Alternatifim Cafe

Düşen Uçakta Ateist(inanmayan) Kalmaz Lafı

Discussion started on Felsefe

Korkuyu tohum olarak ele alırsak, inanç yeşeren bir çiçek diyebiliriz. Suladığın takdirde ;) Mahkum-esir-yok olması.. İnsanın elinde fakat yaşayan bilir.
#51 - Ocak 06 2008, 23:05:47
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

fortune

zehirli bir bitki tohumundan yeseren çiçek de ancak zehirlemey yarar.ne kadar sularsan sula!!yalnızca katliama hizmet etmis olursun.
'bilen bilir!'
#52 - Ocak 06 2008, 23:13:47

Yine mi aynı tartışma :ohmygod
Yahu inanan inansın inanmayan oLduğu yerde kaLsın :Ç
#53 - Ocak 06 2008, 23:15:28
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

O bitkiyi ye demiyorum sana arkadaşım :Ç Konu botanik değil aslında sadece bir örnekleme, inancın yeşermesi.. Korku köprü vs vs.. Neyse ya ben dönücem yarın size veya birazdan. Hakkaten yoruldum bugün :D

Sagomania malesef =(
#54 - Ocak 06 2008, 23:19:13

Gregor Samsa

fortune

aynen..ancak burda (en azından kendi adıma) bir tartısma olduguna katılmıyorum.
ama madem bir tez ortaya atılıyor,biri de kalkıp kendi tezini açıklamalı degil mi?
hem burası 'felsefe' yeri.yani tartısmanın (öyle diceksek adına) kaçınılmaz oldugu yer.
ciddiyetle,kırmadan,üzmeden,sevgi ve saygıyla tabi...
Uyarı: Siz mesajınızı yazarken yeni bir mesaj daha gönderildi. İsterseniz gönderilen mesajı okuyun.
#55 - Ocak 06 2008, 23:20:38

fortune

O bitkiyi ye demiyorum sana arkadaşım :Ç Konu botanik değil aslında sadece bir örnekleme, inancın yeşermesi.. Korku köprü vs vs.. Neyse ya ben dönücem yarın size veya birazdan. Hakkaten yoruldum bugün :D

Sagomania malesef =(

ya simdi şöyle dicem:''aa pardon ben yanlıs gelmisim.yarın botanik ödevim vardı burda bulucamı söylediler''..ya da:'' aaaaa ben onu gerçek diyosun sandım.sorry ya cidden anlamamısım örnekleme oldugunu....vs vs vs.''
(ama hoş olmucak sanırım.)
saglam ve kalıcı fikirler,saglam örnekler gerektirir.en basitiyle bunu diyebilirim.
#56 - Ocak 06 2008, 23:24:11

Bizimde amacımız size ciddiyetLe, kırmadan, saygıyLa, sevgiyLe inanç yaşamın gereğidir inancı oLmayan bi insan oLamaz diye anLatmaya çaLışıyoruz ama nafiLe!
Can'cım biz biLdikLerimizi anLatıyoruz ''biLginin sadakası biLgiyi anLatmaktır'' 'ı yerine getiriyoruz, ALLah bizden sormasın siz biLin yeter.
#57 - Ocak 06 2008, 23:25:02

java

Eh bu kadar cehalet tahsille mümkün diyen çok doğru söylemiş...
     İbraniler Allah'a Yehova falan demezler, zira İbraniler Allah'a inanmazlar, Allah islam'in spesifik tanrısıdır, Yehova'da İbraniler'in spesifik tanrısıdır, ya da şöyle diyeyim "Allah" müslümanlardan başkası tanrı olarak kabul etmez,  değişik inanç sistemlerinin  tanrı anlayışları değişik olur, örneğin Antik Yunan'da Zeus vardır, Ne bileyim Hinduzim de Brahma, Şiva, Vişnu falan vardır,
'      Firavun'un sahteliği yüzlerce defa yazıldı hiç mi duymadın, duymadı isen al sana bir kaynak hem de müslüman birisinin araştırması, iki saat masal anlatıp kafa şişirmeden önce oku.

http://www.yenisafak.com.tr/arsiv/2005/ARALIK/05/zaman.html

He bi de unutmadan söyleyeyim çürümeyen tonla cenaze mevcuttur dünyada. Mesela Aziz Vincent de Paul ve Azize Bernadette, Bunlar mumya filan değildir. Ve o çürümeyen bedenlerin pek çoğunun üzerinde (bu ikisi dahil) bilimsel araştırma yapıldı defaten. Henüz, mumyalamaya dair hiç bir şey bulunamadı. bilhassa, St. Bernadette'in nasıl bu kadar muntazama kalabildiği bir sır olarak gündemdeki yerini koruyor. Eh sizin mantığınızla baktığınız zaman, bu çürümeyen azize bedeninden ne gibi sonuç çıkarmamız lazım,  katolik mezhebi doğru olanmış mı diyeceğiz?.

#58 - Ocak 07 2008, 01:17:02
« Son Düzenleme: Ocak 07 2008, 01:47:54 Gönderen: java »

night

Dünyada istinasız her bebek Müslüman doğar desem ne dersiniz acaba çok merak ediyorum :)
#59 - Ocak 07 2008, 13:41:56

:kop :kop :kop :kop Süpersin ya . .  Şu ilk kurduğun cümlenin bana olmadığının ne kadar aşikar olduğunu birazdan anlarsın . .

Benim ''agu'' tanımını yaparken ''ibranice'' den kastım şu; Yahudilerin dilidir ibranice. Yahudiler de İsrailoğullarının soyundandır, israiloğulları ise ibranilerin soyundandır... Yahudiler=İbraniler'dir yani.

İBRANİ MEDENİYETİ:

*        Sami kökenlidirler merkezleri Kudüs’tür.

*        Dinleri Museviliktir. (Milli bir din). Tanrılarına Yahova, kitaplarına Tevrat denir.

*        Bilinen ilk tek tanrılı dindir. Hz. Süleyman zamanında büyük bir devlet haline gelmişlerdir. Babiller zamanında başlayan sürgün hayatları birkaç bin yıl devam etmiştir.

*        Hz. Süleyman Mabedi önemli eserlerindendir

Neye gülüyorum biliyo musun.. En azından ortaöğretim din kitaplarında ''Yehova'' nın İbranilerin lugatında ne anlama geldiğini falan yazıyor. Bunun için ansiklopedi araştırmamada gerek yok yani =)) Resmen Yahudiler dinsizdir dedin ya var mı böyle birşey :Ç :Ç :Ç Hiç birşey diyemiycem daha sana =)) Dalga geçiyosun bir de benimle, süper...

Firavun olayına gelince, olup olmadığı nerde kanıtlanmış ya ?! Ben ilk olarak müzedekine değil Kur'an'da geçen olaylara bakarım. Sana mı inanayım yoksa Allah'ın gönderdiği kitaba mı ? Kanıtlanan şey sadece secde eden Firavunun o olmadığıdır. Olayın olup olmadığı falan değil.
Bu dünyada bilinen ve çürümeyen tek beden Hz. Muhammed (S.A.V)'in bedenidir. Geri kalan herkes ya mumyalanır ya korunarak bugüne kadar bozulmadan gelir. Anca çooook çooook dinine bağlı olucaksın, ermiş yada alim vs ki Allah seni mezarında rahat ettirir. Yoksa hiç bir beden çürümeden kalamaz...
#60 - Ocak 07 2008, 13:51:48

Gregor Samsa

night

Her insan Müslüman doğar itirazı olan? :)
#61 - Ocak 07 2008, 13:56:50

Bizimde amacımız size ciddiyetLe, kırmadan, saygıyLa, sevgiyLe inanç yaşamın gereğidir inancı oLmayan bi insan oLamaz diye anLatmaya çaLışıyoruz ama nafiLe!
Can'cım biz biLdikLerimizi anLatıyoruz ''biLginin sadakası biLgiyi anLatmaktır'' 'ı yerine getiriyoruz, ALLah bizden sormasın siz biLin yeter.

Bu arada çok haklısın arkadaşım =) Anlamayı bilen anlıyor arkadaşım.. Bizim üzerine gittiklerimiz ise numune şu hayatta...

Sagomania malesef =(

ya simdi şöyle dicem:''aa pardon ben yanlıs gelmisim.yarın botanik ödevim vardı burda bulucamı söylediler''..ya da:'' aaaaa ben onu gerçek diyosun sandım.sorry ya cidden anlamamısım örnekleme oldugunu....vs vs vs.''
(ama hoş olmucak sanırım.)
saglam ve kalıcı fikirler,saglam örnekler gerektirir.en basitiyle bunu diyebilirim.

O zaman kusura bakma mantıklı örnekler ver arkadaşım. Ben ne kadar doğru örnek verdiğimi gayet iyi biliyor ve savunuyorum. Ah sizler ne yazıkki çarpıtmakla meşgul olduğunuz için . . .  Sizin fikirleriniz benzin ise, bizimkiler hiç bitmiycek bir pınar ;)

Dünyada istinasız her bebek Müslüman doğar desem ne dersiniz acaba çok merak ediyorum :)

Bunlar bunu da bilmiyorlar evet. Kesin kahkahalara boğulurlar şimdi yazık... Her bebek Müslüman olarak Dünya'ya ve sonradan ailesinin isteğine göre ya Hristiyan olur ya da dinsiz veya yine Müslüman.

En belirgin kaynakta bu dünyada HER KONU için Kur'an-ı Kerim'dir..
#62 - Ocak 07 2008, 13:57:56

Gregor Samsa

night

.....
#63 - Ocak 07 2008, 14:06:44
« Son Düzenleme: Ocak 07 2008, 14:20:46 Gönderen: night »

java

Ah ulan ah, kimlerle tartışıyorum yahu, bak ben demişim ki:
"İbraniler Allah'a Yehova falan demezler, zira İbraniler Allah'a inanmazlar, Allah islam'in spesifik tanrısıdır, Yehova'da İbraniler'in spesifik tanrısıdır,"  buradan çıkardığın şey İbraniler dinsizdir dediğim mi?, Eğer öyleyse yazık çok yazık, sana değil bana oturup laf anlatmaya çalıştığım için, orta okul kitaplarında "okuduğumuzu anladık mı" köşesi olur ya sen git onları oku biraz, burada ahkam kesmeye çalışacağına, hadi siz takılın o müslüman, bu müslüman, herkes müslüman, hepimiz müslümanız diye.. Ben mi uğraşacam sizin safsatalarınızla, bıktım aynı şeyleri tekrar edip durmaktan..
#64 - Ocak 07 2008, 14:44:22
« Son Düzenleme: Ocak 07 2008, 14:55:52 Gönderen: java »

Yehova demezler diyorsun, Allah'a inanmazlar diyorsun.. Sonrada ben dinsiz mi dedim.. Alkışlıyorum ;) Allah sadece İslamiyet'e özgü olarak adlandırılmaz ! Musavilik-Hristiyanlık ve Müslümanlar Allah'a inanır ve bu dünyanın neredeyse 3 de 3ünü kaplar. Spesifik demiştin değil mi =)) Bunu da mı öğreticektim ya.. Hiç aklıma gelmezdi inan.. ;) Kim anlamamış görüyoruz.
Gerizekalı birini getirip koysak ve kim ne diyor diye sorsak gayet tabii kimin köşeye sıkıştığını görür. Java artık çelişme ;) Salağa yatsam bile din konusunda-inanç konusunda seni ağlatacak kadar kaynak ve bilgim mevcut. Onun için hiç uğraşma ;) Sen de seni yaradanı inkar ettiğinle geçir boş hayatını. İnşallahta pişmano lur ve geri dönersin.
#65 - Ocak 07 2008, 14:56:37

Gregor Samsa

java

Bügünlerde sabrıma hayranım doğrusu, son defa anlatıyorum bak, nerenle anlıyorsan oranı açıp dinle..
"İbraniler Allah'a Yehova falan demezler" evet, çünkü İbranilerin Yehova dedikleri hede, kendi inandıkları tanrılarıdır, ve de bu Allah falan değildir, zira sadece müslümanlar Allah'a inanırlar. Ayrıca orta zekalı birini getirsek senin feraset konusunda sıkıntıların olduğunu teşhis edebilir rahatlıkla.. din konusunda-inanç konusunda seni ağlatacak kadar kaynak ve bilgim mevcut diyorsun da aynı paragrafta "Musavilik-Hristiyanlık ve Müslümanlar Allah'a inanır" demişsin, daha hristiyanlık ve de musevilikteki yaratan kavramından haberin yok, bir de din konusunda engin bilgilii olduğunu iddia ediyorsun utanmadan..Pişkinlik de değil bu, onun da ötesinde bir şey sanırım..
 Hadi sen de masallara inanarak geçir o boş hayatını, umrumda değil pişman olur musun olmaz mısın..
#66 - Ocak 07 2008, 15:18:44

night

java ben diyorum ki:

Her bebek müslüman doğar :)
#67 - Ocak 07 2008, 15:27:44

=)) Ya bırak Allah aşkına java.. Sadece Müslümanlar inanır demek Allah'a.. Bu düpedüz kör cahilliktir. Başka birşey demiyorum. Hala daha savunuyorsun ya göz göre göre =))

Allah saydığım 3 dine de Peygamber ve kitap göndermiştir. Git bi hristiyan bulda konuş veya yahudi veya aç film izle ya.. Jim Carrey'nin Aman Tanrım filmi var sansasyonluda olsa Allah'ın var olduğunu kabul ediyor yani isyan etmekten vazgeçiyor. Hiç mi din kitabı okumadın e insan...

Hadi inançsızsın anladıkta diğer dini olanlara bile Allah'ı yoktur şeklinde kesin hüküm verme.. Herkes sen değil. Bana orta sana ise gerizekalı getirseler yine o kişi haklı çıkar karşında eminim. Hayretler içindeyim bu arada. Demek sadece Müslümanların Allah'ı var =))
#68 - Ocak 07 2008, 15:27:58

Gregor Samsa

fortune

Her insan Müslüman doğar itirazı olan? :)

itiraz degil de,gerçegi söylemek zorunda hissettim kendimi:
bildigim kadarıyla bir insanın müslüman (hatta belki de herhangi bir din ya da ideoloji) olabilmesi için akıl yetisinin oluşmuş olması gerekir.okumadan ve bilmeden atlamayalım lütfen.bir dinden olmak ayrı birşey,bir dine ''meyilli!!!!!!'' olmak ayrı.tavsiye edrim;önce kendi inancınızı tam olarak ögrenin.sonra '''''''''satmaya çıkın pazar'a''''''.

~ туℓєя_ѕ ~ nickli dostum da:'''Bunlar bunu da bilmiyorlar evet. Kesin kahkahalara boğulurlar şimdi yazık... Her bebek Müslüman olarak Dünya'ya ve sonradan ailesinin isteğine göre ya Hristiyan olur ya da dinsiz veya yine Müslüman.

En belirgin kaynakta bu dünyada HER KONU için Kur'an-ı Kerim'dir..'''
demis. çok afedersiniz,bir deyim vardır:'mal bulmus Mağribi gibi..' diye.(kabalasmak amacıyla yazmıyorum) ama aynen o geldi aklıma.
bu yazının baslarını okuyup ve sonra da dönüp üyesi oldugu din! bu konuda gerçekten ne diyor bakarsa,eminim yüzü kızarmayacaktır.kızarmamalı da.bilsin yeter.
ve demis gene:''En belirgin kaynakta bu dünyada HER KONU için Kur'an-ı Kerim'dir..'''
(cık cık cık cık ...........!!!!!!!!!!!)
sanırım kendi peygamberinin,tarımla ilgili bir soru üzerine: ''' ben sizin her işinizi bilemem.....................''' deyişini de biliyordur sanırım da unutmuştur.olur öyle,ezbere konuşurken kaçar bazen!!!!!!!!!!
saygılar....
#69 - Ocak 07 2008, 18:07:37

sanırım kendi peygamberinin,tarımla ilgili bir soru üzerine: ''' ben sizin her işinizi bilemem.....................''' deyişini de biliyordur sanırım da unutmuştur.olur öyle,ezbere konuşurken kaçar bazen!!!!!!!!!!
TyLer'ın bunu biLdiğine eminim ama senin bişeyi biLmediğinede eminim.
PeygamberLer herşeyi biLmezLer yani gaybı, ne oLacağını ne geLeceğini biLmezLer.
ALLah isterse eğer vahiy yoLuyLa peygamberLere biLdirir.
PeygamLerde bizim gibi insanLardır, sadece ALLahın daha özeL kıLdığı insanLardır.
PeygamberLerden herşeyi biLmeLerini bekLemek, çok büyük bi hata oLur.
BiLginize...
#70 - Ocak 07 2008, 18:20:05

fortune

ben peygamberlerin herşeyi bilmedigine kanıt olrak yazmadım onu.
''''eger dedim,her konu için kutsal kitap yeterli olsaydı,o dinin peygamberi bunu bilirdi ve derdi ki:'durun ben kitaba bakayım.' ya da o konuda vahiy dedigin şeyin gelmesini isterdi.
bana öyle geliyor en azından..............
ve bildigim kadarıyla,Tanrı kendisi ve Kitab'ı hakkında böyle bir iddiada bulunmuyor.ama işte peygamberinin dışkılamasını izleyip,onu da heryerde anıp,sonrada 'bu işin ilmi ve usulu buymuş' diyen,ardından kendi peygamberinden azar işiten -sözüm ona- soytarılar da yok degil hani!!!
#71 - Ocak 07 2008, 18:38:33

Javanın yazdıklarının altına imzamı atarım.. Siz daha o yazılanları anlayamamışken, o yazıların üstüne başka bir yazı yazıp da kendimi yormaya da niyetim yok açıkçası .. Tyler's nickli arkadaş ise sen uyumaya/uyutulmaya devam et..

Son olarak bir söz eklemek istiyorum..
" Dünya'da birilerinin bir şeyler yarattığı kesin. Ama o, Tanrının insanları yaratması değil, insanların tanrıyı yaratmasıdır.. "

Bu sözü de anlayamayacaksınız büyük ihtimalle ama hani yazılı olarak bulunsun, belki bu söz üstüne beyin fırtınası yapıp(hiç sanmıyorum, olmayan bir şeyin fırtınasını nasıl yapıcaksınız) birkaç düşünce üretip, doğru olana ulaşma hevesi hissedersiniz..
#72 - Ocak 07 2008, 18:59:43
A child: What is democracy?
RTE: It must have sometihng to distribute coal when the election season comes..

''''eger dedim,her konu için kutsal kitap yeterli olsaydı,o dinin peygamberi bunu bilirdi ve derdi ki:'durun ben kitaba bakayım.' ya da o konuda vahiy dedigin şeyin gelmesini isterdi.
bana öyle geliyor en azından..............
Sana öyLe geLebiLir düşüncende sonuna kadar özgürsün ama şunuda biLmeni isterim kutsaL kitapta herşey yazıyor.
BeLki okuyunca insan şuan oLmaz bu, yada oLmadı diyebiLir ama bugüne kadar Kuran-ı kerimde yazan herşey hayatta gerçekLeşti.
PeygamberLerin 'durun ben kitaba bakayım.' demesine gerek yok çünkü Kuran-ı kerim insanLar için inmiş bir kutsaL kitaptır, sadece peygamberLere özgü bişey değiLdir. İnsanLar okuyarak, anLayarak farkına varabiLirLer herşeyin.
Kuran-ı kerim'de neyin nasıL oLması gerektiğini Kurban kesmekten tutda, kadınLara karşı uyguLanacak muameLeye kadar hepsi yazıyor.
Kuran-ı kerimin meaLini okumanı tavsiye ederim, naçizane fikrim..
#73 - Ocak 07 2008, 19:00:45
« Son Düzenleme: Ocak 07 2008, 19:02:18 Gönderen: SaGoMaNiA »

Son olarak bir söz eklemek istiyorum..
" Dünya'da birilerinin bir şeyler yarattığı kesin. Ama o, Tanrının insanları yaratması değil, insanların tanrıyı yaratmasıdır.. "
Sen onun bunun fırtınasını bırakta kendi kapıLdığın cahiLLik fırtınasından kurtuLmaya bak.
Şu söyLediğin söze herkes güLer.
#74 - Ocak 07 2008, 19:06:35

fortune

naçizane fikrinizi,naçizane size de önermek durumundayım saınırım..sagomania dostum..
#75 - Ocak 07 2008, 19:11:37

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.