Alternatifim Cafe

ATATÜRK'ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ

Discussion started on Atatürk Köşesi

sea_deniz

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

#1 - Şubat 16 2006, 00:41:12

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

gerçekten öle ve unutmayalımki

Bir Türk dünyaya bedeldir
#2 - Şubat 16 2006, 00:46:42
karanlıklar içinde gün doğar ya aniden işte öyle son bulur belki yarım kalan hikayemiz..............

Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.
tam günümüze ait bir söz burdanda anlaşılılacağa gibi Atatürk'ün ileri görüşlüğüne en iyi örnek
#3 - Haziran 03 2006, 19:59:47
center]>>TIKLA>>

<<TIKLA<<[/center]

Sweetcino

sozlerın hepsı anlamlı tabı kı de ama işte bu soz tuylerı dıken dıken edıyor ...   Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
#4 - Ekim 01 2006, 01:13:17

gençliğe hitabe bence çok kapsamlı bir yazı,içerisinde çok güzel çok iyi ders verici sözler var...
#5 - Kasım 12 2006, 16:33:47
Her asker yeşil bereli olamaz...

gençliğe hitabe bence çok kapsamlı bir yazı,içerisinde çok güzel çok iyi ders verici sözler var...
katılıom we bir türk dünyaya bedeldir  :okey
#6 - Aralık 02 2006, 01:34:19
KaDeRiMdE bUdAmI WaRdI sEwDiİm ÇeWrİmDıJI  :D

Bunun altına birde Bursa Nutku bir liderin gençliğe ne kadar güvendiğinin ileriyi nasıl da net bir şekilde görebildiğinin kanıtları
#7 - Temmuz 25 2007, 00:56:18
Önemli Olan Dış Güzelliği Değil,İç Güzelliğidir Derler Ya,Belki De Önemli Olan Düş Güzelliğidir...[G. Woodcock] [size]

Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Saygıyla anıyorum...
#8 - Şubat 06 2008, 23:31:02

BaGéT

şuan ki durumumuzda napıcağımızı anlatıyor :)
saygıyla anıyorum.
#9 - Şubat 06 2008, 23:35:36

Perfect Circle

Atam, senden özür dilerim.
Senin bizi ellerinden kurtardığın zihniyet yavaş yavaş geri geliyor.
''Hem müslüman hem laik olunmaz'' diyor bu ülkeyi yönetenler. Başörtüsü takarak, sakal bırakarak cennete gideceklerini sanıyorlar. Yolsuzluklarını, kandırmacalarını hesaba katmıyorlar.
Bizi hakkında uyardığın ''cehalet'' şimdi geleceğimizi karartıyor. İki ekmeğe ülkesini satar oluyor millet. Diyorlar ki senin karnın tok, nerden bilesin. Ben de diyorum ki insanlar zamanında değil iki ekmek, bu ülke için canını verdi.
Çok özür dilerim senden, ne laikliğin kaldı ne demokrasin.
Ben senin değerlerini korumak adına çalıştım, internet milliyetçiliğiyle değil, oyumla, görüşümle. Ama takdir edersin ki bu sadece benimle, veya benim gibi bir kaç yüz kişiyle olmuyor.

Bundan daha kötüleri olmayacak ama, emin ol gençliğin bilinçli. Günü geldiğinde tekrar laikleşeceğiz. Dini duyguları sömürerek çıkar sağlayan diktalara da pabuç bırakmayacağız. İran olmayacağız.
#10 - Eylül 12 2010, 20:38:07

Atam, senden özür dilerim.
Senin bizi ellerinden kurtardığın zihniyet yavaş yavaş geri geliyor.
''Hem müslüman hem laik olunmaz'' diyor bu ülkeyi yönetenler. Başörtüsü takarak, sakal bırakarak cennete gideceklerini sanıyorlar. Yolsuzluklarını, kandırmacalarını hesaba katmıyorlar.
Bizi hakkında uyardığın ''cehalet'' şimdi geleceğimizi karartıyor. İki ekmeğe ülkesini satar oluyor millet. Diyorlar ki senin karnın tok, nerden bilesin. Ben de diyorum ki insanlar zamanında değil iki ekmek, bu ülke için canını verdi.
Çok özür dilerim senden, ne laikliğin kaldı ne demokrasin.
Ben senin değerlerini korumak adına çalıştım, internet milliyetçiliğiyle değil, oyumla, görüşümle. Ama takdir edersin ki bu sadece benimle, veya benim gibi bir kaç yüz kişiyle olmuyor.

Bundan daha kötüleri olmayacak ama, emin ol gençliğin bilinçli. Günü geldiğinde tekrar laikleşeceğiz. Dini duyguları sömürerek çıkar sağlayan diktalara da pabuç bırakmayacağız. İran olmayacağız.
+1
#11 - Eylül 13 2010, 11:54:07

atam atam sen en kalk ben yatam
#12 - Eylül 13 2010, 12:02:01
Chaque semaine
Trois fois

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.