Alternatifim Cafe

"Türkiye gereken önlemleri alıyor"

Discussion started on Haberler

gosdezik

ABD Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'da resmi ordu dışındaki unsurlara silah transferlerinin engellenmesi konusunda Türkiye'nin gereken önlemleri almakta olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey'nin günlük brifinginde, İran'ın Hizbullah'a silah gönderdiği iddiaları da ele alındı.

Casey, bir soru üzerine, ''Türk yetkililerinin de bu meseleye ilişkin gayet kaygılı olduklarını anlıyorum. Türklerin, bu silah transferlerinin gerçekleşmesini engellemek için gerekli önlemleri almakta bulunduğuna ilişkin tamamen ikna olmuş durumdayız'' dedi.

Sözcü Casey, ''Türk hükümeti de bölgedeki ve Avrupa'daki hükümetlerin çoğu gibi, (BM Güvenlik Konseyi'nin Lübnan'a ilişkin aldığı) 1701 numaralı kararın başarıya ulaşması konusunda kararlı. Bu kararın unsurlarından biri de Lübnan'ın meşru silahlı kuvvetlerine gönderilenler dışında bu ülkeye silah transfer edilmemesinin
sağlanması. Bu, sadece Türkiye ile değil, bölgedeki diğer ülkelerle de görüştüğümüz bir konu. Türklerin, 1701 numaralı kararın başarıyla uygulanmasının sağlanmasına bağlı olduğuna tamamen inanıyorum'' diye konuştu.

Casey, Rusya ve Çin'in Hizbullah'a silah ambargosunu delmesi ihtimali konusundaki bir soruyu yanıtlarken, bu iki ülkenin, BM Güvenlik Konseyi üyesi olduğunu ve 1701 numaralı kararın altında imzaları bulunduğunu kaydetti.

Tom Casey, ateşkesten bu yana İran veya Suriye'den silah transferi yapıldığına ilişkin bilgi olup olmadığının sorulması üzerine de ''Bildiğim kadarıyla yok'' dedi.

#1 - Ağustos 18 2006, 09:25:24

teşekkür ederiz...
#2 - Ağustos 18 2006, 13:44:13
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.