Alternatifim Cafe

Linux nedir?__?

Discussion started on Linux İşletim sistemi

arkadaşlar herkes bi yerlerde mutlaka duymuştur bunu
şu an piyasada Windows serisine gerçekten kafa tutabilen tek işletim sistemi Linux nedir işte size Linux hakkında ufacık bi bilgi

LINUX NEDİR? Linux , Unix benzeri çok kullanıcılı , profesyonel bir işletim sistemidir.Linux'ün kalbi olarak adlandırılan Kernel ilk defa Linus Torvalds tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Internet üzerinde dünyanın dört bir tarafından yardım elini uzatan programcılar Kernelin tamamlanmasında yardımcı olmuşlardır. Linux bedava bir işletim sistemidir. Kendisinin bedava olmasının yanı sıra programlarıda bedavadır vede tamamen kaynak kodu kullanıcıya açıktır. Bunun sebebi ise Linuxü kendinizinde geliştirmenizin istenmesidir. Tabiki bunu sadece profesyonel düzeydeki programcılar yapabilir.Dünyada 20 'nin üzerinde Linux dağıtımı vardır. Bunlardan en ünlüleri vede en çok desteklenenleri Red Hat , Caldera , Mandrake , Corel , Suse , Slackware olarak bilinir. Linux'ün ihtiyaç duyduğu sistem Windows'a oranla çok daha ucuz bir sistemdir. Linux hakkında kısaca bilgi yazdım. Sitede Linux hakkında yazılmış birçok yazı bulabilirisiniz. Bu yazılar sayesinde Linux'ü iyi bir şekilde kullanıcak kadar öğrenebilir veya sahip olduğunuz bilgileri geliştirebilirsiniz.

Ben mandrake ve Gelecek Bireysel Linux kullandım ve çok beğendim ama ne yazıkki piyasa Linux a hazır olmadığı için Windows serisine dönmek zorunda kaldım aranızda daha önceden Linux kullanan warsa yorumlarınızı beklio tabi kullanmıyanlardanda
#1 - Şubat 06 2006, 02:03:47
karanlıklar içinde gün doğar ya aniden işte öyle son bulur belki yarım kalan hikayemiz..............

saol ama pc den pek anlamam
#2 - Şubat 06 2006, 20:23:47

yok ben pek çakmiyom bu islerden ama ii bisi olsa gerek.. :muhah :4
#3 - Şubat 06 2006, 22:52:05
уσυя тєαяѕ ∂ση'т ƒαℓℓ,
тнєу ¢яαѕн αяσυη∂ мє.
нιѕ ¢σηѕ¢ιєη¢є ¢αℓℓѕ тнє gυιℓту
тσ ¢σмє нσмє!!

sea_deniz

linux hakkında çou seyi bilmiodum yaf zaol...
#4 - Şubat 06 2006, 23:57:01

ben windows & linuxu aynı anda kullanıyorum sanada öneririm !!!!
#5 - Şubat 15 2006, 17:38:52

yukarıda yazılanlara tamamen katılıyorum.

ben windows & linuxu aynı anda kullanıyorum sanada öneririm !!!!

zaten bende öle kullanıodum ama linux u tam bilmediğim için sildim ÖSS den sonra tam olarak öğrencem
#6 - Şubat 20 2006, 00:07:01
karanlıklar içinde gün doğar ya aniden işte öyle son bulur belki yarım kalan hikayemiz..............

Linux'un artık Windowstan görünüş ve kullanış kolaylığı açısından fazla bir farkı kalmadı.
Art??k taka taka taka bir şeyler yüklemek, görüntülemek için kod girmemize gerek kalmadı.
En büyük avantajı opensource olması yani kodun herkes tarafından açık ve geliştirebilir olması. Bu sayede hatalar daha çabuk kapanıyor, güvenlik için süper.
Ücretsiz

Dejavantajlarına gelince, eğer oyun oynamayı düşünüyorsanız hiç linux işine girmeyin, emulatörlerle belki bi seviyeye gelirsiniz ama çok çok zor.
Diğer bir sıkıntı da yeni çıkan hardwareleri desteklememesi maalesef çoğu donanım üreticisi sürücülerine windows a göre yaparken kimi zaman linux ı es geçebiliyor.

Windows + Linux bileşinini kullanmanızı tavsiye ederim...
Öğrenin başkalarından farkınız olsun ;)
#7 - Şubat 20 2006, 01:50:20
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Sizin katkılarınızla büyüyoruz: //www.alternatifim.com

Forum Kullanımıyla İlgili Genel Yardım, Forum Kuralları, İmza Kuralları, Rütbeler, Sıkça Sorulan Sorular
Özel mesajla yardım etmiyorum, sorununuzu forumda belirtebilirsiniz.

daniel7226

öncelikle aktif ve fanatik bir linux kullanıcısı oldugumu belirtmek isterim...knoppix,mandrake,suse ve en son olarakta pardusu kullanmaktayım güvenlik acısından linuxun windowsa oranla cok tepelerde oldugu gercegi es gecilemez ama sorun su kı ne dsl modemım nede webcamım linux uyumlu degıl bu nedenle windowsla linuxu birlikte kullanmaktayim.su günlerde bir anket yapılsa herkes linuxu windowsa alternatif yada rakip olarak gosterebılırler ama sunu soylemelıyımkı linux unix tabanli olup windowstan once piyasada var olmustur fakat o donemlerde sımdıkı gıbı kde masa ustu yonetıcısı yapılandırılamadıgından dolayı windows ön plana cıkmıs ve hızlı bır sekılde ılerlemıstır sonuc olarak windowsun ilham kaynagi linuxtur ve bunun en büyük gercegide sene sonunda cıkacak olan windows vistanın gorunumunun linux susenın en son surumunun aynısı olusudur saygılarımı sunarım
#8 - Mart 20 2006, 08:25:39

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.