Alternatifim Cafe

Fabolous

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar


1977 senesinde Brooklyn’de dünyaya gelen Amerikalı hip hop sanatçısı John Jackson yani sahne ismiyle Fabolous, 1998 senesinde Def Jam Recording’in yayımladığı “DJ Clue? The Professional” adlı derleme albüme dahil ettiği “If They Want It” adlı şarkıyla müzik kariyerine başladı. 2000 senesinde Elektra Records etiketiyle “Gotta Be a Thug” adlı 2. parçasını hazır hale getiren sanatçı, aynı sene Nate Dogg ile işbirliğine girdi ve 2001 senesinde “Can’t Deny It” adlı single’ı piyasaya sürdü.
 
“Can’t Deny It” single’ı ile Amerika listelerinde 25 numaraya yerleşen Fabolous, aynı sene “Ghetto Fabolous” adlı ilk albümünü yayımladı. Albümün prodüksiyonunda The Neptunes, Timbaland, Rick Rock, Rockwilder ve Just Blaze gibi isimlerle biraraya gelen sanatçı, albümüyle Amerika listelerinde 4 numara olmayı başardı. Albümden “Can’t Deny It” single’ı dışında “Young’n (Holla Back)” ve “Trade It All” parçalarını da single olarak piyasaya süren müzisyen, “Trade It All” single’ı ile Amerika listelerinde 20 numaraya yerleşti.
 
2003 senesinde “Street Dreams” adlı 2. albümünü Desert Storm Records etiketiyle müzikseverlere ulaştıran Fabolous, albümün prodüksiyonunda Rick Rock, Trackmasters, Just Blaze, DJ Clue, Rick Rock ve Kanye West gibi isimlerle çalıştı. Albümde Lil’ Mo, Snoop Dogg, Missy Elliott, Tamia, Ashanti, 50 Cent, Jadakiss, Mary J. Blige ve Styles P gibi isimleri konuk müzisyen olarak bulunduran sanatçı, albümle Amerika listelerinde 3 numaraya yerleşti. Albümden “This Is My Party”, “Can’t Let You Go” ve “Into You” parçalarını single olarak yayımlayan başarılı müzisyen, “Can’t Let You Go” ve “Into You” single’larıyla Amerika listelerinde 4 numara oldu.
 
2004 senesine gelindiğinde “Real Talk” adlı 3. albümünü Atlantic Records etiketiyle hayranlarına ulaştıran Fabolous, albümün prodüksiyonunda bu sefer DJ Khaled, The Neptunes, Trackmasters, J.R., Just Blaze ve Scott Storch gibi isimlerle biraraya geldi. Albüme Sean Paul, Lil’ Mo, Pharrell Williams, Charlie Murphy ve Young Jeezy gibi isimleri konuk müzisyen olarak davet eden sanatçı, albümüyle Amerika listelerinde 6 numaradaydı. Albümden “Breathe”, “Tit 4 Tat” ve “Baby” parçalarını single olarak yayımlayan müzisyen, “Breathe” single’ı ile Amerika listelerinde 10 numara olmayı başardı. Ayrıca albümden “Do The Damn Thing” parçasına bir video klip çeken sanatçı, video sonrasında ismini daha geniş çevrelere ulaştırarak hayran kitlesini genişletti. 
 
2006 senesinde Atlantic Records ile olan ilişkisini keserek Def Jam Recordings’e geçen Fabolous, 11 Haziran 2007 tarihinde “From Nothin’ to Somethin’” adlı 4. albümünü piyasaya sürdü. Albümün prodüksiyonunda Timbaland, Akon, Reefa, Jermaine Dupri, Just Blaze, Polow Da Don ve Don Cannon gibi isimlerle çalışan sanatçı, ayrıca albüme Akon, Ne-Yo, T-Pain, Swizz Beatz, Junior Reid, Young Jeezy, Rihanna, Lloyd, Lil’ Mo, Jay Z ve Red Cafe gibi isimleri konuk etti. Albümle Amerika listelerinde 2 numara olmayı başaran müzisyen, albümden ilk single’ı Young Jeezy ile düeti “Diamonds” adlı parçaya seçti. Albümden 2. single’ı ise Ne-Yo ile düeti “Make Me Better” adlı parçaya seçen sanatçı, bu single ile Amerika listelerinde 10 numaraya yerleşti. Albümden ayrıca “Baby Don’t Go” ve “Change Up” adlı parçaları single olarak yayımlamayı planlayan başarılı müzisyen, 2008 senesinde de 5. albümünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 
 
Yeni albümde Polow da Don, J. R. Rotem, DJ Clue, DJ Toomp, Kanye West, Dr. Dre, Timbaland ve Just Blaze gibi isimlerle çalışan sanatçı, konuk olarak da Sean Kingston, Ashley Tisdale, OneRepublic, Ludacris, Snoop Dogg, T.I., Akon, T-Pain, Dr. Dre, Ne-Yo, The Game, Lil Wayne, Demmi, Freck Billionaire, Paul Cain ve Red Cafe'yi ağırladı.
#1 - Haziran 16 2008, 14:11:51
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.