Alternatifim Cafe

örümcek ağının sırrı çözülemiyor..

Discussion started on Garip Olaylar

örümcek ağının sırrı çözülemiyor..

Bilim adamlarının asırlardır kimyasındaki esrarı çözmek için çalışmalarını sürdürdüğü örümcek ağlarının, aynı kalınlıktaki çelik telden 5 kat daha sağlam olduğu belirlendi.

Taklit edilmesi durumunda teknoloji ve endüstride kullanılabileceği pek çok alan hayal bile edilemezken, örümcek ağlarının kimyasal özellikleri sebebiyle gerçek birer mühendislik mucizesi olduğu bildirildi. Uzmanlar iz bırakmayan ameliyat ipliklerinden, çok hafif kablolara, kurşun geçirmez kumaşlardan esneyen emniyet kemerlerine kadar pek çok alanda kullanılacak olan ağların esrarını çözmeye çalışırken ilginç bulgulara ulaştı.

Çapı bir milimetrenin binde birinden daha küçük olan örümcek ipliğinin aynı kalınlıktaki çelik telden 5 kat daha sağlam olduğu tespit edilirken, ağın kendi uzunluğunun 4 katı kadar esneyebildiği kaydedildi. Ayrıca son derece hafif olma özelliğini de bünyesinde barındıran örümcek ağları, dünyanın çevresi boyunca uzaması halinde 320 grama ulaşıyor.

Örümceklerin 380 milyon yıldır ördükleri ipliklerin hammaddesinin saç, tırnak, tüy ve deri gibi birbirinden çok farklı maddelerin yapı taşı olan "keratin" adlı proteinden oluştuğunu belirleyen zoologlar, gerilme esneklikleri çok fazla olan örümcek ipeğini kopartmak için gereken enerjinin, benzer biyolojik materyalleri koparmak için gereken enerjiden on kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardılar.

Renk körü olan örümceklerin bozulan ağını yiyerek yeniden iplikçik ürettiği de kaydeden uzmanlar, ağların tamamen geri dönüşümlü olması sebebiyle araştırmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.
#1 - Ağustos 01 2006, 16:54:51

paylaşım için teşkür...
#2 - Ağustos 01 2006, 17:26:58
İmzanız kural dışı.

paylaşım içn çok saoll
#3 - Ağustos 01 2006, 21:39:42
aLdIm vErDiM
                               bEn sEnİ yEnDiM
                                      kAçTıM sAtTıM
                                             bEş pArAyA sAtTıM

waay be hepsi ALLAHın işi yaa pylşm için saol ;)
#5 - Ağustos 03 2006, 00:15:34

insanın aklı ermiyor...  küçücük hayvan ne işler yapıyor..

bunları gördükçe bildikçe ve öğrendikçe  Allah Teala nın ne büyük olduğunu kavramak kaçınılmaz oluyor....    :icon

teşekkürler :cicek
#7 - Ağustos 05 2006, 18:04:33
İki sevgiyle Seni sevdm: Biri nimetinden dolayı;  Diğeri aşkın Sana yakışmasından dolayı.
     Nimetinden dolayı Sana aşıkolmaklığım;  Seni zikretmemin ğayrinden alıkoymasından dolayı.
     Sana yakışan sevgiye gelince ben; Seni görünceye kadar engelleri açtığından dolayı.
     Ondanda bundanda bana övgü hiç!   Lakin üstün övgüye Sen layık olduğundan dolayı..
                            (Râbiat-ül Adeviyye) :agla   :pes

barbie9138

bunları gördükçe bildikçe ve öğrendikçe  Allah Teala nın ne büyük olduğunu kavramak kaçınılmaz oluyor....    :icon

evet allah inanmayanlar  kör olsa gerek baksanıza bir örümcek bile nasıl bir sanatla yapılmış
#8 - Ağustos 05 2006, 18:16:15

barbie9138

evet allah'a  inanmayanlar  kör olsa gerek. baksanıza bir örümcek bile nasıl bir sanatla yapılmış
#9 - Ağustos 05 2006, 18:16:55

çok ilginç.. :hönk

teşekkürler..:))
#10 - Ağustos 05 2006, 18:31:50
Kalbime sığmıyordu aklımdan geçenler. Duvarlara,
vitrin camlarına kaldırımlara çarpıyordu. Geri dönüyordu
çoğalarak. Snn sesini duyduğum masalarda erteliyordum
herşeyi,her şeyi erteleyişim oluyordun..

hem güçlü hm hafif :alala paylaşım için saol
#11 - Ağustos 05 2006, 19:22:19

duslerSokagi

evet bunları duymuştum
hatta 30cm çapında bir örümcek ağı 150 otomobili birden taşıyabilcek sağlamlığa sahipmiş
#12 - Ağustos 13 2006, 21:32:14

evet bunları duymuştum
hatta 30cm çapında bir örümcek ağı 150 otomobili birden taşıyabilcek sağlamlığa sahipmiş

gerçekten çok ilginç... Allah Teala ne kadar da büyük ;)
#13 - Ağustos 14 2006, 22:35:18
(=

evet bunları duymuştum

gerçekten çok ilginç... Allah Teala ne kadar da büyük ;)

katılıorm walla 

allahın gücünün yetmediği hiçbirşey yoktur
#14 - Ağustos 15 2006, 03:40:36
İmzanız kural dışı.

Bilim adamlarının asırlardır kimyasındaki esrarı çözmek için çalışmalarını sürdürdüğü örümcek ağlarının, aynı kalınlıktaki çelik telden 5 kat daha sağlam olduğu belirlendi.

vayy bee ne kadar acayip ya   :hönk   :icon
Allahın gücü işte yaa
#15 - Ağustos 29 2006, 17:19:54
گẽήί گẽήℓε Ўαگαмακ √αяκεή گεήگįz Hαگяεŧįήℓε Ўαگαмακ zoяuмα GįdįЎoя!!!

Gör Anla Artık Seni Ne Kadar Sevdiğimi Duy Artık Çaresiz Yürek Çırpınışlarımı Bil Artık Sensiz Yaşayamıyacağımı Sen Sevmesende Bu Yüreğin Senin Olduğunu!!!!

< VoLeYbOl fAn cLuB>

Allah neler yaratıoo işte arkadaşlarrr
#16 - Ağustos 29 2006, 17:34:36

pen bunu duymuştumda renk körlerinin yediğini bilmiyodum saoool
#17 - Ağustos 30 2006, 12:28:58
TAŞIN KALBİ YOK AMA ONUDA YOSUN TUTAR

DENİZ DEĞİLKİ BU YÜREK ÖFKESİNİ KAYALARA ÇAPSIN

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.