Alternatifim Cafe

Bulanık Mantık

Discussion started on Mantık

...LaL...

Bulanık mantığın temeli bulanık küme ve alt kümelere dayanır. Klasik yaklaşımda bir varlık ya kümenin elemanıdır ya da değildir. Matematiksel olarak ifade edildiğinde varlık küme ile olan üyelik ilişkisi bakımından kümenin elemanı olduğunda (1) kümenin elemanı olmadığı zaman (0) değerini alır. Bulanık mantık klasik küme gösteriminin genişletilmesidir. Bulanık varlık kümesinde her bir varlığın üyelik derecesi vardır. Varlıkların üyelik derecesi, [0,1] aralığında herhangi bir değer olabilir ve üyelik fonksiyonu M(x) ile gösterilir .

Örnek olarak normal oda sıcaklığını 23 derece olarak kabul edersek, klasik küme kuramına göre 23 derecenin üzerindeki sıcaklık derecelerini sıcak olarak kabul ederiz ve bu derecelerin sıcak kümesindeki üyelik dereceleri (1) olur. 23 altındaki sıcaklık dereceleri ise soğuktur ve sıcak kümesindeki üyelik dereceleri (0) olur. Soğuk kümesini temel aldığımızda bu değerler tersine döner. Bulanık Küme yaklaşımında üyelik değerleri [0,1] aralığında değerler almaktadır. Örneğin 14 derecelik sıcaklık için üyelik derecesi (0), 23 sıcaklık derecesi için üyelik değeri (0,25) olabilir.

Klasik kümelerin aksine bulanık kümelerde elemanların üyelik dereceleri [0, 1] aralığında sonsuz sayıda değişebilir. Bunlar üyeliğin derecelerinin devamlı ve aralıksız bütünüyle bir kümedir. Keskin kümelerdeki soğuk-sıcak, hızlı-yavaş, aydınlık-karanlık gibi ikili değişkenler, bulanık mantıkta biraz soğuk, biraz sıcak, biraz karanlık gibi esnek niteleyicilerle yumuşatılarak gerçek dünyaya benzetilir. En önemli fark, böyle bir çatıda bilginin kaynağındaki küme üyeliğinin kesin tanımlanmış önkoşullarının olmayışı ve daha çok problemlerle rasgele değişkenlerin hazır bulunmasındadır.

[değiştir]Yapay zeka uygulaması olarak bulanık mantık

Bulanık mantık bir yapay zeka uygulaması oluşturma prensibidir. Bulanık mantıkta temel olan bir sonuca varmaktır. Normal bir programın yapısı:

Temel girdiler >>> Program >>> Sabit bir sonuç.

Şeklindedir. Oysa bir bulanık mantık uygulaması:

Sayısı belli olmayabilen veri yığını.>>> Program >>> Girdilere ve varsayıma göre değişken bir veya birden fazla sonuç

şeklindedir. Bir bulanık mantık uygulamasındaki sonuç aynı girdiler olsa bile değişik bir sonuç döndürebilir ve bir öbek halinde veriyi alabilir. Bulanık mantıktaki özellik bunun haricinde verilen verilerin örnekleme mantığı ile alınması ve tümü simgelediği varsayımı yapılması ve buna göre bir olasılık değerinin elde edilmesidir.

ansiklopedi.gen.tr
#1 - Ağustos 30 2006, 06:57:37

Ben mantık dersini okulda görmedim fakat açıklayıcı bir yazı.
#2 - Kasım 01 2006, 14:04:38
˙·٠•●  Bazen Yalnız Kalmak İstiyorum Ama Bazen Yalnızken Bile Yalnız Olamıyorum....... ●•٠·˙

http://www.travian.com.tr/?uc=tr1_16599
Bir de bu oyunu denyin beğenmeyen bana gelsin:D

bulanık mantık bı sonucu hesaplarken o sonucun sonucunu bulamamaktır  kioptum kusura bakmayın kafam karıstı benımde suna yasadım bulanık mantık oldu  (6)
#3 - Haziran 27 2007, 21:59:29
Sev Ama Mevsimlik OLmasın Yazın Açıp Kışın Solmasın

Anladım gibi..( :alala ) :4 Saol paylaştığın için.. Bir kaç kez daha okursam olayı çözeceğim..
#4 - Temmuz 01 2007, 13:05:22
(=

Bende tam anlamadım ama .... Bir defa da okicam o zaman çözerim olayı ...Ama yinede paylaşım için teşekkürler :cicek
#5 - Temmuz 01 2007, 18:05:32
‎ "Bir adam tanıdım, kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. Her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile.. Ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. Canı sıkılıyordu, hepsi bu. İnsanların çoğu gibi canı sıkılıyordu."

evanescence_bep

Bu konuyu okumuştum bir yerde ama hatırlayamadım...

Bulanık mantığın mantığını çözebilmek ayrı bir güç ister...

Bulanık mantığın çözülemeyecek kapasite bir uğraşı vardır...

Çözüme giderken işlemi bulamamak gibi birşey..
#6 - Temmuz 19 2007, 11:31:46

Anti-tiKKy

Bulanık mantık, tek bir çözüm değil çözüme yakın pek çok çözüm bulur.
Bir nevî olasılık veya varsayım da denilebilir sanırsam.
#7 - Ağustos 19 2008, 02:57:38

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.