Alternatifim Cafe

IPod 'u Daha Uzun Kullanmak İçin Teknikler...

Discussion started on Teknik Servis

Yeni!
Birçok kullanıcı iPod'un kullanım süresinin istediği kadar uzun olmadığından şikayet ediyor. Oysa birkaç basit uygulamayla kullanım süresi artırılabilir.

Apple kullanıcılarından aldığı şikayetler üzerine, yeni model iPod'lar tek bir şarj ile 60 GB'lık bir iPod'u 20 saat çalıştırabiliyor. Ancak hala bazı teknikler hem günlük kullanımı hem de pilin ömrünü uzatabilir.

Burada unutulmaması gereken bazı tekniklerin sadece hard diskli modeller için olduğu.

Nano ve Shuffle modellerin hard disk kullanmadığını unutmamak gerek.

Duraklama(Pause) ve Bekleme(Standby)

Hard diskli modellerde duraklatma modunda beklemek, hard disklerin dönüşünü engellemez ve bu nedenle pil tüketmeye devam eder.

iPod' unuzu kapattığınızı zannettiğiniz an tam kapatmamış olabilirsiniz. Ekran karanlık da olsa, bekleme modunda olabilir ve pil tüketmeye devam eder.

Bu sırada duraklatma modundan daha fazla pil tüketiminiz olur. Bu yüzden cihazın duraklama modunda olduğundan emin olmak için, ortadaki tuşa dokunun, ekran aydınlansın ve ekranın sol üst köşesinde duraklama işaretinin olup olmadığına bakın.

Ekran aydınlatma ve êkolayzer

Ekran aydınlatma bu tip mobil cihazlar için en büyük güç tüketen faktörlerden biri. Ayrıca ekolayzerin açık ve devrede olması pil tüketimini hızlandırır.

Şarkı listesinde dolaşma

Şarkıyı ileri geri almak pil tüketimini artırır. Aynı zamanda bir sonraki/önceki şarkıya geçişte hard disk üzerinde kafanın hareketini gerektireceğinden, pil tüketimini hızlandırır. 'Shuffle' veya 'random' modunda çalınan şarkı listeleri de aynı nedenlerle, tüketim açısından önemlidir.

Ayrıca iPod donanımında şöyle bir teknoloji mevcuttur. Cihazda 7 MB büyüklüğünde bir adet ön bellek mevcuttur. Bu ön bellek hard disk üzerindeki şarkının tamamını buraya taşır ve minumum pil tüketimiyle okumaya devam eder.

Ortalama bir şarkının uzunluğu 7 MB, dolayısıyla, e-kitap, podcast veya normalden uzun şarkılarda, pil tüketimini hızlandırır.

Bu teknik bilgiden yola çıkarak, e-kitapları veya podcast yayınları en yüksek oranda sıkıştırmak ve 7 MB veya daha küçük boyutlarına getirmek, tasarrufu artıracaktır. Ayrıca AAC ses formatı, MP3 formatından hem daha kaliteli hem de daha az boyutlardadır.

Şarj etme ve çevre ısısı

Hızlı şarj iPod'unuzu 1 saatte yüzde 80 doluluk oranına getirirken, normal şarj 4 saatte yüzde 100'lük doluluk oranına getirir.

Kapalı bir durumda duran iPod'unuz pil tüketmeye devam eder. İçinde bulunduğu ısıya göre 2-4 hafta zamanında içindeki pili tüketir. Sıcak bir ortamda, piliniz çok daha kısa sürede bitecektir.
#1 - Eylül 09 2006, 20:47:32
« Son Düzenleme: Eylül 15 2006, 18:54:26 Gönderen: therockula »
İmzanız kural dışı.

mSa cnm çok teşekkürler bunlara dikkat etcem bundan sonra.Ama benim farklı bir sıkıntım var umarım yardımcı olabilirsin yada okuyan birisi yardımcı olabilir;
Bende 30GB ipod var içindeki CD'yi PC'ye yükledim ama kullanmayı beceremiyorum  :( çok karışık geldi .İçindeki kullanma klavuzunda Türkçe yazıda yok çünkü Amerika'dan aldım. itunes programıyla ipod'a nasıl şarkı/video/resim atılır, nasıl silinir bunların cevabını arıyorum programı iyi bir sekilde kullanmayı bilen yada kullanma kvuzu Türkçe olan bir arkadaşımız varsa lütfen yardım etsin...Teşekkürler. 
#2 - Eylül 12 2006, 09:31:13

saol senin sorununu da bilemicem S.B.K
#3 - Eylül 12 2006, 14:02:18

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.