Alternatifim Cafe

Arkadaşlığı Bilenlere

Discussion started on Hikâye ve Denemeler..

biraz uzun belki ama okumanızı tavsiye ederim  :agla :agla  :)) :.dost

Anı Köşesi   

Arkadaşlığı Bilenlere

Bir gün, lisede iken, sınıfımdan bir oğlana rastladım eve dönerken. Kayl idi ismi. Okuldaki bütün kitaplarını sırtlamışa benziyordu. Kendi kendime, "Neden biri okuldaki kitaplarını eve getirsin cuma akşamı, gerçekten hafız olmalı bu oğlan" diye düşündüm.

Benim hafta sonum planlanmıştı bile( partiler ve futbol, arkadaşlarımla yarın öğleden sonra), omuzlarımı silktim ve yoluma devam ettim. Yoluma devam ederken, bir gurup oğlanların ona doğru koştuklarını gördüm. Onu itelediler, bütün kitaplarını düşürttüler ve çelmeleriyle oğlanı

da çamur içine düşürdüler. Gözlükleri uçup oğlandan üç metre öteye çimene düştü. Oğlan başını kaldırdı, gözlerinde derin bir acı gördüm. Kalbim burkuldu oğlancık için. Ona doğru sekeledim, gözlüklerini bulmak için emeklerken gözündeki bir damla yaşı gördüm.

Gözlüklerini ona verirken "Serseri herifler" dedim. Yapacak işleri yok sanki. Bana baktı ve "Teşekkür ederim" dedi. Kocaman bir gülümseme belirdi suratında. Gerçekten minnettarlık ifade eden bir gülümseme idi.

Kitaplarını toparlamasına yardım ettim ve nerede oturduğunu sordum. Tesadüf ya, bize yakın oturuyormuş. Neden daha önce gözüme çarpmadın diye sordum. Daha önce özel okula gittiğini söyledi. Daha önceden özel okula giden bir arkadaşım yoktu hiç.

Hep beraber eve yollandık ve kitaplarının bir kısmını ben taşıdım. Arkadaş olunacak birine benziyordu. Arkadaşlarımla beraber futbol oynamak ister misin dedim. Evet dedi.

Hafta sonunu beraber geçirdik, biraz daha tanıdım Kayl'i, biraz daha ısındım ve arkadaşlarım da ondan hoşlandılar. Pazartesi sabahı geldi, ve Kayl bütün kitaplarıyla okula dönüyordu. Durdurdum ve "Bu kitapları her gün taşımakla güzel pazı yapacaksın" dedim. Güldü ve kitaplarının yarısını bana uzattı. Ondan sonraki dört sene içinde Kayl ile çok iyi arkadaş olduk. Okulun son yılında  koleje gitmeyi düşünmeye başladık.

Kayl Georgetown kolejine karar verdi, ben de Duke kolejine gidecektim. Arkadaşlığımızın süreceğinden emindim ve aramızdaki kilometrelerin bunu etkileyeceğini sanmıyordum. O doktor olacaktı, ben de futbol bursuyla iktisat okuyacaktım. Kayl sınıf birincisiydi. Her zaman onun hafızlığıyla gırgır geçiyordum. Sınıf birincisi olduğu için mezuniyet töreninde onun konuşma yapması gerekiyordu.

Çok memnundum ortaya çıkıp da konuşma yapmak bana düşmediği için. Mezuniyet günü Kayl'i gördüm. Çok yakışıklıydı kerata. Lise boyunca gelişen ve benliğini bulanlardandı Kayl. Gerçekten oluştu ve pazılaştı ve gözlükler yakıştı da oğlana. Bütün kızlar seviyordu onu ve benden çok kız arkadaşı vardı. Bazen kıskandım onu doğrusu.

Bugün o günlerden biriydi. Heyecanlı olduğunu sezdim yapacağı konuşma dolayısıyla. Sırtına yapıştırdım bir tane ve " Aslan oğlan, becereceksin, korkma " dedim. Bana o minnettarlık dolu bakışıyla baktı ve gülümsedi. "Teşekkürler" dedi. Boğazını temizledi ve konuşmaya başladı:

Mezuniyet, bizlere buraya kadar gelmemize yardim edenlere teşekkür etme zamanıdır. Anneniz, babanız, öğretmenleriniz, kardeşleriniz, belki antrenörleriniz. Fakat en çok arkadaşlarınız. Birisiyle arkadaş olmak o kişiye verebileceğiniz en büyük hediyedir. Sizlere bir hikaye anlatacağım şimdi.

Arkadaşıma inanılmaz bir ifade ile baktım, o,  kalabalığa bizim ilk tanıştığımız günü anlatırken. Tanıştığımız günün hafta sonu intihar etmeyi planlamış meğerse. Annesi sonradan okula gidip acı içinde onun dolabını boşaltmak zorunda kalmasın diye, meğerse o gün Kayl okuldaki dolabını tamamen boşaltmış ve eve taşıyormuş.

Bana derinden baktı ve gülümsedi.

Şans olarak kurtarıldım intihar etmekten. Arkadaşım beni kurtardı bu faciadan.

Topluluk mırıldanmaya başladı yakışıklı arkadaşımın hayatının en zor zamanını anlatmasına. Annesi ve babasının bana baktıklarını ve minnet dolu gülümsemelerini gördüm. O ana kadar durumun bu kadar önemli olduğunu anlamamıştım.

Hareketlerinizin neticesine hiç bir zaman boş vermeyin. Küçük bir müdahale, diğerinin  hayatını tamamen değiştirebilir. İyiye veya kötüye.

Allah bizi bir araya getirdi birbirimizin hayatını etkilemeye. Diğer kişilerde Allahı arayın.

Arkadaşlar melekler gibidir, bizi ayağa kaldırırlar kanatlarımız uçmayı unutunca.

Ne başlangıç ne de son vardır.

Dün tarihtir.

Yarın bulmaca.

Bugün hediyedir.

#1 - Ağustos 03 2006, 11:00:47
« Son Düzenleme: Ağustos 03 2006, 11:02:29 Gönderen: alex »
:bite
60 Ziyaretçi, 27 Üye ( 10 Gizli)

abi çok gzldi ya saol paylaştığın için arkadaşlık çok önemli yaaaa :.dost
#2 - Ağustos 03 2006, 11:08:18
 Aşktan yana kapıyorum kalbimi ,
Sevmek bana göre değil!
Kalbimi kilitliyorum sandığıma , mantığıma merhaba.. :artis
Elif'im :bite

cnm ben tşk ederim evet haklısın gerçekten :)) :cicek
#3 - Ağustos 03 2006, 11:10:10

ay ay okurken bi tuhaf oldum
yazı çok güzel tşkler abicim :cicek :cicek :cicek (a)
#4 - Ağustos 03 2006, 11:11:12
cem bey biz öyle çok telefonla konuşmak istiyoruz ki şöyle bi konuşsak da telefon kulağımıza yapışsa :Ç

ay ay okurken bi tuhaf oldum
yazı çok güzel tşkler abicim :cicek :cicek :cicek (a)
ben tşk ederim kardeşim beğenmene sevindim :)) :cicek
#5 - Ağustos 03 2006, 11:37:50

ciden çook müthiş bi hikayeydi okurken baya bi etkilendim
çoook saol bööle bi hikayeyi paylaştığın için.. :kisss  :kisss  :kisss 
#6 - Ağustos 03 2006, 13:42:19
SANA UZAK KENTLERDEN BİRİNDE
ZAMANIN BİYERİNDE
SENİ VE SENLİ GÜNLERİ ANIMSATTI AKŞAM GÜNEŞİ
ONCA ZAMANIN ÜSTÜNDE ESKİMEYEN BİR DÜŞÜNCESİN ŞİMDİ
İNSAN HER GÜN ANIMSAR MI AYNI GÖZLERİİİ  http://s3.bitefight.net/c.php?uid=105261 (sadece tıklayınn....)

süper gercektten cokkk güzel bi hikaye  :)) ellerine saglik
#7 - Ağustos 03 2006, 19:14:59
aLıNyaZı'M | SisTıR BaCıM MeRvE'm

barbie9138

aman allahım bu yazı gerçekten çok anlamlı keşke şimdide dostluğun değeri bilinse böle
#8 - Ağustos 04 2006, 00:04:36

aman allahım bu yazı gerçekten çok anlamlı keşke şimdide dostluğun değeri bilinse böle

şimdi de vardır bilenler be

alex abi ellerine sağlıkabi valla tüylerim diken diken oldu okurken
#9 - Ağustos 04 2006, 17:38:43

çok tşk ederim arkadaşlar güzel ve değerli yorumlarınız için :okey :)) :cicek
#10 - Ağustos 10 2006, 14:41:53

SÜPERDİ MUHTEŞEMDİ HARİKAYDI....  :bye
#11 - Ağustos 14 2006, 21:03:00
BaSKeTBaLL FaN CluB _-_TıKLa_-_   BaSKeTBaLL FaN CluB

BaSKeTBaLL FaN CluB_-_TıKLa_-_  BaSKeTBaLL FaN CluB
Her $eyi ßiLmek zorunda değiLsin , Haddini ßiL yeter !..
SaNkİ SeNi BeNİm iÇin YapMIŞlar Sanki Benim İçiN YaraTmIşLArr...

çok tşk ederim arkadaşım :)) :cicek
#12 - Ağustos 14 2006, 21:47:32

ayy... çok güsel bi yazı...çok anlamlı bir paylaşım olmuş...
emeğinize yüreğinize sağlık
#13 - Mart 04 2007, 02:57:33
Ne zaman bir her şeyi ölse birinin,
Kendini ölümlerle yaşar kalır o.
Ne zaman bir kendisi ölse birinin,
Ölümlerde kendini yaşar kalır o.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.