Alternatifim Cafe

Belki Bu Dünya Öbür Dünyanın Cehennemidir...

Discussion started on Felsefe

:alala yorumlarınızı bekliyorum  :icon
#1 - Ağustos 09 2006, 09:47:12
« Son Düzenleme: Ağustos 09 2006, 22:26:52 Gönderen: _TrAiToR_ »
Elbet bu feleğin paslı çarkı bi gün benim içinde döner....

gosdezik

ilginç bi yaklaşım ama öyle olsa burda mutlu olmazdık bence  :)) yine de ben ne biliim cehenneme inanmıo gibiyim herkes cezasını burda görüo çünkü
#2 - Ağustos 09 2006, 09:48:46

ben bu soruyunun cevabını sizlerin yardımıyla ulaşmak istiyorum..
#3 - Ağustos 09 2006, 21:00:42

ewrem

bu dünyada ne kadar iyi olursan dierinde bundan daha iyi olursun.... :alala
büle bşi galiba :Ç
#4 - Ağustos 09 2006, 21:05:57

bence bu söz bu dünyadan çok fazLa kazık yemiş insanLarın söLediği sözdür...bazı insanLar aLLaha dua ederLer ve her istediği oLmadıı zaman inançLarı azaLır...ve bu dünyaya cehennem gözüyLe bakmaya başlarLar çünkü mutLu oLmaıcakLarını ve bu dünyanın iğrenç oLduunu düşünürLer...
#5 - Ağustos 09 2006, 22:23:56

Beni bütünde aramayın artık ...
Satırların sözcüklerin arasına sakladım kendimi ...
Kimse bulamasın, daha fazla silemesin diye çabalarım ...

Buket''im :bite

olabilir ama tam acıklamıyor bence ....
#6 - Ağustos 09 2006, 22:25:04

schumi_81

bizim inançlarımıza göre böyle bişey olamaz.

ama bilmiyorum ?
#7 - Ağustos 09 2006, 22:26:24

bu bir felsefi bir soru doğruluk payı olmaya bilir ... amaa akıl karıştırıcı bunu akıl karıştırıcılıktan kurtarmak istiyorum ben .... bilmem anlatabildim mi?? :icon
#8 - Ağustos 09 2006, 22:29:09

tatlicadi

bence saçma olmuş hayat güzel hiç cehenneme benemiyo
#9 - Ağustos 10 2006, 01:09:24

bir varsayım herkes yorumunu yapıpacak tabi kide ... eğer bu dünya cehennemse cenneti görmeyi artık daha cok istiyorum...
#10 - Ağustos 10 2006, 08:23:21

eslem

aklıma yatmadı pek  :alala :icon :öff
#11 - Ağustos 10 2006, 14:34:49

Ms.ExtacY

Sınav sonuçta..Kötülüklerle de sınanıyoruz..Ama Cehennem olarak tabir edilecek kadar da değil..
Cehennemde ne azaplar çekileceğini biliyoruz..Şu an yaşadklarmızla hiç bi alakası yok..
Yanlış bi düşünce..
#12 - Ağustos 14 2006, 10:36:32

bunun ingilizcesini görmüştüm deftereime falan yazmıstım..
o zaman düşündüğüm sey,başına ne gelirse gelsin sabret,bu dünyada dakötülük olacaktır elbet,hem belki bu dünya başka bir dünyanın cahennemidr diyyordum..

aslında sözün orijinali bu başlıktaki gibi değil,belki bu dünya öbür dünyanın cehennemidr değil,başka bir dünyanın cehennemidr..yani ben bu sözü böle biliordum..

benim anladıklarım bunlar..
#13 - Ağustos 14 2006, 20:15:33
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

hihihi .. :) olabilir valla ..:)
#14 - Ağustos 14 2006, 20:21:41
İmzanız kural dışı.

Cehennem i bu kadar hafife almamalıyız.Dünyada çok mutlu olanlar var cehennemde mutlu olacak biri olacağını sanmıyorum
#15 - Şubat 06 2007, 05:17:54

barbie9138

bu söz dünyadan hep kötülük gören,herhangi bir inanca mensup olmayan ya da inancı az olan insanlara aittir.hem bu sözü söyleyen cehennemi görmüş mü ki?
#16 - Şubat 11 2007, 20:09:11

İnanclarımıza göre Cennet ve cehennem vardır. bu iki Terimi kabul ediyoruz. bu Dünyada Yaptıklarımızın karşılığını öteki tarafta cennet ve cehenneme gitmek ile  alakalı olduğunuda biliyoruz.

Şimdi Felsefe'de aklıma kazınmış bir Cümle

" Din ne felsefeye malzeme olur nede  felsefe dini tartışır" Yanlış hatırlıyor olabilirim ama böyleydi..

50 Erkek Tarafından Sarfedilmiş 50 Duruma Cuk Oturan Laf ;

Aldous Huxley ;
Belki de bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir.

Arkadaşımız Cümleyi yanlış yazmıs yada alıntıdan faydalanarak konuyu açmış olabilir ama sanırım Orjinallikten  çıkmış..

Bu dünyada Yaşadıklarımız Cehennemi asLa yansıtmaz Yansıtamaz :)

#17 - Şubat 12 2007, 13:41:02
“Burada her çeşit suale cevap verilir. Her müşkil halledilir. Ama hiç kimseye sual sorulmaz.”

Din ne felsefeye malzeme olur nede  felsefe dini tartışır
O din felsefesi kuramı  sıkıştıkları yerde böyle diyolar  :4

İnançlarını karıştıracaksak  müslümanım diyip geçmek daha mantıklı yada daha iyisi Samet gibi yorum yapmamak  :okey

Orjinal bi düşünce ama cehhennem burası olsa iyi bir hayat süren kişiler yanlıs gelmişler diyebilirim ancak  :)
#18 - Şubat 22 2007, 03:06:10
Özlemişim buraları =)

tabiki de inancıma göre böyle bişiy yok ama........ şu açıdan bakabiliriz imanı olmayan zayıf olan sefahatta boğulan insan  bu dünyada cehennem hayatı yaşar ,yaratılışına uygun hareket etmedi için asla mutlu olamaz cehennemde gibidir........öldükten sonra  gideceği yer zaten  cehennem
#19 - Şubat 22 2007, 09:52:31
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

Bu dünyada mutlu  olanlar var mutsuz olanlar da...kimine göre cennet kimine göre cehennem.Ama cehennemin bu kadar iyi veya cennetin bu kadar kötü olacağını sanmıyorum
Hem öbür tarafta sonsuza dek ruhumuzun varlığını sürdüreceğimiz biliniyor.Buna göre nasıl ordan buraya gelebiliriz ki
Ayrıca cehennemde sonsuza kadar dururuz.Burda sonsuza kadar durmayacağımıza göre,eninde sonunda öleceğimize göre burası nasıl cehennem olabilir ki :icon
Neyse bunları geçtik diyelim.Neden Peygamberler de buraya gönderilmiş.Onlar da mı cehennemlik(tövbe tövbe :hönk )
#20 - Şubat 22 2007, 10:44:19
« Son Düzenleme: Şubat 22 2007, 18:45:54 Gönderen: ß_MaTheRs »

Lonelyboy

bu cümleyi kuran kişinin cehennemin nasıl bir yer olduğunu bilmediği çok açık ve net... dünya kafirin cennetidir, müslümanın cehennemidir ki aslında müslüman için cehennem yoktur, yani gerçek müslüman cehenneme gitmeyeceği için cehennem bir müslüman için dünya gibi ufak birşey olarak görünür. aslında burdan kasıt şöyle, dünya zevkleri(nefsin hoşuna giden şeyler -ki nefis bizim asıl düşmanımız-) müslümana haram kılınmıştır. aslında müslüman olmayana göre müslümanlık dünyada cehennemi yaşamaktır, çünkü o kişi müslüman olduğu zaman dünya zevklerinden mahrum kalacaktır. müslüman kişi dünyayı cennete de çevirebilir helal daire içerisinde. çünkü müslüman için güzel olan dünya zevkleri değil imanın verdiği zevklerdir. imanlı birisi dünyayı cehennem olarak görmez aksine cennete açılan bir kapı olarak görür. bu söz ancak imanı olmayan birisi tarafından söylenmiştir bilmem anlatabildim mi?...
#21 - Mart 01 2007, 02:00:12

depresif

ben tam olarak böyle düşünüyodum bir aralar..
asıl cehennem tekrarlardır diye düşünüyodum.. tekrar tekrar bir sabaha uyanmak ve nerdeyse devamlı aynı şeyleri yapmak.. bence cehennem bu olabilir.. ya da var olan cehennem -her nerdeyse ve her neyse- sadece tekrarlardan ibaret.. tekrar tekrar aynı şeyler.. cehennem bu dünya mı bilmem ama temelde aynı şeymiş gibime geliyo.. TEKRARLAR..  :öff
#22 - Mart 01 2007, 15:46:31

İmkanı yok :öff
Bazen başımıza geLen kötü oLayLardan sonra böyLe düşünür ve böyLe deriz ama
Doğru oLmadığını kendimiz de biLiriz.
Cehennem keşke Yaşadığımız dünya gibi oLsaydı biLe diyebiLiriz
Kuran-ı Kerim de ki Cehennem iLe iLgiLi ayetLeri okuduktan sonra ;)
#23 - Mart 03 2007, 18:56:50
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

İmkanı yok :öff
Bazen başımıza geLen kötü oLayLardan sonra böyLe düşünür ve böyLe deriz ama
Doğru oLmadığını kendimiz de biLiriz.
Cehennem keşke Yaşadığımız dünya gibi oLsaydı biLe diyebiLiriz
Kuran-ı Kerim de ki Cehennem iLe iLgiLi ayetLeri okuduktan sonra ;)

sana katılıyorum bizim inancımıza göre böyle bişey olamaz bence
#24 - Mart 03 2007, 19:02:05
Odun kesicinin hık diyicisi ..... :dondurma   

çok güzel bi yaklaşım bence bu mümkün olabilir bunu tam olarak kimse bilemez ... tekrar tebrikler
#25 - Mart 05 2007, 12:21:48

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.