şekil aldı.

Edison’un yaşı ilerledikçe yaramazlıkları da azalıyordu.Çoğu zaan eline anlaşılması ağır bir kitap alıp pencerenin kenarına oturur ; ışık,hava, elektirik gibi fen bilimlerine ait konularda bilgi edinmeye çalışırdı.Kitaplarda karşılaştığı dört beş heceli kelimeleri söylerken zorluk çekmesine rağmen atlmaz,en uzun ve en güç kelimeleri bile dili iyice yatmadan geçmezdi.

Okumayı çok seviyordu.Şehrin en büyük kütüphanesindeki bütün kitapları okumaya karar verdi.Daha 11 yaşına girmeden bu kitapları bitirmişti bile.

Annesiyle ders çalışmak kolay ve zevkliydi.Henüz 12 yaşına gelmeden annesinden bütün temel bilgileri aldı.

Al’ın ilk ticari tecrübesi,evlerinin arkasındaki sebze bahçesinde gelişti.Al sebze yetiştirmeye karar verdi ve mahsüllerini komşularına satmaya başladı.Bu suretle gelişen alışveriş ona bir yığın dolar kazandırdı.Kazancının yarısını annesine veriyor,diğer yarısıyla denemeler yapmak için kimyevi maddeler ve cihazlar alıyordu.Yaşadığı kasabanın ihtiyacını artık yetiştirdiği sebzeler karşılayamıyordu.Zorda olsa annesinden izin alarak Detroit pazarından sebze alıp kasabada satmaya karar verdi.Böylece ilk defa büyük bir şehiri de görmüş oluyordu.Trenin kalkış saatine kadar Detroit’te gezip şehri inceliyordu.Detroit’i daha yakından tanıdıktan ve yeniliğin ilk hayranlığı geçtikten sonra Al Detroit’te ve trende geçen zamanı nasıl değerlendirmesi gerektiğini düşünmeye başladı.Önce Detroit’in gençler kulübüne yazıldı ve buranın kütaphanesinden bolbol faydalanmaya koyuldu.

Bu yaşına rağmen Port Huron-Detroit arasında işleyen trenle de gazete ve içecek satmak için müracaat etti.İsteği yerinde görülerek kısa bir süre sonra işe başladı.bu sayede  yolculara Detroit Free Press gazetesini satmakla kalmıyor,aynı zamanda bedava yolculuk da ediyordu.Trenin kullanılmayan kompartımanına evindeki kimya  laboratuarını taşıdı.Bu şekilde gidiş gelişlerde deney yapmaya zaman buluyordu.

Gazete satışlarındaki başarısı Edison’

un kendine olan güvenini arttırdı.bunu üzerine “Neden kendim basabileceğim gazete yerine başkalarının bastığı gazeteleri satıyorum?” sorusu kafasını kurcalamaya başladı.

Kendisine verilen yük vagonuna ucuza satın aldığı küçük bir baskı makinesi yerleştirdi.Ayrıca birkaç kasa eski harf buldu.Böylece dünyaya küçük,yeni bir gazete doğuyordu.Gazeteye Weekly Herald adını verdi.

Edison yollarda haberleri topluyor,telgraflarını da kendisini çok seven ve koruyan istasyon memurlarından alıyordu.Gazetenin sahibi , başyazarı,haber muhabiri,tashih edicisi,bakıcısı,dağıtıcısı yalnızca Edison’du.Mendil büyüklüğündeki gazetenin 500 abonesi,birkaç yüz de peşin alıcısı vardı.Edison gazetesinden ayda 40 dolar kazanıyordu.Londra’da çıkan meşhur Times gazetesi bunun farkına vardı ve bunu haber olarak yayınladı.

Bir gün   içerisinde kimyasal madde bulunan ve küçük bir laboratuarı andıran vagonunda fosforlu bir maddeyle deney yaparken şişeyi yere düşürdü ve bir anda bütün vagon yanmaya başladı.Edison ve yük vagonunun memurları birlikte epeyce uğraştıktan sonra yangını söndürmeyi başardılar.Ancak bu olaydan çok korkan memur,Edison’a adamakıllı bir tokat atarak onu trenden indirdi; ardından da kitaplarını,kağıtlarını,harflerini ve kimyevi maddelerini fırlattı.
#50 - Ekim 10 2006, 23:10:51

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.