Alternatifim Cafe

Hohlamak Neden Isıtır?

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

ewrem

Sıcak bir içeceği, çayı, kahveyi, çorbayı üfleyerek soğutmaya çalışırız. Kışın soğuk havalarda ise ellerimizi ısıtmak için hohlarız. Aslında iki harekette de ciğerlerimizdeki havayı dışarı veriyoruz. O zaman nasıl oluyor da bir dudak hareketi ile istediğimizde sıcak, istediğimizde soğuk hava verebiliyoruz?

Her ikisinde de ciğerlerimizden gelen havayı dışarı verdiğimiz doğrudur. Bu havanın sıcaklığı vücut ısımız civarındadır. Çok sıcak günler hariç vücudumuz, dışarıdaki ortama göre daha sıcaktır.

Hohladığımızda bu hava ağzımızın aldığı şekilden dolayı genleşmeye uğramadan ve ısısı pek değişmeden dışarı verilir. Açıkta, hava ile temasta olan ellerimiz bu havaya göre daha soğuk olduklarından, hohladığımız havayı oldukça sıcak hissederler.

Dudaklarımızı birleştirip hava üflediğimizde, dar bir kanaldan geçerek geniş bir boşluğa çıkan hava genleşir, enerjisinin bir kısmını harcar, sıcaklığında biraz düşüş olur. Ne var ki çorbaya üflediğimizde onun soğumasının nedeni üflediğimiz havanın düşük ısısı değildir.

Sıcak bir cisimle etrafındaki hava arasındaki sıcaklık farkı ne kadar büyükse cisim o kadar hızlı soğur. Ağzımızla sıcak çorbanın üstüne üflediğimizde onun üstündeki ısınmış havanın yer değiştirmesini, yerini çevre sıcaklığındaki daha soğuk havaya bırakmasını, bu soğuk hava ile ısı alışverişi yapan çorbanın da daha çabuk soğumasını sağlarız.
#1 - Eylül 14 2006, 15:24:27

bunu hiç düşünmemiştim aslında mantıklıymş kendimi süper hissettim istersem sıcak hava istersem soğuk verebiliyorum ne de olsa :artis :D
#2 - Eylül 15 2006, 20:03:42
Pembe Peri Gülçin Mavi Melek Cemre Yeşil Prenses Eren Mor Çiçek Yasemin
kendimi unutmak istiyorum yol kenarına biriken kuru yapraklar gibi günleri ayları yılları anıları hatta kendi devremi çehremi yakın çevremi dahi sen bir sırrı bile tutamadın artık neyi paylaşabiliriz candan ki esti rüzgar hiçlikistandan ölmek tatlıydı baldan serpilmiş hayalime gubar-ı gam ve ızdırap koleramın rapi zat hani nerde o eski rulo kat hababamın ruhu kaçtı gelde gör Rıfat halkım konuşuyor kendi dilini çat pat KOLAYSA ANLAT!

iLaHi aZRaiL,SeN aDaMı öLDüRüRSüN!!! :kop

mANtıkLı Ama Lüzümsus :Ç

TEsekkUrLer Merwe
#3 - Eylül 15 2006, 20:08:39
''Cehennem, başkalarıdır. ''

güzelmiş ya gerçekten yapıp fark etmediğim bişe
saol...
#4 - Eylül 15 2006, 21:50:17
...

ewrem

Rica ederim :4
#5 - Eylül 16 2006, 15:41:03

mANtıkLı Ama Lüzümsus :Ç

TEsekkUrLer Merwe
(6)

saol merve.. ::yea
#6 - Eylül 26 2006, 22:24:50

ewrem

Rica :4
#7 - Eylül 27 2006, 17:55:08

çok ilginçmiş ama çokta gerekli değil ama güzel bilgi saol :Ç
#8 - Eylül 27 2006, 18:05:12
cem bey biz öyle çok telefonla konuşmak istiyoruz ki şöyle bi konuşsak da telefon kulağımıza yapışsa :Ç

klima gibi yanee :)
tşkler merve (6)
#10 - Ekim 04 2006, 13:07:37
:bite
60 Ziyaretçi, 27 Üye ( 10 Gizli)

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.