Alternatifim Cafe

evrim gerçekten aldatmaca mı???

Discussion started on Felsefe

fortune

okumadığımı nerden çıkardın??? (ancak anlaşılıyor ki,sen benim yazdıklarımı ya hiç okumamışsın,ya da hiç anlamamışsın))....evrimi EVRİM olarak ele alıyorum.gerçek anlamıyla.herhangi bir yerin veya kişinin ona yüklediği anlamla değil.anladığım kadarıyla müslümansın.birgün senin dinin moda olduğunda,ondan vaz mı geçeceksin??
#26 - Eylül 13 2007, 13:20:58

Saçma saçma konuşanlar var ateyistlik inanç öyle mi?Neye inanıyorsunuz siz söyler misin bana lütfen
Hiç araştırmadan bilmeden islam nedir hristiyanlık nedir hiç birşey bilmiyorsunuz kolayınıza geliyor inançsız olmak sonra konuşuyorsunuz bize şöyle diyorlar böyle diyorlar derler alışın bunlara
#27 - Eylül 14 2007, 00:05:48
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ruhumuz yara almış sevgiden eser yok dünyanın köklerinde
Ama inanmasakta dinleyip kanıyoruz o masallara
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

fortune

burda kişilerin dinlerini anlamaya veya yargılamaya çalıştığımızı sanmıyorum.eğer öyleyse,,,,SORRY, ben yanlış anlamışım.
tamam ya da ordan bakalım EVRİM'e.müslümanların kutsal kitabı,insanı nasıl ele almış????hiç baktınız mı????önce fiziksel EVRİM'ini (((((oluşturmayı,varetmeyi,ya da sizin tabirinizle''YARATMAYI')))) gerçekleşmesini anlatır uzun uzun...
VE!!!!!! daha sonra,,,,,,,,(please burası çok önemli),,,,(doğru türkçeye çevirdiysem)  '''' VE ONU BAŞKA BİR YARADIŞLA YARATTIK(VARETTİK,OLUŞTURDUK,DONATTIK vs.)....
kelimelerin terim ve arkasındaki anlamları bilmeden yola çıkmayalım,lütfen.
EVRİM:yavaş yavaş,derece derece meydana gelen değişim ve gelişme'dir.var mı aksi bir tanımını bilen.
bu anlamda EVRİM müslümanların inandık dediği (ama tanışmadıkları) Tanrı'nın yapageldikleridir.

bu yazıyı FORTUNE yazmış diye okumayın please.yolda bulduğunuz bir sayfa varsayın.
VE EVRİM'i az yukarda da dediğim gibi,kişilerden bağımsız,önyargısız düşünün bilmem kaç kez daha.hatta Kutsal Kitap'tan verdiğim örneği dahi gözardı edin.
albümünü karıştır en önce hatta.daha sonra varsa günlüğünü,yazdıysan şiirlerini en eskiden gününe okuyagel.
sonra tekrar konuşma hakkı doğar.saygı ve af'la.
#28 - Eylül 14 2007, 00:24:19

maymun insan evrimi anlamıştım ilk gördüğümde sonra okudum öyle olmadığını gördüm çıkıyordum ki blacknight ve lal yazdıklarını okudum onlara cevap verdim konuyla alakasız olduğunun farkındayım ama cvp vermeden geçemedim tüm olay bu tamam mı?
#29 - Eylül 14 2007, 00:30:25
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

fortune

maymun insan evrimi anlamıştım ilk gördüğümde sonra okudum öyle olmadığını gördüm çıkıyordum ki blacknight ve lal yazdıklarını okudum onlara cevap verdim konuyla alakasız olduğunun farkındayım ama cvp vermeden geçemedim tüm olay bu tamam mı?

banaysa bu yazı hoş-melek,üstüme alındığımdan değil de,bakageliyorum üstten alta,bir inanç,din,ideoloji yelpazelerinde ele alına gelmiş konu.ne alakası varsa???geneeleydi yazdıklarım.
iyi ve güzel kal.
#30 - Eylül 14 2007, 00:38:22

ne demek şimdi bu??sen okurken anlamadığım o çok derin psikoloji kitapları gibisin ve ben yine birşey anlamadım(hakaret olarak algılama sakın)
#31 - Eylül 14 2007, 00:41:37
Ve

fortune

ne demek şimdi bu??sen okurken anlamadığım o çok derin psikoloji kitapları gibisin ve ben yine birşey anlamadım(hakaret olarak algılama sakın)

niye öyle algılayayım ki???sen yapmak istemedikten sonra,ya da yapsan da (ki sanmıyorum) ben beni biliyorum.

yani,genelde yazılanları okudugumda -herkesin ama- dinsel!!!( nerde başlayıp bitiyorsa?!) bir konu olarak yaklaşılıyor.o kadar yani.
#32 - Eylül 14 2007, 01:46:27

Yeni!
xxxx
#33 - Eylül 14 2007, 02:39:22
« Son Düzenleme: Eylül 02 2009, 14:54:49 Gönderen: S.B.K. »

Hem de en hasından, lütfen inanmayın böyle şeylere, İslama karalamak ve müslümanlığı aşağılamak için oluşturulmuş safsata,  neden tüm dünya islama karşı ki ühühü  X( , bence evrim diyen eşşek sudan gelinceye kadar dövmeliyiz, hatta eşşeği de bağlayamalıyız ki hiç gelemesin.
#34 - Eylül 14 2007, 19:49:50
« Son Düzenleme: Eylül 14 2007, 19:50:22 Gönderen: vager »

fortune

Evrimi inkar etmek,İNSAN olmayı,İNSAN oluşumunu inkar etmektir.
Ve bu konu için fosillere değil,bir tek insanın bile hayat serüvenine bakmak yeterli.
#35 - Eylül 15 2007, 18:23:22

amaçlarına ulaştığın müddetçe hayır.
#36 - Eylül 17 2007, 13:40:00

fortune

neye 'hayır',hangi amaçlara?pardon!
#37 - Eylül 17 2007, 14:09:55

fortune

'senin' derken kişisel olarak benim,beklentilerim,hedeflerim vs. anlamındaysa,hayır.ama söylenildiğine göre amaçsız yararsız bir madde varedilmemiş.bunun gerçek  olduğunu varsayarak cevaplıcak olursam,bilmesem de,kabul etmesem de bir amacım vardır elbet.
ama,amaç sorusu yalnızca burayı kapsıyorsa(yani siteyi) düşündüklerimi,doğru bildiklerimi paylaşmak,önermek,sunmak vs.,bilmediklerim hakkında bilgi edinmek,kuşkulandıklarım hakkında tam ve doğru bilgilere sahip olmak..yeterli mi ki?
#39 - Eylül 19 2007, 08:56:44

eğer isatediğin oluyorsa hayat boş değildir.
#40 - Eylül 19 2007, 09:43:15

fortune

dostum güzel de,görebiliyorum akmak istediğin mecraları.hayat boş dendiğini sanmıyorum yukarlarda.ve bir konuda araya girip,haklı olarak konunun saptırıldığından bahseden samırım sendin' semeni'.e burda ne alakası var şimdi evrimle bunların.
evrim bir aldatmaca falan değildir anlayabilene.varoluş,oluşum ve gelişim serüveninin ta kendisidir.
#41 - Eylül 19 2007, 11:50:14

shareayard

dostum güzel de,görebiliyorum akmak istediğin mecraları.hayat boş dendiğini sanmıyorum yukarlarda.ve bir konuda araya girip,haklı olarak konunun saptırıldığından bahseden samırım sendin' semeni'.e burda ne alakası var şimdi evrimle bunların.
evrim bir aldatmaca falan değildir anlayabilene.varoluş,oluşum ve gelişim serüveninin ta kendisidir.

:) evt evrim inkar edilemez bence.Ama buraya yazılanlardan anladıgım kadarıyla ve cevrede de gordugumuz gibi herkes saptırıo konuyu ....
#42 - Eylül 28 2007, 20:28:11

fortune

konuların sapma nedenleri farklı.ya yanlı bakılıyor,ya fazla birşey bilinmeden yazılıyor,ya yanlış anlaşılıyor yazılanlar,ya da önyargı ve kasıtla giriliyor konuya.ya da bir başka neden.ve yazarken bir kaynak veya referans göstermmenin bir anlamı olduğunu sanmıyorum.bilen var,bilmeyen var.kabul eden var,etmeyen var.çok objektif olunamıyor birçok konuda.
bir konuda 'robotlaşmak'tan bahsediliyordu.nedir robotlaşmak.bence 'düşünmemek'tir ilk olarak.bir yerde okuduğu,öğrendiğini şablon edinmektir.at gözlüğüyle bakmaktır.

birgün inanıyorum (tabi böyle türler için sadece) inandıkları din ya da düşünce sewmedikleri veya bilmedikleri biri tarafından benimsense,propagandası yapılsa,vazgeçerler kendilerinden de.

'Evrim'.adı hep birileriyle,bir yerlerde anılageldiği için,yadırganmış,korkulmuş.hatta lanetlenmiş.aslında insan olma ve oluşumunun 1 numaralı aktörü.

------

yukarıda yazamadım ama yazmalıyım dedim,
ayrı bir konu açmaya gerek olmadan,'evrim' deyince aklımıza ne geliyor?bence,ya maymun,ya inkar Tanrı'yı,ya da 2-3 tanımadığımız isim.öyle değil mi alttaki???
oyun gibi oldu.
#43 - Eylül 28 2007, 20:39:29
« Son Düzenleme: Eylül 29 2007, 22:56:37 Gönderen: Lil Joη »

"İnsanın evrimi" senaryosu tümüyle hayali bir kurgudur. Çünkü böyle bir soy ağacının var olması için, maymunlardan insanlara aşamalı bir evrim yaşanmış ve bunun fosillerinin bulunmuş olması gerekir. Oysa maymunlarla insanlar arasında açık bir uçurum vardır. İskelet yapıları, kafatası hacimleri, dik ya da eğik yürüme kriterleri gibi özellikler, insan ile maymunun arasını açıkça ayırmaktadır. (En son olarak 1994 yılında iç kulaktaki denge kanalları üzerinde yapılan incelemelerin de Australopithecus ve Homo habilis'i maymun sınıfına, Homo erectus'u ise insan sınıfına ayırdığına değinmiştik.)

Bu farklı türler arasında bir soy ağacı olamayacağını gösteren çok önemli bir başka bulgu ise, birbirlerinin atası olarak gösterilen türlerin aynı anda ve birarada yaşamış olmalarıdır! Eğer evrimcilerin iddia ettiği gibi Australopithecus zamanla Homo habilis'e, onlar da zamanla Homo erectus'a dönüşmüş olsalardı, bu türlerin yaşadıkları dönemlerin de birbirini izlemesi gerekirdi. Oysa aksine, böyle bir kronolojik sıralama yoktur.

Evrimcilerin kendi hesaplamalarına göre, Australopithecus 4 milyon yıl öncesinden 1 milyon yıl öncesine kadar yaşamıştır. Homo habilis olarak sınıflandırılan canlıların ise 1,7-1,9 milyon yıl öncesinde yaşadıkları hesaplanmaktadır. Homo habilis'ten daha "ileri" olduğu söylenen Homo rudolfensis için biçilen yaş ise, 2.5-2.8 milyon yıl kadar eskidir! Yani Homo rudolfensis, "atası" olması gereken Homo habilis'ten neredeyse 1 milyon yıl daha yaşlıdır. Öte yandan Homo erectus'un yaşı 1.6-1.8 milyon yıl kadar geri gitmektedir. Yani Homo erectus örnekleri de, sözde ataları olan Homo habilis sınıflamasıyla yaklaşık aynı zaman diliminde ortaya çıkmışlardır.

Alan Walker, "Doğu Afrika'da Australopithecus bireyleri ile Homo habilis ve Homo erectus türlerinin aynı anda yaşadıklarına dair kesin deliller vardır" diyerek bu gerçeği doğrular.168 Louis Leakey, Olduvai Gorge bölgesindeki Bed II katmanında Australopithecus, Homo habilis ve Homo erectus fosillerini neredeyse yanyana bulmuştur.169

Elbette böyle bir soy ağacı olamaz. Harvard Üniversitesi paleontologlarından Stephen Jay Gould, kendisi de evrim teorisini benimsemesine karşın, Darwinist teorinin içine girdiği bu çıkmazı şöyle açıklar:

Eğer birbiri ile paralel bir biçimde yaşayan üç farklı hominid (insanımsı) çizgisi varsa, o halde bizim soy ağacımıza ne oldu? Açıktır ki bunların biri diğerinden gelmiş olamaz. Dahası, biri diğeriyle karşılaştırıldığında evrimsel bir gelişme trendi göstermemektedirler.170

Homo erectus'tan Homo sapiens'e doğru ilerlediğimizde de yine ortada bir soy ağacı olmadığını görürüz. Homo erectus'un ve Homo sapiens archaic'in günümüzden 27.000 yıl öncesine, hatta 10.000 yıl öncesine kadar yaşamlarını sürdürmüş olduklarını gösteren bulgular vardır. Avustralya'da Kow Bataklığı'nda 13 bin yıllık Homo erectus kafatasları bulunmuştur.171

Bu konuda ortaya çıkan en şaşırtıcı bulgulardan biri de, 1996 yılında Java'da bulunan 30 bin yıllık Homo erectus, Neandertal ve Homo sapiens fosilleridir. The New York Times gazetesi bu fosiller hakkında kapaktan verdiği haberinde "bir kaç onyıl öncesine kadar, bilim adamları insanın gelişimini, bir türden bir diğerine doğru giden doğrusal bir çizgi olarak görüyorlardı. Ve iki türün aynı dönemde ya da bölgede birlikte bulunmasının imkansız olduğu düşünülüyordu" diye yazmıştır.172 Söz konusu bulgu, insanın kökeni hakkında ortaya atılan "evrim ağacı"nın tutarsızlığını bir kez daha sergilemektedir.

alıntıdır                                                                                                 darvinizminsonu.con
#44 - Ekim 02 2007, 23:50:23
İnandığın gibi yaşamazsan, yaşadığın gibi inanmaya başlarsın...

SEN VAR MISIN?
BİTTİİ
EVRİMİ FALAN GEÇ ŞİMDİ
ZAMAN GEÇİYOR ELİNİ TUT
DÜNYA MİLYARLARCA YILDIR VAR
AMA SEN MİLYARLARCA YILDA BİR KEZ EN FAZLA 100 YILLIĞINA GELİYORSUN
TADINI ÇIKAR'''''''''''
#45 - Ekim 03 2007, 00:24:16
AŞIRI HIZ DEĞİL, DİKKATSİZLİK KAZA YAPTIRIR...

fortune

ilk olarak,sanırım juliet_brs nickli dostum hemen üstündeki ve benzer daha önce yazılanları ya hiç okumadı,ya anlayamadı,ya da dikkate almadı.
ikincisi,eğer bir konuda fikir açıklıcaksanız,fikir açıklarsınız.yapılmış olan alıntının daha ilk cümlesi,tartışmaya açılan konuyu kesin inkar cümlesiyle başlıyor.tartışma metoduna hepten sakat bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum.siz yazarsınız görüşlerinizi delillerinizle,okuyucu karar verir.(tabi,Tanrı'nın bile yapmadığı bir şekilde, kendinizi insanlar yerine düşünüveren,biliveren,inanıveren hatta bazen tapınıveren bir karar verme mercisi olarak görmüyorsanız.)
ben EVRİM'i ''''EVRİM'''' olarak ele alıyorum herşeyden önce.''filanizm,feşmekanizm'' olarak asla değil.ve bugüne kadar bu konuda yapmış olduğum araştırmalarımın tamamında öncelikle ve ilk kaynak olarak kutsal kitapları kaynak almışımdır.ikinci olarak (bilmem hiç elinize geçti mi?) yorumsuz tarih kitapları.(tabi bunlar, sadece sırf haritaların çizilip bozulma nedenlerini dile getiren insan topluluklarının abuksabuk göç,savaş,fantazileri vs'leri anlatan tarzlardakiler değil,tüm varoluş tarihini yorumsuz dile getirmeye çalışan kaynaklar olmuştur.)
son olarak da antropolojiyi.
bir basit örnek vermek istiyorum önce:
elimizde, bir tam tüccar kitapçı,bir kaliteli okur,bir iyi dindar bir de tam bir kadın düşkünü olan 4 denek var.daha çoğaltılabilir istenirse.
herhangibir kelkime söylediğimizde onlardan ilk akıllarına geleni hızlı bir şekilde söylemelerini istiyoruz.ve ''KİTAP'' diyoruz.
*tüccarın aklına hemen kar edilebilecek ticari bir meta gelir.
*okurun aklına yeni birşeyler öğrenebileceği 'bilgi hazinesi' gelir.
*dindarın aklına bağlı bulunduğu dinin 'emir ve yasaklar manzumesi' gelir.
*dördüncü deneğin aklına kendi kriterlerinde 'çok iyi bir kadın' gelir.(bu yapılmış bir deneydir.aslında akla gelmesi gereken önce salt kitaptır)
üzülerek önce tekrar söylüyorum.'EVRİM' deyince bizim aklımıza maslesef 'evrim' gelmiyor önce.öyle gelmiş olsaydı,filan yerden alıntı yapmadan önce,araştırırdık.bırakırdık ''' filanistanlarda bulunan feşmekan yıllar öncelerine ait olan fosilleri,ve bu fosilleri bir oyana bir bu yana çekip duran ispat budalalarını.
'''''EVRİM'''' varılığın kaçınılmaz varedilme aşamalarıdır.ki bu aşamalar olmazsa varlık tam olarak 'VARLIK' olmuş olamaz.
#46 - Ekim 03 2007, 12:25:20

Öncelikle şunu belirtmeliyimki insanların belirttikleri fikirler doğrultusunda birşeyler yazmam gerktiğini düşünmüyorum.Ki herkes istediği şekilde yazı yazma hürriyetine sahiptir....kabul etmesi zor olsada bu böyle.

Sizinde yazdığınız gibi fortune nickli dostum ben fikirlerimi aynı doğrultuda olan bir yazı ile aktarmak istedim. Amacım insanlarla söz dalaşı yapmak ya da onların karar mekanizması olmak değil.. Zaten tartışma insanların doğru bildklerini istedikleri şekilde ifade etme yeridir bunu hazmedemiyorsanız o da sizin sorununuz...

''evrim'' kısıtlı bir bilgi ile düşünce beyan edilecek bir konu değildir.Zaten batıda ortaya çıkmış ve bütün ayrıntıları batılı bilim adamları tarafından kılıfına uydurulmaya çalışılmıştır..Ancak yazıdada belirtildiği gibi onlarda bunun sapkınlığını farketmişler ve işin içinden çıkamamışlardır...

Kutsal kitaplara gelince...Evet Allah tarafından 4 tane kutsal kitap gönderilmiştir ancak bozulmadan ve insanlar tarafından değişikliğe uğramadan günümüze gelen tek ve yegane kitap Kuran-ı Kerim dir... Ve Kuran-ı Kerim de varoluş gerçeği tam anlamıyla anlatılmaktadır. Tabi kabul etmek ya da etmemek sizin tercihiniz...

Eğer evrimin varlığını iddia ediyorsanız bununla ilgili fosillerin olması gerktiği bir gerçektir
türlerin şaşırtıcı bir biçimde sabit oldukları ve uzun zaman dilimleri boyunca hep statik kaldıkları yönündeki gözlem, "kral çıplak" hikayesindeki tüm özellikleri barındırmaktadır: Herkes bunu görmüş, ama görmezlikten gelmeyi tercih etmiştir.
#47 - Ekim 04 2007, 18:38:12
İnandığın gibi yaşamazsan, yaşadığın gibi inanmaya başlarsın...

fortune

üstteki dostumun yazmış olduklarını üstüme alınarak:
mutlaka ki herkes benden daha çok yazma ve fikir açıklama özgürlüğüne sahip.bunun tersini ne üstteki yazımda ne de hiçbir yerde yazmadım.öyle bir yetkim ve lüksüm olduğunu da asla düşünmedim.o yüzden kabul etmiş oldugum birşeyi kabul etmenin zorlugundan bahsetmek yersiz.ve ek olarak hazımsızlık yaşayacak bir durumda oldugumu düşünmüyorum.'söz dalaşı' asla yakışmaz burdaki kimseye diye de bir önkabulum var yalnızca.inanana tabi...

'EVRİM' batıda ortaya çıkmamıştır.sözkonusu etmeye çalıştığınız batıdaki anlayış farklı yorumlamaya çalışmanın bir ürünüdür yalnızca.(ve ayırcaksak insanları ve düşüncelerini batı-dogu diye) doguda yapılmakta olan da sırf muhalefet olsun diye gerçekleri ya görememek ya da saptırmaktan ibarettir.

ve Kuran'da varediliş gerçeğini en ince detayına varana dek defalarca tetkik ederek okudum.kabul etmemek şöyle dursun,tamamen evrimin aslını en dogru da orda buldum.
türler sabittir evet ama asla statik olmamıştır.dogru 'kral çıplak' bu demek zaten...ama demeyeceksin.
''ama hala dönüyor'' dedi de asılmadı mı bilge?ve daha niceleri...
#48 - Ekim 04 2007, 19:30:46

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.