Alternatifim Cafe

Türk Mukavemet Teşkilatı

Discussion started on Tarih

TuRKuaZzAlıntı
Kıbrıs'ta 1 Nisan 1955'te faaliyete geçen ve Türklere saldırmaya başlayan, Türk köylerini yakıp yıkan, EOKA tedhiş örgütüne karşı, Türk halkının savunmasını yapacak bir örgütlenme gereksinimini duyan Kıbrıs Türkleri, önceleri çeşitli mukavemet grupları oluşturmuştur. Bunlar arsında en etkili olanı Volkan'dır.

Ancak, dağınık, küçük ve eğitimsiz olan bu mukavemet gruplarının askeri bir yapıya sahip EOKA karşısında, Türk halkının savunmasını yapması mümkün olmamıştır.

Bu eksikliği gidermek amacıyla Burhan Nalbantoğlu, Rauf Denktaş ve Kemal Tanrısevdi tarafından 27 Temmuz 1957'de, Lefkoşa’da kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT), dağınık olarak faaliyet gösteren küçük mukavemet gruplarını birleştirerek, tüm adaya yaygın, her Türk köyünde varlık gösteren güçlü bir mukavemet örgütü olmuştur.

TMT, Rumların iddia ettiği gibi bir saldırı ve tedhiş örgütü değildir. Terör örgütü EOKA'dan 2.5 yıl sonra, Türklere yönelik saldırıların yoğunlaşması üzerine kurulmuş olması da, bunun en açık kanıtıdır. Faaliyet gösterdiği içinde hiçbir Rum köyüne saldırmayan TMT, Türk gençlerini eğitmiş, kendilerini savunmaları için gerekli silahları sağlamıştır.

TMT'nin amaçları şöyle sıralanabilir:

1) Kıbrıs Türklerinin can ve mal güvenliğini sağlamak,

2) ENOSİS'e ve bu hedef doğrultusunda yapılan girişimlerle estirilen teröre karşı durmak,

3) Türklere yapılacak saldırıları geri püskürtmek,

4) Türk Toplumunun birliğini ve bütünlüğünü sağlamak, ENOSİS'i savunan AKEL'in Türk toplumu içinde ideolojik etkinlik kurmasını ve iç cepheyi bölmesini önlemek,

5) Rumlara ve İngilizlere karşı Kıbrıs Türklerinin haklarını savunmak,

6) Anavatan Türkiye ile sıcak ilişkileri ve Türk Halkının Anavatana bağlılığını sürdürmek...

Bu ilkeler doğrultusunda başarılı bir mücadele vermiş olan TMT, 1958–1960 ve 1963–1974 döneminde Türk halkının direnişini örgütlemiş, Rum saldırıları karşısında ayakta kalmasını sağlamıştır. TMT'nin bu direnişi, adanın Yunanistan'a bağlanmasını önlemiş, bağımsızlığın gerçekleşmesini sağlamıştır.

Kıbrıs'taki asıl Ulusal Kurtuluş Örgütü, Türk Mukavemet Teşkilatı'dır. Onu karalamak için kampanya yürüten Rum liderliği, TMT'nin faşist bir örgüt olduğu iddiasını gündeme getirmiştir.

Oysa TMT, Kıbrıs Türk halkının savunmasını birinci planda tutan bir örgütlenmedir. Faaliyet gösterdiği dönemde, elinde silahla Türk halkına saldıran EOKA üyelerini hedef seçmiştir. Hiçbir Rum, sadece Rum olduğu için TMT'nin hedefi olmamıştır. Hiçbir Rum yerleşim birimi, TMT'nin saldırına uğramamıştır. Bütün bunlar TMT'nin faşist bir örgüt olmadığını ortaya koymaktadır.

Öte yandan, eğer TMT faşist bir örgüt olsaydı, toplumun yönetimini eline aldığı 1963–1974 döneminde, İtalya ve Almanya'da olduğu gibi faşist bir parti kurar, yönetimini bu partiye bırakır ve Kıbrıs Türk toplumunu faşist ideoloji doğrultusunda yönetirdi.
#1 - Temmuz 14 2006, 15:02:19

GÖKBÖRÜ

Eyvallah kardeşim ... süper paylaşım ...

TMT bir nevi Kıbrıs ın kuvay-i milliyesi dir...Yurdumuza Kıbrıs TMT tarzında birçok aleni ve gizli teşkilat gelip geçmiştir...Ermeni Asala terör örgütü de bu tip bir teşkilat sayesinde yok edilmiştir...Unutmayalım ki bu isimsiz kahramanlar vatanın her daim ayakta durmasını sağlamıştır...

Bir şeye daha dikkatinizi çekerim teşkilatın armasına...Armadaki Türk diriliş ve mücadelesinin sembolü olan bozkurttur...
#2 - Temmuz 14 2006, 15:39:00

contramal_us

armadan da anlaşılacagı gibi cemiyet kesinlikle terör örgütü degildir.bizler şimdi bu vatanda yaşıyorsak onlar şehit oldugu için....
#3 - Kasım 21 2006, 22:21:19

*..:: GöKBörÜ ::..*

    kardeş TMT ye kim terör örgütü dediki yada kim diyebilir ki ?  :öff
#4 - Kasım 21 2006, 22:25:25

contramal_us

şimdi tmt ile ilgili bir yazı vardı onu arıyorum bir yazar hemde türk terör örgütü olarak bahsediyor.yeni bir orhan pamuk faciası gibi bir yazıydı bulursam paylaşıma verecegim.
#5 - Kasım 21 2006, 22:29:32

TuRKuaZz

şimdi tmt ile ilgili bir yazı vardı onu arıyorum bir yazar hemde türk terör örgütü olarak bahsediyor.yeni bir orhan pamuk faciası gibi bir yazıydı bulursam paylaşıma verecegim.
Çok iyi olur.

TMT terör örgütü diyen Orhan Pamuk ya da Elif Şafak gibi ne dönmesi belli olmayan şebek gibi Türk değildir.  ;)
#6 - Kasım 21 2006, 22:33:05

*..:: GöKBörÜ ::..*


       bunu yazan türk değildir zaten ... eğer türk kimliği varsa da orhan pamuk gibi sadece kimlikten ibarettir ... ya rum ya ermeni dönmesinin tekidir .. inşallah bulursan bizimle paylaşırsın ...
#7 - Kasım 21 2006, 22:34:20

contramal_us

yazının bulundugu site yanılmıyorsam kürtce bir site idi kürtler buna da el attı.sitenin girişinde de kürtce birşeylet yazıyor ve bölücü terör örgütü elebaşısı apo denenin resmi var ama kürtce oldugundan hatırlamıyorum şimdi okuyalı bayagı oldu
#8 - Kasım 21 2006, 22:38:24

*..:: GöKBörÜ ::..*   boşver varsa da öyle birşey safsata dan öteye geçemez havlasın dursunlar ..
#9 - Kasım 21 2006, 22:39:59

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.