Alternatifim Cafe

MSDOSla Windows Onarma-Repair With MSDOS

Discussion started on Windows İşletim sistemi

selamın aleykum
bilgisayarınıza virüs bulaştı ve oldu ya antivirüs programınız yok gayet basit;
bilgisayara tekme tokat girip içeride virüsü korkutarak dışarı çıkmasını bekliyoruz:))))
şakaydı kızmayın hemen işimize bakalım.
arkadaşlar bilgisayarımızın hemen başlat menusunda çalıştır diye bir bölüm var ya işte oraya giriyoruz
ve ( cmd ) yazıyoruz haliyle enterliyoruz
önümüze msdos bir ekran çıkacak benim en hasta olduğum yerdir kendileri:)
çıkan ekrana( command.com )yazıyoruz. parantezler hariç tabi:)
arkadaşlar umarım bu komutu bilenleriniz vardır.
(cls) yazıp enterliyoruz . bu komutu dört kez yazın ve enterleyin.
normalde bu komut ekranı temizler yani yazılanları temizler ama biz burada bios belleğini temizlemek için yazıyoruz.
evet arkadaşlar şimdi kendimize bir çalışma alanı oluşturduk.
ve şimdi parametreleri ekrana yazalım;
chkdsk /v  : bu komut pcnizdeki bütün dosyaları hem size gösteririr hem temizler hemde kırık zincir taraması yapar ama dikkat sadece fat 32 formatlı sürücülerde çalışır.
chkdsk /i  : bu komut ise ipinizden tutun coc dosyalarına kadar herşeyi temizler yani hani her internete girdiğinizde bilgisayarınız gösterir ya şuraya girdin buraya girdin diye işte onlar temizler.
chkdsk /c : bu komutu ise hala çözülememiştir:))))şakaydı. bu komut bilgisayarınızda ki dosya parçalanmalarını yani demin bahsettiğim kırık zincirleri toplar. eğer bilgisayarınız çok yavaşladıysa denemenizi tavsiye ederim.
chkdsk /f   : bu arkadaşın çalışabilmesi için sürücünüzün kilitlenmesi lazımdır. çok nazlı bir komuttur çokta kibardır size sorar şimdi sürücü kilitlenmiyor daha sonra yapılmasını istiyormusunuz diye:)
bilgisayarın açılışında eskiden 98 lerde gelen ve xplerdede hani resetlediğiniz zaman gelen bir ekran var ya işte bu ekrana gelen arkadaş ta kendisidir bu komutun.
arkadaşlar söylemeyi unuttum ama 98 kullanıcıları bu komutlardan faydalanamaz. çnkü 98 ler dos tabanlıdır. bu komutlara ihtiyaç duymaz. xplerde tam tersine grafik tabanlı olup bu komutları çok severler.
arkadaşlar bundan sonra nasipse bu siteye gelip gitmeyi düşünüyorum. kendi sitemi sattımda:))
bilmedikleriniz konusunda yardımcı olabilirim benimde fazla bir bilgim olmasada eh elimizden geleni yaparız:))
sahi ya siz bana nasıl ulaşacaksınız demi:)
Spy-CX5@hotmail.com adresine mail atarsanız yardımcı olabilirim.
ALLAHA emanet olun
#1 - Temmuz 13 2006, 15:27:56

yukarıda yazılanlara tamamen katılıyorum.

spy verıdıgın bılgılerı ıcıne Tesekur ettımm.Bunları blmıodum ögrendıgım iyi oldu..paylasımlarının defamını dilerimm.hosca ve dua ile kal.. :cicek :cicek
#2 - Temmuz 16 2006, 21:19:46
“Burada her çeşit suale cevap verilir. Her müşkil halledilir. Ama hiç kimseye sual sorulmaz.”

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.