Alternatifim Cafe

Madde mi düşünceyi...? Düşünce mi maddeyi doğurur....?

Discussion started on Felsefe

Fikirlerinizi merak ediyorum?
#1 - Temmuz 26 2006, 16:16:39
« Son Düzenleme: Temmuz 26 2006, 20:38:44 Gönderen: _TrAiToR_ »

Ms.ExtacY

Her ikisi de bence..
#2 - Temmuz 26 2006, 21:19:24

Ms.ExtacY

Sen de klişelerle yaşamak zorndasın sanırm Samet :)

Muhalefetim ya ben o yüzdne cevap böle takma sen..
#3 - Temmuz 26 2006, 21:31:18

Ms.ExtacY

Burdayım bi süre..
#4 - Temmuz 26 2006, 21:53:05

İlk önce madde olarak neyi algıladığımıza bakalım. Düşünce maddeyi yaratır dersek gümümüz maddelerini göz önüne alarak böyle düşünüyoruz. Örnek verelim; bir güneş gözlüğü.
Nasıl oldu insanlar düşündü yarattı diyosunuz evet düşünülerek yaratıldı. ama kimse güneş gözlüğüne güneşin ta kendisinin vesile olduğunu göz önüne almıyor. Bu örnek ler çoğaltılır madde düşünceyi yaratır. .düşüncede maddeyi geliştirir.
#5 - Temmuz 27 2006, 16:41:27

bence ikiside birbirini doğurmaz sadece ümit ikisini doğurabilir...
#6 - Temmuz 27 2006, 18:44:26
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

...LaL...

madde düşünceyi yaratır. düşüncede maddeyi geliştirir.

Akla yatkın olanı bu...
#7 - Aralık 03 2006, 19:05:31

essgi

düşünce maddeyi doğurur..
#8 - Aralık 03 2006, 19:58:11

C_R_A_Z_Y

düşünce olmadan madde ortaya cıkmaz..
#9 - Aralık 04 2006, 11:02:37

Her ikiside doğru, şöyLeki;
MAdde oLarak bir eşya alalım örneğin bir masa,
bu masa düşüncenin  maddeyi doğurduğu kanıtlar niteliktedir...
Aksini ispatLamak için yine masayı aLalım,
İnsanlar bu masaya bakarak(zihinde masadan yola çıkarak)zihinlerinde  bir sehpaı oLuşturabilirler...
Bu örnekte düşüncenin maddeyi doğurduğunu kanıtlar.
Bu iki örnek Hakkında bana katılmayabilirsiniz ama bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde iki savında birbirinde pek farklı olmadığını  anlayacaksınız...Her ikiside doğrudur yani.  :)
#10 - Aralık 04 2006, 23:09:20
Özlemişim buraları =)

Aslında her iki soru da, farklı iki konuya ait. :alala
Düşüncenin maddeyi yaratması saçma değildir,
bu durumu nihilizme indirgersek; algılayış sorunundn dolayı nitelii olmayan maddelern varlıını hiçe sayarak maddenin varlığını redderiz veya kabul ederiz: Burada düşünce maddeyi yaratmış olur.
Dier yandan nihilizmi bir kenara atıp basit bir mantıkla düşündüğümüzde madde düşünceyi yaratır, temelde insanları düşünmeye iten sebepler, hep çevrelerinde var olan maddeler olmuştur.
Hatta nihilizm de bile bu böyledir, maddeyi hiçe saysalar bile, onları düşündüren şey, yine o hiçe saydıkları maddedir.
Konuyu toparlayacak olursak,
birbirine benzer gibi gözüken bu iki sorunun farklı açıklamalarının bulunması, ikisi arasında varılacak bir yargının pek doğru olmayacağının göstergesidir ;)
#11 - Aralık 13 2006, 18:02:53

madde düşünceyi yaratır. düşüncede maddeyi geliştirir.

Akla yatkın olanı bu...

katılıyorum..

ikisi bir bütündür ayrıca..
#12 - Aralık 13 2006, 20:10:08
๒єภเ รєש๓єк เçเภ קг๏ﻮгค๓lคภ๓ค ๔єשгєlєгเภเ אคкคгı๓!!

UYARILDIM : ))) İMZA YOK: )) Üstad Kafamı Bozma :sopa Yap Bi İmza En Şekilinden :urfa By TrAiToR :artis

_BoDdAh_

madde cisimdir. cisim de düşünceden bağımsız olarak uzayın bir parçasını dolduran varlıktr yani eni boyu derinliği olan bişeydr ruh ve ondan oluşan duyum düşünce hatrlama gibi olaylar da cisimsel nitelik taşır yani madde düşünceyi yaratıo gibi görünüo :öff
#13 - Aralık 16 2006, 16:55:07

bn de düşüce maddeyi değiştiri dienlerdenim  :))

çünkü  bi fikir olmadan madde  nasıl değişebilir bi tahta var ve siz kapı olsun die düşünmeden kapı olamıooo  ;)

yani düşünce maddeyi doğrur.... :okey
#14 - Mart 01 2007, 21:05:46
σ вαşкαℓαяıуℓα,мυтℓυ вιя нαуαтı уαѕıσя σℓѕα ∂α,ѕєη уιηє ѕєνgιη∂єη ναzgє¢ємєzѕιη...ιѕтє αѕк вυ...вσѕнνєя...нєρ αуηı мαѕαℓ..''нαуαт νє вєη''ιѕтє нєρѕι вυ кα∂αя....

Düşünce maddeyi doğurur.Bir şeylerin oluşabilmesi için önce düşünceye ihtiyaç var :)
#15 - Mart 03 2007, 00:11:30

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.