Alternatifim Cafe

Türk-Ermeni İlişkileri *

Discussion started on Ermeni Sorunu

_TrAiToR_

TÜRK-ERMENİ İLİŞKİLERİ

Ermeniler; Pers, Makedon, Selefkit, Roma, Part, Sasani, Bizans, Arap ve Türklerin hakimiyeti altında yaşamışlardır. Ermenileri Bizans'ın zulüm idaresinden kurtaran ve onlara insanca yaşama hakkını bahşeden, Selçuklu Türkleri olmuştur. Fatih döneminde ise, Ermenilere din ve vicdan hürriyeti en üst düzeyde verilmiş, Ermeni cemaati için dini ve sosyal faaliyetlerini yönetmek üzere Ermeni Patrikliği kurulmuştur.

Tarih boyunca Romalılar, Persler ve Bizanslılar tarafından Anadolu'nun bir yerinden diğerine sürülen, savaşlara itilen ve çoğu kez üçüncü sınıf vatandaş muamelesi gören Ermeniler, Türklerin Anadolu'ya girişlerinden sonra; Türklüğün adil, insani, hoşgörülü, birleştirici töre ve inancından yararlanmışlardır. Bu ilişkilerin gelişme ve doruğa ulaşma çağı olan 19. Yüzyıl sonlarına kadar süren devir, "Ermenilerin altın çağı" olmuştur.

Osmanlı Devleti'nin çalışan, liyakatli, dürüst ve üretken her teb'asına sağladığı imkanlardan Gayr-i Müslimler içinde en çok faydalananlar; Ermeniler olmuştur. Askerlikten, kısmen de vergiden muaf tutulurken, ticarette, zanaatta, çiftçilikte ve idari işlerde yükselme fırsatını elde etmişler ve devlete bağlı, milletle kaynaşmış ve anlaşmış olduklarından dolayı "millet-i sadıka" olarak kabul edilmişlerdir.

İstanbul Ermeni Patrikliği'nin kuruluşu tarihte eşine zor rastlanır bir olaydır: Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden sekiz yıl sonra, 1461'de Batı Anadolu'daki Ermeni episkoposluğunu, çıkardığı bir fermanla İstanbul Patrikliği'ne dönüştürmesi, Fatih'in ve Osmanlı Sultanlarının gelecek vizyonu ve diğer dinlere gösterdiği hoşgörünün çok açık bir örneğidir. Tarihte bir dine mensup bir hükümdarın, başka bir dinin üyeleri için ruhani riyaset makamı tesis etmesi, ne Fatih'ten önce, ne de sonra görülmüştür.

"Yeni bir bin yıla girerken dünyada yaşanan gerginlikleri, özellikle yakın çevremizdeki savaş ortamını göz önünde bulunduracak olursak, 538 yıl önce gerçekleşen bu olayın değerini, dinler ve kültürler arası hoşgörünün önemini, sanıyorum daha iyi kavrayabiliriz." diyen günümüzün Ermeni Patriği II. Mesrob'un sözleri de bu olayın önemini doğrulmaktadır.

Nitekim, Türkçe konuşan, ayinlerini bile Türkçe yapan bu topluluktan devlet kademelerinde önemli görevlere yükselenler, Bayındırlık, Bahriye, Hariciye, Maliye, Hazine, Posta-Telgraf, Darphane Bakanlıkları, Müsteşarlıkları yapanlar ve hatta Osmanlı Devleti'nin meseleleri üzerinde Türkçe ve yabancı dillerde eserler yazanlar bile olmuştur.

Ancak Osmanlı Devleti'nin zayıflamaya başladığı dönemlerde, bazı devletlerin vaatlerine kanan Ermeniler, on binlerce Türk ve Ermeni'nin ölümüyle sonuçlanan isyan ve katliamlara başlamışlardır ve bin yıl refah içinde yaşadıkları ülkeyi parçalamaya çalışmışlardır.

 
#1 - Ağustos 15 2006, 22:38:32

C_R_A_Z_Y

türklere zamanında yardım eden de ermenilerdir.arkadan vuran da ermeniler ve araplardır..ne kadar kötü ya sen o kadar yardım et sonrada ihanet :icon :alala
#2 - Ağustos 19 2006, 20:30:21

C_R_A_Z_Y

haklısın ama ekmek yediğin yere .............._?
#3 - Ağustos 19 2006, 20:46:26

türkler ve ermeniler iyi geçinen iki ırktır ortalığı karıştıranlar kendi çıkarları için çalışan ülkelerdir { a...... }...
#4 - Aralık 28 2006, 12:46:54

Ermenilerin de melaike oldukları söylenemez...!
#5 - Eylül 15 2007, 22:37:13
AŞK ALIR BENİ KANDIRIR BENİ Bİ ÇOCUK GİBİ...:(

türkler ve ermeniler iyi geçinen iki ırktır ortalığı karıştıranlar kendi çıkarları için çalışan ülkelerdir { a...... }...
evet öyleydi iyi geçiniyorduk ama o çok eskidendi onlarda kendi çıkarları için herşeyi mahvettiler
#6 - Eylül 15 2007, 22:51:13
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ruhumuz yara almış sevgiden eser yok dünyanın köklerinde
Ama inanmasakta dinleyip kanıyoruz o masallara
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

Artık herşey çıkar üzerinden yürüyor
#7 - Temmuz 28 2009, 14:56:37

On the day that you were born
The angels got together
They decided to create a dream come true
So they sprinkled moon dust in your hair
And put a starlight in your eyes so blue

Keşke bir dönem olduğu gibi hala millet-i sadıka olarak kalabilselerdi. İtiraf etmek gerekirse Ermeniler sırtını dayayacak bir süpergüç arıyor tarih sahnesine ilk çıktıgından beri. Osmanlı , onları topraklarında kabul edince rahat battı herhalde
#8 - Aralık 31 2010, 15:45:44
Ya imzanı kurallara göre koy ya da kuralları kendin belirle

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.